Vesmírná loď Hvězdné flotily narazila na neznámý objekt, o kterém se domnívá, že zničil jejich komunikační relé. Rozhodnou se jej prozkoumat. Jedná se však o klingonský posvátný artefakt, a když je při průzkumu jeden z nepřátel zabit, mají Klingoni záminku k útoku... (TV Prima)

honajz

Jako pardon. Triky jsou sice na TV seriál vymazlené, ale nudné je to jak sviň, předvídatelné na minuty dopředu, a přitom se tam za skoro hodinu stane jen to, že někde u rozbitého korábu federace narazí na Klingony - nic víc, nic míň. Mezi tím běhá zástupkyně velitelky - jo, je to celé spíše feministické, ale o to až tak nejde - a chová se jak idiot, kterého měla kapitánka už dávno suspendovat a dát vychladnout do lochu. Nemá argumenty, ale pocitově VÍ, co se má SPRÁVNĚ udělat. A protože scenáristé z ní udělali hlavní postavu, tak samozřejmě MÁ VŽDYCINKY PRAVDU. Zlatá a sem tam se mýlící Janewayová. Navíc kdejaký díl Star Treku let minulých, i ty díly ze 60. let, je akčnější a napínavější než takhle trikově hezká nuda. .... Jo a když byla holka vystavena radiaci a má léze - jak to, že jí neslezly vlasy?! ()

tron

Ako decko a puberťák som bol relatívne dosť veľký fanúšik ST - či už Novej generácie na čele s kultovým Picardom, alebo mojím miláčikom bol aj Hlboký vesmír 9. Tiež som videl filmy a tak. Proste žiadna srdcovka, ale zhruba viem, o čo ide. Tak som si povedal, že to zo srandy vyskúšam aj s Discovery. Prvý diel nie je žiadne béčko. Je tu dôraz na peknú, ale nie zbytočne preplácanú vizuálnu stránku, sú tu fajn postavy, dobrá atmoška a sympatickí herci. Inak ale celkom nuda. Uvidím, čo sa z toho vykľuje v ďalších dieloch. Keď tak to v polovici ukončím. ()

dO_od

// Tak se zase uklidníme, nadejcháme se čerstvýho vzduchu a řekneme si hezký pozemský hello. Nový Star Trek si totiž rozhodně nezaslouží okamžitý odpálení. Na to klade až moc dobrých otázek, baví svou neskrývanou ambiciózností a pokračuje v éře nádherných přeletů kamer a bezvadné technické stránky, kterou tomu vlepil strejda J. J. Jasně, obsazení hlavní postavy není ideální, divné televizní prostřihy jakbysmet a pilot sám o sobě bez druhé epizody kvůli odpornému cliffhangeru moc nefunguje (přitom stačilo druhou přilepit k první, smířit se s dvouhodinovou stopáží a říkat tomu furt pilot) - furt je to ale jenom rozjezd a jako takovej funguje skoro na jedničku. Fullerova ruka je minimálně co se načrtnutého příběhu znát a pokud to v dalších dílech nějak výrazně nespadne, čeká nás zjevně moc dobrá podívaná, která značce Star Trek za žádných okolností nebude dělat ostudu. Co víc byste sakra chtěli? 8/10 ()

