Zahaleni stínem

(festivalový název)
  • Velká Británie Under the Shadow (více)
Trailer

Počas vojny medzi Irakom a Iránom sa mladá matka Shideh (Narges Rashidi) stará sama o svoju dcéru Dorsu (Avin Manshadi). Jej manžel je lekárom a často rodinu necháva osamote. V okolí ich domu padajú každý deň bomby a ich životy sú tak neustále v ohrození. Nebezpečenstvo vojny však nie je jediným problémom. V dome sa totiž začína odohrávať čoraz viac zvláštnych javov, ktoré im znepríjemňujú život. Dorsa trpí nespavosťou, jej stretnutia s neexistujúcimi osobami matka spočiatku považuje za detskú hru. V dome sa kvôli udalostiam neustále stupňuje napätie a je len otázkou času, kedy sa matkina psychika zlomí a bude musieť uznať, že ich byt je miestom paranormálnych javov. (Marceloo)

Trailer

EvilPhoEniX

Film zaujme prostředím, ve kterém se odehrává nezaujme však lacinným vizuálem a slabým audiem. Na Džinna člověk čeká téměř 50 minut a dostane hmm Plachtu ? Lekačka na mě nefungovala ani jedna, poněvadž práce se zvukem byla hodně špatná, atmosféra místy ušla, ale co z toho když to opět vyšlo do prázdna a nic se nestalo. Dítě v hlavní roli mi lezlo na nervy jak už dlouho nikdo. Dvě hvězdy za dvě zajímavé scény ve finále. Příště prosím méně keců a více džinnů. Neuspokojivé velice. 45 % ()

Fr

,,TA VĚC SEM NESPADLA NÁHODOU. MYSLÍM, ŽE S NÍ NĚCO PŘIŠLO…“ /// Začínáme vysvětlením politický situace (válka Irák - Irán), ale pro děj má bej podstatnější, že němej kluk vykládá něco vo přicházejících džinech. 20 minut celkem vo hovně… Bomby padaj a já čekám a čekám… dokuď parchant neztratí panenku. Matka s dcerou neslezou z obrazu a postupně jim začíná hrabat (páč tam prej… dyť víte). Ponaučením nechť je, že paní je píča. Páč když jste píča, způsobujete si horory sám(a) – a to mám před sebou ještě půl hodiny! Tu vyplní hororová výprava za „bábikou“. Tady by mně nepřekvapil ani nápis „podle skutečnosti“. Je v tom kus těch jejich kravin (vodlišností) a dvě (hezký) leknutí. Takže 2*, páč přestože jdou Iránci na Satana jinak, mně to neuhranulo. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Vo džinovi vím z koránu. 2.) Baví mně sledovat dospělou píču. 3.) Thx za titule „kirvola“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR NE AKCE * NAPĚTÍ * ()

ricci.s

Veľmi silné 4, presnejšie 4 a pol, a som si istý, že sa to do mojej tohtoročnej top 10 bez problémov dostane. Na jednu scénu tak skoro nezabudnem, lebo neviem či ma viac vydesila ako pobavila. Asi oboje. Tempo filmu je pomalšie, ale v závere sa to nádherne vyhrotí. Keď už k nejakej ľakačke dôjde, tak rozhodne stojí za to. Odporúčam všetkým, ktorým sa páčil austrálsky "Babadook", aj keď ten sa mi zdal ešte o malú štipku pôsobivejší, teda najmä z hľadiska psychológie hlavných postáv. Nemám voči tomuto hororu väčšie výhrady, akurát možno by som v niektorých scénach pritvrdil - matke a decku mohlo z toho všetkého hrabať ešte viac, rovnako sa mohli viac prejaviť samotní džinovia. Ináč super. ()

Marigold

Íránskej horor, co hajpuje Indiewire, jaký to asi bude? Že by overrated? No jo. Sice tu máme závažnou společensko-politicko-emancipační linii, ale ta je utopená topornými dialogy a béčkovými hororovými proprietami. Atmosféra protileteckých poplachů je sice patřičně tísnivá, ale film jí jako všechny ostatní motivy používá strašně přepjatě a prvoplánově. Hrdinka se většinu času chová jako ukázková kráva, někteří herci mluví jak po sežvejkání tuny kátu a největší strach má člověk z toho, že film neskončí. Kamera i ozvučení dobré, ale na víc než dvě tři lehčí leknutí to prostě nestačí. Nicméně využití lepící pásky k boji s démony inspirativní. Druhý díl se musí odehrávat v Jemenu, jinak nehraju. ()

J*A*S*M

Dobrá psychologická duchařina, ale kecal bych, kdybych tvrdil, že jsem nedoufal v ještě o něco silnější zážitek. Na Babadooka si opravdu nelze nevzpomenout. V porovnání mezi sebou vychází Babadook jako o něco silnější. Under the Shadow má takovou klidnější, plíživou děsuplnou atmosféru, Babadook byl hysteričtější a vyhrocenější. A v obou vystupuje enormně otravné děcko (což je ale v obou případech opodstatněné). Strašení je funkční, ale je ho poměrně málo, nicméně ten film vyvolává nepříjemné pocity i tehdy, když se zrovna žádní djinnové po plátně neprohánějí. Palec nahoru, ale přitlačit na pilu se mohlo. ()

• Britský filmový kritik Mark Kermode označil v decembri 2016 Under the Shadow za najlepší film roku 2016. (Karamanlis)
  • Timeline: Film se natáčel v hlavním městě Jordánska. Šlo o mezinárodní koprodukci, režie se ujal scénárista filmu a režisérský debutant, Íránec Babak Anvari. Film si odbyl světovou premiéru v lednu 2016 na filmovém festivalu Sundance. Následně byla práva na distribuci zakoupena společností Netflix. Do amerických kin se horor podíval 7. října. (Hal_Moore)
  • Oficiální vyslanec britské kinematografie na 89th Academy Awards 2017. (Hal_Moore)