Reklama

Reklama

Film Státní tajemství je inspirován skutečnými událostmi, které otřásly celým světem. Vypráví napínavý příběh Katharine Gunové (Keira Knightleyová), zaměstnankyně britské zpravodajské služby, součástí jejíž práce je rutinní nakládání s utajovanými informacemi. Jednoho dne v roce 2003, krátce před invazí do Iráku, Gunová obdrží šokující zprávu z Národní bezpečnostní agentury – Američané žádají britské tajné služby o pomoc při odposlouchávání členů Rady bezpečnosti OSN, aby je mohli vydírat před klíčovým hlasováním o rezoluci k Iráku. Gunová, která odmítá nečinně přihlížet, jak se svět řítí do ilegální války, učiní to nejtěžší rozhodnutí postavit se své vládě na odpor a předat přísně tajné informace tisku. Tak odstartuje řetězec bouřlivých událostí, které vyvolají mezinárodní ohnivou bouři, odhalí obří politické spiknutí a vystaví Gunovou i její rodinu nebezpečí. (HBO Europe)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (130)

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Miluji fimy, který mě s naprostou lehkostí donutí přemýšlet a tenhle to zvládl na jedničku. Katherine Gun má můj obrovský obdiv za to, co udělala a jak se zachovala. Ten souboj stát verus člověk sdílející určité zásady byl pro mě vrcholově emotivní a i když dramatické dialogovky jsou těžká disciplína, tak tady jsem hltal každé slovo. Hlavně když byla Keira u výslechu, ta její obhajoba to by se dalo slovo od slova tesat. V dnešní době jsme se sice posunuli s válkama dál, ale lží, ehm přesněji státní lži jsou daleko propracovanější, takže tenhle film je nejvíc silný ve své aktuálnosti i když jeho zápletka je už dávno za námi. Keiru mám rád, režie hodně na kvalitu a hudba přímo mistrovská, hodně udělala pocity i atmu. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Válka a výmluva mají jedno společné. Dost často jsou postavené na lži.. Svou strukturou divácky velmi přístupné drama, po kterém uznáte, že i přes všechny její neduhy můžete v demokracii fouknout do píšťalky a nehrozí vám, že omylem vypadnete z okna v šestém patře. Ať na to pohlížíme z hlediska morálních zásad, či v širších souvislostech, Tony Blair je zase za idiota.. ()

Reklama

Radek99 

všechny recenze uživatele

Velmi silný příběh whistleblowera, respektive whistleblowerky, aneb jedinec versus státní aparát. Poslední dobou celkem oblíbený hollywoodský žánr. Není příjemné vidět, když vláda a premiér zneužívají svého postavení, lžou veřejnosti a manipulují fakty, je příjemné vidět, když zafungují mechanismy demokracie. Škoda, že u nás v ČR se to druhé už neděje... ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Shromažďuju informace, aby vláda mohla britský lid ochraňovat. A nikoli proto, aby mu mohla lhát, jak se teď děje." Když jsem poprvé uviděl animaci kamionů a vlaků, o nichž Džordž Dabljů Křoví zaníceně plácal, že si v nich Saddám po Iráku přesouvá zbraně hromadnýho ničení, tak jsem se smíchy neudržel. Tehdy jsem nevěřil tomu, že tenhle idiot dokáže rozpoutat nesmyslnou válku, zabije spousty lidí a americký ovce ho znovu poslušně zvolí do úřadu. Leč stalo se. Od tý doby už nepodceňuju míru manipulovatelnosti s veřejným míněním. Ovšem až z tohoto snímku jsem se dozvěděl, že jedna odhodlaná dáma se pokusila v Anglii zabránit vypuknutí války. Byl to sice boj s větrnými mlýny, ale moje uznání rozhodně má. Bylo to hodně zajímavý a ještě dlouho mi z toho bude na zvracení. Ať žije mír! ()

verbal 

všechny recenze uživatele

Den ode dne odpornější agentka „Krysí xicht“ vypustila sekret a naprášila hyenám chudáka prezidenta Křovího, který nechtěl nic jiného, než bránit Spojené sráče, světový mír, vdovy, sirotky a spravedlnost pro všechny ve vše ohrožující zaostalé perské prdeli, ovšem plné ropy. No, ubohá, jinak celkem sympatická kunda, paní Gunová. Když o jejím chvályhodném činu konečně natočí poměrně svižný, dobře zdramatizovaný, zajímavý a prospěšný film, vyobrazí ji jako umaštěného, šeredného, plochého a afektovaně přehrávajícího babochlapa. Já bych se na jejím místě okamžitě soudil minimálně za urážku na cti a dehonestaci. ()

Galerie (30)

Zajímavosti (8)

  • Katherine Gun získala cenu Sam Adams Award za rok 2003. Cena Sama Adamsa sa každoročne udeľuje zamestnancovi spravodajských služieb, ktorý sa pričinil o zachovanie bezúhonnosti a vyššej morálnosti spoločnosti. Cena je pomenovaná po Samuelovi A. Adamsovi, informátorovi CIA počas vojny vo Vietname a má fyzickú podobu rohového svietnika. (swn)
  • Pro Katharine Gun (Keira Knightley) poté, co byla v roce 2004 propuštěna, bylo obtížné najít novou práci. Od roku 2019 žila s manželem a dcerou v střídavě v Turecku a Británii. (sator)

Reklama

Reklama