Námět povedený (až na pozdvižení kolem Polívky), vstupy do historie, tj. čtené dopisy, ještě lepší, dětští herci, děda a prostředí příběhu v pohodě, hudba nádherná, ALE někteří spontání dospělí herci, některé situace a nářečí za každou cenu jsou většinou trapné. Škoda té nedotaženosti, alespoň tak mi to připadalo.(8.1.2017)

Celej film jsem se tomu bránil... ale nakonec ač to nechápu .. hodnocení je vesměs kladné.. Citil jsem z toho takovou tu lidskost a dobrotu.. Hlavní role děda ..je teda sakra nesympatickej chlápek.. Celkově mě to zahralo u srdce...i když je to takové ...takové... ještě musím vyzdvihnout zvukovou stránku filmu. 60%(22.2.2017)

gýč, nuda, patetické.......ale niektoré momenty sú veľmi pekné, resp. uveriteľne zahrané/zažité?.....a páči sa mi dialekt(6.1.2017)

Tak, nebyla to až taková džberovina, spíš ukázka tradičních lidových zvyků (ve vyprávění z dopisů). Sem tam jsem se i zasmál, ale vidět to asi už nemusím. Dám ***, ale u mě tak ** a půl (max).(16.1.2017)

• klukluka

Může být film totálně o hovně? Ale fakt totálně... Může. Jmenuje se Děda. Za bezmála dvě hodiny se v něm nestane lautr, ale lautr nic. Tu prázdnotu navíc ztvární lidé, kteří jsou na tom s herectvím asi tak jako vy nebo já. Štěky Bolka Polívky a Petra Čtvrtníčka nepočítám. Napadají mě dva důvody, proč to vzniklo: 1. Z lásky k Valašsku, 2. Za účelem propagace Zetoru. Tohle by ale mělo být v Obsahu. Určitě bych si pak rozmyslel, jestli na to mám koukat. Moje úprava úvodního textu: K dědovi (František Segrado) žijícímu na Valašsku přijíždějí na prázdniny vnoučci (Anička a Jáchym) z Prahy. Rodiče (Suchařípa a Hřebíčková) si skutečně potřebují odfouknout, jinak by ke starému alkoholikovi děti jistě nepouštěli. Správně tuší, že se děti budou na vesnici nudit, a že jim to děda neusnadní, ale nedá se svítit. Děda ovšem překvapí. Dětem slíbí promyšlenou celoprázdninovou hru. Za tím účelem jim sebere tablety. Hra se sice neuskuteční, děti ale na půdě najdou staré dopisy. Mohou si číst například o tom, jak chodili kdysi místní zemědělci sklízet pole. A vykutálený děda může courat po hospodě. Záběr na Beskydy. The End.(15.3.2017)

• caba

Tento film přiblíží těžký život na vesnici v roce 1915-18. TO BYL JEDINÝ KLAD FILMU!!Jak ukazuje život dnešních vesničanů -Valachů ,tak to je učiněná hrůza.Nechutní chlapi-špinaví-hlavně traktorista ,také Bolek Polívka atd.Ženy na tom nebyly lépe.Nechutné ,přímo blbé. Nesympatická Kristína Frejová ,dětské role ubohé,hlavně nyní všude nastrčená Anna Čtvrtníčková.Tento film uráží každého normálního člověka ,který žije na valašské vesnici.(27.4.2017)

• Stanix

Hodně slabé, chápu že chtěl režijní tým docílit jisté formy autenticity, což se svým způsobem i podařilo. Poměr dřev a herců však musí být nějakým způsobem vyvážený, což se tady pochopitelně nestalo. Valašský Katalánec Fero Segrado film neutáhl a Bolkova postava byla snad špatný vtip. Pustím si raději Cestu z města.(26.1.2018)

• Vikki

Neskutečná debilita. Co to jako mělo být? Chápu, že "valachy" dojme pohled na nějakou tu historii, ale to ještě neznamená, že film je kvalitní.(30.3.2018)

Velice pěkný film o tom, že děti by neměli vyrůstat jenom na tabletech, ale aby se naučili že elektroniku a vnímají reálného světa by si měly rozumně rozdělit a využívat těchto dvou světů tak akorát. A ten konec mě opravdu pobavil. Co se nakonec skrývalo v dědově tajné chodbě, to by mě v jeho případě ani ve snu nenapadlo. :D(27.6.2018)

Tenhle film není špatný, ale je takový zmatený, jednak je tam hlavní dějová linka kolem dětí a jejich dědy a pak tam jsou prostřihy na záběry které poukazují na tradice na Valašsku, které jsou samozřejmě zajímavé, alě někdy trochu otravné. Spíš by se hodili uplně do jiného filmu, který by byl čistě o tradicích. Takhle to působí dost zmateně. Podle mě za to může spoustu režisérů, jako kdyby každý chtěl dělat trochu jiný film a pak z toho vzniklo tohle. Zajímavé jsou i scény s Bolkem Polívkou. Celý film by měl být taky kratší, protože 112 min. je na tenhle film až dost.(19.4.2019)

