Star Trek: Discovery (TV seriál)

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný

USA, 2017 - 2018, 39–50 min

Sonequa Martin-Green, Doug Jones, Shazad Latif, Anthony Rapp, Mary Wiseman, Jason Isaacs, Wilson Cruz, Michelle Yeoh, Jayne Brook, James Frain, Mary Chieffo, Emily Coutts, Sara Mitich, Ronnie Rowe, Kenneth Mitchell, Rekha Sharma, Christopher Russell, Chris Violette, Chris Obi, Rainn Wilson, Tasia Valenza, Mia Kirshner, Dwain Murphy, Terry Serpico, Raven Dauda, Bonnie Morgan, Maulik Pancholy, Damon Runyan, Grace Lynn Kung, Conrad Pla, Elias Toufexis, Clint Howard, Dennis Andres, Jonathan Whittaker, Katherine Barrell, Peter MacNeill, Milton Barnes, Izaak Smith, Michael Boisvert, Billy MacLellan, Melanie Nicholls-King, John MacDonald, Bart Badzioch, Wilson Cruz (a.z.), Chris Obi (a.z.), Mia Kirshner (a.z.), Mary Chieffo (a.z.), Conrad Coates, Anson Mount, Alan Van Sprang, Tig Notaro, Rebecca Romijn, Rachael Ancheril, Aldis Hodge, Ethan Peck
  • Lacike

Hodnotim 1-8 epizodu: Najviac mi to pripomina tretiu seriu Enterprise. Uceleny pribeh na pokracovanie o vojne medzi Federaciou a tentokrat Klingonmi, kedze sa serial zase vracia v case pred fanusikom Treku zname udalosti. To ma za nasledok, ze uvodny dvojdiel je pre trekkies strasne predvidatelny. Dobre vieme, co je ta neznama lod zac a o co jej posadke ide. Vdaka tomu tento dvojdiel postradal pre mna akekolvek napätie. Dalsie trefne prirovnanie je pre mna serial Stargate Universe, ktory sa zbavil svojich trademarkov a nicim novym ich nenahradil a presne to je pripad aj Discovery, ktory mi vôbec nepripomina Star Trek. Je tu sice mnozstvo odkazov na planety, rasy, postavy, udalosti atd z predoslych serialov, ale uplne to postrada ich styl. Moralne dilemy, filozoficke otazky alebo vedecke vynalezy sa tu riesia minimalne a len sporadicky. Namiesto nich ma prim akcia. Je sice kvalitna, je jej celkom dost a vzhladom na TV tvorbu su CGI ohromujuce, ale vo vysledku to je len bezmyslienkovy akcny vyplach akym su do velkem miery aj Abramsove Treky. Lenze je tu jeden obrovsky problem. A to su postavy, ktore su dost nesympaticke a obsadene su väcsinou necharizmatickymi az odpornymi hercami (Mary Wiseman, Anthony Rapp). Vdaka tomu som zacal fandit Klingonom (ktorych linia ma ako jedina fascinovala), aby tu otravnu posadku co najskôr znicili. Naviac serial nepôsobi ako strhujuci serial na pokracovanie, ale skôr ako neskutocne roztahany pomaly film, ktory je rozkuskovany na mensie casti. Uplne to postrada dynamiku. Behom uvodnej dvojepizody spozname trochu blizsie vratane zaporakov len 5 postav. Zvysok posadky tvoria anonymni divne vyzerajuci mimozemstania z ras, ktore sme nikdy predtym nevideli. A po naslednom presune na novu lod s novou stalou postadkou sa to prilis nezlepsi. Len velmi pozvolne spoznavame celu posadku a o to viac mi boli nesympatickejsi. Ked v stvrtej epizode jeden potencialne staly clen posadky zomrel tak ma to strasne potesilo a v tej chvili som si uvedomil, ze by som rovnaky osud doprial celej posadke. Odvtedy u mna serial skoncil a dalsie 4 diely mi potvrdili, ze nema pre mna zmysel so serialom dalej stracat cas. Novy bezduchy smer, akym sa Trek vydal, nie je pre mna. 4/10.(14.2.2018)

