Naprostí cizinci

Perfect Strangers

Úplní cudzinci

Komedie / Drama

Itálie, 2016, 93 min

Spoilery! Velmi milé konverzační překvapení z Itálie. Neskutečně se mi během sledování v mysli vytvářely asociace na můj život. Ať už se jednalo o styl humoru či jména postav. Děj neměl chybu. Nápad s hrou na pravdu pomocí veřejné mobilní korespondence při večeři byl vskutku vynikající. Na povrch během večera vyplují větší i menší tajemství, která vytvořila z lidí, kteří měli pocit, že se velmi důvěrně poznají, naprosté cizince. Vše začne samozřejmě docela nevinně a napětí se s postupem stopáže velmi příjemně stupňuje. Musím se pochválit, že jsem prokoukl buznu a malinko se připravil o chystaný šok. Herci jsou příjemní. Dost na mě zapůsobil závěrečný "happyend", který diváky překvapil tím, že ke hře nakonec přeci jenom nedošlo, neboť návrh paradoxně zavrhl člověk, který neměl co skrývat. Poselství, které z toho celého vzešlo je docela prosté. Někdy je prostě lepší chránit své milované před krutou pravdou. Jsem si jistý, že je na tomto principu vybudované značné množství vztahů, což je docela smutné. Během sledování jsem takřka ani nedutal. Dost kvalitní záležitost. Kdo vyhledává konverzačky, ten bude pravděpodobně naprosto nadšený. Velice pěkný nápad na prohloubení vztahů při rodinných setkáních. Zřejmě někdy navrhnu! Viděno v rámci Filmové výzvy 2017. Film mi vybrala uživatelka Khalesi.(5.3.2017)

Taková komunikační elektronika už má za posledních dvacet let na kontě více rozvodů než impotence, frigidita a Kimex grúp dohromady. Ale i tak jsme nepoučitelní a pořád dál potkávám pičusy, co si nechávají zprávy zobrazovat na zamykací obrazovku, do domácího počítače nasmerfujou nezaheslovaný outlůk s loveckou adresou 24cm@seznam.cz, nebo si čerstvou roztouženou štěrbinu uloží do kontaktů pod Bezostyšná superkunda, kdyby mu náhodou volala, právě když půjčil mobil své léty totálně vytěžené souložnici, aby si zahrála SIMSY a nevymýšlela pičoviny, když už jsou středy nejmíň pět let zrušené a navíc si po „pauze na oběd“ se superkundou málem musel vrazit pod jazyk nitrák. A pak se oprávněně děsně diví, že jsou ty domestikované samice zcela intolerantní k naprosto logickým argumentům jako například „Vždyť já ji vůbec nemiluju, jen s ní asi půl roku divoce mrdám a to je přeci úplně totéž, jako bych doma pohrdl hnusně uleželýma šunkoflekama a skáknul si sem tam na stejka z mladé argentinské svíčkové, no ne?“ Krávy! Tahle opravdu vytuněná, originální, dramaticky i dialogově solidně zvládnutá a zábavná konverzačka hezky shrnuje výše uvedené a ukazuje, co by se mohlo stát, když si pár řádně šosáckých makarónských párů střihne společné spaghetti carbonara, přičemž si unáhleně zahrají neskonale stupidní hru na Večer otevřených Vocapů. A není to věru někdy žádný med, když zjistíte, že váš od dětství nejlepší kámoš málem píchá i vašeho labradora.(31.7.2017)

Paráda. Ačkoliv je patrné, že v normální situaci by se zkompromitoval sotva jeden a zbytek večera by chodily jen spamy s nabídkama na zvětšení penisu, to by se nám asi moc sledovat nelíbilo. Chvíli před koncem jsem se zaradoval, že to všechno ještě bylo trochu VÍC jinak a že do hry vstoupila dohoda několika zúčastněných, ale scenáristé mě i tak převezli. Ta sedmnáctka ušla teda ale.(18.11.2017)

Strašně mi ve filmech o větším společenství dobrých přátel vadí, když scénárista nezvládá expozici. Asi jako když Han Solo a Leia museli ve Force Awakens všem vysvětlit, co posledních 40 let dělali. Divák se to nějak dozvědět musí, ale mělo by to proběhnout vždy přirozenou a nenásilnou cestou, tj. způsobem, u kterého věříte, že by se nejlepší přátele (milenci) mohli takhle bavit. Úvodních třicet minut Naprostých cizinců je ale dost křečovitých a schématických, tak aby se nakonec tedy odehrálo drama, které je nakonec stejně křečovité. Taky místy na pokraji nesnesitelného kýče (měsíc, zamilovaný pár důchodců). Kromě těchto výtek jsem se ale bavil. Největší sympaťačku/sympaťáka vyhrála zrzka a Steven Spielberg. Freddie Mercury zase stál dost za hovno.(8.7.2017)

Rozjezd byl takový pozvolný, přitom seznamovací část pro diváka s postavami zde byla naprosto zbytečná s ohledem na to, že se to pak celé odehraje prakticky u jednoho stolu a v jeho nejbližším okolí. Množštví telefonátů a SMSsek, které způsobovaly rozkol, doznání atd. bylo tak moc, že všichni dotyční by si byli vědomi, že tohle hrozí a pokud by byli soudní nikdy by na tuhle hru nepřistoupili. Nejlepší ze všeho byl ovšem hovor od dcery, kdy se najednou i zcela změnila atmosféra, která byla jinak víceméně jednolitá, ale v tento moment, byla úplně odlišná. Navíc je to zase i o tom, jaký vliv mohou mít telefony na naše životy a zdánlivě nicotná rozhodnutí se mohou obrátit proti nám. Podivné bylo, že v rámci těch pár hodin co spolu byli, se musely s něčím odhalit všechny postavy. Ovšem jinak mě to bavilo, líbilo se mi to, přestože to jak si postavy samy ubližovaly mi vadilo. Svým pojetím je to rozhodně více divadelní, než filmové, ale to zde nijak nevadilo.(27.10.2017)