Star Trek: Discovery (TV seriál)

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný

USA, 2017 - 2019, 22 h 55 min (Minutáž: 39–50 min)

Sonequa Martin-Green, Doug Jones, Shazad Latif, Anthony Rapp, Mary Wiseman, Jason Isaacs, Wilson Cruz, Michelle Yeoh, Jayne Brook, James Frain, Mary Chieffo, Emily Coutts, Sara Mitich, Ronnie Rowe, Kenneth Mitchell, Rekha Sharma, Christopher Russell, Chris Violette, Chris Obi, Rainn Wilson, Tasia Valenza, Mia Kirshner, Dwain Murphy, Terry Serpico, Raven Dauda, Bonnie Morgan, Maulik Pancholy, Damon Runyan, Grace Lynn Kung, Conrad Pla, Elias Toufexis, Clint Howard, Dennis Andres, Jonathan Whittaker, Katherine Barrell, Peter MacNeill, Milton Barnes, Izaak Smith, Michael Boisvert, Billy MacLellan, Melanie Nicholls-King, John MacDonald, Bart Badzioch, Wilson Cruz (a.z.), Chris Obi (a.z.), Mia Kirshner (a.z.), Mary Chieffo (a.z.), Conrad Coates, Anson Mount, Alan Van Sprang, Tig Notaro, Rebecca Romijn, Rachael Ancheril, Ethan Peck, Hamza Fouad
  • Sygauras

Nejhorší Star trek všech dob. Hnusní Klingoni (kteří popírají fakta z filmů a seriálů) loď Discavery se zdá být technologicky vyspělejší než pozdější lodě (časová osa nedává moc smysl) a její schopnost je debilně vizuálně udělaná. Herci jsou nesypmatická skládka Hollywoodu a celkově je ten seriál nudná splácanina příběhů o kterých nemám zájem nic dalšího vědět. První 3 díly ještě jely v jakési zajímavé rovině kdy jsem čekala co se z toho vyklube, ale od 4 dílu je to hrůza hrůzoucí. Ta jedna hvězda je za první tři díly. Pak už je to na odpad. I ten hluboký vesmír 9 měl lepší herce a příběhy.(17.3.2018)

• Lacike

Hodnotim 1-8 epizodu: Najviac mi to pripomina tretiu seriu Enterprise. Uceleny pribeh na pokracovanie o vojne medzi Federaciou a tentokrat Klingonmi, kedze sa serial zase vracia v case pred fanusikom Treku zname udalosti. To ma za nasledok, ze uvodny dvojdiel je pre trekkies strasne predvidatelny. Dobre vieme, co je ta neznama lod zac a o co jej posadke ide. Vdaka tomu tento dvojdiel postradal pre mna akekolvek napätie. Dalsie trefne prirovnanie je pre mna serial Stargate Universe, ktory sa zbavil svojich trademarkov a nicim novym ich nenahradil a presne to je pripad aj Discovery, ktory mi vôbec nepripomina Star Trek. Je tu sice mnozstvo odkazov na planety, rasy, postavy, udalosti atd z predoslych serialov, ale uplne to postrada ich styl. Moralne dilemy, filozoficke otazky alebo vedecke vynalezy sa tu riesia minimalne a len sporadicky. Namiesto nich ma prim akcia. Je sice kvalitna, je jej celkom dost a vzhladom na TV tvorbu su CGI ohromujuce, ale vo vysledku to je len bezmyslienkovy akcny vyplach akym su do velkem miery aj Abramsove Treky. Lenze je tu jeden obrovsky problem. A to su postavy, ktore su dost nesympaticke a obsadene su väcsinou necharizmatickymi az odpornymi hercami (Mary Wiseman, Anthony Rapp). Vdaka tomu som zacal fandit Klingonom (ktorych linia ma ako jedina fascinovala), aby tu otravnu posadku co najskôr znicili. Naviac serial nepôsobi ako strhujuci serial na pokracovanie, ale skôr ako neskutocne roztahany pomaly film, ktory je rozkuskovany na mensie casti. Uplne to postrada dynamiku. Behom uvodnej dvojepizody spozname trochu blizsie vratane zaporakov len 5 postav. Zvysok posadky tvoria anonymni divne vyzerajuci mimozemstania z ras, ktore sme nikdy predtym nevideli. A po naslednom presune na novu lod s novou stalou postadkou sa to prilis nezlepsi. Len velmi pozvolne spoznavame celu posadku a o to viac mi boli nesympatickejsi. Ked v stvrtej epizode jeden potencialne staly clen posadky zomrel tak ma to strasne potesilo a v tej chvili som si uvedomil, ze by som rovnaky osud doprial celej posadke. Odvtedy u mna serial skoncil a dalsie 4 diely mi potvrdili, ze nema pre mna zmysel so serialom dalej stracat cas. Novy bezduchy smer, akym sa Trek vydal, nie je pre mna. 4/10.(14.2.2018)

