Star Trek: Discovery

• USA Star Trek: Discovery
USA, (2017–2024), 53 h 58 min (Minutáž: 38–66 min)

Hudba:

Jeff Russo

Sonequa Martin-Green, Doug Jones, Anthony Rapp, Mary Wiseman, Wilson Cruz, Shazad Latif, Michelle Yeoh, David Ajala, Blu del Barrio, Jason Isaacs, Anson Mount (více)

Série(5) / Epizody(65)

Star Trek je jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších sérií po celém světě. Po padesáti letech od premiéry legendárního původního seriálu se vrátil na televizní obrazovky díky novému seriálu Star Trek: Discovery. Noví hrdinové, nová vesmírná loď a nové mise přilétají na vlně stejných vznešených idejí a naděje v lepší budoucnost, které už inspirovaly celou generaci snílků a vizionářů. Seriál Star Trek: Discovery zachycuje výpravy Hvězdné flotily během jejich misí za objevováním nových světů a nových forem života. Hlavní hrdinkou je důstojnice Hvězdné flotily Michael Burnhamová (Sonequa Martin-Greenová), která musí přijít na to, že aby skutečně pochopila cokoli „mimozemského”, musí nejdříve porozumět sama sobě. Michael je lidského původu, a přesto se stala sestrou jednoho z nejslavnějších hrdinů ve „vesmíru” Star Treku. Vykonala něco strašného, a přesto má šlechetné srdce. A i když není neohroženou kapitánkou vesmírné lodi, i když o tom ještě neví, na tom, co udělá a jak se rozhodne, závisí osud celé galaxie. (TV Prima)

melloun

Klasický gendrově vyvážený a korektní Netflix. Postavy nejsou zrovna sympatické, ale nakonec jsem si na většinu zvykl. Jediný kdo mě fakt bavil, byl kapitán Lorca. Možná i proto začátek moc neoslní. Navíc příběh se buduje docela pomalu, ale v půlce první série to chytne drajv, který vydrží skoro až do finále. ()

Untentrauer

Svět Star Treku mi není úplně cizí. Ovšem znám ho jen díky Picardovi. Takže jsem čekal něco podobnýho. Jenže dnešní doba je prostě už taková, že musíte v seriálu zastoupit co možná nejširší pole menšin, odchylek a úchylek co lze. Bohužel mě NIKDY a NIKDO nepřesvědčí o tom, že pokud se chceme zavděčit menšinám a úchylům, pak nemůžeme čekat kvalitu. Je to pěkné scifi plné korektnosti a transprcalizací homobuznoemancipovaná věc. Koukatelné, ale na mě dosti "moderní". Krom toho se seriál nedokáže sjednotit a je v něm až moc náhod a pozdějších propojení a odhalení, které úplně tak nedávají smysl a leckdy jsou zbytečné a spíše uškodí. Kolikrát to vypadá spíš, jako usnadnění, než promyšlenost příběhu. 1. série je nejlepší zejména díky sympaťákovi panu Malfoyovi a jeho odvrácené straně. 2. série je již slabší, ale podařilo se jakž takž ukout zajímavou zápletku...Bohužel však natahovanou a plnou vedlejších cestiček a nezajímavých příběhů a scén. 3. série je nejslabší nicméně zajímavá z pohledu 1000 let do budoucna?? Jak to sakra pojmout? Tohle už je opravdu obrovské sousto a nepodařilo se jim to dobře zpracovat. Je to opět natahované, zbytečně propletené, korektní a až moc ambiciózní na schopnosti celého štábu..... ()

loki5 odpad!

Nejhorší je když seriál nemá naprosto co říct a říká to 15 dílů. A výsledek je pak stejné prázdno jako nové star wars. Nesympatické postavy. Neoriginální zápletky (viz celá linka s gildovním navigátorem závislým na melanži. pardon spore drive). Po pár dílech jsem se zeptal sám sebe. Zajímá mě co se stane dál ? Záleží mi na některé z postav ? Jsou vesmírné bitvy zajímavé ? Jsou zápletky originální nebo přinášejí nějakou zajímavou myšlenku ? Mám rád hlavní hrdinku či je mi alespoň trochu sympatická ? Přinutil mě seriál alespoň trochu k zamyšlení ? Má seriál nějaké scény které bych si zapamatoval ? A když jsem si na toto odpověděl ve všech případech ne byl jsem nucen dát odpad! bohužel. Kde je objevování nových světů, nových civilizací, kde jsou slovy Q unknown posibilities of existence ? Jen prázdno a akční scény. Star trek pro nepřiliš bystré teenagery. 10% ()

lemonova

Nemôžem si pomôcť, ale pre mňa je to len lepšia inscenácia. Niektoré časti fajn, iné vyslovene slabé a chýba mi kontext, ktorý by tomu všetkému dal nejaký väčší zmysel. ()

fixaman

Nejlepší seriálový Star Trek od... začátku Star Treku. Fantastické efekty, napínavý a vypiplaný děj, sympatické postavy... Tady funguje skvěle naprosto všechno a navíc s každou sérií je to lepší a lepší. Jsem v polovině třetí a zase o několik světelných let překonává tu předchozí, která už mi přišla dokonalá. 11/10 ()

