Star Trek: Discovery (TV seriál)

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný

USA, 2017–2020, 31 h 25 min (Minutáž: 38–62 min)

Sonequa Martin-Green, Doug Jones, Anthony Rapp, Mary Wiseman, Shazad Latif, Jason Isaacs, Anson Mount, Wilson Cruz, Michelle Yeoh, Emily Coutts, Ronnie Rowe, Sara Mitich, Mary Chieffo, Jayne Brook, Hannah Cheesman, Rachael Ancheril, James Frain, Ethan Peck, Mia Kirshner, Alan Van Sprang, Kenneth Mitchell, Raven Dauda, Tig Notaro, Chris Violette, Bahia Watson, Tasia Valenza, Rekha Sharma, Christopher Russell, Chris Obi, Rainn Wilson, Dwain Murphy, Terry Serpico, Bonnie Morgan, Maulik Pancholy, Damon Runyan, Grace Lynn Kung, Conrad Pla, Elias Toufexis, Clint Howard, Dennis Andres, Jonathan Whittaker, Katherine Barrell, Peter MacNeill, Milton Barnes, Izaak Smith, Michael Boisvert, Billy MacLellan, Melanie Nicholls-King, John MacDonald, Bart Badzioch, Conrad Coates, Rebecca Romijn, Hamza Fouad, Liam Hughes, Mia Kirshner (a.z.), Chris Obi (a.z.), Mary Chieffo (a.z.), Wilson Cruz (a.z.), Sheila McCarthy, Ethan Peck (a.z.), Xavier Sotelo, Javier Botet, Mark Pellington, Michelle Yeoh (a.z.), Melissa George, Alisen Down, Tara Nicodemo, Leonard Nimoy (a.z.), Jeffrey Hunter (a.z.), Susan Oliver (a.z.), Jon Lormer (a.z.), Meg Wyllie (a.z.), Serena Sande (a.z.), Majel Barrett (a.z.), Peter Duryea (a.z.), John Hoyt (a.z.), Adam Roarke (a.z.), Tyler Hynes, Sonja Sohn, Tyler Hynes (a.z.), Kenric Green, James Frain (a.z.), Liam Hughes (a.z.), Sonja Sohn (a.z.), Samora Smallwood, Zarrin Darnell-Martin, Kenneth Mitchell (a.z.)

Komentáře uživatele MasterD k tomuto TV seriálu

Čtyři hvězdičky za perfektní vizuální stránku a akční spád zejména v půlce epizody, a také za finální část se Spockem. Jinak jen ***: bohužel hlavní dějovou linku s jejími "zcela nepředpovídatelnými okolnostmi" (jako když se transportér na poslední chvíli pokazí, aby za chvíli vybuchla celá loď, na které předtím přežívala posádka po několik měsíců) by bohužel vymyslelo i desetileté dítě. Klišé jako svět. Dále mi přišla zejména v první části epizody filmová hudba až skoro přehnaná. Přijde mi, že se filmový štáb chce poučit z nedostatků první série, ovšem nepamatuju se, že by ta předchozí série trpěla zrovna nedostatkem hudby. PS: Stejně mi pořád přijde komické, jak vesmírné lodě ve Star Treku mají můstek na vršku trupu. Právě tak, aby mohl být lehce sestřelený Klingony nebo mít čelní sklo rozbité bludným asteroidem. Haha.(5.2.2019)

Ty kráso! Jedna z nejlepších věcí, co jsem za poslední roky viděl. Lepší než nové „Star Wars“ epizody, snad i lepší než každá z Marvelovek. Tak vzrušující, tak naplňující, parádní. Star Trek mixing supernatural with science fiction, awesome. (Klidně bych New Eden dal šest hvězdiček, kdybych mohl. Kvalita této epizody totiž ponižuje většinu mých pětihvězdičkových hodnocení.)(6.2.2019)

„If Saru thinks that somehow the sphere triggered Vahar’ai, maybe escaping it’s grip would stop what’s happening to him.“ No sh** Sherlock! Super díl. Sice trošku nedávám ty emoční výlevy Míši Burnham, ovšem rozumím, že jiní se třeba na seriál dívají právě proto. Je samozřejmě důležité trávit v součtu možná i desítky minut různými osobními diskusemi s nadbytkem emocí, když jste společně s celou posádkou pravděpodobně v bezprostředním nebezpečí a v zajetí cizí entity, která vám za malou chvíli zničí celou loď, že ano ("You are the most empathic soul I know!").(8.2.2019)

