Příběh dvou kamarádů, kteří provozují prosperující půjčovnu dronů, se odehrává v současné Praze. Majitel firmy přezdívaný Plech (Jiří Mádl), ve volném čase rapper, sní o velkých penězích a neochvějných jistotách. Chemik a vynikající letecký navigátor Pavel (Kryštof Hádek), který se právě vrátil ze zahraničí, sní o spravedlnosti a osobním angažmá v nápravě světa. Drony jsou pro bývalé spolužáky ze střední školy propustkou do mnoha oblastí lidského konání, kam by se jinak nepodívali. Mezi jejich klienty patří prezidentský kandidát i výtvarníci pořádající happeningy. Drony ve filmu monitorují elektrárny, nosí luxusní kabelky na přehlídce místo modelek nebo sprejují ze vzduchu Petřínskou rozhlednu. Když se však jeden z hrdinů rozhodne využít dron k něčemu úplně jinému, situace ve firmě se začne komplikovat. (Falcon)

marhoul

Petr Zelenka je vynikající režisér a scénárista, mě ale Modelář minul. Za hudbu a asi že Petr Zelenka ze sebe vyrazím za dvě. Tématicky Pejsek a kočička pekli politický dort trochu z Izraele, trochu z Ruska, trochu ze šišlavého Mádla, trochu ze Zemana, trochu z Babiše, hodně Bushe, pak ty drony s kabelkama do toho, sesterské vzdychání, Pink Floyd prasata u koryta, trochu chlapských slz a ještě střílečka. Politicky se asi shodneme, zdejší nadšení však nesdílím. ()

Stanislaus

Modelář je hodně zvláštní film - v tom dobrém, ale i v tom méně dobrém slova smyslu. Rozhodně mě zaujal na tuzemské poměry vcelku neokoukaný námět, jehož dopad se však (podle mě) lehce ztratil ve zpracování, které nabízí jak silné, tak i bizarně udělané/zahrané scény. Chápu intence tvůrců, kteří chtěli zobrazit (ne)spravedlnost a (zne)užití technologií, avšak místy to na mě působilo až příliš chaoticky a zkratkovitě - např. mi přišlo zvláštní, jak lehko se mohl Pavel dostat tam, kam zrovna potřeboval (a nikoho třeba nezarazil jeho look alá vagus), a takové scény s Veronikou Khek Kubařovou se mi zdály úplně zbytečné. Snímku se rozhodně nedá upřít odvaha zobrazovat věci, o kterých se vyloženě nemluví nahlas, avšak měl jsem dojem, že se to dalo pojmout lépe. ()

Hortensia

Film o nedostatku odstupu, hlavně tvůrce. Záměř se cení, ale možná by byl lepší blog nebo převést to do žurnalistiky. Artefakt dobového zoufání, natočen opravdu devadesátkově. ()

claudel

Pro mě nadále platí, že Petr Zelenka je jeden z našich nejlepších a nejoriginálnějších režisérů, a že Kryštof Hádek a Jiří Mádl jsou nejlepší neprotekční herci své generace. Modelář pro mě však představuje velké zklamání. Nesedl mi vůbec námět. Nechápu, co měl film sdělit. Všichni víme, alespoň ti, kteří nepodléhají obluzujícímu americkému kouzlu, že USA v Iráku neměly co pohledávat, a že si Bushe jako loutku vodil mazaný Cheney. Všechna čest bojovníkům za spravedlnost, kteří věří v ideály. Nicméně českou realitu vystihuje scéna rozhovoru Kryštofa Hádka s Kristýnou Frejovou - pro mě nejlepší scéna filmu. ()

Ištván87

Asi na to zajdu ještě jednou. Byl to v mnoha ohledech výborný film (kvalit Mnichova nebo Karamazových ale nedosahuje) - například práce s hudbou, humor, skutečné emoce, katarze... Nicméně na těch pět to asi úplně nedosáhne. Současné hodnocení (68%) je ovšem hodně podstřelené. Takových 5 - 10% nahoru si to zaslouží určitě. ()

