Pohádka o caru Saltánovi

Story About Czar Saltan

(neoficiální název)

Pohádka / Fantasy

Sovětský svaz, 1966, 82 min

Veverka malá zrzatá oříšky louská ze zlata .... a navždy ovlivnila můj vztah k veverkám. Každý chce kouzelnou veverku. Každá veverka je kouzelná. Ptuško byl mistr a Puškinovu poetickou předlohu převedl do poetických obrazů. Truchlící car Saltán, laskavá carevna odsouzená ke svržení do moře, která zachraňuje hořící hnízdo, probuzení města královským dotykem, shledání na ostrově, kde veverku mají ochočenou, ale jakou podařenou, zpívá hlasem rozmarným, v sadě kvete rozmarýn. A ani mou šťouravou dušičku neruší, že těch mládenců z moře není 33 (ale už z principu jsem si je přepočítat musela).(24.8.2010)

Velmi bezna, klasicky rusky zpracovana pohadka. Bohuzel bez jakekoliv me oblibenkyne (nebo oblibence). Dej me nenadchl a veverky jsem tam zadne nezaregistroval??? Misty pekne, temer fantasy, zabery. Neurazi, nenadchne, za me slabsi prumer. 3-(23.5.2014)

Ktovie, čo by povedal Puškin na takúto rozprávku. Viem len naisto, že bez toho rozkošného slovenského dabingu vo veršoch by to nebolo ono. Príbeh je akoby pokračovanie Popolušky či Mrázika, keď ohrdnutá strana svoj osud nenechá len tak. Okrem formy ma film nejako veľmi nezaujal, s detinskosťou je na tom podobne ako priteplený pribrzdený cár Saltán. –––– Keby ja bola cárica, pre cára by čochvíľa bohatiera rodila. –––– Ako z vody rastie nám, poďakujme nebesám.(7.1.2019)

Vyzerá to presne tak, ako očakávate, slovenský dabing tomu pridáva nemalé retro kúzlo a o čom to je, vám bude v podstate jedno. Trochu to občas vyzerá ako v Alexandrovi Nevskom, len tu namiesto klasickej armády vystupuje tá nadprirodzená. Výprava je teda absolútne úžasná, kostýmy tiež. Len teda vážne škoda, že som len na tom čumel, obdivoval čo som videl a nechcelo sa mi zaoberať príbehom.(7.1.2019)

Klasická ruská pohádka podle A. S. Puškina. Nikdy jsem neviděl veverku tančící kozačka, zde ano :-).(12.6.2005)