Ašoka

• Indie

अशोक

Ašoka

Drama / Akční / Romantický

Indie, 2001, 155 min (Director's cut: 180 min)

Čekala jsem horší kýč, méně historicky vypadjící a nemám moc slabost pro Kareenu Kapoor, ale sympaticky mě překvapila. Ve filmu na mě pozitivně zapůsobila i Hrishita Bhatt v roli Devi, kterou jinak neznám. Shahrukh ze začátku ve své klasické póze Mr. Dokonalého, ale jeho výkon v druhé části byl velmi dobrý, tj. že byl správně zlý. Několik momentů mě příjemě překvapilo a jen mi bylo trochu líto nezpracovaného konce (divák si to v sobě musí zpracovat sám), ale díky tomu je alespoň divák ušetřen kýčových dojáků. Hudbu znám už dlouho a ta je opravdu dobrá.(31.1.2008)

mám len jednu výhradu. Mali z toho spraviť dvojdielny film, alebo dva filmy. Ale je to niečo iné ako holyvúdske filmy a niečo iné ako ázijské filmy, na ktoré sme zvyknutí. Je to skôr akýsi lyrickoepický príbeh, plný prekrásnych scenérií a kostýmov a všetkého tak málo známeho pre našu kultúru. Myslím si, že len totálny ignorant môže dať tomuto filmu odpad, pretože Ašoka, akokoľvek je dlhý, odpad nie je.(10.1.2009)

Poriadna 3-hodinová dráma, ktorá mala viacero fáz. Najprv to vyzeralo ako hrdinský epos, ktorý postupne prerástol v neohrozenú romancu a napokon celý film korunovala skvelá bojová dráma. Tá dramatizácia celého príbehu bola naozaj skvelá a pekne postupne všetko gradovalo, hoci v prostrednej fáze sa to už naozaj zvrhávalo na sladký príbeh Lásky. Ešteže potom sa to opäť poriadne zamotalo a rozbehlo, no a napokon záverečná časť filmu nesúca sa v duchu nenávisti a vojny bola dosť silná. Až na prehnanú akčnosť niektorých súbojov a sladké "orgie" Lásky to bolo teda fakt vynikajúce. Shahrukh Khan a Kareena Kapoor opäť nedávajú takmer žiadnu šancu na kritiku. Pre Kareenu to bola jedna z prvých veľkých úloh, ktoré si zahrala - už tu vidno ten obrovský talent!(28.1.2014)

Ešteže nie som až tak exaktne filmovo edukovaný, aby to moju subjektívnu priazeň získať nemohlo. Hotovo! :-) Kareena sa mi nikdy až tak nepáčila, ale to, čo ona dokáže "zahrať očami", to nie je prvý prípad čírej mágie... Ale odhliadnuc od všetkých zdanlivo podstatných stránok filmu, ja som tu zachytil veľmi silný emocionálny(až existenčný) podtón. Na ten sa skôr odporúčam fokusovať. Nie na máchanie mečmi. O tie tu predsa vôbec nejde.(20.12.2016)

První film pod produkční záštitou samotného Shahrukh Khana byl komerčním propadákem. Velmi rozpačitý a režijně ne zcela zvládnutý pokus o velkolepý historický epos. Hodně vágní zacházení s filmovým místem, časem i charaktery, o choreografiích soubojů či nijaké kameře nemluvě. Tři skromné tanečky, jedna pořádnější bitva. Jediné, co film trochu zachraňuje, je druhá, výrazně temnější polovina. Viděl jsem Director's cut.(11.6.2007)