Horace and Pete (TV seriál)

Komedie / Drama

USA, 2016, 7 h 17 min (Minutáž: 30–67 min)

Asi by se dala napsat celá knížka o tom, proč je to naprosto originální, neúprosný, odvážný, promyšlený, rafinovaný formát. Jo, když si v hlavě komentuju, na co se to právě dívám, tak je to taková pecka, že bych to vážně chtěla vidět. Jednotlivá defilující témata, bravurní herecké etudy, předvádí se tam nenápadně všechno to zlé, co vám můžou říct nebo provést druzí, ať už cizí, známí nebo příbuzní, je to rozkuchané jako na řeznickém prkně, všechno odvážně dokrvava a na šlachy obnažené, v jednoduchých kulisách, aby nic neodvádělo pozornost. Nejhorší na tom je, jak se tu předvádí zoufalá neatraktivita lidského života, v němž na rozdíl od sit-comů či stand-upů o životě pointy čpí, situace nikam nevedou, nic nemá řešení, všechno trvá a kurví se, lidi se neposlouchají a nedoceňují, ubližují si v jednom kuse s každým nádechem a mrknutím -- a stejná měkkost, slabota, nedotaženost, trapnost a vybledlá polohumornost a zavadlost v krutém záměru důsledně koluje v žilách celému seriálu. Místo bouřlivé a sardonicky žíravé krve tu humor protéká zaneseným a zkornatělým řečištěm jako otravné lepkavé želé. Je to bravurní nápad, doslova smrtící, a bohužel funguje. Takže u sledování osudů Horace a Peta a lidí kolem nich se člověk ošívá stejně jako v běžném životě, tisíckrát marně doufá a pokaždé si znovu bolestně natluče při dalším zjištění, že všechny ty postavy, které si chce oblíbit, jsou neoblíbitelné, že ho nepobaví k hlasitému úlevnému smíchu, že ho pokaždé podvedou, zklamou, ošklivě překvapí, zraní ho, vykašlou se na něj a nikdy nikomu nic nevynahradí... Je to skvělý záměr, ale je fakt těžké se na to dívat, a ani teď, když už to skončilo, v sobě nemám nic než umocněné rozpaky a bezradný pocit, že když se všichni lidi navzájem takhle ošklivě podvádějí na životě, tak si s nimi, mezi nimi, ani nikdo jiný nemůže života užít do sytosti. Když se lidi neobdarujou sami ze sebe navzájem, tak žádná plnost nastat nemůže, a nepozná ji nikdo, byť by byl sebevíc open a free. Je to seriál o tom, jak se v životě nedochází naplnění a jak na tom všichni kolem vás dennodenně pracujou, ať už v tom jedete s nimi (jakože určitě), anebo ne (vás chci poznat, urgentně). Je to seriál o tom, jak strašně rozpačitě a nenávratně zle vám bude, až budete odněkud tuhle šanci na život zpětně přehlížet z pekla pozdní lítosti, které už s námi bude napořád. *** Nene, tohle nejsou žádné moje metafyzické morality, bez ohledu na to, co si myslím o životě já, o tomhle je ten seriál. Jen si ho zkuste dokoukat! *~~(20.7.2016)

Stand-up komik, scénárista, režisér, herec a producent v jedné osobě Louis C.K. dokázal vytvořit dílo, jež bude překvapovat ještě dlouho. Horace and Pete vznikl v naprosté tichosti, na vlastní náklady a za podpory věrných fanoušků. Unikátní projekt, který by pravděpodobně žádná televize nevzala. Nekorektní, surové, cynické, na druhou stranu hřejivé u srdce a mrazivě realistické. Navíc, kde můžete pohromadě vidět Steva Buscemiho, Alana Aldu, Jessicu Lange, Laurie Metcalf a Rebecca Hall v komorní „téměř“ divadelní inscenaci?(22.1.2017)

Američané uchcávají ze sitcomu bez laugh tracků a uniká jim to hlavní. Zatímco první díly jsem vnímal jako evoluci Louieho, poslední dva, už plně překlopené do dramatu, mě přesvědčily, že něco takového jsem opravdu ještě neviděl. Louis C.K. má v píči, jak seriály píšou a točí a stříhají a prodávají ostatní, neuhýbá před ostrými tématy, politické korektnosti ukazuje prostředník a výsledkem tohohle punkového přístupu je vlastně strašná haluz. Svěží, teatrální, upřímná a lidská. A tím "lidská" myslím totálně zrcadlící hnůj, do jakého jsou lidé schopni spadnout, nebo tam uvrhnout někoho jiného. A hraje v ní Alan Alda. Enough said.(30.6.2016)

65%. Nebylo to špatné, některé díly super, některé byl slabší. Konverzačka to někdy neutáhla. Každopádně sledujeme sondu do jedné rodiny, kde se málokdo chová normálně a někteří na to brali i léky. Někdy jsem si říkal, že chovat se tak jak nějaké postavy není ani možné, maximálně tak nějaký ultra pičus. Nicméně pomalé tempo sedí a charaktery postav jsou slušně vykreslené, včetně alkoholiků.(13.2.2017)

V tomhle seriálu NIC nedopadne tak jak byste čekali, nebo jak byste rádi viděli. Happy end, rozuzlení, vysvětlení...nic. Každý díl se liší od toho předchozího, skáče se v čase i v něčí hlavě. v podstatě jediných pár vtipů padne snad jen od štamgastů v baru, zbytek je hlavně o mluvení, vysvětlování pocitů, včetně toho, že někdy prostě vysvětlit nejdou. Horace i Pete , se všemi svými hosty, chtějí v každém díle neustále jen přijit na odpovědi života, vesmíru a vůbec. Minimalistická scéna, osvětlení, střih plný dlouhých záběrů, a melancholická hudba. Není to zábavný seriál. Ale je sakra zajímavý.(30.3.2017)

• - Podnik Horace and Pete's je inspirován skutečným a dodnes fungujícím barem jménem McSorley's v New Yorku. Stejně jako v seriálu, jedná se o rodinný podnik s více jako stošedesátiletou tradicí. (fifox)

• - Postava strýce Peta (Alan Alda) byla psána na tělo Joe Pescimu. Ten ale roli odmítl. Byl však přesvědčen o tom, že seriál bude úspěšný. (Sherlock Holmes)