Nemůžu dát víc, ačkoliv jsem původně chtěl. Po celou dobu první série se seriálu daří držet skvělé tempo, které bohužel v posledních dvou epizodách spadne a vše tak nějak vyšumí do prázdna. Chválím drsnější pojetí, trochu rozporuplně vnímám přechod ke kontinuálnímu příběhu bez uzavřených epizod a nekompromisní cliffhangery na konci každého dílu - od původních star treků jde o jasný přechod k mainstreamu. Na druhou stranu si nemyslím, že by starý model v dnešní době mohl uspět a celý příběh je opravdu skvěle napsaný, dostal mne už v první epizodě. Nakonec pochválím výběr herců, tahle posádka se opravdu povedla.(12.3.2018)

Star Trek Discovery hrá na vážnejšiu nôtu. A funguje to. Aspoň pre mňa. Funkčnosť príbehu je determinovaná jednak neustálou podobnosťou so súčasným spoločenským statusom, jednak snaha o vytvorenie autonómneho vesmíru, pravidiel, tentoraz s eko rovinou a hlavne postavami, ktoré podobne ako v predchádzajúcich sériach sú funkčné, rozmanité a v mnohých aspektoch zapamätateľné. Výborné postavy Jasona Isaaca, Michelle Yeoh a Douga Jonesa, ktoré držia príbeh značne nad rovinou komfortnej zóny. Pararelné vesmíry, vojna, zradcovia, smrť a neustála snaha predvídať čo sa stane v rámci vyššieho komplexnejšieho celku robí z Discovery skvelú zábavu. Nie je to dokonalý seriál. Ale rozhodne som sa pri ňom nenudil. 1. séria - 80%(18.2.2018)

Dávno před vysíláním první epizody se v debatách řešily dvě otázky. Je to vůbec Star Trek? A bude to dobrý seriál? Po první sezóně je odpověď na první otázku jednoduchá - NE. S tou druhou je to trochu složitější. Tak k té první. Co se mohlo změnit, to se taky změnilo. Klingoni, uniformy, design lodí, počítačové rozhraní. Lehce před-TOSovskou dobu připomíná jen Sarek, pár tónů znělky, politická situace, sem tam nějaký povědomý zvukový efekt a posledních deset sekund patnáctého dílu. Ovšem největší změna se udála v charakterech postav a zápletkách epizod. Klasické uměřené chování a sebekázeň zmizelo bůhvíkde. Morální poučení a etické dilemata na kterých stály všechny předchozí seriály, jsou buď jen lehce naznačené, nebo je scenáristé rovnou vynechali. Jak kdosi trefně napsal "Star Trek je o společnosti která vystoupala na vrchol a dokázala se na něm udržet." Z Discovery mám pocit, že lidé sklouzávají zpátky do průměru. Obavy ohledně politického aktivismu se naplnily tak napůl. Homosexuální postavy v ději jsou vyloženě samoúčelné. Zápletku nijak neobohacují, což není nic pozitivního, ale ani nic v zásadě negativního. Odstrašující příklad z Doctora Who se naštěstí neopakoval. Ovšem jak mám rozumět tomu, že se Aaron Haberts nechal slyšet, že provolání Klingonů - a hlavní důvod války (desire to) "Remain Klingon", vytvořili jako paralelu k Trumpovu volebnímu sloganu "Make America Great Again"? Jak jsem říkal, odpověď na druhou otázku je složitější. Špičkovým seriálům posledních let Discovery konkurovat pochopitelně nemůže. Pokud ji srovnám se stejnou žánrovou a váhovou kategorií, tak mi The Orville vychází jako o kousek lepší. Má uvěřitelnější a zajímavější charaktery s fungujícími vztahy. Také epizody mi přišly zajímavější a kupodivu i podnětnější. První sezóna Discovery se nepovedla. Podle ukázek a uniklých zpráv se zdá, že druhá se více přiblíží kánonu a politický aktivismus omezí na snesitelnou míru. Byl by to krok směrem k divákům a dva kroky od politiky dnešního Hollywoodu, proto tomu nevěřím.(15.2.2018)

• - Herečku Jayne Brook (admirál Cornwellová) aj herca Wilsona Cruza (Dr. Culber) sme už oboch mohli vidieť v epizóde McGeeho príbeh (2007) seriálu NCIS. (koba)

• - Jedná se o druhý televizní seriál Star Trek, který představil ženu jako velitele. Prvním byl Star Trek: Voyager (od r. 1995), kde USS Voyager velela kapitán Kathryn Janeway (Kate Mulgrew). (Veskoslav)

• - Admirál Katrina Cornwellová (Jayne Brook) spomína, ako pred storočím kapitán Jonathan Archer (Scott Bakula) s posádkou lode NX-01 Enterprise navštívil planétu Qo'noS. Ide o udalosti zobrazené v epizóde Setkání u Broken Bow (2001) seriálu Enterprise. (koba)