Nejdřív se přiznám, že je mi na Velké Británii i jejích obyvatelích, velmi mnoho sympatického. Od Shakespeara a Monty Pythony, přes Mr. Beana a Depeche Mode, po velmi pestrou historii a tradice v duchu monarchie. Netvrdím, že mají mezi politiky méně pokrytců, než Spojené státy, ale zcela jistě se v UK najde mnohem víc lidí, kteří se nebojí na ně ukázat prstem a dokonce o nich i natočit film. Pokud se o politiku nezajímáte a jste ovčani, kteří nekriticky absorbují zprávy z televize, nebo novin, nejspíš po vás tento film "sjede" stejně, jako reportáž o pochodu hnutí Mlha. Zaprvé proto, že zachycuje 17 let staré události, které byly většině lidem v ČR tak trochu jedno (pivo nezdražilo, pracovní doba se nezkrátila a bomby padají daleko...). A za druhé ... muslimy patří všechny vyhubit, takže je fuk, jestli to bylo od amíků šméčko, nebo ne... . Pokud vás ale politicky laděné filmy zajímají a libil se vám třeba Brexit, užijete si i tento kousek. Ono navíc nejde jen o politiku. Dozvíme se, kdo byla K. Gunová, co udělala a jaké to pro ni mělo důsledky. Jenže ono se toho stalo poměrně dost, takže chvilku sledujeme praxi ve zpravodajské službě, nějaké to politikaření, novinářskou práci, pak právníky a soudní proces, trochu ze života Katharine a jejího muže... . Úplně v pohodě by to vystačilo na třídílnou minisérii...která by ovšem měla velmi omezenou cílovku. A to přestože byla Keira Knightley vynikající...velmi úsporným způsobem (na hony vzdáleným obvykle afektovanému přehrávání), ztvárnila zarputilou zaměstnankyni britské zpravodajské služby (a bohužel i svého svědomí) a zdatně jí sekundovali i Ralph Fienne a Matt Smith. A jako perlička i Conleth Hill, u kterého jsem si celý film nemohl vzpomenout, kde jsem ho viděl :-) Tvůrci tvrdí, že příběh se odehrává podle skutečných událostí; samozřejmě je velmi nepravděpodobné, že bychom se dozvěděli úplnou pravdu, ale přesto stojí za to, se na takové filmy dívat. Připomenou nám, jak moc jsme klamáni, jak moc nás mají v hrsti bezskrupulózní jedinci, kteří sledují dočista jiné zájmy, než nám prezentují. Plný počet nedám, protože první třetina filmu není tak úplně zajímavá...na obrátkách začal příběh nabírat až s odhalením Gunové a i tak se nešlo dost do hloubky. Přesto jsem vcelku spokojený. PS: S tím, co udělala Gunová nesouhlasím, za hrdinku ji rozhodně nepovažuji, její čin byl velmi hloupý a vnesl nebezpečný precedens. Lidi jako ona by neměli rozhodovat o tom, co je a co není správné.(5.8.2020)

To, že je válka v Iráku jenom kvůli ropě, že to je velké svinstvo pro prachy, to ví celý svět. To, že hlavní představitelka opravdu spáchala vlastizradu, je taky pravda. To, že jí to prošlo, dokazuje první větu. Film jinak pěkný, uteklo to jako nic a hezky to naházelo špínu na USA a jejich kámoše. 80%(26.7.2020)

Celkem nuda, přestože tajný služby, špionáže a práce na pozadí dění bývají vždycky zajímavý. Tady je problém, že hned na začátku se dozvíme, co se stalo a proč se to stalo. Takže potom už nezbývá moc prostoru na nějaký drama nebo vyšetřování. Stojí to na souboji jedince vůči státu, kterej pochopitelně chce zakrýt svoje chyby a svou špínu. Tím pádem se probíjíme dialogama až do závěru, kde padne rozhodnutí soudu, který je vlastně ve prospěch obou stran. Chybí tam to zadostiučinění, na který vlastně divák čeká. A to je špatně!(1.12.2019)

I když se jedná o krystalicky čistou konverzačku, Official Secrest Vás i přesto dokáže velmi snadno strhnout. Lví podíl na tom má zejména dravá režie, jež společně s hereckými výkony a bryskním hudebním podkladem vytváří ze snímku režiséra Gavina Hooda instantní dramatickou záležitost s lehkými konturami thrilleru. Za zmínku samozřejmě stojí i příběhové podhoubí, které bez skrupulí ukazuje, jak daleko jsou vlády a zpravodajské služby schopny zajít za uchováním nepříjemných záležitostí ohledně invaze a následné války v Iráku. Tohle se tedy až na pár menších tvůrčích zaškobrtnutí velmi povedlo, pročež byste si tuto skvěle natočenou záležitost rozhodně neměli nechat ujít. Skvělá práce! „You don't know that. I mean, he just keeps repeating the lie. Just because you're the Prime Minister, it doesn't mean you get to make up your own facts.“ (18.12.2019)

"I'VE BEEN HERE SINCE 5:00, LISTENING TO A RUSSIAN EMBASSY STAFFER TRYING TO BRIBE A NORTH KOREAN DEFECTOR WHO'S BEEN DOWNLOADING SOME KINKY SHIT." ------------------ Milujem to! Už keď som minulý rok videl, že sa točí film s Fiennesom (áno, aj s KK) o udalostiach súvisiacich s inváziou do Iraku, bol som radosťou celý bez Seba. A tak je to konečne tu, dnes ráno online, a je to ešte lepšie, ako som si myslel. Aj keď sa jedná o čistú konverzačku, bol som napätý ako struna a čakal, čo sa udeje. Ani na moment som si neoddýchol a hoci tempo občas spomalilo, vydýchol som si až počas záverečných titulkov. Leví podiel má na tom najmä Keira, pumpujúca hudba ako z akčných filmov a hravá réžia, ktorá šikovne podelila dramatické scény do celej stopáže, aby mal divák pocit, že sa neustále niečo deje. Za mňa veľká spokojnosť, miestami adept na päť hviezd (lebo takéto filmy si idem s blahom v srdci a úsmevom na perách), a už teraz viem, že sa Official Secrets objaví v mojom tohtoročnom zhrnutí.(5.11.2019)

• - Pro Katharine Gun (Keira Knightley) poté, co byla v roce 2004 propuštěna, bylo obtížné najít novou práci. Od roku 2019 žila s manželem a dcerou v střídavě v Turecku a Británii. (sator)

• - Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo na viacerých miestach vo Veľkej Británii. (MikaelSVK)

• - Když ministr zahraničí Colin Powell zjistil, že informace, které dostal, byly nepravdivé a úmyslně zavádějící, byl tak znechucen, že rezignoval z funkce. (sator)