Děda

Dedo

Rodinný / Komedie

Česko, 2016, 112 min

• Snorlax

Zdeněk Troška se nemusí bát, může klidně ukončit aktivní kariéru, má zdatné následovníky. Sice na to museli být tři, což je pochopitelné, protože jeden by takovou hovězinu nedokázal spáchat, ale pod heslem „dohnat a předehnat" se stali zdatnou konkurencí Troškových kasovních trháků. Ten obraz vesnice, na které jsou všichni primitivní, mluví podivným jazykem (již zhruba půl století zakotvená pražská představa o nářečí) a nejmodernější z nich už vlastní traktor, mi hned tak nezmizí z paměti. A aby nebylo vší hrůzy dost, abnormálně špatní herci deklamují naprosto absurdní dialogy.(19.2.2017)

Nejenom Ostrava je kraj razovity. Přiznám se, že mi všechno to na odiv stavěné nářečí přišlo děsně umělé. Ne snad, že by se na Valašsku takhle nemluvilo, ale v Dědovi mají dialogy a hovorová čeština sloužit jako vtipy, a to nefunguje a naopak platí, že čeho je moc, toho je příliš. Je mi záhadou, proč přesto jako komedie nebo spíš milý film z prázdnin docela funguje. Polívka, který není Polívka ale Polévka, je trochu trapas, Segrado asi taky nezíská vavřín pro nejsympatičtějšího herce roku, ale dětské výkony jsou jakž takž zvládnuté, výběr lokalit výborný a obsahově to není průšvih. Možná proto, že nikdo netlačí na emoce a to léto tak nějak i se slivovicí příjemně plyne. Akorát postupem času začaly otravovat dopisy a přednesy z nich, no a ty rádoby historické vsuvky, do kterých napůjčovali kroje, jsou od ostatních děje příliš odtažité, a v několika případech se nepodařil ani vyřešit nenásilný přechod současnosti a minulosti.(24.1.2017)

• 6thSun

Pokud se snad čirou náhodou mezi diváky najde někdo, kdo nemá rád Moravu a vše, co je s ní spojené (hlavně Valašsko), čeká ho zde čistokrevné peklo. Já žádnou averzí netrpím, přesto byl film chvílemi pekelný i pro mě, prostě proto, že není dobrý. Dvě hvězdy za pár dobrých hlášek a za Polívku, který si zde bez servítek střihl o čtvrt století starší (vychlastanější) postavu Bohuše z Dědictví.(30.4.2017)

Tohle rozhodně není film pro každého, ale já bych u tohoto snesl klidně i 24 hodinovou verzi, klidně i delší. Porotže je v tom zachycené moje milované Valašsko. Při sledování jsem byl úplně mimo a po skončení filmu, jsem měl chuť všechno nechat a vrátit se do tohoto mnou milovaného kraje, do těch kopců, mezi tamní lid. K tomu samotný děda, je pro mě super chlapík, pohodář. Poprvé se mi každopádně líbila mladá Čtvrníčková z šesti filmů, které jsem s ní dosud viděl. Poprvé byla prostě takovou dětskou tváří filmu a nejen kulisou. Ohromně mi sedla forma s dopisy, přetavené ve vyprávění a vizuální zpracování. Možná to chtělo více vyprávění, jako když se děda rozpovídal o vatrách. Ono taky jsem si kdysi zaskákal a jednou mi i chytly kalhoty. Z tohohle filmu o kterem jsem vůbec nevěděl a netušil jsem co si pouštím se stala od prvního okamžiku srdcovka se vším všudy. A nesrazil to ani ne příliš úspěšný pokus o humornost na úkor kdečeho. A asi to bdue tak, že kdo nemá vztah k Valašsku, tak tento film plně nepochopí, neprožije a nepřijme. Za mě šest hvězd, aspoň písemně.(29.8.2017)

• Britrik

Děda - strašlivě nesympatický chlapík. Anna MERCEDES Čtvrtníčková fakt neumí moc hrát.. Postavičky jsou uměle vsazeny do prostředí, které jim není vlastní a jediným autentickým Valachem tu tak zůstává Bolek. Absolutně nevyužitý potenciál, kde i dopisy přibližující život na Valašku před 100 lety, svým přednesem Santovjáková Gerlíková (mám velkou aversi k ženám, které si udělí toto dvojité příjmení) zcela degraduje a zabíjí. Dvě hvězdičky za přenádherné záběry valašské přírody.(4.6.2016)

Ten film je presne taký, aký má byť. O starých zidealizovaných časoch, ktoré poznáme z historiek starých mám. Vtedy o všetkom rozhodoval apuka Ferenc Józska a Pán Boh. O obyčajných chlapoch, čo vysedávajú po krčmám a majú pivní břich. A o ich deťoch, ktoré zévlujú a kradnú susedom ovocie. Najväčším kladom sú veľmi zlé herecké výkony, ktoré budia dojem, že vo filme hrajú autentickí neherci. Časom oceníte všetky postavy, vrátane otravného Polívku, alkoholika traktoristu aj nie veľmi sympatickýcké, ale o to obyčajnejšie vnúčatá z Prahy.(5.8.2016)

