Reklama

Reklama

Gulliverovy cesty

  • Česko 3 světy Gullivera (více)
Trailer

VOD (1)

Gulliver, mladý dobrodruh, opouští domov, aby se podíval do světa a zažil dobrodružství na širém moři. Jeho loď ale zničí prudká bouře a Gulliver je vyvržen na pobřeží Liliputu, kde žijí lidé, kteří jsou pouze pár palců vysocí. Díky zničení nepřátelské flotily se brzy stane hrdinou všech Liliputánů. Jeho cesty ho pak zavedou do Brobdingnagu, země, obývané ohromnými obry. Je lapen a královna si ho drží jako hračku. Jeho pokusy o útěk ho svedou dohromady s obřím aligátorem, se kterým pak bojuje na život a na smrt. (Bonton Home Video)

(více)

Recenze (15)

Lima 

všechny recenze uživatele

Škoda, že je zde tak málo hodnocení, protože toto je opravdu povedená věc se špičkovou prací trikového génia Raye Harryhausena. Jeho optické fígle jsou zde tak dobré, že jsem za celý film ani jednou nezapochyboval o trikové kvalitě (dobrá, možná obří veverka je trochu slabší). Slogan na plakátu skoro nelže, NA SVOJÍ DOBU opravdu „nothing less, than a miracle in motion pictures“. Scenář se sice poměrně dost odklání od Swiftovy předlohy, pokrývá pouze světy liliputů a obrů, nicméně díky tomu, že je tak zhuštěný, děj opravdu velmi rychle odsýpá a nuda tu nehrozí. Plusem jsou i chytré dialogy, Gulliver ze sebe občas vychrlí velmi vtipnou hlášku, škoda pouze uspěchaného konce (problémy s rozpočtem?). Pro milovníky Harryhausenovy práce ovšem naprostá tutovka! ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Můj první Gulliver, když opomenu klasickou knížku, někdy ze sedmdesátých let z vydavatelství Albatros. Také jeden z nejznámějších, když opomenu animák z roku 39', novější verze mě už pak rovněž tolik nezaujali. Film zemí vzniku je GB/USA, ale v mnoha scénách, svým pojetím, animací, kostýmy mně to všechno spíš připomínalo nějakou sovětskou verzi..Jako dítě jsem chtěl být také Gulliverem, kdo by se nechtěl alespoň na okamžik přeměnit v obra a být třeba všem ku pomoci, být pánem světa, proměnit se v liliputa se všemi nástrahami a zažít tolik odvážných a napínavých dobrodružství. Tento fascinující dobrodružný příběh cesty za slávou a bohatstvím plný nádherných triků z dílny uznávaného tvůrce Ray Harryhause vám to přináší a alespoň na krátkouchvíli vám to umožní:-) Nej scény: V přístavu nebo ta s ještěrem. Na chuť si přijdou určitě malí i velcí diváci, ať samostatně či společně, vždyť samotný utopický román už také něco pamatuje:-) ()

Němi 

všechny recenze uživatele

Vic pohadkova nez satiricka adaptace s roztomilou trikovou strankou. Az na dva kratsi loutkove vystupy Harryhausen "jen" preklada zabery pres sebe, coz se zdarilo a efekt vubec nerusi. Bernard Herrmann a reziser & scenarista Sher si ovsem casto vybirali slabsi chvilky a treba misto nekolikereho opakovani scen se stejnym vyznamem mohl byt film vypravnejsi, protoze nechava pomerne chudy dojem. Vubec mi chybel nejaky vyrazny moment, ktery by vycnival mezi vsim tim tlachanim. __ Za kvalitni triky, ktere jsou temer v kazdem zaberu, hvezdu navrch. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Příjemná pohádka na nedělní odpoledne, pro svou mravoučnost, naivitu a snahu o pointu velice vhodná pro děti. Celému filmu od prvních vteřin dominuje skvělá hudba (London Symphony Orchestra). Triky jsou opravdu špicové, některé záběry připomínají českému divákovi o dost známější Arabelu 2 - Rumburak se vrací. Přes třicet let věkového rozdílu však jasně hovoří pro Gullivera, respektive Sherovu partu. ()

