Tuo di qu mo ren

Chi-Ying Chan

Mark Lui

Scénografie:

Chung Man Yee

Přeloženo. Tak tohle je ode dneška má nová srdcovka. Trochu nečekaná, ale je to tím, že ten film je trochu jiný, než se dá předpokládat. Protože ač jsou u toho uváděny žánry horor a thriller, tak je to hlavně pořádná romantika, ale ne přímočará, spíše taková v pozadí a až... vyjde vše najevo. Krom toho se mi líbilo to pojetí exorcisty, který žije ve světě lidí a duchů, tedy tak že duchy prostě vidí, vnímá, je s chopen s nimi komunikovat i je zapudit. Pak to jak má doma... to bylo pro mě něco úžasného, sice je to taková vedlejší podpůrná linie filmu, ale pro mě je tím nejlepším z filmu. Hlavní dějová linka má něco do sebe, ale není pro mě tak silná. Za tu hlavní dějovou linku bych byl možná tak maximálně na třech hvězdách. Pak je tu opět Amber Kuo a v tak pro mě pohádkově krásné roli, že když to spočtu s posledním filmovým setkáním kde jsem ji viděl, tak si mě získala natolik, že její filmy budu muset asi začít vyhledávat. V podstatě každým záběrem a svým vystoupením jsem ji hltal. Hodně nadaná herečka. Pak je zde podmanivá Sisley Choi, pro níž je tento film debutem a za svou roli si vysloužila na nejlepšího nováčka v Hk filmových cenách. Na tu jsem dál taky docela zvědav, jak se ji povede. A samozřejmě herecký veterán Nick Cheung, který do toho filmu dal asi vše, co se dalo. Protože film je opravdu líbivý vizuálně, zábavný dějově, a dokáže zasáhnout i emočně. Co víc si přát. Snad jen, aby natočil pokračování v podobném duchu s duchy. Jen škoda, že některé věci člověk pořádně pochopí až na druhé sledování, ale já jsem to viděl dvakrát po sobě a klidně bych se podíval i po třetí, kdybych měl tolik času.Můj 50. přeložený asijský film. Viz můj profil.(7.9.2016)

Nebolo zlé. Len vlastne neoriginálne. A nerozhodné, miestami stratené v ústrednej zápletke a vedľajších líniách a tom, či a prečo je emocionálne strohý, plochý a z toho prechádza do emotion galore v doslovnom prevedení. Trochu horror, trochu nie. Trochu tormented soul, trochu nie. Trochu Constatnine, trochu nie.(1.5.2016)

• *CARNIFEX*

Nebyť tých príšerných CGI efektov, zrejme by táto pomerne originálne poňatá ducharina vôbec nedopadla zle. Lenže ani samotná atmosféra nebola dostatočne "temná", tak čo s tým? Každopádne, opäť je to polovičná práca, s pár zaujímavými momentmi, ktoré najmä v prvej polovici zabíjajú nasladené romantické pasáže. Skutočne nemám úplne jasno, ako toto "oznámkovať". Možno dve, možno tri, som akýsi zmätený :) lebo príbeh ako taký pomerne zaujal. Akurát to prevedenie občas krívalo na jednu (obe?) nohy .. - 50%(5.6.2017)

