Pérák

Česko, 2016, 13 min

Marek Berger

Marek Berger
  • easaque

+1* při zkoumání zajimavé české filmografie roku 2016 jsem narazil na tento docela vysoko hodnocený kraťas, který se mi podařilo tady najít. Nakonec se z toho bohužel vyrojil takový paskvil, kde autor smíchal legendy Péráka, Golema, Stínadel a bůhví co ještě a zabalil do komiksového kabátku. Tohle bylo pro mě docela moc a mě to nebavilo, i když animace slušná, ale ani na 2 hvězdy to u mě nemá. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 0 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ](15.3.2018)

Hravý, ale prvoplánový mix pérákovské a golemovské legendy, okořeněný foglarovskými rekvizitami a šmrncnutý INDIANA JONESEM. Příběh je nahrazen akcí, pubertálně okázalou krvavostí a pomrkáváním na diváka hraničícím s tikem, výtvarno mě moc nevzalo, atmosféra mohla být výrazně ponuřejší, tempo svižnější... Fajn komiksově bezstarostná a přímočará akční jednohubka.(11.1.2018)

Zajímavej animák se stylovou animací a atmosférou, na kterym vůbec neni znát, že jde o "jenom" studentskej film - podle mě je to naprosto plnohodnej kraťas bez nějakejch zásadních amatérismů. A ten nápad zkombinovat legendy o Pérákovi, Golemovi a ježku v kleci je super - i to zasazení do porotektorátu s přesahem do padesátejch let. Scenérie noční válečný Prahy měly koule, dobrej byl i šém-ježek aktivující na Golemově čele Davidovu hvězdu, a taky Pérákův poslední úkryt pod frontou na maso. A bavila mě i ta trochu záhadná Pérákova sokyně. Jen některý akční scény mi přišly lehce zpomalený, někdy na mě působily trošku líně, i když to zrovna mělo doslova lítat. Ale to je třeba jen pocit. Škoda, že se Pérákův odkaz dneska nedojí víc (až na světlý výjimky v podobě amatérskejch filmů jako tenhle, Rozhlasovýho seriálu nebo dneska už dávno rozebraný Stančíkovy knížky), protože potenciál to má podle mě obrovskej.(27.7.2016)

Na to, že film byl vytvořen studenty FAMU, tak to bylo velmi kvalitně zpracované. Hudba, která doprovázela celý děj, přidávala na tempu, což se mi zamlouvalo. Líbily se mi i takové maličkosti jako šém na oživení golema, který zde byl vyobrazen jako ježek v kleci. Chtělo by to více takových animovaných filmečků. Za mě si Pérák odnese skvělých 100 %(26.7.2016)

Komixová stylizace mi sedí, přestože místy by možná snesla buď více detailu, nebo naopak grafičtější přístup (Hellboy), aby podtrhla šeď a atmosféru zatemněné protektorátní Prahy. Kombinace českých legend, přehaný gore a brutalita, akce v americkém duchu, rodokapsová zápletka, to vše superhrdinské adaptaci Péráka sluší a fanoušci této městské legendy musí být nadšení. Škoda, že nám dlouho připravovaný krátký film nenabídl trochu víc z hlediska pointy, ale pokud slouží jako pilot ze serálu o Pérákovi, pak jen tak dál. Oceňuji i odvahu Péráka odmaskovat. SPOILER Jelikož je to ale pohádka pro dospělé, doporučuji vyvarovat se zbytečných úskoků typu rychle se probouzející agentka po vpichu uspávací jehly, protože to závěreřné vyústění potřebuje...(21.1.2017)