Fannyina cesta

• Francie

Le Voyage de Fanny

Fanny’s Journey

Francie, 2016, 94 min

Sympatický film se silným příběhem. Útočí na první signální, protože po celou dobu sledujeme boj o záchranu dětí a jejich cestu za svobodou z okupované Francie. A na dramatické momenty tu není nouze. Naštěstí všechno dobře dopadne. Divácky velmi atraktivní film, který ale nic nového nepřináší. Byly natočeny silnější filmy. Ale i tak stojí za podívání.(21.3.2017)

Jeden z mnoha sobě podobných příběhů, což je dáno patrně tím, že se mnoho takových podobných příběhů skutečně odehrálo. Zde všechno povyšují vynikajícím způsobem zvládnuté dětské herecké role.(16.4.2017)

Lola Doillon síce režijne kráča v šľapajách svojho otca, ale jej filmy sú vyšumelé. Ani zďaleka nesprostredkúvajú také silné emócie, či sociálne apely ako Jacquesove filmy.(18.3.2017)

Pohľad na spôsob riešenia židovskej otázky vo Francúzsku v dobe 2. svetovej vojny môže byť diskutabilný. Vichistický režim, aby uchránil svojich Židov tak obetoval tých, ktorí sa do Francúzska prisťahovali pred vojnou a na jej začiatku. Len tak sa mohlo stať, že až ¾ francúzskych židov 2. svetovú vojnu prežilo. Iná situácia bola so židovskými deťmi, kde významnú úlohu zohrala O.S.E. (Oeuvre de Secours Enfants aux), združenie poskytujúce pomoc a podporu prenasledovaným židovským deťom. Film je čiastočnou autobiografiou židovského 12 ročného dievčatka Fanny Ben-Amiovej a jej dvoch sestier Eriky a Georgetty, na úteku pred pogromom na Židov najskôr vo Francúzsku, neskôr v Taliansku a potom celou cestou úteku až do Švajčiarska. Hlavnou prednosťou filmu je silná téma a senzibilné zobrazenie sveta deti a vzťahov medzi nimi, ďalej vypätá situácia, zobrazovaná myslením 12 ročného dievčatka a jej pocitu zodpovednosti za celú skupinu utekajúcich deťúrencov. Opäť sa vo filme objavujú otázky kolaborácie, zbabelosti ale aj podlosti dospelých ľudí, čo pôsobí s hrdinstvom deti, veľmi kontrastne. Podobným ale omnoho lepším filmom z francúzskej dielne je „Dovidenia, chlapci“ z roku 1987.(24.3.2017)

• kocik1

Hodně čisté děti na hodně špinavé cestě provázené hodně melodramatickou hudbou.(12.11.2017)

• Johnny.ARN

Otravné, ale dopozerateľné. 2 z 5(25.1.2018)

Sice o tom akčním závěru docela dost pochybuju (navíc mám s těmahle úpravama v "true stories" celkem špatné zkušenosti), ale jinak spokojenost. Tyhle příběhy viděné dětskýma očima jsou prostě vždycky silné. Někde mezi 3-4.(11.5.2017)

Ponurý príbeh z ponurej doby o putovaní skupinky židovských detí za prežitím...(16.3.2017)

Veľmi silný príbeh o tom niet pochybností. Trošku však mi vadí, že kvôli priemernejšej réžii sa to nedostalo na ešte väčšiu úroveň. Každopádne však film odporúčam každému. Po jeho videní som zase dlho premýšľal. Osobné hodnotenie: 75% (***) (5.4.2017)

Jeden ze skutečných příběhů dětské statečnosti. O židovské dívce, která přejala odpovědnost za záchranu života skupinky dětí. Jen škoda, že se film nedá sehnat bez českého rychlokvašeného dabingu.(22.5.2017)

Tohle by prostě děti zažívat neměly.(3.7.2017)