Zastihla mě noc

Československo, 1985, 130 min

Juraj Herz

Předloha:

Jaromíra Kolárová (kniha)

Jana Riháková-Dolanská, Jana Brejchová, Rudolf Hrušínský, Dagmar Havlová-Veškrnová, Sylvia Turbová, Valérie Zawadská, Hana Brejchová, Zdeňka Sajfertová, Yvetta Kornová, Miroslav Donutil, Jan Hrušínský, Jiří Štěpnička, Radoslav Brzobohatý, Július Vašek, Jiří Schmitzer, Lucie Benešová, Boris Rösner, Bohumila Dolejšová, Renata Mašková, Gabriela Wilhelmová, Jaroslava Pokorná, Monika Hálová, Leon Niemczyk, Eva Řepíková, Ludmila Zábršová-Molínová, Andrea Bogušovská, Anna Chitro, Jarmila Beránková, Kateřina Urbancová, Jana Svobodová-Mařasová, Hana Militká, Daniela Vacková, Hana Prymusová - Lelitová, Růžena Rudnická, Zdeněk Podhůrský, Zora Rozsypalová, Jan Přeučil, Jindra Bartošová, Jindřich Narenta, Radvana Havelková, Veronika Borovcová, Petr Skarke, Taťána Čechovská, Milena Asmanová, Dana Balounová, Zuzana Töpferová, Jarmila Urbišová, Radim Špaček, Arnošt Borovec, Bohuslav Čvančara, Miloslav Holub, Zdeněk Dolanský, Karel Fridrich, Jan Cmíral st., Radan Rusev, Jan Miller, František Šec, František Švihlík, Pavel Vangeli, Květoslava Houdlová, Nela Boudová, Olga Michálková, Bohumil Klepl, Zdeněk Skalický, Tomáš Sláma, Sławomira Łozińska, Ludmila Báťková, Petra Fuchsová, Pavlína Kafková, Eva Vejmělková, Bára Fišerová

Scénografie:

Vladimír Labský

Kostýmy:

Marie Franková

Klasicky Herz z 80. rokov 20. storocia. Normalizacia vtedy este zurila naplno, a tak sa reziser Spalovaca Mrtvol rozhodol natocit film o odbojnej komunisticej pani, ktora prechadza koncentrakmi. Mnohe sceny pripominaju najslavnejsie Herzovo dielo, ale na maximum to odo mna tentoraz nebude. Menzelova Vesnicka je este o patro vyssie. 85 %(26.7.2014)

Všechna bída světa. Tak by se mohl jmenovat podtitulek filmu podle předlohy Jaromíry Kolárové. Už sjem zmínila, že jí považuji za velkou spisovatelku a také velikou soudružku. Zastihla mě noc to jen potvrzuje. Jakoby se autorka potřebovala vypovídat ze svého přesvědčení. Bigotní matka, které vykala, táta, kterého nepoznala, kněz, který osahává děti, bezpráví v práci, v koncentráku ... Celé je to takové až příliš koncentrované. Snímek může být úderný, i když není ukrutně dlouhý. V tom vidím hlavní slabinu snímku. Byl tak obsažný, až sám sebe zahltil. Každý máme v sobě nějakou únosnost a když je toho moc, prostě vypneme. Překvapuje mě, že si zrovna tohhle Juraj Herz nepohlídal.(23.5.2018)

Je mozne obdivovat stylovou neokazalost vzhledem k tradicnimu vypraveni normalizacnich filmu, patricnou atmosferu a technickou vyspelost rezisera a vsech dalsich zucastnenych tvurcu. Film vsak trpi prilisnou delkou a vyraznou dobovou poplatnosti. Za oboji po jedne hvezdicce dolu. Jsem si vsak plne vedom toho, ze v ramci sve situace udelal Juraj herz pro co nejvetsi potlaceni one dobove poplatnosti maximum a on sam nikdy rozhodne (ba naopak) nepatril mezi ty, kteri by meli za socialismu na ruzich ustlano.(29.4.2011)

Solidní drama z prostředí koncentráku a vzpomínek na celý svůj život. Ano nepopírám, že je to docela angažované, ale zase tak hrozný to není, doba si žádala své. Jen jedna poznámka-docela mě zarazilo jak si vězenkyně mysleli, že jdou do plynu, když byli ve sprchách vždyť přece nemohli vědět, co je čeká. A že se takový zvěrstva dějí.(21.10.2015)

Skvělé obsazení, dobrá myšlenka, ale určité postavy (Jan Hrušínský) nebo scény (výslech u Rudolfa Hrušínského, scéna večer, kdy Jožka dostane výplatu stovku a Pepovi to sděluje apod.) mi přijdou hodně přitažené za vlasy. Ale pořád je to československý film z koncentračního tábora, který by neměl zapadnout v suti dějin. Už pro tu poetiku vlčího máku!(9.10.2017)

• - V roce 1965 byl odhalen Jozčin pomník v Praze-Košířích. Pomník byl roku 1992 na žádost restituentky pozemku, na kterém stál, odstraněn a převezen do depozitáře Galerie hlavního města Prahy. Zde setrval až do léta 2002, kdy byla socha Jabůrkové znovuodhalena na Olšanských hřbitovech. (DecentFellow)

• - Juraj Herz chtěl film režírovat, protože se předloha odehrává v koncentračním táboře Ravensbrück, kde byl internován jako dítě. Přemluvil původně osloveného režiséra Jaromila Jireše, ať se projektu vzdá v jeho prospěch. (BoredSeal)

• - Natáčelo se také v Lodži. (M.B)