Ztracený poklad

• Československo Zlatý klíček (více)
Loutkový / Fantasy / Pohádka
Sovětský svaz, 1939, 70 min

Ej Hlemýžď

Částečně loutková a částečně živě hraná pohádka od Alekseje Tolstého o dobrodružstvích dřevěného panáčka jménem Buratino, kterému se podaří vysvobodit další loutky od zlého majitele pimprlového divadla. Film byl nově ozvučen v r. 1959. Myslím si, že by se i dnes mohl dětskému divákovi velmi líbit. ()

Flego

Keď v roku 1936 prepracoval Alexej Nikolajevič Tolstoj ( vzdialený príbuzný Leva Tolstého ) Goldoniho knižku o nosatom panáčikovi, dal jej názov Zlatý kľúčik alebo Buratinove príhody. Bola to moja obľúbená detská knižka a čítal som ju mnohokrát. Videl som kreslenú verziu z roku 1960, ale táto mi neustále unikala. Treba povedať, že táto dômyselná kombinácia bábok a živých hercov sa vydarila, ani sa mi nechcelo veriť, kedy bol film natočený. Za všetkým stál režisér Ptuško, ktorý si svojou celoživotnou prácou vypracoval vysoké renomé. ()

corpsy

Prehliadka jedných z tých najlepších trikov svojej doby a to dokonca v celosvetovom meradle. Príjemne hlúpučka rozprávočka, hlavne pre tých menších, pričom by bolo zaujímavé zistiť, ako by snímok dnešné deti prijali ( je to čiernobiele, ruské, s old school efektami ). ()

majo25

Dnes už rozprávka postavami i príbehom pripomínajúca neposlušného, ale odvážneho Pinocchia neobstojí, a to v mnohých aspektoch. Ale na svoju dobu a kvôli stop-motion sekvenciám, ktoré sú celkom podarené, prižmurujem očko. Škoda, že sa animácia striedala s hranými pasážami postavičiek a nenaanimovali sa všetky. ()