Morholt

Námět v našich luzích a hájích takřka nevídaný, výborný Hádek v roli zaťatého idealisty a pro úsměv Veroniky Kubařové šel bych světa kraj. Jenže celkově nevím, jak se k tomu postavit. Pokud by se film pohyboval výhradně v rovině aktivismus vs. pragmatismus, přičemž oba dva rozdílné směry by reprezentovali spolupracující kamarádi, tak by se to dalo nějak uchopit. Jenže prim tady hraje aktivistická role, která navíc působí úsměvně, což vůbec nezapadá do celkového konceptu. Navíc Zelenka nutí diváka přemýšlet, což se mu sice daří, jenomže člověk pak naráží na mraky nelogismů a nesmyslů. Prostě je to celý divný, ale ne tak hezky divný jako Knoflíkáři. Vzdor tomu všemu se mi to docela líbilo, ale chtěl jsem, aby se mi to líbilo víc. 60% ()

RelaxMan

Tak kvalita filmů Petra Zelenky jde rychle dolů. Jsem velký fanoušek jeho filmů " Samotáři a Příběhy obyčejného šílenství " a proto mě to docela mrzí. Jeho 3 poslední filmy jsou velkým zklamáním. Na " Modeláře " jsem se těšil, ale opět to nevyšlo. Kryštof Hádek hraje výborně, což začíná být pravidlem. Záběry z dronů jsou podařené, ale bohužel to je vše, co se dá chválit. Přijde mi to jako, kdyby scénář psal nějaký zhulený " Sluníčkář ". Zelenka, asi nesnáší Zemana, Babiše a USA a tak se jim mstí aspoň přostřednictvím filmu. Do toho ještě velmi špatný soundtrack. Jiří Mádl se pokouší o rap a je ještě horší raper než samotný Kato z Prago Union, který na filmu spolupracoval. Proč jsou ruské songy od Janky Djagilevy ve filmu, jsem také nepochopil. Kdyby se mi někdo zeptal hned po filmu, co se mi honí hlavou, tak bych řekl asi tyto slova: Terorismus, elektrokoloběžky, ségra, drony, politika a atentát. ()

GeusX

Úplně jsem nepobral potřebu toho Mádlova šišlání, které komplikovalo srozumitelnost. Po pravdě jsem čekal trochu jiný děj než ty naivní myšlenky pro spravedlnost, více rozvinuté vztahy s vedlejšími postavami. Takže pro mne jen "dobrý". (viděl jsem: 1x) ()

Marcos22

Film se snaží vizuálně líbivou formou zodpovědět základní myšlenku, zda lze vést trestní řízení pro zločin spáchaný v zahraničí českým soudem. ❗SPOILER „Přestože jsou některé použité prvky originální a zdařilé - drony, Izrael, TOP 21. Tak samotný způsob vyprávění postrádá snahu o budování atmosféry a odůvodnění pohnutek hlavních postav. Společně s tím nejsou postavy vykresleny do hloubky, což má za následek, že je jejich osud divákovi lhostejný. Veškeré ženské postavy, které na plátně dostanou více prostoru, jsou navíc vykresleny jako sexuchtivá stvoření a tyto skutečnosti tak významně ubírají na výsledném pozitivním vyznění filmu.“❗ Modeláře mohu doporučit těm, kdo má v lásce Jiřího Mádla, jelikož zde podává výjimečný herecký výkon, a těm kdo má v lásce drony, poněvadž ty tu dostávají stejně prostoru jako ústřední herecké duo Hádek – Mádl. Vizuálně nadprůměrná česká tvorba s mizerným scénářem. Něco mezi dvěma a třemi hvězdičkami, já se za pěkné scenérie Prahy a výkon Mádla přikláním ke třetí hvězdě. 🙂 (03.04.2021) ()

Pink.Panther

Mádl vnáší svým herectvím do filmu porci nechtěné tragikomiky, Hádek to naštěstí v hlavní roli zachraňuje, celkově je zde zajímavé globální téma zastřeno provinční rutinou současného českého filmu. Škoda, právě Petr Zelenka mohl zvolit více progresivní přístup k dílu. Tak snad příště... 50% ()