Kultak

Konečně seriál, který nám ukazuje, jakou pozici by měli mít bílí heterosexuální muži v ideálním světe budoucnosti - žádnou. Ano přesně tak - v seriálu s najde tu "svou" postavu, se kterou se může ztotožnit, úplně každý. Je jedno jestli jste žena, černoch, černá žena, tlustá žena, asiat, gay, asiatka, bisexuální asiatka, černý gay, lezba, robotická lezba, arab, eskymák, dowňák, ještěrka nebo strašně hnusný nesympatický emzák. Všichni si tam najdou to svoje. Pokud tedy nejste bílý heterosexuální muž (tedy odjakživa hlavní publikum ST) - ti tam byli jenom dva (a oba byli jediné charismatické postavy v seriálu) - jeden záporák, druhý tam byl jen "na skok". I kdybych pominul tuhle skutečnost, která vyplývá ze současných hollywoodských trendů, není na seriálu vůbec nic, co by si zasloužilo chválu. Možná krom efektů a ST nikdy o kvalitě efektů nebyl. Pokud vás bavily ty intelektuální otázky a morální dilemata, která Picard i Janeway pravidelně řešili, tady je nečekejte.Spousta dalších věcí nedává smysl - například zde mají technologii, o které by si Picard o nějakých 100 let později mohl nechat zdát. V Archerově seriálu si na tomhle dali záležet. A to co v Discovery provedli Klingonům? Kahless se v hrobě obrací! Verdikt: Star Trek Discovery je čtvrtý nejlepší Star Wars seriál - po Mandalorianovi, Clone Wars a Rebels. Plivu na tvůrce - shořte v pekle! Doufejme, že https://www.csfd.cz/film/861201-star-trek-strange-new-worlds/diskuze/ bude v pořádku. Pokud tedy nedojde na kádrování posádky Enterprise... ()

Ceberus

Jakožto trekkiemu mi nezbývá než souhlasit s většinou ostatních trekkies... Discovery není Star Trek, to i MacFarlanův Orville je víc Star Trek než tohle. Mnohem vřeleji bych to přivítal, kdyby se to jmenovalo Battlestar Discovery. Na druhou stranu, jakmile jsem se po několika dílech smířil s tím, že to není Star Trek, alespoň musím uznat, že je to docela rozumné sci-fi, které zabaví. Takže z pohledu trekkie je to sice na odpad, ale z pohledu nezaujatého diváka tomu méně než tři hvězdy dát nemůžu. ()

Khamsin

Tak trochu seriál, který se nedokáže rozhodnout, čím chce být. Není to čistokrevný Star Trek... ani jím asi být nemůže, neboť doba pokročila, trendy se změnily. Morální čistota a naivita původního Star Treku by asi dnes již mnoho lidí neoslovilo, pokud by k tomu nebylo naservírováno ještě něco dalšího. Jenže právě občasná syrovost, surovost, brutalita, temnota, válka,... to si prostě netyká s onou naivitou a morální čistotou. Na Star Treku jsem vyrůstal a je to tedy pro mě tak trochu srdcovka. Ale pokud se v takto nově nastaveném světě a dějové linii snaží postavy chovat dle zásad původního Star Treku, nemohu si neříct: "Nejsou náhodou tak trošku retardovaní?". Závěr první série veliké zklamání. Divák je předposlední částí navnaděn na "grand finale" a dostane konverzačku s nelogickým koncem. Postavy poměrně bez charismatu (hlavní ženská postava je pro mě asi největším průšvihem).. až na skvělého Lorcu, kterého si ovšem divák bohužel mnoho neužije. Pokud bych měl své dojmy po první sérii vyjádřit hvězdičkami, jsem vnitřně rozpolcen (jako ostatně celý Star Trek: Discovery), že raději nehodnotím. Tak jako tak, jsem rád, že alespoň nějaký Star Trek je, byť bych byl radši, kdyby se v příští sérii konečně rozhodl, jakým směrem se definitivně chce vydat a našel tak svoji identitu (ať už novou nebo tu původní). >| ()