Vcelku fajn epizoda. Nejdřív jsem jí chtěl dát nižší hodnocení, ale třetí čtvrtina to vcelku zachránila. Taky tím, že našli Dr. Culbera. Mycelial network vypadala s jejími CGI krásně a "uvěřitelně". Jak už jsem ovšem napsal v komentářích u předchozích epizod, strašně mi vadí monology Burnham. A taky to strašné zdržování srdcervoucími dialogy o tom, jak se Hugh dostal do mycelial network (když všichni mají jen necelých pár minut, než Discovery přijde o svou strukturální integritu). Přece to můžou vyřešit potom doma, ne? Ušetřili by několik minut. 75%(15.2.2019)

Dobrá dějová linka, taky jsme konečně viděli Red Angel trošku detailněji. Přijde mi zatím spíš jako nějaký red robot. (A hlavní postavou Discovery samozřejmě už dlouho není kapitán jako v jiných řadách ST, ale M. Burnham.) Nejsem si ovšem jistý, jestli měla Federace podle první direktivy právo jakkoli zasahovat do Great balance, jakmile se Saru vzdal Ba'ul. I když jej kapitán nazval naším člověkem, pořád je prvotně Kelpienem, a není na Federaci, aby ovlivnila celkové postavení a rovnováhu cizích civilizací, i když už jsou post-warp. Proto v tom částečně vidím tu fanatičnost, která často vzniká z jakýchkoli náboženských interpretací, zde konkrétně ze zjevení Red Angel (ospravedlňují své činy jeho vůlí, a tak se zbavují zodpovědnosti). To opravdu byla Hvězdná flotila ve 23. století takto blízko sektě, která jedná ze sobeckých zájmů? (také pararela na americkou armádu, která 'chce všem dovést demokracii'). Kritika Section 31 k Red Angel se mi tak zdá oprávněná, rozhodne by jej Federace neměla jen slepě následovat a byt jím jako jiné civilizace manipulována.(23.2.2019)

'Spock není takový, jakého si ho pamatuješ.' Jo, to teda fakt není. Ovšem nový herec (už v pořadí třetí?) mi na roli sedí dobře. V epizodě jsem ocenil bitvu se sondou z budoucnosti, to bylo vcelku nečekané a hezky zpracované. Rozuzlení šarvátky kapitána a Tylera mi ovšem přišlo docela uspěchané, mohlo se to táhnout klidně i ještě delší dobu nebo do dalších epizod. Docela by se mi líbilo, kdyby Red Angel měl(a!) skutečně nějakou svou 'dark agenda', která si na altruismus jen hrála a který tak byl jen vedlejším produktem. Jinak docela průměr, což je ale v případě ST Discovery čtyři hvězdičky (zde 72%).(3.3.2019)

Retrospektivy, téměř až snové sekvence, se mi líbily nejen pro obsah, ale také pro jejich efekty a střih. Pararela s první epizodou TOS (Pilot 0x01) působila mysteriozně a skoro až neuvěřitelně (že to opravdu natočili; děj této epizody se dle Memory Alpha odehrával v roce 2257, tři roky po prvním setkání s Talosany). Spock super! Perfektní přelet nad černou dírou. Vidím, že posádka Discovery bude mít ještě dost problémů s virem ze sondy z budoucnosti. Star Trek jak má být, pro mě jedna z nejlepších epizod Discovery. 82%(9.3.2019)

• Project Daedalus (S02E09) (epizoda) (2019)

Dneska to bude dost negativní. Ve většině věcí souhlasím s uživatelem Martinius. Dost ledabyle napsaná epizoda s přebytkem zbytečných emočních výlevů (Burnham, Tilly, dokonce i Spock), které opravdu nebyly na svém místě. Dost mě tvůrci zklamali. Snažili se tady v jedné epizodě ukázat, jak měla posádka Airiam ráda, i když jsme o ní předtím nevěděli ani ň. O klišé na konci epizody, kde si divák měl myslet, že Nhan umřela, ani nemluvě. Burnham navíc bylo naprosto jedno, že Nhan někde leží a umírá na podlaze, a namísto toho si v breku střílela do zavřených dveří. A co ta příhodně umístěná přetlaková komora, která byla hned vedle vysílací konzole? Pokud vím, Discovery měla mít u každého člena výsadku jeho video feed. A na každou z nich taky měli zaměřený funkční (!) transportér. I tak na Nhan každý kašlal. Opravdu naprosto příšerná scéna, srovnatelná s vykecáváním týmu s dr. Culberem v mycelial network (S02E05). O určování tělesného tepla z video nahrávek radši mluvit ani nebudu. Nějak jsem taky doufal, že vysvětlí masakr na stanici, ale nestalo se. Na Tylera taky nějak zapomněli, snad příště. Snad nejhorší epizoda Discovery; i když možná kdybych si ji pustil ještě jednou, což se nestane, třeba by se moje hodnocení trošku zlepšilo (a nebo taky ne). Oproti předchozí epizodě obrat o 180 stupňů. Tohle je vcelku fajn recenze, zejména ten kousek po 04:20: https://youtu.be/F6kvoiJZ8TE A tady má týpek parádní teorii! (od 07:50): https://youtu.be/ikLvi6URAhA A tady jsem se pořádně nasmál, moje řeč! (od 03:30): https://youtu.be/rr2DQxLkGSY(17.3.2019)

