Zahaleni stínem

(festivalový název)
  • Velká Británie Under the Shadow (více)

Počas vojny medzi Irakom a Iránom sa mladá matka Shideh (Narges Rashidi) stará sama o svoju dcéru Dorsu (Avin Manshadi). Jej manžel je lekárom a často rodinu necháva osamote. V okolí ich domu padajú každý deň bomby a ich životy sú tak neustále v ohrození. Nebezpečenstvo vojny však nie je jediným problémom. V dome sa totiž začína odohrávať čoraz viac zvláštnych javov, ktoré im znepríjemňujú život. Dorsa trpí nespavosťou, jej stretnutia s neexistujúcimi osobami matka spočiatku považuje za detskú hru. V dome sa kvôli udalostiam neustále stupňuje napätie a je len otázkou času, kedy sa matkina psychika zlomí a bude musieť uznať, že ich byt je miestom paranormálnych javov. (Marceloo)

J*A*S*M

Dobrá psychologická duchařina, ale kecal bych, kdybych tvrdil, že jsem nedoufal v ještě o něco silnější zážitek. Na Babadooka si opravdu nelze nevzpomenout. V porovnání mezi sebou vychází Babadook jako o něco silnější. Under the Shadow má takovou klidnější, plíživou děsuplnou atmosféru, Babadook byl hysteričtější a vyhrocenější. A v obou vystupuje enormně otravné děcko (což je ale v obou případech opodstatněné). Strašení je funkční, ale je ho poměrně málo, nicméně ten film vyvolává nepříjemné pocity i tehdy, když se zrovna žádní djinnové po plátně neprohánějí. Palec nahoru, ale přitlačit na pilu se mohlo. ()

Marigold

Íránskej horor, co hajpuje Indiewire, jaký to asi bude? Že by overrated? No jo. Sice tu máme závažnou společensko-politicko-emancipační linii, ale ta je utopená topornými dialogy a béčkovými hororovými proprietami. Atmosféra protileteckých poplachů je sice patřičně tísnivá, ale film jí jako všechny ostatní motivy používá strašně přepjatě a prvoplánově. Hrdinka se většinu času chová jako ukázková kráva, někteří herci mluví jak po sežvejkání tuny kátu a největší strach má člověk z toho, že film neskončí. Kamera i ozvučení dobré, ale na víc než dvě tři lehčí leknutí to prostě nestačí. Nicméně využití lepící pásky k boji s démony inspirativní. Druhý díl se musí odehrávat v Jemenu, jinak nehraju. ()

Rob Roy

Tohle mě hodně minulo. V mých očích ničím zajímavý průměrný horor, psychologicky nevybočující z řady. Zahraniční oslavné recenze vůbec nechápu. ()

Fr

,,TA VĚC SEM NESPADLA NÁHODOU. MYSLÍM, ŽE S NÍ NĚCO PŘIŠLO…“ /// Začínáme vysvětlením politický situace (válka Irák - Irán), ale pro děj má bej podstatnější, že němej kluk vykládá něco vo přicházejících džinech. 20 minut celkem vo hovně… Bomby padaj a já čekám a čekám… dokuď parchant neztratí panenku. Matka s dcerou neslezou z obrazu a postupně jim začíná hrabat (páč tam prej… dyť víte). Ponaučením nechť je, že paní je píča. Páč když jste píča, způsobujete si horory sám(a) – a to mám před sebou ještě půl hodiny! Tu vyplní hororová výprava za „bábikou“. Tady by mně nepřekvapil ani nápis „podle skutečnosti“. Je v tom kus těch jejich kravin (vodlišností) a dvě (hezký) leknutí. Takže 2*, páč přestože jdou Iránci na Satana jinak, mně to neuhranulo. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Vo džinovi vím z koránu. 2.) Baví mně sledovat dospělou píču. 3.) Thx za titule „kirvola“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR NE AKCE * NAPĚTÍ * ()

