Ašoka

• Indie

Asoka

Ašoka

Drama / Akční / Romantický

Indie, 2001, 155 min (Director's cut: 180 min)

mám len jednu výhradu. Mali z toho spraviť dvojdielny film, alebo dva filmy. Ale je to niečo iné ako holyvúdske filmy a niečo iné ako ázijské filmy, na ktoré sme zvyknutí. Je to skôr akýsi lyrickoepický príbeh, plný prekrásnych scenérií a kostýmov a všetkého tak málo známeho pre našu kultúru. Myslím si, že len totálny ignorant môže dať tomuto filmu odpad, pretože Ašoka, akokoľvek je dlhý, odpad nie je.(10.1.2009)

Čekala jsem horší kýč, méně historicky vypadjící a nemám moc slabost pro Kareenu Kapoor, ale sympaticky mě překvapila. Ve filmu na mě pozitivně zapůsobila i Hrishita Bhatt v roli Devi, kterou jinak neznám. Shahrukh ze začátku ve své klasické póze Mr. Dokonalého, ale jeho výkon v druhé části byl velmi dobrý, tj. že byl správně zlý. Několik momentů mě příjemě překvapilo a jen mi bylo trochu líto nezpracovaného konce (divák si to v sobě musí zpracovat sám), ale díky tomu je alespoň divák ušetřen kýčových dojáků. Hudbu znám už dlouho a ta je opravdu dobrá.(31.1.2008)

• rigby

Historické filmy moc nemusím a tento nebyl výjimkou. Zmatený děj, ve kterém jsem se po chvíli zcela ztratil, abych se nalezl až ke konci. Vlastně ani nebylo na co koukat, i akční scény - tedy pokusy o ně - byly značně utahané. Velkou část filmu jsem proto prozíval. Příště se raději podívám na Shahrukha Khana v nějakém současnějším filmu.(7.10.2012)

Deset minut po začátku jsem chtěl, aby to co nejrychleji skončilo; deset minut před koncem jsem si přál, aby to pokračovalo minimálně další tři hodiny. Santosh Sivan zpočátku zmatkaří a trumfy začne vytahovat až v závěru. (Director's Cut) ________ P.S: Nevěřte bergovi.12, kamera je samozřejmě výborná ;-)(28.8.2009)

Poriadna 3-hodinová dráma, ktorá mala viacero fáz. Najprv to vyzeralo ako hrdinský epos, ktorý postupne prerástol v neohrozenú romancu a napokon celý film korunovala skvelá bojová dráma. Tá dramatizácia celého príbehu bola naozaj skvelá a pekne postupne všetko gradovalo, hoci v prostrednej fáze sa to už naozaj zvrhávalo na sladký príbeh Lásky. Ešteže potom sa to opäť poriadne zamotalo a rozbehlo, no a napokon záverečná časť filmu nesúca sa v duchu nenávisti a vojny bola dosť silná. Až na prehnanú akčnosť niektorých súbojov a sladké "orgie" Lásky to bolo teda fakt vynikajúce. Shahrukh Khan a Kareena Kapoor opäť nedávajú takmer žiadnu šancu na kritiku. Pre Kareenu to bola jedna z prvých veľkých úloh, ktoré si zahrala - už tu vidno ten obrovský talent!(28.1.2014)