Eodeon

pod vlivem skeptiků a jejich apokalyptických proroctví jsem se obával, že při sledování Discovery nebudu mít ten tolik potřebný pocit, že jde opravdu o Star Trek, ale to se ukázalo jako plané obavy. hlavně díky dynamice na můstku Shenzhou se hned zkraje dostavil žádoucí startrekový feeling a později, během výsadku ve skafandru, jsem měl dokonce pocit, že tak silný dojem "skoku do neznáma" jako v této scéně, vyvolalo v celých dějinách Star Treku jen máloco (například podobná scéna v prvním filmu z roku 1979). /// úspěch Star Treku ale vždy do značné míry spočíval na postavách. hlavní hrdinka Michael Burnham ve mně během tohoto našeho "prvního kontaktu" vzbudila dojem komplexní, přitom věrohodné a sympatické postavy, už tím, že i její kontroverzní volby jsou pochopitelné a že vliv vulkánské výchovy je na ní i přes sedmiletý odstup znatelný ve většině scén. scenáristé si navíc dali mnoho práce jak s jejími motivacemi, tak s podrobným rozkrytím jejího vztahu ke kapitánce. z málokterého kapitána Star Treku přitom vyzařuje taková autorita jako z Philippy Georgiou a málokterý vzbuzuje tolik respektu a přitom i sympatií a vřelosti. Sarua jsem si zamiloval téměř okamžitě. vypadá skvěle, je osobitý a je to takový typicky Star Trekový mimozemšťan s vlastními manýry a vrtochy, na které je třeba si ze začátku chvilku zvykat, ale později ho kvůli nim bude divák milovat. ani Sarekovi není co vytknout. /// Klingoni mi také dělali starosti, ale zvykl jsem si na jejich novou vizáž překvapivě rychle a neměl jsem potíž přijmout, že se jedná skutečně o Klingony. snad tomu pomohla i mluva v jejich rodné řeči (zde navíc konečně i s mimozemským přízvukem). masky se mimořádně povedly. je v nich určitá grácie, která novogeneračním Klingonům scházela. ačkoliv jsem si tedy zvykl představovat si Klingony s vizáží lidí po úrazu hlavy, kteří tráví příliš mnoho času v kadeřnických salónech, po třech prozatímních proměnách jejich zevnějšku v dějinách Star Treku mi nechybí přizpůsobivost k tomu, abych uvykl i výsledku této čtvrté změny, zvláště je-li tak umělecky zajímavý a profesionálně provedený. /// v souvislosti s účastí Klingonů v Discovery si vybavuji, že se kdysi mezi fanoušky vzrušeně spekulovalo nad možnostmi natočit další startrekový seriál, ovšem tentokrát z pohledu mimozemské rasy. Klingoni patřili mezi nejžhavější kandidáty. ale to byl bláhový sen, samozřejmě. ovšem nyní, po zhlédnutí pilotního dvojdílu Discovery, mě napadá, že se tento sen naplnil přinejmenším z části, jelikož značný prostor je věnován vyprávění čistě z klingonské perspektivy. /// i s ohledem na intelektuální podněty a alegorie zakódované v příbězích je pilot Discovery věrný předešlým seriálům. mě osobně velice zaujalo napadení určitého dogmatismu Hvězdné flotily, jejíž vznešené zásady (např. nebýt nikdy agresorem) se v praxi mohou ukazovat jako kontraproduktivní (někdy střílet první znamená předejít ještě většímu zlu), ačkoliv právě příklad "preventivní války" je velmi ožehavý a tudíž příjemně odvážný. politická alegorie je však ještě více zřetelná v klingonské perspektivě - tvůrci konečně zužitkovali starobylost této válečnické kultury a čerpali motivace z jejího náboženského charakteru, což jsou obojí elementy, které patří do startrekové mytologie už odedávna, nicméně tvůrci dřívějších seriálů je téměř nevyužívali. podstatné je uvažování Klingonů, podle nichž samotnou existenci jejich kultury ohrožuje existence kultury jiné. aliance rozličných kultur ve Spojené federaci planet je přímo jmenována jako důvod klingonské agrese, jako hrozba "čistotě" jejich tradičního způsobu života. na druhé straně zde můžeme nacházet také obzvláště výmluvnou, invertovanou paralelu s rasismem na příkladě klingonské nenávisti k albinismu, paralelu navíc plně opodstatněnou precedentem seriálovým a literárním. /// jako fanoušci jsme všichni nějakým způsobem zaujatí. podobně jako někteří fanoušci usilují sami sobě naočkovat nesnášenlivost vůči jakémukoliv novému Star Treku, já naopak mám sklony jakýkoliv nový Star Trek vítat coby dlouho a zoufale očekávané rozšíření oblíbeného vesmíru, za který bychom měli být vděční, protože už taky žádné nikdy přijít nemuselo. pilot Discovery mi však situaci ulehčil svou relativně vysokou kvalitou. rád odpustím určité povrchní známky porušení (zejména technologické) kontinuity v rámci fikčního světa a pominu jistou scenáristikou nedotaženost (př. scházející zdůvodnění, proč hrdinky neznají polohu studny a podle čeho navigují při jejím hledání). podstatné, jako ostatně vždy a u všeho, jsou totiž až podpovrchové kvality obsahové - myšlenky, ideály a hodnoty. a i když pilot Discovery vypadá na povrchu úchvatně a impozantně, hlavní je, že srdcem je to Star Trek. () (méně) (více)

Davies182

Po svěžím filmovém vzkříšení v podobě Abramsovy trekkieovské krasojízdy přichází opět na přetřes levný seriál z veřejnoprávní televize, tentokrát ovšem s dialogy jako z pomocné školy a postavami, které do jedné utekly z intergalaktického blázince. To nechceš. ()

