3 světy Gullivera

Gulliverovy cesty

The 3 Worlds of Gulliver

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA, 1960, 94 min

Příjemná pohádka na nedělní odpoledne, pro svou mravoučnost, naivitu a snahu o pointu velice vhodná pro děti. Celému filmu od prvních vteřin dominuje skvělá hudba (London Symphony Orchestra). Triky jsou opravdu špicové, některé záběry připomínají českému divákovi o dost známější Arabelu 2 - Rumburak se vrací. Přes třicet let věkového rozdílu však jasně hovoří pro Gullivera, respektive Sherovu partu.(27.3.2009)

Můj první Gulliver, když opomenu klasickou knížku, někdy ze sedmdesátých let z vydavatelství Albatros. Také jeden z nejznámějších, když opomenu animák z roku 39', novější verze mě už pak rovněž tolik nezaujali. Film zemí vzniku je GB/USA, ale v mnoha scénách, svým pojetím, animací, kostýmy mně to všechno spíš připomínalo nějakou sovětskou verzi..Jako dítě jsem chtěl být také Gulliverem, kdo by se nechtěl alespoň na okamžik přeměnit v obra a být třeba všem ku pomoci, být pánem světa, proměnit se v liliputa se všemi nástrahami a zažít tolik odvážných a napínavých dobrodružství. Tento fascinující dobrodružný příběh cesty za slávou a bohatstvím plný nádherných triků z dílny uznávaného tvůrce Ray Harryhause vám to přináší a alespoň na krátkouchvíli vám to umožní:-) Nej scény: V přístavu nebo ta s ještěrem. Na chuť si přijdou určitě malí i velcí diváci, ať samostatně či společně, vždyť samotný utopický román už také něco pamatuje:-)(29.3.2009)

Tohle zpracování Gulliverových cest sice utrpělo pár větších či menších změn, ale myslím si, že to bylo nezbytné pro dobro filmového příběhu, který byl zpracován velmi dobře, zejména v první polovině, která se odehrávala v Liliputu. Tohle je další klasický šedesátkový dobrodružný film, který stojí za pozornost a kde se opět vyřádil Ray Harryhausen, i když v tomto případě jde u jednu z jeho slabších prací a kde byla zejména ta obří veverka malinko přehnaná. Jinak ale triky více než funkční i dnes, k tomu výborná práce kamery a optiky a celkem povedený scénář, díky kterému film nenudí. Co by ale nudit mohlo (s důrazem na mohlo), to jsou slabší herecké výkony, které nestojí za přílišnou pozornost. V zemi obrů už sice byl příběh i scénář slabší (to ale i v předloze) a už mě to nebralo tolik jako na začátku, takže si myslím, že je celkem škoda, že nedošlo na ostrov ušlechtilých koní, přesto ale doporučuju vaší pozornosti. 75%.(12.8.2015)

V dialozích i příběhu poněkud zhuštěné a neživotně (pohádkově) satirické/moralistické převyprávění prvních dvou Gulliverových zastávek (Liliput a obři, třetím světem asi myšlena Anglie) se především zaměřuje na komplikovanou trikovou stránku, která dodnes zůstává povedená a neskonale "roztomilá". Stejně jako hudba nezestárla, ovšem tempo dobrodružství dvakrát nepodněcuje. Lepší 3*(8.10.2018)

,,PEKNÝ ŽIVOT, NAHÁŇAŤ SLIEPKY." __ Gullivera by som označil za takého o niečo mladšieho brata Sindibáda (7th voyage of Sinbad) a to nielen kvôli Harryhausenovi, ale predovšetkým pre drvivú podobnosť obidvoch filmov. Začína to animačne rovnakými úvodnými titulkami, a pokračuje cez rovnaké lokácie (napr. pobrežie s útesmi - mnohokrát kompozične identitcké zábery) , kde sa pár rokov predtým nakrúcalo siedme dobrodružstvo bagdadského kapitána. Z predchádzajúceho filmu boli dokonca využité ako rekvizity (Gulliverov čln), tak aj kostýmy postáv. Vyslovene vyčítať to však tvorcom nemôžem, pretože hlavne v prvej polovici filmu odohrávajúcej sa orientálne ladenej v Liliputánii to vôbec nevadí. Zmenšovanie postáv sa v Gulliverovi Harryhausenovi vydarilo až nadmieru dobre (,,menšie" skúsenosti pri zmenšovaní mal už u princezny Parisi v... však už som to spomínal), oproti tomu ma mierne sklamala absencia nejakých príšeriek. Herrmannova hudba v Sindibádovi však bola omnoho lepšia, Gulliver sa zato môže pochváliť scenárom so slušnými dialógmi. Vo filme škrípu rovnaké veci ako aj v iných produktoch žánru, a na úplne čisté 4* u mňa nie je. Tie a možno aj lepšie by bolo ak by bol Gulliver filmom z môjho detstva. (37. hodnotenie, 4. komentár k filmu)(10.2.2010)