ricci.s

Veľmi silné 4, presnejšie 4 a pol, a som si istý, že sa to do mojej tohtoročnej top 10 bez problémov dostane. Na jednu scénu tak skoro nezabudnem, lebo neviem či ma viac vydesila ako pobavila. Asi oboje. Tempo filmu je pomalšie, ale v závere sa to nádherne vyhrotí. Keď už k nejakej ľakačke dôjde, tak rozhodne stojí za to. Odporúčam všetkým, ktorým sa páčil austrálsky "Babadook", aj keď ten sa mi zdal ešte o malú štipku pôsobivejší, teda najmä z hľadiska psychológie hlavných postáv. Nemám voči tomuto hororu väčšie výhrady, akurát možno by som v niektorých scénach pritvrdil - matke a decku mohlo z toho všetkého hrabať ešte viac, rovnako sa mohli viac prejaviť samotní džinovia. Ináč super. ()

EvilPhoEniX

Film zaujme prostředím, ve kterém se odehrává nezaujme však lacinným vizuálem a slabým audiem. Na Džinna člověk čeká téměř 50 minut a dostane hmm Plachtu ? Lekačka na mě nefungovala ani jedna, poněvadž práce se zvukem byla hodně špatná, atmosféra místy ušla, ale co z toho když to opět vyšlo do prázdna a nic se nestalo. Dítě v hlavní roli mi lezlo na nervy jak už dlouho nikdo. Dvě hvězdy za dvě zajímavé scény ve finále. Příště prosím méně keců a více džinnů. Neuspokojivé velice. 45 % ()

tron

Ježišmária, ešte raz v živote uvidím horor z koprodukcie Jordánska, Iraku a Kataru a zabijem sa. Niektoré krajiny by asi vážne nemali nakrúcať horory. Tuná neviem, či ma viac iritoval nudný scenár, alebo extra nesympatická ústredná hrdinka, alebo jej extra extra extra nesympatická dcéra, ktorú by som v tom blbom koberci nechal zabalenú od začiatku filmu až do konca a potom by som ju odtiaľ "zabudol" vybaliť. V takejto spoločnosti stráviť hodinu a pol, za to by mi vážne mal niekto udeliť nejakú medailu za statočnosť alebo čo. Papierovo to pripomína trochu Nakatovu Temnú vodu z roku 2002, ale stokrát horšiu. ()

Bloody13

Za mě spíš průměrná duchařina, která mě nalákala na svoje "exotický" prostředí Íránu a výskyt djinnů. Bohužel, jeden z nich se tu objeví jen v několika vteřinových sekvencích, což dohromady udělá asi minutu. Tady se totiž hraje na psychologický housle, co navíc trochu skřípou. Životem zklamaná matka, co se nechce odstěhovat i navzdory probíhající válce, a její malá dcera, která je až neuvěřitelně fixovaná na svou panenku: to nejsou zrovna charaktery, jimž by člověk fandil. Rychle se zhoršující podmínky navíc avizujou další faktory: bomba v obejváku, prchající sousedi, úbytek spánku a navíc hysterická dcera, co přijde o hračku - fňuk, fňuk! Řikám vám, tohle je peklo samo o sobě i bez djinnů. Ale abych nebyl žid, tak asi dva bubu výjevy celkem solidní, jinak tady toho moc nenajdete. Škoda. ()

xxmartinxx

Skvělé prostředí, které zaručuje zážitek, ale já se nenechám obalamutit exotikou, abych nerozpoznal ta prkna před kamerou. A ty nejisté ruce nad scénářem, který neví, kam to vlastně všechno dovést. ()