Jo, pro Borgy by to mohl být dobrý začátek! Nicméně by to asi vytvořilo hodně plot holes. 75% https://youtu.be/OzWhyi-qfcI(30.3.2019)

Haha, těžba time crystals jako vzácných minerálů, dobrej vtip. A proč ničit Discovery? Spore drive jim funguje, tak můžou skočit zase do beta kvadrantu nebo kamkoli jinam a všechno vyřešit (Terralysium v S02E02 bylo dostatečně daleko, aby je tam nikdo nikdy nenašel). Jinak epizodka docela fajn. Kvůli velkým plot holes ale jen 55%. PS: Tady je fajn kritická recenze na předchozí epizody (od 03:19, taky 05:11 a dál, na konci to ale už dost přehání): https://youtu.be/rr2DQxLkGSY Edit: Něco na čtení: https://screenrant.com/star-trek-discovery-michael-burnham-problem-break-canon/ "Burnham's role in the time traveling, humanity threatening plots of season 2 transcend the usual importance of Star Trek leads, and pushes the character into the realm of a science fiction "chosen one," a genre trope Star Trek has generally avoided."(5.4.2019)

Dobrá epizoda, rozhodně lepší než ta předchozí! Naprosto perfektní a skvělý audiovizuál. Parádní můstek Enterprise. Nasmál jsem se, když se Tilly přivítala s ‘Po’. Uvedení Sareka a Amandy bylo příjemné. Škodolibě jsem se zasmál u autodestruct failure, ovšem dalo se to čekat, jelikož z Short Treks Calypso jasně víme, že Discovery vydrží ještě dlouho. Mám ovšem otázku: Burnham měla díky krystalu vizi, kde viděla smrt celé posádky. Tak jak to teda je? Budoucnost se díky vizím z krystalů změnit může (což jasně bude případ posádky Discovery) nebo nikoli (což je jasně Pikeův případ)? „You can’t have it both ways, show!” A nebo se ta oběť, kterou Pike učinil posledně, opravdu vztahuje jen k ukradení krystalu z planety Borath? No uvidíme příště. Zároveň jsem rád za vysvětlení domnělé chyby z předchozích epizod, kdy se snášela kritika na určování „personal signature“ Burnham (které tvrdili, že je Red Angel). Nyní jasně víme, že je to jak její matka tak ona. Vyřešeno, paráda. Tyler: „This is crazy, we have a spore drive!“ (27:02) Děkuju, konečně to někdo řekl! (Můžou skočit kamkoli, utéct Section 31 a nemusí skákat do budoucnosti.) Ovšem nerozumím jedné věci: proč se vědátorka vymlouvá na to, že nemají energii na jeho napájení? Je to jedno a nebo to druhé: buď skočí pryč (co tvrdí Tyler) a nebo díky time crystal přesunou Discovery do budoucnosti (což se stane). Pokud to chápu špatně, uvitám vysvětlení. Závěrem: do poloviny mě epizoda bavila, pak jsem se jen kvůli láskyplným a srdcervoucím dialogům pořád díval na stopáž, kdy už bude závěr. Doufal jsem v akční scénu. Hm, ne, tak příště no. Naprosto nudná a roztahaná druhá část epizody, která asi někoho baví, mě ne. Neodsýpalo to. Hodnocení: 73%. Zdá se mi, že by se třetí řada skutečně mohla odehrávat v daleké budoucnosti (konkrétně v 33. století, ve kterém se odehrává děj Short Trek Calypso). Bylo by to parádní a ST Discovery by to zachránilo! A ještě pár otázek, které jsem od minula postřehl od jiných recenzentů: Kde je zbytek flotily? To mají opravdu jen dvě lodě, aby bránily zničení veškerého života, jak jej známe? Slabé. Ovšem ta flotila sond a shuttles byla efektivní! A dále: proč control ještě potřebuje tu AI? Vidíme, že už jsou schopní až moc. Ano, bude s ní mocnější, ovšem pokud by se mělo jednat o Borgy, tak nějak mi ti nanoboti přijdou dostatečně vyspělí už nyní. Why does AI need AI to become an AI? Je pravda, že tvrdili, že chce být „fully conscious“. Pokud se nejedná o Borgy, v pořádku, let’s keep going!(12.4.2019)