Mafiáni

• Slovensko Mafiáni na Slovensku (pracovní název)
Slovensko, (2015–2017), 12 h 55 min (Minutáž: 30–55 min)

Režie:

Tibor Szilvási

Marek Majeský (vypravěč), Milan Žitný, Jaroslav Ivor, Anton Heretik, Peter Majtán, Milan Lučanský, Peter Tóth, Daniel Vražda, Desana Dudášová (více)

Série(2) / Epizody(25)

T2

Panečku to aj amerikánci môžu závidieť, čo sa tu v 90.rokoch dialo aké čistky, divoký západ môže závidieť. No bohužial fakt strašne divoká doba, až kam to vtedajšia vláda/ vlády nechali zájsť. ()

MM_Ramone

Mafián hľadá šťastie v násilí a podvodoch. Mafiáni rýchlo bohatnú, ešte rýchlejšie umierajú. Toto sú príbehy tých, ktorí sa vydali touto cestou. Je to aj memento pre tých, ktorí by ich chceli obdivovať, či dokonca napodobňovať. Spravodlivosť (ľudská alebo Božia) si ich dokázala násť tak či tak. Dramatické spoločenské zmeny po páde socialistického režimu dali v deväťdesiatých rokoch minulého storočia šancu agresívnym jedincom bez zábran a morálnych skrupúľ, aby založili obávané zločinecké zoskupenia. Títo mafiánski bossovia sa dostali na pozície na ktoré by vo vyspelom demokratickom zriadení nemali šancu dosiahnúť. Tuti a Papas Danišovci, bratia Eduard a Róbert Diničovci, Peter Žaluď Steinhubel, olašský cigáň Róbert Holub, Miroslav Sýkora, Pápayovci, Ján Takáč, Jozef Surovčík, Jozef Svoboda, Juraj Piťo Ondrejčák a boss všetkých bossov Mikuláš Černák. To boli najväčší slovenskí "Mafiáni". ***** ()

Fiftis

Jeden z najlepších slovenských seriálov. A to aj preto, že scenár nepísal žiadny režisér ale sám život. Zaujímam sa o mafiu na celom svete a nerád by som preháňal, ale po Amerike nebola nikde na svete hrôzostrašnejšia mafia než práve u nás na Slovensku. Odrezaná hlava policajta na streche auta, mafiáni pomletí inými mafiánmi mlynčekom na mäso, nepohodlní ľudia rozpustení zaživa v sudoch s kyselinou, rozstrieľaný cigánsky mafián priamo na posteli v nemocnici, alebo nespočetne veľa ľudí pochovaných v lesoch. A to nie som ani ovplyvnený tým, že pochádzam z Banskej Bystrice, odkiaľ pochádza aj najväčší Boss bossov Mikuláš Černák. Celý tento seriál kazia len zasraní podvodníci, ktorí týchto mafiánov komentujú v dokrútkach. Mám na mysli chazarského žida a protislovenský živel Arpáda Soltésza, alebo hnusného SiSkára Petra Tótha, ktorý v dnešných časoch pomaly ale isto sedí tiež v chládku. Nakoniec ešte dobre, že mu Miroslav Sýkora rozbil hubu. ()

Cappuccino

Je pravda, že úvodné a záverečné reči sa veľmi rýchlo stali otravnou súčasťou každého dielu, ale inak nemám Mafiánom čo vyčítať. Vynikajúce a pútavé spracovanie. Teším sa na ďalšiu sériu. ()

sochoking

Furt to isté stále dookola. Posledné štyri epizodky som sa už ani neunúval. Pochybujem, že by to niečo zmenilo na mojom hodnotení k lepšiemu. Skôr naopak. ()

Arsenal83

Ešte lepšia séria ako tá dokumentárna o mafiánoch v USA. Veľmi pútavé, zaujímavé, ale častokrát treba mať aj žalúdok na praktiky týchto ľudí, ktorí boli väčšinou totálni nevzdelanci, poznajúc len silu. Vynikajúce svedectvá a atmosféra i hudba, ktoré nám udalosti hodnoverne približujú. Najhorší je ten pocit, že všetky tieto svine boli chránené štátom, políciou, súdmi, tajnou službou i Mečiarovou vládou. Hnus, že človek ako Mečiar si v bohatstve dožije na dôchodku. ()

