Star Trek: Discovery (TV seriál)

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný

USA, 2017 - 2019, 22 h 5 min (Minutáž: 39–50 min)

Sonequa Martin-Green, Doug Jones, Shazad Latif, Anthony Rapp, Mary Wiseman, Jason Isaacs, Wilson Cruz, Michelle Yeoh, Jayne Brook, James Frain, Mary Chieffo, Emily Coutts, Sara Mitich, Ronnie Rowe, Kenneth Mitchell, Rekha Sharma, Christopher Russell, Chris Violette, Chris Obi, Rainn Wilson, Tasia Valenza, Mia Kirshner, Dwain Murphy, Terry Serpico, Raven Dauda, Bonnie Morgan, Maulik Pancholy, Damon Runyan, Grace Lynn Kung, Conrad Pla, Elias Toufexis, Clint Howard, Dennis Andres, Jonathan Whittaker, Katherine Barrell, Peter MacNeill, Milton Barnes, Izaak Smith, Michael Boisvert, Billy MacLellan, Melanie Nicholls-King, John MacDonald, Bart Badzioch, Wilson Cruz (a.z.), Chris Obi (a.z.), Mia Kirshner (a.z.), Mary Chieffo (a.z.), Conrad Coates, Anson Mount, Alan Van Sprang, Tig Notaro, Rebecca Romijn, Rachael Ancheril, Ethan Peck

Nový Star Trek se skutečně povedl. Z trailerů jsem měl mírné obavy, ale jsem spokojen. Děj se odehrává v roce 2256, tedy 10 let před klasickým Star Trekem. Posádka lodi Shenzhou narazí na okraji prostoru Federace na Klingony, s kterými už více než 100 let nenavázali žádný kontakt. Situace je napjatá a válka je na spadnutí. Posádka je tvořena převážně lidmi. Později se děj kousek posune v čase a přidá se i loď Discovery s kapitánem Lorcou. Těžko popsat děj bez spoilerů. Snad jen můžu říct, že se kromě bitev s Klingony dočkáme i zrcadlového vesmíru nebo časové smyčky. Seriál obsahuje spoustu nečekaných zvratů. Nakonec jsme se dočkali 15-ti dílů a být i další série. Snad jen škoda toho finále... "Vyber si svůj trest!"(18.2.2018)

To boldly go, where no Star Trek ever went before. Je to jiné, jiné než filmy, jiné než starší seriály - temnější, psychologičtější, dějově sevřenější. A pořád je to Star Trek, i s těmi divnými rasami, bizarními fyzikálními fenomény, diplomacií silnější meče, a přirozeným "SJW", které Star Trek v klidu razil before it was cool (and long before it was uncool). Na další řady se tak těším nemálo. Ale ještě víc, ještě mnohem víc, se těším na nové řady pokračující v Next Generation sérii. Protože Picard je jen jeden. 8/10(9.8.2018)

Nemůžu dát víc, ačkoliv jsem původně chtěl. Po celou dobu první série se seriálu daří držet skvělé tempo, které bohužel v posledních dvou epizodách spadne a vše tak nějak vyšumí do prázdna. Chválím drsnější pojetí, trochu rozporuplně vnímám přechod ke kontinuálnímu příběhu bez uzavřených epizod a nekompromisní cliffhangery na konci každého dílu - od původních star treků jde o jasný přechod k mainstreamu. Na druhou stranu si nemyslím, že by starý model v dnešní době mohl uspět a celý příběh je opravdu skvěle napsaný, dostal mne už v první epizodě. Nakonec pochválím výběr herců, tahle posádka se opravdu povedla.(12.3.2018)

Star Trek Discovery hrá na vážnejšiu nôtu. A funguje to. Aspoň pre mňa. Funkčnosť príbehu je determinovaná jednak neustálou podobnosťou so súčasným spoločenským statusom, jednak snaha o vytvorenie autonómneho vesmíru, pravidiel, tentoraz s eko rovinou a hlavne postavami, ktoré podobne ako v predchádzajúcich sériach sú funkčné, rozmanité a v mnohých aspektoch zapamätateľné. Výborné postavy Jasona Isaaca, Michelle Yeoh a Douga Jonesa, ktoré držia príbeh značne nad rovinou komfortnej zóny. Pararelné vesmíry, vojna, zradcovia, smrť a neustála snaha predvídať čo sa stane v rámci vyššieho komplexnejšieho celku robí z Discovery skvelú zábavu. Nie je to dokonalý seriál. Ale rozhodne som sa pri ňom nenudil. 1. séria - 80%(18.2.2018)

(SPOILER ALERT!) Tak tohle jsem nečekala. Byla jsem ohledně nového Star Treku poněkud skeptická, ale výsledek mě překvapil. Pilot mě sice neoslovil, ale pak jsem měla dojem, že je to díl od dílu lepší a lepší. Obzvlášť oceňuji sympatické postavy, v nich bych viděla vliv Bryana Fullera, protože živoucí postavy, které si člověk rychle zamiluje, jsou jeho specialitou. A taková Tilly to má přímo napsané na čele, taková střelená postava je typicky fullerovská. Děj se pěkně rozvíjel, nebyla nouze o zvraty, je uspokojující jednou vidět, že i střelené fanouškovské teorie se mohou splnit, a že se jich tu splnilo víc. Byla to radost pohledět, už se těším na další řadu.(13.2.2018)

• - Seriál se odehrává v „základní“ verzi vesmíru světa Star Treku, nikoliv v alternativní časové linii známé také jako „Kelvinova časová osa“. (Veskoslav)

• - Herečku Jayne Brook (admirál Cornwellová) aj herca Wilsona Cruza (Dr. Culber) sme už oboch mohli vidieť v epizóde McGeeho príbeh (2007) seriálu NCIS. (koba)

• - Scény planéty Pahvo boli natáčané v prírodných rezerváciách Kelso Conservation AreaHilton Falls Conservation Area neďaleko kanadského mesta Milton (provincia Ontário). (koba)