Naprostí cizinci

Perfect Strangers

Úplní cudzinci

Komedie / Drama

Itálie, 2016, 93 min

Mám rád podobná konverzační dramata, který se odehrávají v nějakém uzavřeném prostoru. Hlavní podmínkou ovšem je, aby byl kvalitní scénář, aby mohlo nekonečné tlachání diváky nějak zaujmout. Naprostí cizinci splňují většinu aspektů tak, abychom je mohli nazvat kvalitním konverzačním dramatem. Témata, která se řeší, jsou dostatečně současná a tím pádem i velice zajímavá. Jaká tajemství mezi sebou jednotlivci skrývají, dokonce i mezi letitými přáteli. Stačí pouze veřejně sdílet obsah telefonů během jednoho večera. Jsem trošku proti až přílišné katarzi děje a vršení problémů jeden na druhý. Poté film ztrácí na uvěřitelnosti, ale všechno je pouze snahou, o to šokovat diváka a tím udržet jeho pozornost. Sladkou náplastí je pak závěrečný twist.(31.5.2017)

Tak to bolo... PERFETTO! Spočiatku vlažná a ničím zaujímavá konverzačka z posedenia 7 ľudí na večery. Ale potom to prišlo "Takže vy hovoríte, že nikto z nás nemá tajomstvá? Tak si zahrajme hru. Položme na stôl všetky mobily..." - a už to išlo! Myslíme si, že vieme o našich najbližších všetko, ale každý má nejaké tajomstvá, o ktorých sa proste nezmieňuje. Aj keď v tomto prípade to bol miestami trochu extrém, nič to nemení na pointe a posolstve tohto celého príbehu. Koncept filmu bol naozaj výborný a aspoň za mňa sú Perfetti sconosciuti jedným z najlepších filmov roku 2016. A čo vy? Dali by ste svojim najbližším s plnou dôverou váš mobil a nechali ich, aby sa prehrabávali vo vašom súkromí? Asi radšej nie... či?(6.7.2017)

Perfetti film!! Takto vyzerá európska kinematografia v celej svojej kráse a rozmanitosti. Neuveriteľne som sa pri tetjo konverzačnej a vzťahovej zápletke bavil a zniesol by som aj viac. Genovesemu sa podarilo skvelé vykreslenie všetkých postáv, čo bolo patrične podporené aj maximálne presnými hereckými výkonmi. Naviac to bolo miestami veľmi vtipné a normálne som sa nahlas smial. V zápetí sa ale dostaví kríza, depka, nepríjemné situácie, ktoré vás zo smiechu a radosti v okamihu dostanú na opačnú stranu emočnej barikády. Takto zaujímavé a pútavé balancovanie na tenkej hrane humornej satiry a drámy, a pritom so zachovaním maximálnej vážnosti filmu, sa podarí len málokomu. A keď si myslíte, že je koniec a už máte dosť, príde záver, ktorý vás zaručene dostane do kolien. Taliani sa týmto u mňa poriadne vytiahli a ja znovu nemám problém udeliť 5*. Chuťovková záležitosť a dokonalé "guilty pleasure". 90 %!!(10.7.2017)

Strašně mi ve filmech o větším společenství dobrých přátel vadí, když scénárista nezvládá expozici. Asi jako když Han Solo a Leia museli ve Force Awakens všem vysvětlit, co posledních 40 let dělali. Divák se to nějak dozvědět musí, ale mělo by to proběhnout vždy přirozenou a nenásilnou cestou, tj. způsobem, u kterého věříte, že by se nejlepší přátele (milenci) mohli takhle bavit. Úvodních třicet minut Naprostých cizinců je ale dost křečovitých a schématických, tak aby se nakonec tedy odehrálo drama, které je nakonec stejně křečovité. Taky místy na pokraji nesnesitelného kýče (měsíc, zamilovaný pár důchodců). Kromě těchto výtek jsem se ale bavil. Největší sympaťačku/sympaťáka vyhrála zrzka a Steven Spielberg. Freddie Mercury zase stál dost za hovno.(8.7.2017)

Kino navštevujem raz ročne (dôvod je v mojom profile) a pre tento rok som si na odporúčanie gudaulina vybral Úplných cudzincov. Vedel som do čoho idem, pretože som si prečítal zopár komentárov, medzi ktorými ma sklamal Vančura, ktorý skôr ako ja odhalil film ako paralelu ku Kunderovej poviedke Falešný autostop. Film som vnímal ako poukázanie nebezpečnosti zbavovania sa osobného priestoru, do ktorého patrí aj komunikačná droga súčasnosti - mobil. Mobil, ktorému zverujeme aj to, čo by sme inak buď nikomu nepovedali alebo iba na odľahlom mieste aj to iba šeptom. Komediálnu zložku som príliš nevnímal, dramatickú dodal scenárista, ktorý nakopil udalosti, aby film nestrácal na tempe. Ale to mi príliš neprekážalo, pretože som film vnímal ako divadelnú hru, v ktorej ide o posolstvo divákovi viac, ako o pravdepodobnosť, že sa taký príbeh mohol odohrať. Herci boli skvelí a film naplnil moje očakávania, i keď na plný počet hviezdičiek nedosiahol.(27.6.2017)