MontyBrogan

Vďačná téma, ktorá nenudí, ani keď desiatykrát počujeme, že slovenskí mafiáni pochádzali z takých tých silových športov, viete, zápasenie, karate... Ale bol tu aj jeden kulturista. A toho mali zle označeného ako podnikateľa. Vtedy bol síce len podvodník, ale, vo svetle novších udalostí, môže byť po tom amatérskom filme o Kiskovi už vedený aj ako regulárny herec. ()

corpsy

Určite nie som človek, ktorý by mohol toto husté obdobie našej republiky nejako komentovať. Veď ono na tejto stránke by sa táto minulosť rozoberať ani nemala. Avšak takmer ultimatívne, akčné oboznámenie sa s mafošmi rokov 90tych, svojou dynamikou a prevedením môže predsa len u niekoho vybudiť akúsi glorifikáciu tohto nečestného systému siahajúceho na najvyššie politické méty toho obdobia. Je to nepríjemné sledovať, ale zároveň divák nevie odrhnúť oči. ()

Krt.Ek

Vlastně dost repetitivní (úvody a závěry působí spíš směšné; materiálu také nebylo mnoho, tvůrci si museli vypomoci "mluvicími hlavami", které občas jen zopakují, co řekl předřečník), občas trochu matoucí (Slovensko je přeci jenom trochu malý rybník; ti, kdo ve světě zločinu něco znamenali, se navzájem znali, občas se tedy "na scéně" mihne mafián, který ještě nebyl představen, a člověk se slovenským podsvětím neseznámen, to pak nestíhá sledovat - viz kupř. J. Svoboda nebo M. Černák, o kterých se nutně mluví dřív než v 9., respektive 11. a 12. epizodě), každopádně dost důležité (vivat nastavování zrcadel!), nadto ještě velice vtahující (protože prostě zločin je sexy, co si budeme povídat). Fascinující (ve smyslu: a to se fakt mohlo stát?!) pro mě byly obzvlášť osudy R. Holuba, M. Sýkory, Pápayovců a samozřejmě (informačně nejhutnější) příběh Mikuláše Černáka. 80% ()

MikO_NR_1909

Hodnotenie je zatiaľ dočasné (a v tomto prostredí vyzerá mierne kacírske). Nechcem sa dostať do polemík ohľadom vybrúsenosti sprievodu zápisníc a rozborov jednotlivých prípadov. To zázemie, svedecké výpovede a spôsob opisov zväčša prvej polovici deväťdesiatych rokov je vierohodné, správne pesimistické. Možno troška zazlievam za častú subjektivizáciu, niektorí svedkovia si taktiež zaslúžia "prezradiť" o svojej úlohe, ako dozerali na "parťákov", ktorí sú v base a tiež by na nich vedeli kadečo vytiahnuť. Možno som alergický aj na stav prítomnosti, ako sú politické špičky priamo zaangažované v oligarchii, ktorá používa podobné metódy ako hrdlorezi, ktorým prial spomínaný čas minulý a verejnoprávna RTVS by nemusela spať na vavrínoch a vo všetkom pritakávať. A možno sa aj dozviem, prečo je nutné mať taký obrovský odstup od hnusných ľudí, keď stále väčšina z nich sa bez okolkov pohybuje medzi nami (drahí právnici - ktorých si slušný človek nemôže dovoliť, podvolná polícia, nefunkčné súdy) a v base je len provizórne minimum. S Gustávom Murínom sme prehodili zopár slov v našom rozhovore aj o Mafiánoch (2015) tu: http://www.9em.sk/rozhovor-s-gustavom-murinom-o-jeho-novej-knihe-v-tieni-cernobyla-tv-seriali-mafiani-a-globalnych-temach/ ()

shyster

Dobrý dokumentární cyklus o slovenské mafii z 90. let. Jedná se o ucelený dokument, kdy jednotliví účastníci byli navzájem propojený (což v důsledku vedlo k tomu, že se některé události mnohokrát opakovali v rámci jednotlivých dílů). Jako kam se hrabala česká mafie. Nejvíc mě však bavil Milan Reichel. Ten byl u všeho, ale vždycky přišel pozdě. ()

dr.fish

Tedy, kam se hrabou Mafiáni od Scorseeseho. Tohle je wild wild East....srandu stranou. Jde o zajímavý dokument, který to všechno shrnuje. Kovbojové jsou mrtví anebo zavření. Zůstali jen vítězové, kteří píší dějiny. 80% ()

