Gulliverovy cesty

• Česko 3 světy Gullivera (více)

Gulliver, mladý dobrodruh, opouští domov, aby se podíval do světa a zažil dobrodružství na širém moři. Jeho loď ale zničí prudká bouře a Gulliver je vyvržen na pobřeží Liliputu, kde žijí lidé, kteří jsou pouze pár palců vysocí. Díky zničení nepřátelské flotily se brzy stane hrdinou všech Liliputánů. Jeho cesty ho pak zavedou do Brobdingnagu, země, obývané ohromnými obry. Je lapen a královna si ho drží jako hračku. Jeho pokusy o útěk ho svedou dohromady s obřím aligátorem, se kterým pak bojuje na život a na smrt. (Bonton Home Video)

curunir

,,PEKNÝ ŽIVOT, NAHÁŇAŤ SLIEPKY." __ Gullivera by som označil za takého o niečo mladšieho brata Sindibáda (7th voyage of Sinbad) a to nielen kvôli Harryhausenovi, ale predovšetkým pre drvivú podobnosť obidvoch filmov. Začína to animačne rovnakými úvodnými titulkami, a pokračuje cez rovnaké lokácie (napr. pobrežie s útesmi - mnohokrát kompozične identitcké zábery) , kde sa pár rokov predtým nakrúcalo siedme dobrodružstvo bagdadského kapitána. Z predchádzajúceho filmu boli dokonca využité ako rekvizity (Gulliverov čln), tak aj kostýmy postáv. Vyslovene vyčítať to však tvorcom nemôžem, pretože hlavne v prvej polovici filmu odohrávajúcej sa orientálne ladenej v Liliputánii to vôbec nevadí. Zmenšovanie postáv sa v Gulliverovi Harryhausenovi vydarilo až nadmieru dobre (,,menšie" skúsenosti pri zmenšovaní mal už u princezny Parisi v... však už som to spomínal), oproti tomu ma mierne sklamala absencia nejakých príšeriek. Herrmannova hudba v Sindibádovi však bola omnoho lepšia, Gulliver sa zato môže pochváliť scenárom so slušnými dialógmi. Vo filme škrípu rovnaké veci ako aj v iných produktoch žánru, a na úplne čisté 4* u mňa nie je. Tie a možno aj lepšie by bolo ak by bol Gulliver filmom z môjho detstva. (37. hodnotenie, 4. komentár k filmu) ()

corpsy

Mal som chuť zhliadnuť ničo, na čom sa podieľali majstrovské ručičky pána Raya Harryhausena. A tak mi prišiel Gulliver a jeho filmové dobrodružstva, ako jasná voľba ( myslím, že to je jediné dielo na ktorom sa podieľal, ktorý som nemal tú česť vidieť ). Nieje to závratne dielo, napriek ( iba ) trikovým kvalitám, ale je to príjemná jazda filmovým celuloidom, z dôb keď sa adaptácie rozprávok, či aj pôvodné fantasy diela vedeli oháňať atmosférou a svižným dejom. ()

dopitak

Příjemná pohádka na nedělní odpoledne, pro svou mravoučnost, naivitu a snahu o pointu velice vhodná pro děti. Celému filmu od prvních vteřin dominuje skvělá hudba (London Symphony Orchestra). Triky jsou opravdu špicové, některé záběry připomínají českému divákovi o dost známější Arabelu 2 - Rumburak se vrací. Přes třicet let věkového rozdílu však jasně hovoří pro Gullivera, respektive Sherovu partu. ()

Němi

Vic pohadkova nez satiricka adaptace s roztomilou trikovou strankou. Az na dva kratsi loutkove vystupy Harryhausen "jen" preklada zabery pres sebe, coz se zdarilo a efekt vubec nerusi. Bernard Herrmann a reziser & scenarista Sher si ovsem casto vybirali slabsi chvilky a treba misto nekolikereho opakovani scen se stejnym vyznamem mohl byt film vypravnejsi, protoze nechava pomerne chudy dojem. Vubec mi chybel nejaky vyrazny moment, ktery by vycnival mezi vsim tim tlachanim. __ Za kvalitni triky, ktere jsou temer v kazdem zaberu, hvezdu navrch. ()

Lima

Škoda, že je zde tak málo hodnocení, protože toto je opravdu povedená věc se špičkovou prací trikového génia Raye Harryhausena. Jeho optické fígle jsou zde tak dobré, že jsem za celý film ani jednou nezapochyboval o trikové kvalitě (dobrá, možná obří veverka je trochu slabší). Slogan na plakátu skoro nelže, NA SVOJÍ DOBU opravdu „nothing less, than a miracle in motion pictures“. Scenář se sice poměrně dost odklání od Swiftovy předlohy, pokrývá pouze světy liliputů a obrů, nicméně díky tomu, že je tak zhuštěný, děj opravdu velmi rychle odsýpá a nuda tu nehrozí. Plusem jsou i chytré dialogy, Gulliver ze sebe občas vychrlí velmi vtipnou hlášku, škoda pouze uspěchaného konce (problémy s rozpočtem?). Pro milovníky Harryhausenovy práce ovšem naprostá tutovka! ()

• Film se natáčel ve španělských městech Segovia, Ávila, Castell-Platja d'Aro a také v britském Londýně. (Trajektt)