Tom_Lachtan

Je to zábavné, funguje, zdá se, především jako úvodník (spolu s druhým dílem) a přestože má poněkud jalové postavy a atmosféra Star treku tu zas tolik není, je to zábavné. A má to Klingonštinu. ()

prkalil

Klingoni jsou tradiční nudaři, ať už mají vlasy nebo ne. Jinak dobrý - obzvláště pan Saru si mě hnedle získal (a holky jsou taky dobrý). ()

Azrael515

Ach! Necakal som nic, dostal som vela (ok, kecam, bol som plny nadeji.. no po harajucej vulkanke v Enterprise a J.J.-ovych eskapadach... proste jaksi opustite nadej.. potom uz len Disney kupi Hviezdne vojny a stary sci-fi superguru a.k.a. two-hit wonder.. narve do svojej poslednej vizie prilis vela flauty.... a zacnete byt kapku skepticki).. .. prvy diel..cista eufo.. uvidime :D ()

Martrix

Úvodní znělka nic moc, postavy...vcelku etsrogenové lázně zatím... . Klingoni sice vypadají dobře, ale díky huhňání působí spíš legračně. Triky zatím na jedničku, scénáristi ale trochu bezradní, dialogy a chování postav jsou často pofidérní. Přesto se podívám na další díl...nějaké to ajaj keptn mi už dlouho chybí. Černošské a ženské filmové odbory sice klasický Star Trek "vylaďují" do korektformy, ale co už. ()

Honzíno

Inu, že by to bylo něco zvláštního.. Ale piloty žádný Star Trek seriál neměl vydatné, vždy si daná série hledala cestu a musel jsem jí dát i čas. Uvidíme dále. ()

Ironfood

Tak první díl nevypadá špatně (rozhodně to z mého pohledu není takový bankrot jako Abramsův filmový počin). Má to správnou startrekovskou (což v mém případě znamená Novou generaci a Voyager) atmosféru, na můstku zaujal hlavně mimozemšťan Saru. ()

matolas

Postavy a ich prehrávanie mi nesedia, sprzneniu Klingonov sa dalo vyhnúť vymyslením nejakej inej rasy a šikmé zábery na chodby či lens flare trhajú oči. To zvyšné vyslovene zlé rozhodne nie je. Som zvedavý, kam sa to posunie. ()

iXtr3m3

Technicky na úrovni niektorej kinoprodukcie. Nečakaný odklon od pôvodných myšlienok, ale inak skvelý. Podobný odklon bol aj Stargate Universe od pôvodných sérii, tým teraz neporovnávam doslovne, nakoľko Star Treky nikdy neboli natoľko humorne odľahčené ako Star Gaty... Som jednoducho Trekkie, Star Gate Fan aj Star Wars Fan. Asi tak. ()

Loki_Six

"Your world has food chains. Mine does not. Our species map is binary. We are either predator or prey. My people were hunted. Bred. Farmed. We are your livestock of old. We were biologically determined for one purpose and one purpose alone: to sense the coming of death. I sense it coming now." ()

DocBrown

Po pár minutách je okamžitě jasné, že tohle není Star Trek (ještě méně než ENT nebo turecký ST) a "Klingoni" připomínají spíš gorily než Klingony. Děj a technologie vůbec nepasuje někam před TOS. Ale snažím se na to koukat jako seriál na motovy ST, i tak je to těžké, nezajímavé, nenápadité. Jediný, kdo mě zaujal je samozřejmě Mr Saru a nejspíš jediný důvod, proč na to zatím vydržet koukat. ()

pilarius

Tak nám začal nový Star Trek, a to parádním dvoudílným filmem předvádějícím novou hlavní postavu. Tíhl jsem k Orvillu, kdyby se Discovery nepovedlo, ale dělat jsem to nemusel, protože tohle zatím vypadá ještě lépe. Paní z TWD mi sedla, roli má zajímavě napsanou, všechny efekty jsou parádní a ač mnohdy přehnané, nikdy ne tak, aby kazily zážitek. Máme zbrusu nové intro a příjemnou hudbu využívající to, co již známe. Lodní počítač dostal z nutnosti nový dabing, se kterým zdá se přišla po vzoru Mass Effectu i VI. Myslelo se na hodně věcí. Tohle fakt bude konečně Star Trek pro 21. století. ()