Star Trek: Discovery (TV seriál)

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný

USA, 2017 - 2019, 22 h 5 min (Minutáž: 39–50 min)

Sonequa Martin-Green, Doug Jones, Shazad Latif, Anthony Rapp, Mary Wiseman, Jason Isaacs, Wilson Cruz, Michelle Yeoh, Jayne Brook, James Frain, Mary Chieffo, Emily Coutts, Sara Mitich, Ronnie Rowe, Kenneth Mitchell, Rekha Sharma, Christopher Russell, Chris Violette, Chris Obi, Rainn Wilson, Tasia Valenza, Mia Kirshner, Dwain Murphy, Terry Serpico, Raven Dauda, Bonnie Morgan, Maulik Pancholy, Damon Runyan, Grace Lynn Kung, Conrad Pla, Elias Toufexis, Clint Howard, Dennis Andres, Jonathan Whittaker, Katherine Barrell, Peter MacNeill, Milton Barnes, Izaak Smith, Michael Boisvert, Billy MacLellan, Melanie Nicholls-King, John MacDonald, Bart Badzioch, Wilson Cruz (a.z.), Chris Obi (a.z.), Mia Kirshner (a.z.), Mary Chieffo (a.z.), Conrad Coates, Anson Mount, Alan Van Sprang, Tig Notaro, Rebecca Romijn, Rachael Ancheril, Ethan Peck
  • cashflower

Celkom sľubný potenciál z úvodu, či už z obstojne zvládnutých myšlienok abo z celkovej kvality vizuálneho prevedenia, je pochovaný v sentimentalite a patetičnosti (aj keď cielene, tak predsa ich Netflix mohol dať na prijateľnejšiu úroveň), podčiarknutý sem-tam logickými chybami. Naivita v niektorých pasážach sa taktiež nedá prehliadnuť.. ..z toho čo môže zaujať, by som poukázal na nový typ pohonu (alternatíva k warp pohonu) na báze symbiózy.. ..videná celá prvá séria, no po cca ôsmom diely prestáva baviť, nakoľko negatívne (vyššie uvedené) prvky sa každou epizódou len prehlbovali a sľubné úvodné časti ostávali v zabudnutí, nehovoriac o totálnej šaškárni (tu mi to hraničí až s úplnou amatérštinou, ktorej sa opäť dalo vyhnúť) v alternatívnom vesmíre -> aj keď musím uznať, že posledná epizóda prináša viac na svetlo "sofistikovanejší" plán tvorcov, ako naložiť s dejovou linkou seriálu, vrátane jej psychologického profilu.. po prvej sezóne --40%-- ..pre mňa zatiaľ najslabší Star Trek..(13.2.2018)

• Lacike

Hodnotim 1-8 epizodu: Najviac mi to pripomina tretiu seriu Enterprise. Uceleny pribeh na pokracovanie o vojne medzi Federaciou a tentokrat Klingonmi, kedze sa serial zase vracia v case pred fanusikom Treku zname udalosti. To ma za nasledok, ze uvodny dvojdiel je pre trekkies strasne predvidatelny. Dobre vieme, co je ta neznama lod zac a o co jej posadke ide. Vdaka tomu tento dvojdiel postradal pre mna akekolvek napätie. Dalsie trefne prirovnanie je pre mna serial Stargate Universe, ktory sa zbavil svojich trademarkov a nicim novym ich nenahradil a presne to je pripad aj Discovery, ktory mi vôbec nepripomina Star Trek. Je tu sice mnozstvo odkazov na planety, rasy, postavy, udalosti atd z predoslych serialov, ale uplne to postrada ich styl. Moralne dilemy, filozoficke otazky alebo vedecke vynalezy sa tu riesia minimalne a len sporadicky. Namiesto nich ma prim akcia. Je sice kvalitna, je jej celkom dost a vzhladom na TV tvorbu su CGI ohromujuce, ale vo vysledku to je len bezmyslienkovy akcny vyplach akym su do velkem miery aj Abramsove Treky. Lenze je tu jeden obrovsky problem. A to su postavy, ktore su dost nesympaticke a obsadene su väcsinou necharizmatickymi az odpornymi hercami (Mary Wiseman, Anthony Rapp). Vdaka tomu som zacal fandit Klingonom (ktorych linia ma ako jedina fascinovala), aby tu otravnu posadku co najskôr znicili. Naviac serial nepôsobi ako strhujuci serial na pokracovanie, ale skôr ako neskutocne roztahany pomaly film, ktory je rozkuskovany na mensie casti. Uplne to postrada dynamiku. Behom uvodnej dvojepizody spozname trochu blizsie vratane zaporakov len 5 postav. Zvysok posadky tvoria anonymni divne vyzerajuci mimozemstania z ras, ktore sme nikdy predtym nevideli. A po naslednom presune na novu lod s novou stalou postadkou sa to prilis nezlepsi. Len velmi pozvolne spoznavame celu posadku a o to viac mi boli nesympatickejsi. Ked v stvrtej epizode jeden potencialne staly clen posadky zomrel tak ma to strasne potesilo a v tej chvili som si uvedomil, ze by som rovnaky osud doprial celej posadke. Odvtedy u mna serial skoncil a dalsie 4 diely mi potvrdili, ze nema pre mna zmysel so serialom dalej stracat cas. Novy bezduchy smer, akym sa Trek vydal, nie je pre mna. 4/10.(14.2.2018)