Takéto filmy o duchoch teda môžem. Klasických ducharín je už aj tak viac, než dosť a tak ma vždy poteší nejaký nový pohľad na vec a ako som si už zvykol, na Hong Kong sa v tomto ohľade môžem vždy spoľahnúť. Rozhodne sa nejedná o štandardný horor, ten je tu až na poslednom mieste, skôr je to taká sympatická temná, ale aj tak pomerne príjemná fantasy rozprávka. Celkové univerzum je dobre zvládnuté a páčilo sa mi aj to množstvo inak podaných prvkov, ktoré tento film radikálne odlišujú od iných s podobnou tématikou. Veľkým plusom je aj samotný Nick Cheung, ktorého som si v posledných rokoch dosť obľúbil, nielen, že mu nechýba charizma a ani s herectvom na tom nie je vôbec zle, ale páčilo sa mi, ako tu podal svoju postavu. Je tu jednoducho taký sympatický exorcista, ktorý sa na rozdiel od mnohých iných filmov celý čas neľutuje, že má takéto schopnosti, ale jednoducho ich má a tak ich využíva a pomáha všade, kde treba, rovnako to nie je ani žiadny samotár, ale kľudne mu kedykoľvek vypomôžu aj gangsteri, s ktorými sa priatelí a podobne. A zo zvyšných postáv ma už bavili hlavne ženské postavy a vodca gangu. Jedine ma mrzí, že tá hlavná dejová línia mi neprišla dosť zaujímavá, síce spočiatku som v nej cítil potenciál a pár scén sa mi páčilo, ale inak mi to väčšinu času prišlo až moc priemerné. Omnoho viac sa mi páčila napríklad romantická línia, ktorá prinesie zaujímavý vzťahový trojuholník a niekoľko výborných scén, ale očakávane to nemá až tak moc priestoru. Po hororovej stránke to samozrejme nefunguje, ale o to sa tu ani nikto nesnažil, hlavne, že svet duchov je podaný zaujímavo. Navyše nechýba ani pár akčných scén, ktoré to trochu osviežia, aj keď skôr len takých priemernejších súbojov a občas to spestrí aj humor. Ale určite musím pochváliť aj vizuálnu stránku, jedine efekty nie sú dokonalé, ale aj tie sa nesú v zaujímavom štýle a tak aj toto beriem za klad. Takže celkovo síce nemôžem hodnotiť lepšie, tá hlavná dejová línia ma zase až tak nebavila, inak som ale dosť spokojný, kladov je tu viac než dosť a filmy, ktoré sa na svet duchov pozerajú zase trochu inak vždy uvítam. 67%(18.9.2016)

Čo je asi tak na filme najdôležitejšie? Triky? Herci? Či vari výprava? Pre mňa osobne príbeh a scénar. V tomto prípade nenechal Nick Cheung nič na náhode a natočil si film v hlavnej úlohe so sebou samým podľa scénara, ktorého autorom je - opäť Nick Cheung. A divák má možnosť zoznámiť sa so sympatickou postavou vyšitou ako z westernu s Clintom Eastwoodom, mlčanlivým bojovníkom, ktorého zbraňami nie sú prekliato nízko zavesené kolty ale voda, svetlo, soľ, elektrika a niekoľko ďalších vychytávok. Výsledok je síce ťažko označiť ako horor, je to skôr žánrový zlepenec miešajúci ázijskú všehochuť - duchovia, gangy, pästne a iné súboje, tetovanie, vysoký zmysel pre česť a povinnosť, plus nejaký ten ich komediálny (ne)vkus, skrátka, chýbali tu už len draky a bolo by tu fakt všetko. Ale tento zlepenec podáva príbeh, ktorý má niekoľko rovín, Fattova minulosť sa otvára len pomaličky pomaly, rovnako ako aj tragická udalosť, pre ktorú ho teraz sužuje jeden z duchov. Navyše je to aj originálny milostný trojuholník, v ktorom vzhľadom k povahu hongkongskej kinematografie a jej postoju k happy endom je až do konca veľmi otvorený. A aby som nezabudol, je tu spusta duchov, takmer na každom kroku ( podľa čínskej tradícii duše tých čo zahynuli tragickou násilnou smrťou, či už vlastným alebo cudzím zavinením musia nejaký čas pobudnúť na zemi) a vizuálne vcelku očarujúci svet, v ktorom podobne ako napríklad Dark City si slnečného svetla príliš neužijete. Najslabšou časťou filmu sú tak asi triky, ale povedzme si na rovinu, trikami nabrúsených filmov, pri ktorých zíva divák nudou je už aj tak dosť, naopak možnosť dostať nejaký nový príbeh je čoraz zriedkavejšia a vzácnejšia...(3.5.2016)