Můj džihád (festivalový název)

• Belgie

My Jihad

Dokumentární

Belgie, 2015, 52 min

Přijde mi, že jsem se nedozvěděl mnoho nových informací a že by se islámské problematice dalo věnovat více na dřeň. Muslimové konající prevenci mi přišli až moc idyličtí a až nerealisticky "krásní". Celkový dojem z projekce mi kazilo prostředí festivalu JS v Polici, kde během projekce rušili děti, ale i dospělí často odcházející a posléze opět přicházející do sálu. Fakt, že nedopadla skype debata s muslimy, samozřejmě chápu. Každopádně jsem rád, že jsem film měl možnost vidět, zanechal ve mně spíše pozitivní dojmy.(3.4.2016)

Je třeba každého takového filmu, aby průměrný Čech pochopil, že proti zlu, které IS nesporně zosobňuje, bojují i samotní muslimové - a dost možná i více, než "my", Evropané. Však je také klasickým nešvarem naší civilizace řešit až důsledky, ale nikoli příčiny jakéhokoli problému. Ačkoli film vykresluje hlavní postavy snad až příliš idylicky (alespoň se tak zdá), což je Jednomu světu ostatně také často vyčítáno, neznamená to, že spousta jeho myšlenek nestojí za zamyšlení. Naopak! Takže doporučuji a v rámci žánru uděluji 4 ****.(19.4.2016)

Opět se ukazuje, jak jsou média neskutečně mocná. Možná jsem naivní, ale dokument ve mně zanechal pocit, že ještě všechno nejde do háje a že jsou tu i lidi, kterým se daří frustraci přistěhovalců-muslimů ničit. To, co se integračním úřadu nedařilo desítky let teď musí dohánět postupně a celá komunita za to platí tvrdou daň. Snad už bude všem Ankarám, Instabulům, Pařížím a Bruselům konec.(3.4.2016)