poster

Pérák

 • Česko

  Pérák: Stín nad Prahou

  (festivalový název)
 • anglický

  The Shadow over Prague

  (festivalový název)

Krátkometrážní / Akční / Drama / Animovaný

Česko, 2016, 13 min

Režie:

Marek Berger

Scénář:

Marek Berger
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • easaque
  *

  +1* při zkoumání zajimavé české filmografie roku 2016 jsem narazil na tento docela vysoko hodnocený kraťas, který se mi podařilo tady najít. Nakonec se z toho bohužel vyrojil takový paskvil, kde autor smíchal legendy Péráka, Golema, Stínadel a bůhví co ještě a zabalil do komiksového kabátku. Tohle bylo pro mě docela moc a mě to nebavilo, i když animace slušná, ale ani na 2 hvězdy to u mě nemá. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 0 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ](15.3.2018)

 • choze
  ***

  Hravý, ale prvoplánový mix pérákovské a golemovské legendy, okořeněný foglarovskými rekvizitami a šmrncnutý INDIANA JONESEM. Příběh je nahrazen akcí, pubertálně okázalou krvavostí a pomrkáváním na diváka hraničícím s tikem, výtvarno mě moc nevzalo, atmosféra mohla být výrazně ponuřejší, tempo svižnější... Fajn komiksově bezstarostná a přímočará akční jednohubka.(11.1.2018)

 • Helmutek
  ****

  Zajímavej animák se stylovou animací a atmosférou, na kterym vůbec neni znát, že jde o "jenom" studentskej film - podle mě je to naprosto plnohodnej kraťas bez nějakejch zásadních amatérismů. A ten nápad zkombinovat legendy o Pérákovi, Golemovi a ježku v kleci je super - i to zasazení do porotektorátu s přesahem do padesátejch let. Scenérie noční válečný Prahy měly koule, dobrej byl i šém-ježek aktivující na Golemově čele Davidovu hvězdu, a taky Pérákův poslední úkryt pod frontou na maso. A bavila mě i ta trochu záhadná Pérákova sokyně. Jen některý akční scény mi přišly lehce zpomalený, někdy na mě působily trošku líně, i když to zrovna mělo doslova lítat. Ale to je třeba jen pocit. Škoda, že se Pérákův odkaz dneska nedojí víc (až na světlý výjimky v podobě amatérskejch filmů jako tenhle, Rozhlasovýho seriálu nebo dneska už dávno rozebraný Stančíkovy knížky), protože potenciál to má podle mě obrovskej.(27.7.2016)

 • agentmiky
  *****

  Na to, že film byl vytvořen studenty FAMU, tak to bylo velmi kvalitně zpracované. Hudba, která doprovázela celý děj, přidávala na tempu, což se mi zamlouvalo. Líbily se mi i takové maličkosti jako šém na oživení golema, který zde byl vyobrazen jako ježek v kleci. Chtělo by to více takových animovaných filmečků. Za mě si Pérák odnese skvělých 100 %(26.7.2016)

 • Savel
  ****

  Komixová stylizace mi sedí, přestože místy by možná snesla buď více detailu, nebo naopak grafičtější přístup (Hellboy), aby podtrhla šeď a atmosféru zatemněné protektorátní Prahy. Kombinace českých legend, přehaný gore a brutalita, akce v americkém duchu, rodokapsová zápletka, to vše superhrdinské adaptaci Péráka sluší a fanoušci této městské legendy musí být nadšení. Škoda, že nám dlouho připravovaný krátký film nenabídl trochu víc z hlediska pointy, ale pokud slouží jako pilot ze serálu o Pérákovi, pak jen tak dál. Oceňuji i odvahu Péráka odmaskovat. SPOILER Jelikož je to ale pohádka pro dospělé, doporučuji vyvarovat se zbytečných úskoků typu rychle se probouzející agentka po vpichu uspávací jehly, protože to závěreřné vyústění potřebuje...(21.1.2017)