Drsný spasitel

Předloha:

Miroslav Žamboch (kniha)

Miroslav Žamboch

Jan Ševčík

Pokud amatérský komunitou zafinancovaný film se ctí ustojí projekci i mimo okruh tvůrců a jejich přátel, tak to je sám o sobě úspěch. Drsný spasitel tento křest ohněm ustojí. A až na několik momentů se, světe div se, vyhýbá i nechtěně směšným momentům. Ty co tam přeci jen jsou, pramení v podstatě bez výjimky z otřesně nevhodně použitých postsynchronů (je jedno, že jsou amatérské, není jedno že jsou odfláknuté; vůbec zvukem nesedí do daného prostředí, nesednou "do huby" apod.) a vůbec nejistému hlasovému projevy většiny zúčastněných. Vše vypadá drsně, všichni se tak tváří a... A pak promluví. Chtě nechtě to nejednou nezamýšlený úsměv na tváři vyvolá. Ovšem vizuál, "junktown" masky, hudba, animované vsuvky a podobné propriety nejsou vůbec špatné. Stejně jako tempo. Drží to však pohromadě a nadšenectví většinu pochopitelných neduhů dokáže eliminovat. Krom zmíněného jediná výraznější (avšak zásadní) výtka směřuje na adresu toho, že tvůrci vyloženě hřeší na laciné nadužívání "nevíme jak motivace, zápletku, to či ono ztvárnit/odvyprávět obrazem, tak vám to prostě necháme přečíst z předlohy skrze vnitřní monolog či vypravěčem". U fanfilmu by to jeden, oproti "skutečnému" filmu, tu a tam i pochopil, ale ne v takovéto míře. A monologem se tu řeší i věci, které se mohly zrealizovat "nenákladně" skrze dialog.(7.11.2019)

Wow co to bylo? O štědrém dnu jsem dal tuhle českou akční fantasy s vizuálem alá postapokalyptický Mad Max. Levné akční béčko, které snad natočila nějaká parta kaskadérů, historických šermířů, fighterů a motorkářů ve svém volném čase a já musím dát tři hvězdy, protože jsem na to koukal s otevřenou pusou a ocenil: 1) žánr akční fantasy snad poprvé v české kinematografii 2) akce - bitky souboje jsou sice amatérské, ale ta snaha se cení 3) celkem odvážná nahá milostná scéna hlavního hrdiny s Mylady v podání burlesky s uměleckým názvem Kotě Farhell ..... po šoku na co to koukám, přijde vystřízlivění, protože ten film je prostě hrozný - děj, herecké výkony, takže čistě filmařsky dost bída ( hádám, že to nešlo nikdy do kina, ale rovnou na VHS ), ale já oceňuji nadšení amatérů a nemůžu tomu upřít temnou špinavou působivou atmosféru ... občas.(24.12.2019)

• klukcz

po přečtení knížky jsem se na film docela i těšil. fandovské ztvárnění mi vlstně nevadí, je přiznané a na nic víc si nehraje. trochu víc mi vadilo, že je děj vyprávěn na můj vkus dost zmatečně a nečíst předlohu asi netuším která bije. Ovšem vrcholem je neskuteně odfláknutý zvuk, či spíš mluva. co mi u tohoto děsu naskočilo byly staré videokazety s monodabingem. a to mi vadilo tak že jsem měl problém to dokoukat. možná jsem to i mohl udělat vzhledem k tomu že film končí v polovině knihy a rozuzlení vlastně chybí.(9.1.2020)

Je na tom vidět velký kus práce, o tom žádná, ale jak už komentují jiní, film působí nevybalancovaně. Některé scény jsou skvělé, jiné o kus slabší. Exteriéry o dost lepší, než interiéry. Ty ponuré lesy a močály jsou super, mají skvělou atmosféru. Kreslené scény jsou také v pohodě. Jen mám pocit, že kdo nečetl knížku, ve filmu se moc nechytá. Říkala mi to i manželka, které jsem musel pár věcí dovysvětlit. Ale na druhou stranu, když si vezmu, že je to film nadšenců a finance z kick-starteru, tak je to super počin!(17.11.2019)

Začnu tím nejlepším - všechny animované části, které provází komentářem Mejzlík (kromě úvodu jich několik posouvá děj i uprostřed), jsou naprosto perfektní, a dovedu si představit, že bych se radostně díval na animovaný celovečerák, co by byl udělaný takhle komplet. Na poměry fan filmu jsou nadprůměrné i v podstatě veškeré technické aspekty, možná kromě zvuku. Nikdy bych třeba nečekal, že amatérská produkce půjde do souboje s několika zmutovanými škorpiony, či co to bylo, a vůbec to nebude vypadat trapně! Za to fakt tleskám. Kde to jako ale dost skřípe je obsazení. Chápu, že profi herci nejsou zadarmo, ale určitě by se i za tu cenu našel fanda, co má alespoň nějaký ochotnický talent? Nevím přesně, kolik z těch mluvících rolí pobral kompars z Junktownu, ale líbil se mi asi jen šerif a upírka. Jako o parník nejlepší herec tam působí ten důstojník, co má nepochopitelně jen dva štěky. Hodně postav (všechny ženské) má divně pisklavé, tiché, až skoro dětské hlasy, takže když promluví, lidi v sále se smáli, a nejsem si jistej, jestli to byl záměr. Ani jsme se v kině neshodli, jestli to jsou jejich reálné hlasy, nebo nějaký divný dabing? Každopádně dobrý celkový dojem z filmu mi to nezkazilo, jen mi prostě přišlo líto, že to mohlo být ještě lepší. Doufám v pokračování! :-)(7.11.2019)

• - S největší pravděpodobností se film natáčel prostorech, kde se pořádá festival Junktown, a to kolem obce Bratronice ve středočeském kraji. Ve filmu si zahrálo i plno aktérů/pořadatelů tohoto festivalu. (Ace.A.T.L.)