Copacabana

Mafia a mafiáni na Slovensku sú stále veľmi vďačnou a ak sa tak dá povedať zároveň populárnou témou. To, čo bolo dovtedy pod rúškom tajomstva najviac láka a je postupne poodkryté. Dokument je rozdelený do jednotlivých dielov, kde sa rozoberá príbeh toho-ktorého mafiána, jeho ľudí a taktiež jeho koniec. Všetky časti pozostávajú z autentických výpovedí ľudí ktorí osobne poznali mafiánov, alebo expertov ktorí sa vyjadrujú k situácii zo svojho uhla pohľadu. Dokopy to spolu vytvára dobre ladiaci celok. ()

Gothar

Výborný dokumentárny seriál o slovenských mafiánoch z 90tych rokov. Obsahuje veľa dobových záberov, reportáží a výpovedí ľudí, ktorí to zažili "z blízka". Trochu ma prekvapilo, že Reichel je tu od začiatku označovaný za podnikateľa a až na konci seriálu sám spomenie, že bol odsúdený. Najlepší je dvojdiel o Černákovi, pretože obsahuje asi najviac autentických záberov, vrátane rekonštrukcií vrážd a záverečnej reči Černáka. A navyše k tomu aj príbehy od Reichela, ktorý bol jeho kamarát. Bohužiaľ, niektoré epizódy boli spracované neprehľadne a prospela by im dlhšia stopáž. 85 % ()

elanius

Keby sa každý diel neopakovalo množstvo všeobecných kecov bol by seriál ešte lepší. Chýba aj viac autentickejších záberov. Inak pecka seriál, ktorý ukazuje opisuje veci ako z hollywoodskych akčných filmov. ()

pursulus

Konsistentní, Vomáčko.¬         Slovenští "Mafiáni" jsou seriálem o dvou řadách, druhá je známa také pod názvem "Súmrak bossov". Pojednává o historii organizovaného zločinu na Slovensku počínaje devadesátými roky, na jejichž začátku se rozpadla česko-slovenská federace, což v souvislosti s jiným vznikajícím právním prostředím byl spouštěč pro chytráky všeho druhu, kteří dovedně využívali zákonů ve svůj prospěch v neprospěch jiných. O těch, kteří tuto snahu přehnali a dostali se až za zákonnou hranici, je tento seriál. Natočeno dosti působivě s využitím dobových dokumentů, významnou část na hodnocení má také vlastní námět "podsvětí". Mezi oběma řadami není rozdílu, druhá je prostě pokračováním první. Moje hodnocení za obě řady společné je proto zcela konsistentní. ()

m.a.t.o.

„Čo sú to za chlpy?" – „Sú od psa." – „Ty máš psa Miki?" – „Nie, ale majiteľ tohto auta mal." Nebudem klamať. Dokument je to rozhodne zaujímavý, pretože ešte aj dnes je slovenská mafia 90. rokov vďačnou témou. Za nevýhodu však považujem, že jednotlivé časti, vďaka takmer totožnému osudu jednotlivých "poctivých podnikateľov" pôsobia až príliš podobne. Svedkovia, ktorí všade boli, všetko videli, počuli, ale oni nič neurobili (Reichel a zopár starých kuriev, pardón, novinárok) tiež nepridávajú na dôveryhodnosti. Kvázi morálne ponaučenie na začiatku a konci každej časti je len také bububu, pretože všetci vieme, že ak kedysi vláda ovládala mafiu, dnes je to práve naopak, akurát už v oveľa sofistikovanejšej forme. Ale o tom sa v nejakom dokumente dozvieme možno tak o 50 rokov. 80 % ()

ghatos

Spektakulární rekonstrukce slovenského podsvětí 90. let. Slovenská mafie byla oproti té české divočejší. Ne náhodou byla najata Krejčířem na vraždu Starky. Zvláštní případ byl Mikuláš Černák. Ten nejen, že byl kápem slovenské mafie, on sám zabil minimálně 50 lidi, ale to je ten nejnižší odhad. On nebyl jen finančním predátorem, on byl také regulérním sériovým vrahem, co si sám vybavoval své účty. Když ho srovnáte s největší českou mafiánskou hvězdou Krejčířem, tak vidíte ten nebetyčný rozdíl v přístupu...91%. ()