Nákaza (festivalový název)

Belgie / Guinea / Libérie / Sierra Leone, 2015, 70 min

Peter Casaer

Peter Casaer

Renaat Lambeets

Filmový zážitek roku. A paradoxně supr optimistický. V době, kdy se loučíme s jednou lidskou etapou, je tam optimismus právě kvůli hodnotám, které nás opouštějí...(28.2.2017)

• shini

Film Lékařů bez hranic: http://www.jedensvet.cz/2016/filmy-a-z/30476-nakaza(12.3.2016)

Slabší čtyři hvězdičky. Dokument je sice působivý ve vztahu k přítomnosti (tj. nepochybně obtížný a nakonec úspěšný boj zdravotníků s epidemií a zobrazení leckdy bezútěšné reality), ale značně selhává ve vztahu k minulosti (tj. proč se původně lokální problém rozšířil do třech zemí a proč se epidemii nepodařilo dostat pod kontrolu dříve) i ve vztahu k budoucnosti (tj. zda zkušenost s epidemií má nějaké důsledky, ať již lokální, regionální či celosvětové - i když chápu, že dokument šel do světa vlastně ještě v průběhu epidemie a na nějaké dalekosáhlé závěry bylo asi příliš brzo). Jinými slovy o co silnější dokument je v zobrazení konkrétní reality, o to slabší je v kontextualizaci této reality do širších souvislostí.(16.3.2016)