• cashflower

Celkom sľubný potenciál z úvodu, či už z obstojne zvládnutých myšlienok abo z celkovej kvality vizuálneho prevedenia, je pochovaný v sentimentalite a patetičnosti (aj keď cielene, tak predsa ich Netflix mohol dať na prijateľnejšiu úroveň), podčiarknutý sem-tam logickými chybami. Naivita v niektorých pasážach sa taktiež nedá prehliadnuť.. ..z toho čo môže zaujať, by som poukázal na nový typ pohonu (alternatíva k warp pohonu) na báze symbiózy.. ..videná celá prvá séria, no po cca ôsmom diely prestáva baviť, nakoľko negatívne (vyššie uvedené) prvky sa každou epizódou len prehlbovali a sľubné úvodné časti ostávali v zabudnutí, nehovoriac o totálnej šaškárni (tu mi to hraničí až s úplnou amatérštinou, ktorej sa opäť dalo vyhnúť) v alternatívnom vesmíre -> aj keď musím uznať, že posledná epizóda prináša viac na svetlo "sofistikovanejší" plán tvorcov, ako naložiť s dejovou linkou seriálu, vrátane jej psychologického profilu.. po prvej sezóne --40%-- ..pre mňa zatiaľ najslabší Star Trek..(13.2.2018)

Na nový Star Trek jsem byl zvědav. Začátel docela překvapil a hned mě to zaujalo. Příjemně mě přakvapil Isaacs, nevěděl jsem, že tu bude hrát. Líbila se mi obměna, že to není klasický ST jako překopírák, jak bylo zvykem u všech těch sérií, ale že to jede svoji cestou a celá série má ucelený děj. Ke konci jak jsme přišli o Isaacse už mě to trošku nebavilo a bylo mi líto, že odstavili tak slušného herce. Celkově ale hodně slušná podívaná a po tom konci se už moc těším na další sérii. Určitě za pochvalu stojí úvodní titulky, luxusní práce a určitě potěší víc než klasické přeletávání vesmírné lodi jak je u takovýchto seriálů zvykem.(7.3.2018)

Hodnotit tento seriál ze startrekovského vesmíru je trochu složitější. Začátek Vás moc neoslní a říkáte si, že to bude znova "klasický" Startrek jen s jinou posádkou a navíc né úplně sympatickou. Co se, ale nestane, každé 3-4 díly se tento seriál vydá zcela novým směrem, který Vás překvapí a pokaždé je tato změna lepší a lepší, až se v mých očích vyhoupl nový Startrek na 4 hvězdy. Nejoblíbenější postavy: kapitán Lorca a kapitánka Phillipa Georgiou. Přeji druhé sérii aby úspěšně navázala na konec první...(1.3.2018)

Trochu slabší rozjezd i dojezd, ale až na drobná zaváhání se Discovery celkem povedlo. Z postav nejvíce zaujal kapitán Lorca v podání Jasona Isaacse. Nepatřím mezi velké fanoušky Star Treku, takže se ani nebudu pouštět do jakéhokoli srovnávání. Discovery je solidní podívaná, ale čekat od seriálu zázraky je zbytečné. 1. série - 80%(13.2.2018)

• - Spoiler: Na podujatí WonderCon bola 23.3.2018 zverejnená bonusová scéna k epizóde, zobrazujúca rozhovor Philippy Georgiou (Michelle Yeoh) s agentom Lelandom (Alan van Sprang, na fotografii) zo Sekcie 31. (koba)

• - Jedná se o druhý televizní seriál Star Trek, který představil ženu jako velitele. Prvním byl Star Trek: Voyager (od r. 1995), kde USS Voyager velela kapitán Kathryn Janeway (Kate Mulgrew). (Veskoslav)

• - Domáci miláčik - chrobák Harryho Mudda (Rainn Wilson) sa volá Stuart. Ide o žartovný odkaz na postavu Stuarta Blooma (Kevin Sussman) zo seriálu The Big Bang Theory (od r. 2007). (koba)