Marceloo

Počas vojny medzi Irakom a Iránom sa mladá matka stará sama o svoju dcéru. Jej manžel je lekárom a musí často rodinu nechávať osamote. V okolí ich domu padajú každý deň bomby zhodené protivníkom a ich životy sú tak neustále v ohrození. Nebezpečenstvo vojny však nie je jediným problémom pre matku a jej dcéru. V ich dome sa totiž začína odohrávať čoraz viac zvláštnych javov, ktoré im znepríjemňujú život. Dcérina nespavosť a jej stretnutia s neexistujúcimi osobami matka považuje za detskú hru. V ich dome sa kvôli týmto udalostiam neustále stupňuje napätie a je len otázkou času, kedy sa matkina psychika zlomí a bude musieť uznať, že ich byt je miestom paranormálnych javov. - V rámci tohtoročných hororov pomerne dosť všeobecne očakávaná záležitosť, ktorá lákala hlavne neopozeraným prostredím, ktoré je pre horor dosť necharakteristické. A zrovna toto na mňa pôsobilo u Under the Shadow najzaujímavejšie. U tohto hororového subžánru je už naozaj komplikované priniesť niečo nové, ale už jeden horor z prvej polovice roku 2016 ukázal, že pridanie neopozeranej destinácie a miestnych strašidelných legiend nie je vôbec na škodu. Potešili ma aj pôsobivo zahrané charaktery vrátane malého dievčatka, špičkové technické spracovanie a snaha o občasné prekvapivé vystrašenie diváka, ktoré na mňa osobne nanešťastie nefungovalo, ale pre iných možno bude dôvodom pre vyššie hodnotenie. Chýbala mi tu snáď len výraznejšia práca s hudbou a trochu viac hororových scén odohrávajúcich sa v tmavých interiéroch, pretože som mal pocit, ako keby sa všetko strašenie odohrávalo uprostred dňa. Inak však velmi kvalitná záležitosť, ktorá poteší hlavne milovníkov duchov a menej skúsených hororových fanúšikov, ktorí ocenia prítomné lakačky. + 2 herci z A Girl Walks Home Alone at Night ()

Morien

(1001) Best film ever. Když už bych ho měla k něčemu přirovnat, tak k Polanskiho Hnusu. Zatímco Polanski se skrz atributy hororového žánru vyrovnává s psychickým nepohodlím svojí hrdinky, její stres pramení zejména z jejího vlastního nitra a tlak společnosti je spíš upozaděn, tak Zahaleni stínem to má přesně naopak: Hrdinka a její nitro odolávají náporům zvenčí a režisér její utrpení překládá a vizualizuje pomocí srozumitelných prvků strašidelného filmu. Ve spoustě zdejších komentářů se objevuje zmínka zhruba ve smyslu "hrdinka se celou dobu chová jako kráva", jako kdyby to byla chyba filmu, kterou divák bystře odhalil, aniž by si jaksi zapomněl také všimnout, že o tom to celé přece bylo. O frustraci, o únavě, o strachu a o nemožnosti se bránit. Vždyť všude kolem zuří válka. VÁLKA! Hrdinka je neustále pod útokem jakožto občanka svého státu, je pod útokem jako osoba s politickým názorem v nesvobodné zemi, je pod útokem jako osoba, která touží po seberealizaci, je pod útokem už jenom za to, že se narodila jako žena. Film navíc ani její chování a podrážděné reakce nijak neobhajuje, naopak ji za ně velmi vytrestá a prožene ji peklem. Samozřejmě má každý právo prohlásit, že ho film nezaujal, že mu přišel špatný, že ho prostě nebavil, ale tako nějako nerada slyším, když filmu o šílení z něčeho nepředstavitelného někdo vyčítá, že se v něm někdo chová jako šílený. ()