BigBang

Tlak kulturně-marxistické propagandy na cm2 plochy TV obrazovky je tak silný, že i mjr. Zeman by bledl závistí. Patriarchát dostává nakopáno do slabin (doslovně i obrazně) aspoň třikrát za epizodu. Dokonce tu zabijou i vesmírného Trumpa, který ještě před tím stihine vykřiknout "Make Empire Glorious Again". Z aktuální SJW propagandy nechybí nic: ve třetí sezóně projde divák školením na nebinární zájmena; najednou též celý vesmír při náboženských rituálech pokleká na jedno koleno. Nechybí ani scéna ilustrující, že matematika je útlak (obrázky namísto čísel). Přestože je Discovery ideologicky vzato odpad, tak mě tento seriál docela bavil, má i své kvality, není na něm vše jen špatné. Naše doba je objektivně jiná než byla doba TOS anebo TNG. Možná naši realitu lépe odráží zideologizovaný vesmír Discovery. Svět Discovery je efektivní korporátní kultura chladných bezpohlavních korektních uzavřených individuí. Nemají rodinu, jejich rodinou je organizace, jejich náboženstvím je Federace. Lidé jsou 100% discplinovaní a ambiciózní. Jejich nejosobnějším prožitkem je pochvala nadřízeného na pracovní poradě a potlesk týmu. Nikdo nemá nesmyslné koníčky, ve volném čase přemýšlejí jen o tom, jak pečovat o sebe a zdokonalovat sám sebe. Není čas na chyby a zlozvyky, ty se neodpouští. Nikdo nemá ani 0,1 bodu Body Mass Indexu navíc (samozřejmě kromě jedné bílé heterosexuální hloupé ženy). Ohledně postav jsem slyšel spoustu kritiky, hlavně směrem k hlavní protagonistce. Mně osobně byla sympatická, i většina další posádky - i když typově by posádka zapadla nejlépe do nějaké berlínské techno tančírny v tovární hale. V seriálu je hned několik velice zábavných a vydařených postav, zejména Phillipa, ale i kpt. Saru. ()

vikino1

Fenomén Star Trek mě nikdy moc nebral (snad krom filmu 2009), a když už se nebylo na co dívat, řekl jsem si, že zkusím Discovery. První díl mě docela bavil, když se na scéně poprvé objevila želvuška jsem byl mile překvapen. Bohužel pak se na scéně ukázal víceméně k ději úplně zbytečnej homosexuální vztah "želvušky 2.0" s hlavním medikem a mezidruhový sex klingona a člověka. To už jsem dal ještě pár dílů více méně z povinnosti. Pak mě to nedalo, a dočetl jsem se, že druhá série je snad ještě horší jak první tak jsem to vypl a už to nikdy nezapnu. Což o to, že se na to hezky dívá, když dějově je to pro fanoušky Stargate Hluboký vesmír. Edit: tak dodívané. Na to, že je Michal Vulkánec tak tam furt jen brečí. První séerie se dá, druhá docela fajn a třetí už nemá smysl vidět. Jediná oblíbená postava Císařovna. ()

Zet

První série začala dost dobře a zajímavě a vcelku si svou laťku udržela až do konce. Za 4 hvězdy. Ale co se začalo dít ve druhé sérii, to mi hlava nebrala. Natahované oživování postav (připomnělo mi to jeden z nejmíň podařených ST filmů Star Trek III: Pátrání po Spockovi) a celkově nudné, patetické a ubulené díly. Bohužel za 2 hvězdy (nejmenší hodnocení, jaké jsem kdy ST filmu/seriálu dal). Říkám si, horší to snad už být nemůže, ale hodnocení třetí série nevypadá vůbec dobře. No uvidíme. Edit: Tak třetí série není nejhorší, není sice tak dobrá jako první, ale zase ani tak špatná jako druhá, zůstala někde mezi, takže za 3. ()

arkie

Prve dve sezony su vyborne - vizualne, dejovo, naburavanim stereotypov, inkluziou atd. Postupne ale tento pristup sposobuje viac a viac zdrziavanie deja. Postavy nekonecne riesia kazdy mentalny zachvev aj tej najbezvyznamnej postavy, kazdy novy kapitan ma siahodlhe prejavy k posadke. Kazda akcia prebehne extremne rychlo, vyriesi sa na poslednu sekundu, aby sme sa zasa mohli venovat tomu, ako sa kto citi a ocenili retoricke schopnosti kohokolvek, kto nemal dostatocny screentime v predoslom diele.  Pribeh straca zmysel asi tak zaciatkom tretej sezony, ktora sa vyriesi kompletnym nezmyslom a v zasade ide dalej do stvrtej, kde sa uz intenzivne hubou o zem. Aby bolo jasne, ja som uplne nadseny z toho, ze Anthony Rapp sa tak mucinka so svojim boyfriendom, mame tam tlustu zensku, genderfluid, rozne ine rasy az po viacere osobnosti v jednom tele. Ale dajte im nejaku akciu, preboha. Toto ma byt SF serial, nie psychoterapia !!! ()