• julyberda

Kameňákovitá komedie o těch "nejmodernějšich" dětech (příšerní herci), které se dostanou na ten nejburanštější venkov, kde po chvíli odsoudí Prahu, jako místo, kde jsou zjevně všichni naprosto přecitlivělí, závislí na elektronice a "nevlastenečtí". Nuda plná reklam na značky jogurtů a traktorů. Oceňují Valašské nářečí a krásné záběry krajiny.(13.6.2016)

Ten film ve své podstatě je parádní záležitost. A bavil mě! Odpočinkový, letní film.(20.2.2017)

Navzdory některým hodnotitelům kteří zřejmě nebyli dál než na Malé Straně a nemají páru o životě na Valachoch jsem se pobavil, ačkoliv jsem už český film odepsal. 80%(19.4.2019)

• rigby

Rodinný naučný film s trochou zábavné omáčky okolo. Je velká škoda, že filmu chybí nějaký příběh, který by ho učinil sledovatelnějším pro širší masy diváků. Některé drobné fórky jsou prima, ale to je asi tak všechno. Zastavuje se to na výjevech z historie, které jsou sice dobře natočené, ale jen pro nějaký dokument a ne rodinný film tohoto charakteru. Příště trochu jinak a může to být velmi příjemné pokoukání.(8.1.2017)

• Solverino

Tak dalo se to vydržet jen asi 30min, jak se na plátně objeví Polévka, jdu se na WC vyblít... příšerně slabé dialogy, otřesnej dědek a přemoudřelý "pražáčci". Taky tomu dodá protekční frackovitá Čtvrtníčková, která by svým zjevem, pisklavým hláskem a celkově velmi nesympatickým projevem dokázala zabít i mnohem lepší film. ODPAD!(5.3.2017)

Krásný poetický komediálně laděný film z Valašska o zvyklostech v dávných dobách minulých až po současnost.Vůbec nevadí že má film dvě hodiny.Ač jsem se nenarodil tam,tak i přesto jsem se dokázal plně vcítit do děje o tom čeho si lidé dokázali vážit a pro co nebo pro koho žili.(23.9.2017)

• blondboss

Děda je len klasickým letným filmom bez akéhokoľvek nápadu a aj humoru, keďže ja osobne som sa nezasmial ani raz. V podstate celý čas to bola jedna veľká nuda, ktorú neoživil ani slávny Bohuš. Celé to bolo akési nesúrodé, herecké výkony tragické a prínos tohto filmu by som asi len márne hľadal. Dve hviezdy za tú snahu priblížiť život valašských dedinčanov. 40 %(12.12.2017)

TOHLE NENÍ FILM PRO VŠECHNY!!! TO JE FILM PRO DANOU SKUPINU!!! A zaplaťpánbů za to. Naše skupina si ho prostě najde a vychutná. A paní Spáčilová to nikdy nepochopí. :-) :-) Vím, že tady najdu pochopení jen u srdcařů moraváků. A to jsem severní .Asi jako u filmu Muzzikanti. Je to z našeho kraja ( potože my slezané se považujeme stejnou měrou za moraváky) a my prostě víme. My prostě vidíme. Každý náznak a každou nuanci...To jsou filmy pro nás co jsme neodjeli do Prahy ani do Brna ,ale zůstali jsme tady.... to by pochopil možná jenom tady tak kritizovaný Troška, který tak jako já miluje zasejc své Hoštice. :-) :-)Tuax naprostý naprostý souhlas :-) :-)(3.1.2018)

• zekon

Nevím co to bylo za pokus a o co, ale v tom filmu vůbec nic nefunguje. Vrchol je postava Polévky kdy Polívka hraje sám sebe. Za celý film snad 2 vtipy. Celé je to křečovité, divné.(14.4.2018)

Celkom fajn komédia, na ktorej som sa aj celkom zasmial. 75%(9.1.2017)

• Nessak

Propagace Valašského království a lokálně pokřivené češtiny (ha ha) bez přesahu, s Bolkem - pozor spojler - který není Bolek. Mohl bych to popsat jako nenáročný rodinný film. Zvuk v mé kopii nic moc, obrazová nuda a dědeček Segrado, za kterého dávám druhou hvězdu. I když zapěje až v titulcích na konci. Na víc než 2 hvězdy tento filmeček nemá, i kdyby Petr Čtvrtníček svou miniroličku tupého pražáka přehrál 3x.(14.2.2017)