Flego 

všechny recenze uživatele

Sfilmované rozprávkové fantasy známej knižky má síce slušné tempo aj triky na úrovni doby, ale radšej mám verziu zo 77 roku pre vačšiu zábavu a vtip. ()

corpsy 

všechny recenze uživatele

Mal som chuť zhliadnuť ničo, na čom sa podieľali majstrovské ručičky pána Raya Harryhausena. A tak mi prišiel Gulliver a jeho filmové dobrodružstva, ako jasná voľba ( myslím, že to je jediné dielo na ktorom sa podieľal, ktorý som nemal tú česť vidieť ). Nieje to závratne dielo, napriek ( iba ) trikovým kvalitám, ale je to príjemná jazda filmovým celuloidom, z dôb keď sa adaptácie rozprávok, či aj pôvodné fantasy diela vedeli oháňať atmosférou a svižným dejom. ()

curunir 

všechny recenze uživatele

,,PEKNÝ ŽIVOT, NAHÁŇAŤ SLIEPKY." __ Gullivera by som označil za takého o niečo mladšieho brata Sindibáda (7th voyage of Sinbad) a to nielen kvôli Harryhausenovi, ale predovšetkým pre drvivú podobnosť obidvoch filmov. Začína to animačne rovnakými úvodnými titulkami, a pokračuje cez rovnaké lokácie (napr. pobrežie s útesmi - mnohokrát kompozične identitcké zábery) , kde sa pár rokov predtým nakrúcalo siedme dobrodružstvo bagdadského kapitána. Z predchádzajúceho filmu boli dokonca využité ako rekvizity (Gulliverov čln), tak aj kostýmy postáv. Vyslovene vyčítať to však tvorcom nemôžem, pretože hlavne v prvej polovici filmu odohrávajúcej sa orientálne ladenej v Liliputánii to vôbec nevadí. Zmenšovanie postáv sa v Gulliverovi Harryhausenovi vydarilo až nadmieru dobre (,,menšie" skúsenosti pri zmenšovaní mal už u princezny Parisi v... však už som to spomínal), oproti tomu ma mierne sklamala absencia nejakých príšeriek. Herrmannova hudba v Sindibádovi však bola omnoho lepšia, Gulliver sa zato môže pochváliť scenárom so slušnými dialógmi. Vo filme škrípu rovnaké veci ako aj v iných produktoch žánru, a na úplne čisté 4* u mňa nie je. Tie a možno aj lepšie by bolo ak by bol Gulliver filmom z môjho detstva. (37. hodnotenie, 4. komentár k filmu) ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Dávám sice maximální hodnocení, i když by si to film jako takový možná úplně nezasloužil, na to je zápletka někdy trochu moc naivní, ale to, jaké jsou zde triky, to je neuvěřitelné. Ray Harryhausen tu dokazuje, že byl mistrem, ale nejen v animaci, hlavně pak v prolínání záběrů a v nádherných iluzích. Kdyby si s tímhle dnešní filmaři dali trochu práci, hned by se mi na filmy koukalo lépe než v případě trikových orgií. Ray byl génius a tady to opět dokazuje. Souboj s krokodýlem je senzační. ()

mortak 

všechny recenze uživatele

Swiftovi by se to asi líbilo. Politická satira na poměry u dvora byla zachována, a k tomu tu máme cestu jednoho mladého páru k moudrosti. Škoda, že film sám je dost nevýrazný, mimo vždy kvalitní loutkové práce Ray Harryhausena jde pak už jen o docela věrný přepis satirické knihy určené pro dospělé. Dnes je z toho pohádka pro děti, ale ta vyžaduje něco jiného než hašteření dvořanů a jejich intriky. Přiznám se, že jsem se vznešeně nudil. ()

