Star Trek: Discovery (TV seriál)

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný

USA, 2017 - 2018, 11 h 15 min (Minutáž: 39–50 min)

Dávno před vysíláním první epizody se v debatách řešily dvě otázky. Je to vůbec Star Trek? A je to dobrý seriál? Po první sezóně je odpověď na první otázku jednoduchá - NE. S tou druhou je to trochu složitější. Tak k té první. Co se mohlo změnit, to se taky změnilo. Klingoni, uniformy, design lodí, počítačové rozhraní. Lehce před-TOSovskou dobu připomíná jen Sarek, pár tónů znělky, politická situace, sem tam nějaký povědomý zvukový efekt a posledních deset sekund patnáctého dílu. Ovšem největší změna se udála v charakterech postav a zápletcích epizod. Klasické uměřené chování a sebekázeň zmizelo bůhvíkde. Morální poučení a etické dilemata na kterých stály všechny předchozí seriály, jsou buď jen lehce naznačené, nebo je scenáristé rovnou vynechali. Jak kdosi trefně napsal "Star Trek je o společnosti která vystoupala na vrchol a dokázala se na něm udržet." Z Discovery mám pocit, že lidé sklouzávají zpátky do průměru. Dobrá zpráva je, že navzdory původním obavám nejde o aktivistický seriál. Homosexuální postavy v ději jsou vyloženě samoúčelné. Zápletku nijak neobohacují, což není nic pozitivního, ale ani nic v zásadě negativního. Odstrašující příklad z Doctora Who se naštěstí neopakoval. Jak jsem říkal, odpověď na druhou otázku je složitější. Špičkovým seriálům posledních let Discovery konkurovat pochopitelně nemůže. Pokud ji srovnám se stejnou žánrovou a váhovou kategorií, tak mi The Orville vychází jako o kousek lepší.(15.2.2018)

Dobře natočený seriál, který má trochu problém v tom, najít co vlastně chce být a hrozně se tu pere snaha být moderní, temný a akční s touhou zachovat poetiku prvního ST seriálu s původní posádkou. A někdy to funguje víc, někdy míň. Respektive, ono to většinou funguje fakt docela dobře, jednotlivé díly jsou fajn a stejně tak postavy (Tilly na hrad!) a jestli někomu vadí, že tu hlavní postava žena, že jsou tu homosexuální postavy, tak je to blb, protože jsou vesměs docela dobře napsané. Jen to na mě jako celek prostě působí až moc sterilně a bez duše.(13.2.2018)

Star Trek Discovery hrá na vážnejšiu nôtu. A funguje to. Aspoň pre mňa. Funkčnosť príbehu je determinovaná jednak neustálou podobnosťou so súčasným spoločenským statusom, jednak snaha o vytvorenie autonómneho vesmíru, pravidiel, tentoraz s eko rovinou a hlavne postavami, ktoré podobne ako v predchádzajúcich sériach sú funkčné, rozmanité a v mnohých aspektoch zapamätateľné. Výborné postavy Jasona Isaaca, Michelle Yeoh a Douga Jonesa, ktoré držia príbeh značne nad rovinou komfortnej zóny. Pararelné vesmíry, vojna, zradcovia, smrť a neustála snaha predvídať čo sa stane v rámci vyššieho komplexnejšieho celku robí z Discovery skvelú zábavu. Nie je to dokonalý seriál. Ale rozhodne som sa pri ňom nenudil. 1. séria - 80%(18.2.2018)

Nemůžu dát víc, ačkoliv jsem původně chtěl. Po celou dobu první série se seriálu daří držet skvělé tempo, které bohužel v posledních dvou epizodách spadne a vše tak nějak vyšumí do prázdna. Chválím drsnější pojetí, trochu rozporuplně vnímám přechod ke kontinuálnímu příběhu bez uzavřených epizod a nekompromisní cliffhangery na konci každého dílu - od původních star treků jde o jasný přechod k mainstreamu. Na druhou stranu si nemyslím, že by starý model v dnešní době mohl uspět a celý příběh je opravdu skvěle napsaný, dostal mne už v první epizodě. Nakonec pochválím výběr herců, tahle posádka se opravdu povedla.(12.3.2018)

Za mě dobrý. Má to promyšlenej navazující děj nabušenej zvratama (nikoli zvratkama), některý fajn postavy a na tu hlavní si člověk po chvíli zvykne, výprava je takřka epická a ani těch nesmyslů (zvratků) tam moc neni, což je u ST docela zázrak (mrk mrk na tebe Voyagere!). I když ono to možná bude tím, že to ST zase až tolik není a právě proto mě to možná bavilo. Jen škoda toho posledního dílu, kterej byl vůči ostatním epizodám poněkud... slabší.(14.2.2018)

• - Pre herca Clinta Howarda (Orionec) išlo už o štvrtý seriál z prostredia Star Treku, v ktorom účinkoval. Prvý krát sa objavil o 51 rokov skôr v epizóde Manévr s korbomitem (1966) pôvodného seriálu Star Trek. Neskôr bol obsadený v epizóde Minulý čas, 2. část (1995) seriálu Star Trek: Deep Space Nine a videli sme ho tiež v epizóde Zisk (2002) seriálu Enterprise. Okrem vyššie uvedeného, hral človeka, ktorý o sebe tvrdil, že je postavou zo sveta Star Treku aj v epizóde Nezvolená cesta (2009) seriálu Fringe. (koba)

• - Domáci miláčik - chrobák Harryho Mudda (Rainn Wilson) sa volá Stuart. Ide o žartovný odkaz na postavu Stuarta Blooma (Kevin Sussman) zo seriálu The Big Bang Theory (od r. 2007). (koba)

• - Scény planéty Pahvo boli natáčané v prírodných rezerváciách Kelso Conservation AreaHilton Falls Conservation Area neďaleko kanadského mesta Milton (provincia Ontário). (koba)