JohnCZ

Na jednu stranu mě to fakt hodně bavilo tím, jak jsem vůbec netušil, co od filmu čekat a kam bude děj směřovat. Chvilku je to přiměřeně zábavná buddy sranda se šišlajícím Mádlem, aby v zápětí divák zpozorněl, co že ten podivín v podání Kryštofa Hádka má vlastně za lubem. Žel, na první pohled světový námět tu není až tak ukočírovaný, jak bych ve finále chtěl. Ve filmu zazní řada zajímavých myšlenek (třeba ohledně českého práva), ale taky pár takových těch typicky protisystémových ala SPD názorů, se kterými nesouhlasím. Ten, jak žánrový, tak názorový, nesoulad byl zřejmě záměrný, ale i kvůli dost uspěchanému závěru nějak nedokážu rozklíčovat, co tím chtěli tvůrci vlastně říct. ()

baribal

Dobrý film, ale škoda že jakmile dochází k vyvrcholení děje tak se přestávají dít zajímavé a nečekné věci. Herecké výkony mi přijdou velmi dobré a zcela odpovídající psychologii postav, naivní magor Hádek i jeho názorový protipól Mádl. Trochu jsem čekal, že s drony se budou dít takové věci které se ve filmu dějí, ale mohlo to být trochu zajímavější a s nějakým lepším twistem. Hádkova postava toho ve filmu dělá docela dost a s různými postavami, ale tak nějak to na konci vyzní do ztracena, jen ho tato setkání lehce popostrčila k tomu co se stane na konci. Mádl mě tady bavil asi nejvíc co jsem kdy viděl a nemyslim to ironicky. Bylo to těžké váhání mezi třemi a čtyřmi hvězdami, ale pořád jsem se dobře bavil a kvality to prostě má. ()

Davered

Scenar, ktery byl evidentne vic nez deset let v supliku a tam take mel zustat. Neaktualni, neverohodne (videl Zelenka nekdy byt jenom fotku Cheneyho?), zoufale naivni, ale i naprosto dramaturgicky nezvladnute. MODELAR prakticky postrada dej a nedostatecne zprostredkovava motivace svych postav, nemluve o cele rade naprosto nesoudnych scen (kozy na moste, koncerty). ()

Bakllazaan

Zelenka pokračuje v politických tématech a od Mnichova se přesunul k frustraci nad politickým systémem nejen u nás, ale i v USA. Jen tenhle pokus nedosahuje takových kvalit jako předchozí snímek. Sice i tady se zajímavě kombinuje (buddy movie a thriller), ale tady kvalita víc kolísá. Některé části filmu nejsou ani tak o příběhu, jako o vysvětlování různých pohledů na politiku a jak se lidé se systémem různě vyrovnávaj. Bavila mě hlavní postava, o které se nic neví a divák si větší čast filmu klade otázku, jestli je to fakt blbec, nebo to jen hraje. ()

agentmiky

Ambiciózní český film, který se snaží vystoupit ze stínu a přijít s něčím, co pro naše končiny není za žádných okolností zvykem. Já takový odvážný krok naplno kvituji, na druhou stranu, výsledek je za mě i tak dost rozporuplný. Ten nápad, kdy se do tuzemského filmu tahá politika USA z dob vlády Bushe, mě potěšil, ale po stránce zpracování bych si dokázal představit více. Hádek s Mádlem excelují, tam není o čem, zejména díky nim Modelář nespadl do pofidérních vod podprůměru. Dále se mi líbilo, že člověk nedokázal odhadnout, jakým směrem se režisér/scénárista Zelenka vydá, ve vzduchu viselo nepřeberné množství možných cest, za to palec nahoru. Gradující závěr, kdy do Prahy přijel Dick Cheney, měl něco do sebe, nebudu lhát. V konečném součtu...Zajímavý smíšenec různých žánrů, ale jedno zhlédnutí stačilo. Za mě 6/10 ()

petrsv

Zahrané dobře, za to si film bod zaslouží. Ale jinak něco jako Johnny English, jenže ten byl aspoň vtipnej. Tady koukám na magora, kterej nemá pojem o realitě. A když už to vypadá, že nic stupidnějšího nevymyslí, tak....vymyslí. Zřejmě film pro idealisty. ()

28. České lvy vyhrál Šarlatán

28. České lvy vyhrál Šarlatán