poster

Sairat

 • Velká Británie

  Wild

  (neoficiální název)

Drama / Romantický

Indie, 2016, 174 min

 • kaylin
  ****

  "Sairat" je snímek, který vás odvede překvapit. Na první pohled se tváří jen jako další, rozvláčná indická romance. A on takovou romancí ve skutečnosti je. Jenže mnohem více než v jiných filmech, vyvěrá na povrch to společenské, co se bollywoodské filmy snaží kritizovat. No a pak je zde nádherně filmově a vypravěčsky zvládnutý závěr, který dovede vyrazit dech.(5.5.2017)

 • Jirka_Šč
  *****

  Takto reálné a drsné by zřejmě doopravdy bylo, kdyby se dívka z vyšší kasty zamilovala do kluka z nižší. Začíná to jako romance a nakonec je to Love Story. Nečekaně dávám plný počet, přestože mě žádný z herců nebyl dlouho sympatický - postavy totiž předvedou velmi realistický vývoj vztahu (a evidentně nejsem sám - na festivalu v Berlíně lidé na konci filmu tleskali ve stoje). Upřímně radím nezajímat se dopředu o děj. ■ Trailer, který neprozrazuje až tak moc https://m.youtube.com/watch?v=wMrMKnoYWwA ■ Překvapivá je i sebevědomá představitelka Aarchie, Rinku Rajguru: Narozena 6/2001, natáčení bylo ukončeno 5/2015 (!?!). ■ Někteří rodiče, kteří se roky stavěli negativně k partnerům svých dětí, po shlédnutí Wild in Love své požehnání dali.(14.8.2019)

 • Narciska
  ****

  Bollywoodu na hony vzdálené. Tudíž jeden z nemnoha filmu, pro něž není přetrvávající kastovní systém tabu. Ba co víc, jedná se o jedno z hlavních témat. Podané v té nejnižší lidské podobě. Ale je to film indický a tak nabízí téma další, tentokrát zcela jiného druhu, první lásku, první zamilování se všemi těmi protichůdnými pocity, které k tomu patří. Ostatně jaká jiná kinematografie umí pocity ztvárnit tak snadno a krásně? K tomu ty bollywoodské písně a poezie jejich slov, pozvedají to ještě o úroveň výš. Ale jak bylo řečeno, je to Indie, momentem, kdy se dva dají dohromady, to nekončí. Musí si ještě projít vystřízlivěním, když první opojení pomine, když se dostavují všednost a problémy, kdy se ukážou odvrácené strany lidských tváří... A závěr? Jeden z nejpůsobivějších filmových konců. A nejde jen o to, jak je konec napsán ve scénaři. Co z něj dělá nezapomenutelný filmový zážitek, je scéna a způsob natočení! V tom tkví největší přínos filmu, víc takových nápaditých tvůrců.(8.10.2019)

 • rikitiki
  *****

  Tohle je pecka! Film s nejbanálnějším námětem: chudý kluk se zamiluje do bohaté holky, dává už od začátku tušit, že tohle nebude obvyklá roztančená barevná limonáda. Předně díky dojemně upřímným, spíš procítěným než hereckým projevům hlavních herců, pro které to navíc většinou byl debut. A tý holce bylo jen patnáct, když to hrála. Neskutečný! Ani jeden z nich není líbivý umělohmotný typ. Kluk má akorát hezký oči a holka je tak trochu při těle. Ale když se na sebe zadívají, je to čirá láska, u které se divák až trochu stydí, že je při ní šmíruje. ____ Další známkou bolestné autenticity jsou ničím nepřikrášlované lokace chudé dědiny a později i smradlavého slumu. _____ Příběh i způsob jeho vyprávění jakoby ani nebyly filmem, ale záznamem reálného života. Mnohé se divák dozví jen z obrazu a jeho střihu, nikoliv z dialogů. ___ Milenecká dvojice prochází nejdřív růžovou zahradou první lásky, pak dramatickým útěkem, později těžkým smiřováním se s tím, co museli opustit a nakonec souzněním. Zejména Rinku ve své roli roste a dospívá. Z rozmarné sebevědomé dívky školního věku se stává ženou, která si stojí za svým rozhodnutím. V jejím charakteru je vidět, že je otiskem povahy svého otce: neústupná, tvrdě si jdoucí za svým bez ohledu na cokoliv. ____ Bylo mi líto, že v průběhu děje se ztratili hrdinovi dva kamarádi: křivozubý a křivonohý. Hlavně ten předvedl téměř nesnesitelně drásavý a do morku kostí jdoucí ne/herecké nasazení. Jeho milostný mikropříběh je tak směšný! A přitom tak zoufale prahnoucí po lásce. ____ Ta sebevědomá dívka a cudný chlapec, který si později nebyl jistý, jestli ji dokáže dát celý svět, a proto na ni byl zlý a dokonce i surový, jsou vymyšlené postavy. Ale to přece byli Romeo a Julie taky. A stejně jako milenci z Verony, i tihle dva by si zasloužili svůj nesmyslný a turistický balkón, ke kterému bych ráda přinesla květinu.(31.12.2017)

 • *CARNIFEX*
  *****

  Dokonalá idilka dvoch “zamilovancov”, sa zhruba po hodinke aj dačo mení na kruté vnímanie reality. To, čo sa však udeje v úplnom závere, je doslova dych vyrážajúci zvrat, ktorý diváka dostáva do úplne odlišnej sféry vnímania samotnej story ..(2.12.2018)

 • - V letech 2017 a 2018 vzniklo v Indii pět remaků v dalších indických jazycích (pandžábštině, kannadštině, orijštině, bengálštině a hindštině). V kannadštině si představitelka Aarchi, Rinku Rajguru, svoji roli zopakovala. (Jirka_Šč)

 • - Film způsobil změnu uvažování některých lidí v Indii. Objevila se například zpráva, že v Bombaji, tři rodiny, které se roky stavěly negativně k partnerům svých dětí, po zveřejnění filmu udělily svá požehnání. (Jirka_Šč)

 • - Film je v maráthštině, což je indoíránský jazyk, kterým v západní Indii hovoří 83 miiónů lidí. (Jirka_Šč)