Gilmour93

Bez dcerky neodejdu 2.0, kdy islámské zákony a zvyky vystřídal úzkostí a strachem živený djinn, co se při svátečních příležitostech převléká do prostěradla s lístečkovým motivem. Řídké okamžiky harašení docela fungují a exotické prostředí se sociálním podtextem jsou Anvariho esy v rukávu, nicméně v početné žánrové konkurenci nedisponuje ničím dalším, co by jeho lehce psychologickou duchařinu pozvedlo. Saddámova silvestrovská petarda v bytě o patro výš však byla nestandardním žrádlem, o tom žádná.. ()

sniper18

Horory už kvôli nižším súčasným kvalitám zase tak moc nepozerávam, ale na Under the shadow som bol kvôli netradičnému prostrediu a téme celkom zvedavý a naštastie nesklamal. Nie je to síce ten typ hororu, kde sa stále niečo deje a tak aj napriek krátkej dĺžke sa väčšinu času nesie skôr v takom pomalšom tempe, ale v tomto prípade s tým nemám žiadny problém. Spočiatku nižšiu dynamiku bez problémov nahradzuje dramatická rovina ženy v strednom veku, ktorá zvláda úlohu matky a manželky, ale chcela by sa konečne presadiť aj profesijne, no kvôli politickým záležitostiam to nejde, osvieži to aj atmosféra prebiehajúcej vojny a častých náletov, aj keď toto dej neovplyvňuje až tak moc, ako som pôvodne čakal a ani situácia v rodine nie je zle zvládnutá, takže ma to celkovo dokázalo zaujať, aj keď sa nič hororové nedialo. Ale časom už predsa len začne ísť do popredia aj hororová línia a tá mi sadla až prekvapivo dobre. Je to síce len taká obdoba ducharín, ale bez zisťovania dôvôdu, prečo sa to postavám vlastne deje, no predsa len je to trochu netradičnejšie a možno aj zaujímavejšie. Samotní džinovia sa zase tak moc neprejavujú a nepôsobia ani moc nebezpečne, ale tie jednotlivé hororové sekvencie mi prišli dosť napínavé a občas aj trochu mrazivé. Dokonca aj ľakačky, ktoré ale vôbec nemusím sa mi zdali podstatne kvalitnejšie, než obvykle. Osvieži to aj prostredie paneláku, čo v tomto žánri nie je moc časté. A určite musím pochváliť aj fakt, že ich úroveň neustále len graduje, takže neustále malo čo prekvapovať. Sadli mi aj postavy, je ich tu veľmi málo, väčší priestor má len matka s dcérou, zvyšok sa objaví vlastne len na chvíľu, ale filmu to skôr prospieva, aspoň má divák pocit, že sú na to skutočne sami a nikto im v problémoch nepomôže. Režijne a technicky sa to určite stále dalo aj trochu doladiť, atmosféra mohla byť hustejšia a aj to komorné prostredie nie je zase tak moc atraktívne, ale stále všetky dôležité stránky fungujú a žánrovo je to rozhodne nadpriemer a vyhovovalo mi to. Takže celkovo som dosť spokojný, moc som nevedel, čo môžem čakať od tématiky džinov, ale je to vlastne len trochu zaujímavejšia klasika. No hlavne, že ma to po všetkých stránkach bavilo, dobrý horor. 72% ()

*CARNIFEX*

"Under The Shadow". Depresia, stres, tlak, to všetko môže mať množstvo podôb, pričom na jednotlivca môže pôsobiť rôznym spôsobom. Som veľmi zvedavý na akom percentuálnom hodnotení sa tento "Iránsky" počin "zastaví", lebo mne prvá polovica z pohľadu drámy neprišla nijak mimoriadne dramatická, no a tá druhá (hlavná), na ktorú čaká každý hororový fanda, zas nijak mimoriadne strhujúca. Je pravdou, že sa v snímku objaví pár vychytáviek založených na výborných záberoch, ktoré majú najväčší podiel na tvorbe tej správnej atmosféry, no na tak krátku stopáž mi toho prišlo akosi málo. Každopádne, sľúbiť vám môžem jednu vec: raz vás tak mykne, že bude lepšie aby ste nesedeli za sklenenou výplňou, lebo je dosť pravdepodobné, že si na vlastnej koži odskúšate, čo je to byť kaskadérom v akčných filmoch ;) Summary: dobré (!), ale nie zas tak dobré, aby som híkal od radosti (strachu) - 60% ()

Davies182

Dle plakátu jsem mylně soudil, že bude fyzického strašidelna mnohem víc, hraje se ale spíše na psychologické bubáky. Drama vítězí nad tajemnem, mluvení převažuje nad atmosférou a lekačkami. ()

darkrobyk odpad!

