Mafiáni (TV seriál)

Dokumentární

Slovensko, 2015, 12x26 + 1x52 min

Tibor Szilvási

Marek Majeský (vyp.)

Stručné zhrnutie "podnikateľskej kariéry" najznámejších mafiánov na Slovensku a ich skupín. Epizódy sú väčšinou vyplnené komentármi publicistov, novinárov, svedkov, bývalých podnikateľov, ktoré sú doplnené archívnymi zábermi. Človek sa nielen dozvie kopu zaujímavostí z histórie najznámejších mafiánskych skupín na Slovensku, ale určite si všimne aj ich úzke kontakty so SIS.(26.11.2017)

Musím říct, že jak nemusím slovenský koment a už vůbec né dabing po slovensky,tak v tomto případě jsem nezaregistroval žádnou vyrážku na ušním bubínku ani v nejmenším. Seriál je přímý, informativní, přesto stopaz sedí jak placacka na mouchu.Scénář si nebere servítky a reálné dění času minulého prostřednictvím zmiňované formy velmi velmi baví. Víc než všichni Sopránové s Gommorou dohromady. Příjemné překvapení, pro příznivce gangsterky smysluplný krok vpřed.(26.5.2017)

Tak to my se s těmi ekonomickými podvody a pár vraždami nemůžeme se slováky vůbec rovnat - tam se vyhazovaly do vzduchu auta za bílého dne a mafiáni si vyřizovali mezi sebou účty přímo ve špitále. O samotných mafiánech je řečeno příliš málo. Co se týče způsobu výkladu, tak by se jistě našly nějaké výtky, ale tady především hodnotím ten informativní charakter.(3.11.2018)

Odsúdenie zločinu, dýchajúca atmosféra deväťdesiatych rokov, pohľady svedkov a novinárov na vec a mapovanie činnosti jednotlivých mafiánov a ich skupín. Vraždy, ktoré sa nevyšetrili, páchateľ neznámy. Dozviete sa, ako sa žilo napr. po vyhlásení Havlových amnestií a v období mečiarizmu. Dokument, ktorý treba vidieť, o udalostiach, ktoré si treba pripomínať, nech ku nim a rozpínaniu a akejkoľvek činnosti mafie už nedôjde.(11.3.2017)

Mafia a mafiáni na Slovensku sú stále veľmi vďačnou a ak sa tak dá povedať zároveň populárnou témou. To, čo bolo dovtedy pod rúškom tajomstva najviac láka a je postupne poodkryté. Dokument je rozdelený do jednotlivých dielov, kde sa rozoberá príbeh toho-ktorého mafiána, jeho ľudí a taktiež jeho koniec. Všetky časti pozostávajú z autentických výpovedí ľudí ktorí osobne poznali mafiánov, alebo expertov ktorí sa vyjadrujú k situácii zo svojho uhla pohľadu. Dokopy to spolu vytvára dobre ladiaci celok.(11.6.2016)

• - Trinásty diel pôvodne ani nemal vzniknúť, no keďže počas nakrúcania 12 dielov tvorcovia získali mnoho zaujímavého materiálu, rozhodli sa pripraviť aj špeciálnu 13. epizódu. Keďže však nebola dokončená v požadovanom termíne, museli operatívne pristúpiť k posunu vysielania. Premiéra tak bola presunutá na 24.6.2016. (Paldiny)

• - Projekt sa nakrúcal pod pracovným názvom Mafiáni na Slovensku. (Sufferer)

• - Scenár seriálu napísal Gustáv Murín, autor kníh o slovenskom podsvetí, poradca bol bývalý novinár Milan Žitný. V dokumente ako svedkovia udalostí vystupujú zástupcovia polície, svedkovia, ale aj rôzni súčasní či bývalí novinári: okrem Žitného napríklad Daniel Vražda z Denníka N, Anka Lučaiová z Plus 7 dní, či Peter Tóth, bývalý redaktor denníka Sme a neskôr šéf kontrarozviedky SIS. (Paldiny)