Myrddin

Jde v podstatě o kompromis mezi starým dobrým Star Trekem a novým restartem od J. J. Abramse. Tomu odpovídá i čas, kdy se tento seriál odehrává: Těsně před odklonem od příběhové osy starých Star Treků a vznikem "nové časové osy". Od starých Star Treků se tento seriál nejvíc liší tím, že na sebe všechny epizody navazují, tak jak je v dnešních seriálech běžné. Tím se ale naprosto zásadně nabourává schéma starých startrekových seriálů a tak si Discovery musí vybudovat nové schéma, což se mu velmi postupně daří a to hlavně díky přítomnosti hlavní postavy, aktérky první vzpoury v historii hvězdné flotily, Michael Burnham, což je nehledě na netradiční jméno, žena (ani jeden z předchozích Star Treků neměl žádnou jednoznačnou hlavní postavu). První sérii považuji spíš za rozjezd a těším se na druhou. Hlavní plus je pro mě pokračování ve startrekovské tradici "boření stereotypů" (žena jako hlavní postava, přítomnost homosexuálního páru, alegorie startrekovských ras jako lidských ras apod.), zároveň si ale uvědomuji, že pro někoho (zvlášť v této době) to může být spíš mínus - a o to víc to oceňuji. Hlavní mínusy jsou občasné logické lapsy, "umělé" a nedořešené zápletky. Dohromady 4* a doufám, že s dalšími sériemi hodnocení zvýším. ()

merlinovic odpad!

Nepřekonal jsem problém s tím, že technologie Discovery neodpovídají časovému zasazení(pár roků po původních seriích s J. T. Kirkem) a stejně tak i klingoni jejich technologie a celá jejich kultura, která odporuje(ignoruje) jejich vyobrazení před i po Discovery. Přitom právě časové zasazení má slušný potenciál protože v těchto dobách začala válka mezi federací a klingony. Válka je tady spíš pozadí celého děje a místo toho se hlavní dějová linka zamotala do míšení dimenzí a cestování v čase, což je pro mě u Star Treku snad vždy průser a tady se to jenom potvrzuje. Možná se autoři báli, že vyobrazení soubojů z války by bylo stereotypní a nudné bez hlubšího příběhu jako většina Star Treků, ale za mě by to bylo pořád lepší než tento spletenec. Když už jsem u toho cestování v čase tak vzhledem k tzv Star Trek Reboot sérii filmů, která se vrací do doby před Discovery, může Discovery zobrazovat již potencionálně neexistující časovou linku. Protivní herci v čele s Sonequa Martin-Green tomu taky moc nepomáhají a jednu * snad jen za povedené efekty a sem tam nějakou scénu. Po shlédnutí prvního dílu druhé série jsem přehodnotil své hodnocení a ani tu jednu hvězdičku si to nezaslouží. Paradoxně The Orville ač to má být parodie na Star Trek, tak je to mnohem víc star trek než tato žumpa vydávaná za Star Trek. ()

biergof odpad!

Když uslyšíte příběh, kde je vesmírná loď poháněná vesmírným medvídkem v akváriu, co žere vesmírné houby. Když k tomu dodáte, že palubní lékař sdílí kajutu i lože s vědeckým důstojníkem... A popíšete nepřátele posádky jako obrovské mongoloidní opice, které foneticky hláskují písmenka místo plynulé mluvy.... Asi vás napadne parodie na sci-fi, možná parodie na Star Trek. Ale bohužel, je to pouhá urážka a plivnutí do tváře všem fanouškům i předchozím tvůrcům Star Treku. ()

Michelle Yeoh hvězdou nového Star Trek filmu

Michelle Yeoh hvězdou nového Star Trek filmu

19.04.2023

Tak se fanoušci Star Treku přece jen dočkají nového filmu. Místo návratu party okolo Chrise Pinea (Dungeons & Dragons: Čest zlodějů) ale nakonec jako první dorazí snímek s názvem Star Trek:… (více)

Dvojice z Hannibala opět spolu

Dvojice z Hannibala opět spolu

02.11.2022

Celovečerní režijní debut Bryana Fullera je konečně na spadnutí. Tvůrce Hannibala nebo Amerických bohů si za svůj projekt zvolil snímek Dust Bunny, a jako hlavní hvězdu do něj pak obsadil svého… (více)

Pátek třináctého dostane seriálový prequel

Pátek třináctého dostane seriálový prequel

01.11.2022

Star Trek dostane další seriál

Star Trek dostane další seriál

18.05.2020

Trvalo to roky, ale značku Star Trek se nakonec přece jen podařilo oživit. A paradoxně to nebyly filmy (byť pomohly), ale televize, kde se postavám spojeným se slavnou lodí Enterprise začalo dařit.… (více)