Měl jsem tušit, že to bude duchařina... Matka kráva, dcera spratek a panenku ukradlo strakaté prostěradlo. Alegorie na válku? Cha. A co má mít společného pohádkový džin (zde prostěradlo) s válkou mezi Íránem a Írákem? Okázalá nuda, na kterou očividně Angláni jen přispěli librou. Lekačky (ruka prorážející okenní sklo) jako kvalitu hororu neuznávám. Tohle ovšem není horor. Nabízela se tísnivá atmosféra z všudypřítomného válčení, leč chybí. V závěru by se možná bály malé děti, jenže ty by dříve usnuly, tedy hned po dospělých. Žádné podobenství, žádné strašání, podprůměrný blábol, jakých kolují po internetu stovky... ()

juta

Špatný. Dáváte tomu šanci, že se na konci aspoň něco stane, když už je to od začátku o ničem a ono ne, je to otevřený. Ano, řeknu to na plný kule, spoiler jak sviňa, ale tím vám jen pomáhám, abyste se zbytečně na takovou věc nekoukali, když to nemá smysl... ()

Cappuccino

Hm hm hmm, príšerne sa nemôžem rozhodnúť medzi tromi alebo štyrmi hviezdami. Na horor som očakával viac desuplnosti, ktorá najmä v prvej polovici filmu dosť absentovala, na druhej strane beriem, že Under the Shadow točil režisér z Iránu a snímok poňal trocha netradičnejším spôsobom, než sme u klasických house hororov zvyknutí (hlavne u tej americkej produkcie), čo sa mi zároveň aj páčilo. Celé to strašenie je väčšinu času dosť nenásilné, netlačiace na pilu (no nebojte, nájdu sa aj poriadne lakačky na myknutie) a je už len na vás, či to budete brať ako plus alebo mínus. Ja sa ale akosi práve nad týmto neviem rozhodnúť, avšak rád by som Under the Shadow videl v červených farbách a toho tromi hviezdami nedocielim, takže to bude za takých 70%, slabšie štyri. ()

S.Quentin QUALE

Slabinou Under the Shadow je ojetá zápletka alá matka samoživitelka, která mě dycky nasere hned na začátku, a neuspokojivé zakončení. Když to ale poměřím s chytlavě zvolenou dobou a prostředím, které samo o sobě (alespoň mně) dokázalo zaujmout a nahradit v úvodu absenci hororu, dále s úspěšným vybudováním napětí v celkovém pocitu nejistoty a konečně s několika mrazivě šokantními scénami, věřím, že s výhradami Under the Shadow do červených patří. Potenciál tam vidím velký. 75% ()

misterz

Nečakané a príjemné hororové prekvapenie. Originalita snímku rozhodne nechýba, hlavne svojím spracovaním a poňatím príbehu. Na ústredné postavy matky s dcérou tu dolieha nepríjemná a desivá atmosféra z každej strany. Vonku za domom je vojna a bomby lietajú sakra blízko, no a v dome zase kraľujú nadprirodzené bytosti - džinovia. Nemali to veru ľahké. Musím pochváliť aj slušne zvládnuté hororové prvky, niekoľko scén sa v tomto smere naozaj vydarilo, hlavne ku koncu. Samotný záver mi už ale žiaľ prišiel trocha odbitý. Z tak dobre rozohranej depresívnej atmosféry a príbehu sa dalo vyťažiť podstatne viac a lepšie sa ponoriť do mystéria nadprirodzena - v tomto prípade tajomných bytostí volaných džinovia. Myslím ale, že na nadpriemer to stačí. Z poslednej doby to patrí k tomu lepšiemu, čo duchársky hororový subžáner ponúka. 70/100 ()