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Tohle zpracování Gulliverových cest sice utrpělo pár větších či menších změn, ale myslím si, že to bylo nezbytné pro dobro filmového příběhu, který byl zpracován velmi dobře, zejména v první polovině, která se odehrávala v Liliputu. Tohle je další klasický šedesátkový dobrodružný film, který stojí za pozornost a kde se opět vyřádil Ray Harryhausen, i když v tomto případě jde u jednu z jeho slabších prací a kde byla zejména ta obří veverka malinko přehnaná. Jinak ale triky více než funkční i dnes, k tomu výborná práce kamery a optiky a celkem povedený scénář, díky kterému film nenudí. Co by ale nudit mohlo (s důrazem na mohlo), to jsou slabší herecké výkony, které nestojí za přílišnou pozornost. V zemi obrů už sice byl příběh i scénář slabší (to ale i v předloze) a už mě to nebralo tolik jako na začátku, takže si myslím, že je celkem škoda, že nedošlo na ostrov ušlechtilých koní, přesto ale doporučuju vaší pozornosti. 75%. ()

VanTom 

všechny recenze uživatele

V dialozích i příběhu poněkud zhuštěné a neživotně (pohádkově) satirické/moralistické převyprávění prvních dvou Gulliverových zastávek (Liliput a obři, třetím světem asi myšlena Anglie) se především zaměřuje na komplikovanou trikovou stránku, která dodnes zůstává povedená a neskonale "roztomilá". Stejně jako hudba nezestárla, ovšem tempo dobrodružství dvakrát nepodněcuje. Lepší 3* ()

Han22 

všechny recenze uživatele

Gulliverovy cesty byla v dětství moje milovaná knížka a jedna z mála klasik co se dají číst i v součanosti. Je to dobrodružné, vtipné čtení, které má v sobě pořádnou dávku satirického tepání zlořádů tehdejšího světa. Kdybych film měl hodnotit jen jako její adaptaci, šlo by hodnocení asi níž. Zpracovány byly jen divácky atraktivní země trpaslíků a obrů a hlavně v zemi obrů to bylo dost velké vaření z vody včetně toho, že s Gulliverem je jeho láska, která v knize pochopitelně nevystrčí paty z Anglie. Ovšem pokud odhlédnu od knížky, je to výborný film. Gulliver se dostává dvakrát ke královskému dvoru a působí to téměř pohádkově. Navzdory všem svým snahám o dobro naráží na lidskou omezenost, chamtivost, svárlivost, touhu po moci i válce a nakonec vždy utíká. Duch knížky s její sociální kritikou tak zůstal vystižen. Navíc veškeré efekty malý/velký jsou opravdu povedené, trikový mág Harryhausen rozpohyboval opět pár svých monster a souboj s krokodýlem jako by vypadl z o dva roky staršího Sindibáda (včetně toho, že je tu stejný herec). Nebýt to podle knížky, kterou dobře znám, neměl bych problém dát i 5*, takhle to bude za 4*. ()

Adramelech 

všechny recenze uživatele

Jonathan Swift napsal satiru na lidskou společnost ve formě fantastického cestopisu. Gulliverovy cesty (1726, rozšířeno 1735) se čtou dodnes, hlavně první dva díly románu. Autor díky své misantropii vytvořil nadčasovou knihu. Ve čtvrtém dílu Gullivera vyjadřuje svůj názor na lidstvo sice symbolicky, ale přesto jasně: lidi jsou dobytek. – Tento film zahrnuje látku prvních dvou dílů. Příběh ze země liliputánů se celkem drží literární předlohy, dobrodružství ze země obrů jsou zpracovaná volněji, ale filmoví tvůrci se Swiftovu pojetí tématu nezpronevěřili. Je to příjemné pokoukání pro děti i pro dospělé, dnes už v podstatě filmová klasika. ()

Reklama

Reklama