Pourquoi les femmes sont-elles plus petites que les hommes ?

(TV film)
  • angličtina Why are Women Shorter than Men? (více)

Na celom svete platí, že ženy sú v priemere nižšie ako muži. Ešte aj na severe Európy, kde žijú priemerne najvyšší ľudia na svete, sú ženy priemerne o 15 cm nižšie, ako muži. Lenže v prírode, vo svete zvierat, toto pravidlo nie je až také bežné. Skôr naopak. Sexuálny dimorfizmus, ako tomu hovoria vedci, tu nie je vždy taký, aký by sme očakávali. Priemerne sú samice väčšie ako samce. Vrátane veľrýb. Tak prečo sú ženy nižšie ako muži? Tvorcovia tohto filmu sa na to opýtali odborníkov - biológov, lekárov, antropológov, sociológov z celého sveta. Všetci hovoria o evolúcii, ale viac sa už dozviete v našom dokumente. (STV)

Autogram

Chlapci rastú dlhšie ako dievčatá, také jednoduché vysvetlenie. Pred pubertou začnú dievčatá rásť skôr, ale chlapcom to dlhšie vydrží. Potiaľ je film zaujímavý, ale následné filozofovanie prečo je to tak, už menej. Prirodzený výber je od čias Darwina vysvetlenie na skoro všetko ťažko vysvetliteľné, takže výška má u mužov význam pri súbojoch, pri ženách menej. Alebo je všetko inak a na rôzny vzrast pohlaví má vplyv skôr strava ako genetika? Na výšku má vplyv konzumácia vajec, rýb, mäsa, a čo ma zaujalo najviac, to že človek nemusí v detstve pracovať. –––– Spomedzi všetkých primátov je človek najzložitejším objektom skúmania. Pretože my, ľudia, klameme. ()