Star Trek: Discovery

(TV seriál)
Sci-Fi / Akční / Dobrodružný
USA, (2017–2021), 44 h 24 min (Minutáž: 38–66 min)

Jeff Russo

Sonequa Martin-Green, Doug Jones, Anthony Rapp, Mary Wiseman, Shazad Latif, Wilson Cruz, Michelle Yeoh, Jason Isaacs, Anson Mount, (více)

Série(4) / Epizody(55)

Star Trek je jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších sérií po celém světě. Po padesáti letech od premiéry legendárního původního seriálu se vrátil na televizní obrazovky díky novému seriálu Star Trek: Discovery. Noví hrdinové, nová vesmírná loď a nové mise přilétají na vlně stejných vznešených idejí a naděje v lepší budoucnost, které už inspirovaly celou generaci snílků a vizionářů. Seriál Star Trek: Discovery zachycuje výpravy Hvězdné flotily během jejich misí za objevováním nových světů a nových forem života. Hlavní hrdinkou je důstojnice Hvězdné flotily Michael Burnhamová (Sonequa Martin-Greenová), která musí přijít na to, že aby skutečně pochopila cokoli „mimozemského”, musí nejdříve porozumět sama sobě. Michael je lidského původu, a přesto se stala sestrou jednoho z nejslavnějších hrdinů ve „vesmíru” Star Treku. Vykonala něco strašného, a přesto má šlechetné srdce. A i když není neohroženou kapitánkou vesmírné lodi, i když o tom ještě neví, na tom, co udělá a jak se rozhodne, závisí osud celé galaxie. (TV Prima)

Trailer 1

KevSpa

Trochu slabší rozjezd i dojezd, ale až na drobná zaváhání se Discovery celkem povedlo. Z postav nejvíce zaujal kapitán Lorca v podání Jasona Isaacse. Nepatřím mezi velké fanoušky Star Treku, takže se ani nebudu pouštět do jakéhokoli srovnávání. Discovery je solidní podívaná, ale čekat od seriálu zázraky je zbytečné. 1. série - 80% ()

Gimp

Nejsem trekkie (díky bohu) ale taky nejsem úplnej buran a tak vím, že Star Trek není jen "žij dlouze a blaze" ale taky: "Kapitánův lodní deník, hvězdné datum bla bla, dodatek..." a uzavřený příběh na jednu epizodu s ponaučením. Takže tohle není Star Trek, ale nějaká podivnost s cliffhangerama a rozplizlejma vývojema postav co jsou mi veleuprdele. Balím to po 4 dílech. ()

Djkoma

První sezona byla pro mě návrat do světa Star treku. Je vidět, že Star trek je v televizi v dobrých rukách a je o něj postaráno, témata a hlavně postavy dostávají zajímavý rozměr s každým dalším dílem a vyvrcholení sezony je rozhodně vynikající. Mnohé je hlavně nastavené pro druhou sezonu. Ta je... trochu rozpačitější. Měřítko je výrazně větší, postavy propracovanější, přichází Pike (nemá chybu), ale bohužel hlavní příběhová linie má pár slabších míst a ve dvou dílech by to chtělo trochu víc vysvětlování nebo logiky. Závěr je z mého pohledu přehnaný, ale samotné uzavření a vysvětlení, proč vlastně ST seriály o Discovery mlčí velice elegantní. ()

Tom_Lachtan

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Dobře natočený seriál, který má trochu problém v tom, najít co vlastně chce být a hrozně se tu pere snaha být moderní, temný a akční s touhou zachovat poetiku prvního ST seriálu s původní posádkou. A někdy to funguje víc, někdy míň. Respektive, ono to většinou funguje fakt docela dobře, jednotlivé díly jsou fajn a stejně tak postavy (Tilly na hrad!) a jestli někomu vadí, že tu hlavní postava žena, že jsou tu homosexuální postavy, tak je to blb, protože jsou vesměs docela dobře napsané. Jen to na mě jako celek prostě působí až moc sterilně a bez duše. ()

gudaulin

Nikdy jsem se nepovažoval za jednoho z Trekkies, nicméně v 90. letech jsem poctivě zhlédnul vše, co mi z univerza Star Treku ČT nabídla, tady Novou generaci, první řady Hlubokého vesmíru devět a dokonce i obstarožní původní řadu z r. 1966, jakkoliv je to z dnešního hlediska už úsměvný bizár. Stejně tak jsem postupně zhlédl většinu z celovečerních filmových kousků. Můžu tedy srovnávat a hodnotit s určitou znalostí fenoménu. Problém Discovery je v tom, že zůstala někde na půli cesty. Většina z těch, kteří mají s Discovery problém, bude svoji kritiku velmi pravděpodobně cílit z opačné strany a bude jim připadat odklon od dřívějších sérií příliš svatokrádežný. Já si naopak myslím, že to chtělo zajít mnohem dál. Třeba tam, kam namířil Abrams se svým popově laděným celovečerním Star Trekem z r. 2009 (čímž zdaleka netvrdím, že to je jediná možná cesta vyrovnávání se s během času). Abych Discovery vzal vážně, musel by mít mnohem špinavější charaktery, temnější atmosféru, méně sterilní prostředí, charismatičtější herečku v hlavní roli, méně otravné postavy ve vedlejších úlohách (Rapp, Wiseman), lepší scénář. Tady jsem jasně už po několika dílech cítil, že můj zájem rychle klesá nebezpečně nízko. Vlastně mě má reakce ani nepřekvapuje, stejně jako nemůže překvapit štáb, který je svázaný startrekovským kánonem a tradicemi. Celkový dojem: 40 %. ()

• Admirál Katrina Cornwellová (Jayne Brook) spomína, ako pred storočím kapitán Jonathan Archer (Scott Bakula) s posádkou lode NX-01 Enterprise navštívil planétu Qo'noS. Ide o udalosti zobrazené v epizóde Setkání u Broken Bow (2001) seriálu Enterprise. (koba)
  • V závere epizódy sa spomína klingonský kláštor na planéte Boreth. Tento kláštor navštívil Worf (Michael Dorn) v epizóde Právoplatný dědic (1993) seriálu Star Trek: Nová generácia. A epizóda Cesta válečníka (1995) seriálu Star Trek: Hluboký vesmír devět odhaľuje, že Worf navštívil planétu Boreth opäť po zničení lode U.S.S. Enterprise-D. (koba)
  • Epizóda do istej miery vysvetľuje udalosti, ktoré sa odohrali o 10 rokov neskôr, a ktoré boli zobrazené v epizóde Zverinec, 1. časť (1966) pôvodného seriálu Star Trek. (koba)