V krátké době jsem shlédl dva snímky zabývající se otázkami 11. září a následného dění (první byl The Report). Oba jsou velmi dobré a považuji je za vyloženě žádoucí, protože ukazují jestřáby z Washingtonu v plném světle. V souvislosti s tím jsem si uvědomil, jak relativně málo diváků filmy vidělo, v porovnání s každou komiksovou a blockbasterovou stupiditou. Přitom právě události, které filmy popisují, rozhodují o životě či smrti milionů lidí, rozhodují i o tom, jak se máme my sami, protože jasně poukazují na to, co politické elity opravdu řeší. Ale světový průměr se raději mrkne na tisící pokračování Hvězdných válek či Spidermana a pak začne naříkat jak se má blbě.(28.3.2020)

Celkem nuda, přestože tajný služby, špionáže a práce na pozadí dění bývají vždycky zajímavý. Tady je problém, že hned na začátku se dozvíme, co se stalo a proč se to stalo. Takže potom už nezbývá moc prostoru na nějaký drama nebo vyšetřování. Stojí to na souboji jedince vůči státu, kterej pochopitelně chce zakrýt svoje chyby a svou špínu. Tím pádem se probíjíme dialogama až do závěru, kde padne rozhodnutí soudu, který je vlastně ve prospěch obou stran. Chybí tam to zadostiučinění, na který vlastně divák čeká. A to je špatně!(1.12.2019)

Jako novinářské drama film obstojí v pohodě. Je tu whistleblower uvnitř tajné služby, novinář snažící se prosadit nechtěný námět i šéfové redakce loajální současné vládní garnituře a nakonec dojde na šikanu ze strany systému. To vše je podpořené kvalitními hereckými výkony známých i ne až tak okoukaných tváří. V rovině thrillerové je to ale horší. Chápu, že se tvůrci chtěli držet reality, ale nějaká umělecká licence v podobě napětí a tísnivé atmosféry by neškodila. Trochu mi chyběl i náhled do politického zákulisí, kde se válka proti Iráku pekla. I tak se ale jedná o solidní kousek, který připomíná nejen komplot ne nepodobný tomu, který spáchali nacisté před útokem na Polsko, ale zároveň připomíná i fakt, že za to všechno nebyl nikdo nikdy potrestán. 75%(8.12.2019)

Miluji fimy, který mě s naprostou lehkostí donutí přemýšlet a tenhle to zvládl na jedničku. Katherine Gun má můj obrovský obdiv za to, co udělala a jak se zachovala. Ten souboj stát verus člověk sdílející určité zásady byl pro mě vrcholově emotivní a i když dramatické dialogovky jsou těžká disciplína, tak tady jsem hltal každé slovo. Hlavně když byla Keira u výslechu, ta její obhajoba to by se dalo slovo od slova tesat. V dnešní době jsme se sice posunuli s válkama dál, ale lží, ehm přesněji státní lži jsou daleko propracovanější, takže tenhle film je nejvíc silný ve své aktuálnosti i když jeho zápletka je už dávno za námi. Keiru mám rád, režie hodně na kvalitu a hudba přímo mistrovská, hodně udělala pocity i atmu.(19.1.2020)

Velmi silný příběh whistleblowera, respektive whistleblowerky, aneb jedinec versus státní aparát. Poslední dobou celkem oblíbený hollywoodský žánr. Není příjemné vidět, když vláda a premiér zneužívají svého postavení, lžou veřejnosti a manipulují fakty, je příjemné vidět, když zafungují mechanismy demokracie. Škoda, že u nás v ČR se to druhé už neděje...(23.9.2020)

• - Pro Katharine Gun (Keira Knightley) poté, co byla v roce 2004 propuštěna, bylo obtížné najít novou práci. Od roku 2019 žila s manželem a dcerou v střídavě v Turecku a Británii. (sator)

• - Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo na viacerých miestach vo Veľkej Británii. (MikaelSVK)

• - Když ministr zahraničí Colin Powell zjistil, že informace, které dostal, byly nepravdivé a úmyslně zavádějící, byl tak znechucen, že rezignoval z funkce. (sator)