• Attta

Pokud jste Valach jak poleno, tak vás to buď nadchne a nebo se budete nudit. Film sám o sobě je v podstatě o ničem a o nějakém pořádném ději se mluvit nedá. Je to v podstatě takový filmový valašský skanzen a pokud by se film obešel bez amatérského přehrávání v kombinaci se špatně napsanými dialogy, tak by tomu asi nemohl nikdo co vyčítat, zvláště pak pokud se bavíme o nějakém nízkorozpočtáku. Pro mě to ovšem tohle pohřiblo a nucené tlačení valašských až klišoidních hlášek mě opravdu nepobavilo. Pokud je valašsko o nečem, tak je to přirozenost a ta filmu chybí. PS: Větší aplaus jsem snad v kině ještě nezažil. Lidé tleskali asi proto, že viděli na plátně lokace ve kterých žijí nebo které navštěvují a poznávají tváře z okolí Valašského Meziříčí, Vsetína apod., ale tak trošku zapomněli, že film má být i o jiných věcech. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale hodnotit film kladně, jenom proto že se točil u mě na "dvorku", je blbost! Nejsmutnější na tom je to, že z valachů už blbce nedělají jen pražáci (a to už taky není pravda), ale sami valaši (kolik znáte internetových providerů co jezdí v 30 let starém rapidu?).(6.6.2016)

Námět povedený (až na pozdvižení kolem Polívky), vstupy do historie, tj. čtené dopisy, ještě lepší, dětští herci, děda a prostředí příběhu v pohodě, hudba nádherná, ALE někteří spontání dospělí herci, některé situace a nářečí za každou cenu jsou většinou trapné. Škoda té nedotaženosti, alespoň tak mi to připadalo.(8.1.2017)

• JohnMiller

1* za pokus o pseudoumelecké zábery pre film určený Tv čumilom, inak ďalší slabý odvar toho čo za komunistickej kinematografie fungovalo a keďže tvorcovia s ničím novým nevedia prísť, zoberú si to staré, pomiešajú to z novými technológiami a pozerá to aj tak generácia čo kukala tie staré filmy. Že vás to baví nakrúcať podobné splašky.(6.1.2017)

• LadyPupu

Já jsem zvyklá na lecjaký sračky, ale tohle je i na mě moc.(5.5.2017)

Není to skvělý film, ale není hloupě vtipný, jako se to některým českým filmům daří. Je takový pozitivní, všechno je tu v pohodě, a to se mi na něm hrozně líbilo. Jako kdyby se takhle normálně nedalo žít, ale třeba tak někdo opravdu žije. Některé části zbytečné (těhotenství, Čtvrtníček), ale jinak se mi film líbil.(17.7.2017)

Mňa "Děda" úprimne nudil. Vizuálne pekný a má pár sympatických postáv, no nevedel som sa nejako s mnohými postavami spojiť, lebo príbeh akosi neviem pochopiť. Má to podľa mňa rozbitý príbeh, ktorý vôbec nevie medzi sebou prepojiť dve hlavné dejové línie, ktoré medzi sebou nedávajú zmysel. Aspoň ja som v tom nenašiel súvis. O chvíľku ma to už nudilo a stratil som záujem vôbec pozerať ďalej. Plus je trošku škoda, že jedna hláška na začiatku filmu viac-menej zospoiluje obsah záhadnej miestnosti. Neviem čo si mám o filme myslieť. Vizuálne pekný, má to pár pekných historických odbočiek vďaka listom, ktoré deti nájdu na povale, no mal som z toho pocit, že to film iba naťahuje. Jediné pozitívne čo film ale urobil bolo, že som vďaka nemu dostal chuť ísť s rodičmi a svokrovcami na chatu opekať a urobiť si zemiačky v pahrebe. A nejako to určite musíme spáchať. Bude to stáť určite za to. Čo sa ale týka filmu, viackrát sa k tomu určite nevrátim. Hodnotenie: C(7.5.2017)

Toz, na Valassku mam odziteho skoro pol zivota, preto mam k filmu velmi blizko. Rovnako ako k zivotu mimo mesta. Mejla mi crnkol na emocnu strunu, velmi pekne vymaloval a potesil - navratom do minulosti vo farebnom have. - Decka si uzivaju, prirodzenosti a vernosti neubuda a ja sa rozplyvam. Najhorsie bolo na tom to, ze to skoncilo. ..(7.1.2017)

Pevne verím tomu a filmu to prajem, že keď Východniari majú svoje ,,Kone na betóne,, , tak aj Valaši budú mať svojho dedu. Potenciál má, film má dobré hlášky, krásne naturalistické zábery prírody, okrajovo nám flashbackmy ukazuje onu históriu. Ja som sa bavil a hlavne pre ogarov mám slabosť.(14.1.2017)

Děda překvapivě není špatný. Je to krásná, docela milá (někdy až roztomilá) česká komedie která se dá po dlouhé době jako první označit za slušný český film.(10.6.2016)

Pohladilo mě to po mé valašské duši. Je fakt, že kdo není z valašského kraje, ten asi nepochopí všechny náležitosti. A není se čemu divit. "Jiný kraj, jiný mrav." Udržování starých zvyků po Našich předcích, je snad to nejkrásnější co se musí zachovat. I při pohledu na tyto zvyky se dnešní člověk diví, z jakých maličkostí měl tehdejší lid radost. V tradicích tkví síla a je v Nás hluboce zakořeněná. Jen ty kořeny musíme čas od času odkopat a těšit se z nich. Valašský humor je svérázný a kolikrát ostrý. Oproti tomu na slovácku už by se mlátili do "lebení" a častovali se "pajtášama". Film vznikl s láskou a k valašsku a já nemohu dát nic jinačího, než pět hvězd.(1.7.2016)

• SimpanzJi

Holá amatéřina. Děda hrozný, Čtvrtníčková po otci moc nezdědila, hrozně ozvučené, debilní scénář.(22.3.2017)

• patrikus

Filmařina zcela nezvládnutá, ostudná!(19.6.2017)

Zatím sem zde četl pouze negativní komentář pominuli valašskou mluvu tak je film velmi poveden a ten kdo pochází z venkova to jistě zná.(2.11.2017)

• kaza

nuda jako blázen - zřejmě jsem prospal všechny komické momenty.(28.1.2017)

<< předchozí 1 2 3