Zahaleni stínem (festivalový název)

Under the Shadow

Scénografie:

Nasser Zoubi

Kostýmy:

Phaedra Dahdaleh

Dobrá psychologická duchařina, ale kecal bych, kdybych tvrdil, že jsem nedoufal v ještě o něco silnější zážitek. Na Babadooka si opravdu nelze nevzpomenout. V porovnání mezi sebou vychází Babadook jako o něco silnější. Under the Shadow má takovou klidnější, plíživou děsuplnou atmosféru, Babadook byl hysteričtější a vyhrocenější. A v obou vystupuje enormně otravné děcko (což je ale v obou případech opodstatněné). Strašení je funkční, ale je ho poměrně málo, nicméně ten film vyvolává nepříjemné pocity i tehdy, když se zrovna žádní djinnové po plátně neprohánějí. Palec nahoru, ale přitlačit na pilu se mohlo.(30.10.2016)

"Under The Shadow" je podľa mňa veľmi schopným psychologickým hororom s drámou. Ťažko povedať, čo sa v celom tomto filme deje a ako to celé nakoniec pospájať a možno by som chcel trošku silnejšiu atmosféru a viac strašidelných momentov, no musím povedať, že tých pár na konci čo sa udejú sú podľa mňa skutočne vynikajúce. Vôbec len vidieť kreatúru, ktorá ma namiesto tváre len obrovské zuby je veľmi nepríjemná a funguje to skvele. Priznávam sa, že keď film správne zakusol do kože, tak to skutočne bolo silné a efektívne. Ale na druhú stranu ma to miestami trošku nudilo. Nie moc, ale trošku hej. Dievča je trošku otravné a mama je zase trošku psychicky mimo. Ale ostáva mi aj tak otázka, či náhodou niektoré veci ozaj nespravila ona sama. A plynie mi to iba z jedinej scénky, kde sa jej manžel opýta, či náhodou nie je opäť námesačná. Pretože by to vedelo mnohé možno vysvetliť. Ale čo na filme funguje je aj fakt, že nie vždy presne vieme čo sa deje. Ako aj v záverečnej scénke, kde Mama s dcérou vyjdú von z bytu a chcú ísť preč, no odrazu počuje svoju dcéru z ich bytu ako na ňu kričí. A kde je teraz jej dcéra v skutočnosti? Momenty ako tento robia pre mňa tento film veľmi dobrým thrillerom a aj niektoré strašenia skutočne fungujú. Neviem či by som si tento film pozrel znovu, no minimálne oceňujem tvorivosť, ktorú do toho tvorcovia dali. A v mnohom to funguje. Hodnotenie: B(24.1.2017)

Nečakané a príjemné hororové prekvapenie. Originalita snímku rozhodne nechýba, hlavne svojím spracovaním a poňatím príbehu. Na ústredné postavy matky s dcérou tu dolieha nepríjemná a desivá atmosféra z každej strany. Vonku za domom je vojna a bomby lietajú sakra blízko, no a v dome zase kraľujú nadprirodzené bytosti - džinovia. Nemali to veru ľahké. Musím pochváliť aj slušne zvládnuté hororové prvky, niekoľko scén sa v tomto smere naozaj vydarilo, hlavne ku koncu. Samotný záver mi už ale žiaľ prišiel trocha odbitý. Z tak dobre rozohranej depresívnej atmosféry a príbehu sa dalo vyťažiť podstatne viac a lepšie sa ponoriť do mystéria nadprirodzena - v tomto prípade tajomných bytostí volaných džinovia. Myslím ale, že na nadpriemer to stačí. Z poslednej doby to patrí k tomu lepšiemu, čo duchársky hororový subžáner ponúka. 70/100(18.11.2016)

Veľmi silné 4, presnejšie 4 a pol, a som si istý, že sa to do mojej tohtoročnej top 10 bez problémov dostane. Na jednu scénu tak skoro nezabudnem, lebo neviem či ma viac vydesila ako pobavila. Asi oboje. Tempo filmu je pomalšie, ale v závere sa to nádherne vyhrotí. Keď už k nejakej ľakačke dôjde, tak rozhodne stojí za to. Odporúčam všetkým, ktorým sa páčil austrálsky "Babadook", aj keď ten sa mi zdal ešte o malú štipku pôsobivejší, teda najmä z hľadiska psychológie hlavných postáv. Nemám voči tomuto hororu väčšie výhrady, akurát možno by som v niektorých scénach pritvrdil - matke a decku mohlo z toho všetkého hrabať ešte viac, rovnako sa mohli viac prejaviť samotní džinovia. Ináč super.(29.10.2016)

Íránskej horor, co hajpuje Indiewire, jaký to asi bude? Že by overrated? No jo. Sice tu máme závažnou společensko-politicko-emancipační linii, ale ta je utopená topornými dialogy a béčkovými hororovými proprietami. Atmosféra protileteckých poplachů je sice patřičně tísnivá, ale film jí jako všechny ostatní motivy používá strašně přepjatě a prvoplánově. Hrdinka se většinu času chová jako ukázková kráva, někteří herci mluví jak po sežvejkání tuny kátu a největší strach má člověk z toho, že film neskončí. Kamera i ozvučení dobré, ale na víc než dvě tři lehčí leknutí to prostě nestačí. Nicméně využití lepící pásky k boji s démony inspirativní. Druhý díl se musí odehrávat v Jemenu, jinak nehraju.(22.12.2016)

• - Oficiální vyslanec britské kinematografie na 89th Academy Awards 2017. (Hal_Moore)

• - Timeline: Film se natáčel v hlavním městě Jordánska. Šlo o mezinárodní koprodukci, režie se ujal scénárista filmu a režisérský debutant, Íránec Babak Anvari. Film si odbyl světovou premiéru v lednu 2016 na filmovém festivalu Sundance. Následně byla práva na distribuci zakoupena společností Netflix. Do amerických kin se horor podíval 7. října. (Hal_Moore)

• - Britský filmový kritik Mark Kermode označil v decembri 2016 Under the Shadow za najlepší film roku 2016. (Karamanlis)