• Gimp

Nejsem trekkie (díky bohu) ale taky nejsem úplnej buran a tak vím, že Star Trek není jen "žij dlouze a blaze" ale taky: "Kapitánův lodní deník, hvězdné datum bla bla, dodatek..." a uzavřený příběh na jednu epizodu s ponaučením. Takže tohle není Star Trek, ale nějaká podivnost s cliffhangerama a rozplizlejma vývojema postav co jsou mi veleuprdele. Balím to po 4 dílech.(7.3.2018)

Star Trek Discovery hrá na vážnejšiu nôtu. A funguje to. Aspoň pre mňa. Funkčnosť príbehu je determinovaná jednak neustálou podobnosťou so súčasným spoločenským statusom, jednak snaha o vytvorenie autonómneho vesmíru, pravidiel, tentoraz s eko rovinou a hlavne postavami, ktoré podobne ako v predchádzajúcich sériach sú funkčné, rozmanité a v mnohých aspektoch zapamätateľné. Výborné postavy Jasona Isaaca, Michelle Yeoh a Douga Jonesa, ktoré držia príbeh značne nad rovinou komfortnej zóny. Pararelné vesmíry, vojna, zradcovia, smrť a neustála snaha predvídať čo sa stane v rámci vyššieho komplexnejšieho celku robí z Discovery skvelú zábavu. Nie je to dokonalý seriál. Ale rozhodne som sa pri ňom nenudil. 1. séria - 80%(18.2.2018)

Nový Star Trek se skutečně povedl. Z trailerů jsem měl mírné obavy, ale jsem spokojen. Děj se odehrává v roce 2256, tedy 10 let před klasickým Star Trekem. Posádka lodi Shenzhou narazí na okraji prostoru Federace na Klingony, s kterými už více než 100 let nenavázali žádný kontakt. Situace je napjatá a válka je na spadnutí. Posádka je tvořena převážně lidmi. Později se děj kousek posune v čase a přidá se i loď Discovery s kapitánem Lorcou. Těžko popsat děj bez spoilerů. Snad jen můžu říct, že se kromě bitev s Klingony dočkáme i zrcadlového vesmíru nebo časové smyčky. Seriál obsahuje spoustu nečekaných zvratů. Nakonec jsme se dočkali 15-ti dílů a být i další série. Snad jen škoda toho finále... "Vyber si svůj trest!"(18.2.2018)

• - Pre herca Clinta Howarda (Orionec) išlo už o štvrtý seriál z prostredia Star Treku, v ktorom účinkoval. Prvý krát sa objavil o 51 rokov skôr v epizóde Manévr s korbomitem (1966) pôvodného seriálu Star Trek. Neskôr bol obsadený v epizóde Minulý čas, 2. část (1995) seriálu Star Trek: Deep Space Nine a videli sme ho tiež v epizóde Zisk (2002) seriálu Enterprise. Okrem vyššie uvedeného, hral človeka, ktorý o sebe tvrdil, že je postavou zo sveta Star Treku aj v epizóde Nezvolená cesta (2009) seriálu Fringe. (koba)

• - Admirál Katrina Cornwellová (Jayne Brook) spomína, ako pred storočím kapitán Jonathan Archer (Scott Bakula) s posádkou lode NX-01 Enterprise navštívil planétu Qo'noS. Ide o udalosti zobrazené v epizóde Setkání u Broken Bow (2001) seriálu Enterprise. (koba)

• - Jedná se o druhý televizní seriál Star Trek, který představil ženu jako velitele. Prvním byl Star Trek: Voyager (od r. 1995), kde USS Voyager velela kapitán Kathryn Janeway (Kate Mulgrew). (Veskoslav)