Zahaleni stínem (festivalový název)

Under the Shadow

Scénografie:

Nasser Zoubi

Kostýmy:

Phaedra Dahdaleh

Velmi dobrá psychologická duchařina, ale kecal bych, kdybych tvrdil, že jsem nedoufal v ještě o něco silnější zážitek. Na Babadooka si opravdu nelze nevzpomenout. V porovnání mezi sebou pro mě vychází oba filmy zhruba nastejno. Under the Shadow má takovou klidnější, plíživou děsuplnou atmosféru, Babadook byl hysteričtější a vyhrocenější. A v obou vystupuje enormně otravné děcko (což je ale v obou případech opodstatněné). Strašení je funkční, ale je ho poměrně málo, nicméně ten film vyvolává nepříjemné pocity i tehdy, když se zrovna žádní djinnové po plátně neprohánějí. Palec rozhodně nahoru, ale přitlačit na pilu se mohlo.(30.10.2016)

Za mě spíš průměrná duchařina, která mě nalákala na svoje "exotický" prostředí Íránu a výskyt djinnů. Bohužel, jeden z nich se tu objeví jen v několika vteřinových sekvencích, což dohromady udělá asi minutu. Tady se totiž hraje na psychologický housle, co navíc trochu skřípou. Životem zklamaná matka, co se nechce odstěhovat i navzdory probíhající válce, a její malá dcera, která je až neuvěřitelně fixovaná na svou panenku: to nejsou zrovna charaktery, jimž by člověk fandil. Rychle se zhoršující podmínky navíc avizujou další faktory: bomba v obejváku, prchající sousedi, úbytek spánku a navíc hysterická dcera, co přijde o hračku - fňuk, fňuk! Řikám vám, tohle je peklo samo o sobě i bez djinnů. Ale abych nebyl žid, tak asi dva bubu výjevy celkem solidní, jinak tady toho moc nenajdete. Škoda.(31.10.2016)

Veľmi silné 4, presnejšie 4 a pol, a som si istý, že sa to do mojej tohtoročnej top 10 bez problémov dostane. Na jednu scénu tak skoro nezabudnem, lebo neviem či ma viac vydesila ako pobavila. Asi oboje. Tempo filmu je pomalšie, ale v závere sa to nádherne vyhrotí. Keď už k nejakej ľakačke dôjde, tak rozhodne stojí za to. Odporúčam všetkým, ktorým sa páčil austrálsky "Babadook", aj keď ten sa mi zdal ešte o malú štipku pôsobivejší, teda najmä z hľadiska psychológie hlavných postáv. Nemám voči tomuto hororu väčšie výhrady, akurát možno by som v niektorých scénach pritvrdil - matke a decku mohlo z toho všetkého hrabať ešte viac, rovnako sa mohli viac prejaviť samotní džinovia. Ináč super.(29.10.2016)

Bez dcerky neodejdu 2.0, kdy islámské zákony a zvyky vystřídal úzkostí a strachem živený djinn, co se při svátečních příležitostech převléká do prostěradla s lístečkovým motivem. Řídké okamžiky harašení docela fungují a exotické prostředí se sociálním podtextem jsou Anvariho esy v rukávu, nicméně v početné žánrové konkurenci nedisponuje ničím dalším, co by jeho lehce psychologickou duchařinu pozvedlo. Saddámova silvestrovská petarda v bytě o patro výš však byla nestandardním žrádlem, o tom žádná..(28.3.2017)

• Fr

,,TA VĚC SEM NESPADLA NÁHODOU. MYSLÍM, ŽE S NÍ NĚCO PŘIŠLO…“ /// Začínáme vysvětlením politický situace (válka Irák - Irán), ale pro děj má bej podstatnější, že němej kluk vykládá něco vo přicházejících džinech. 20 minut celkem vo hovně… Bomby padaj a já čekám a čekám… dokuď parchant neztratí panenku. Matka s dcerou neslezou z obrazu a postupně jim začíná hrabat (páč tam prej… dyť víte). Ponaučením nechť je, že paní je píča. Páč když jste píča, způsobujete si horory sám(a) – a to mám před sebou ještě půl hodiny! Tu vyplní hororová výprava za „bábikou“. Tady by mně nepřekvapil ani nápis „podle skutečnosti“. Je v tom kus těch jejich kravin (vodlišností) a dvě (hezký) leknutí. Takže 2*, páč přestože jdou Iránci na Satana jinak, mně to neuhranulo. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Vo džinovi vím z koránu. 2.) Baví mně sledovat dospělou píču. 3.) Thx za titule „kirvola“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR NE AKCE * NAPĚTÍ *(25.1.2017)

• - Timeline: Film se natáčel v hlavním městě Jordánska. Šlo o mezinárodní koprodukci, režie se ujal scénárista filmu a režisérský debutant, Íránec Babak Anvari. Film si odbyl světovou premiéru v lednu 2016 na filmovém festivalu Sundance. Následně byla práva na distribuci zakoupena společností Netflix. Do amerických kin se horor podíval 7. října. (Hal_Moore)

• - Britský filmový kritik Mark Kermode označil v decembri 2016 Under the Shadow za najlepší film roku 2016. (Karamanlis)

• - Oficiální vyslanec britské kinematografie na 89th Academy Awards 2017. (Hal_Moore)