Mafiáni

(TV seriál)
Dokumentární
Slovensko, 2015, 12x26 + 1x52 min

Vzostupy a pády mafie na Slovensku.

1. Tuti a Papas Danišovci – pionieri organizovaného zločinu
2. Eduard a Róbert Diničovci – privatizéri mafiánskou cestou
3. Peter Steinhübel – banditmanažér
4. Róbert Holub – kumpán železiarskych magnátov
5. Miroslav Sýkora – Impérium bez hraníc?
6. Mafiánsky duel Gorila proti Čističovi
7. Pápayovci – teror v Dunajskej Strede
8. Ján Takáč – muž dvoch tvár a Jozef Surovčík – boss zakladajúci reštaurácie
9. Jozef Svoboda – Zápasník zlej povesti
10. Juraj „Piťo" Ondrejčák – mafián nového typu
11. Mikuláš Černák - boss na doživotie 1. časť
12. Mikuláš Černák - boss na doživotie 2. časť

Špeciálna epizóda: Ten, čo ťahal nitky
Príbeh Jaroslava Svěchotu, bývalého námestníka Slovenskej informačnej služby v období, keď jej šéfoval Ivan Lexa, prináša pohľad na mafiánsku tému v širšom kontexte. Táto démonická postava československých i slovenských dejín sa objavuje takmer pri všetkých kauzách dokumentárnej série Mafiáni. (STV)

corpsy

Určite nie som človek, ktorý by mohol toto husté obdobie našej republiky nejako komentovať. Veď ono na tejto stránke by sa táto minulosť rozoberať ani nemala. Avšak takmer ultimatívne, akčné oboznámenie sa s mafošmi rokov 90tych, svojou dynamikou a prevedením môže predsa len u niekoho vybudiť akúsi glorifikáciu tohto nečestného systému siahajúceho na najvyššie politické méty toho obdobia. Je to nepríjemné sledovať, ale zároveň divák nevie odrhnúť oči. ()

MikO_NR_1909

Hodnotenie je zatiaľ dočasné (a v tomto prostredí vyzerá mierne kacírske). Nechcem sa dostať do polemík ohľadom vybrúsenosti sprievodu zápisníc a rozborov jednotlivých prípadov. To zázemie, svedecké výpovede a spôsob opisov zväčša prvej polovici deväťdesiatych rokov je vierohodné, správne pesimistické. Možno troška zazlievam za častú subjektivizáciu, niektorí svedkovia si taktiež zaslúžia "prezradiť" o svojej úlohe, ako dozerali na "parťákov", ktorí sú v base a tiež by na nich vedeli kadečo vytiahnuť. Možno som alergický aj na stav prítomnosti, ako sú politické špičky priamo zaangažované v ťažkej oligarchii, ktorá používa podobné metódy ako hrdlorezi, ktorým prial spomínaný čas minulý a verejnoprávna RTVS by nemusela spať na vavrínoch a vo všetkom pritakávať. A možno sa aj dozviem, prečo je nutné mať taký obrovský odstup od hnusných ľudí, keď stále väčšina z nich sa bez okolkov pohybuje medzi nami (drahí právnici - ktorých si slušný človek nemôže dovoliť, podvolná polícia, nefunkčné súdy) a v base je len provizórne minimum. S Gustávom Murínom sme prehodili zopár slov v našom rozhovore aj o Mafiánoch (2015) tu: http://www.9em.sk/rozhovor-s-gustavom-murinom-o-jeho-novej-knihe-v-tieni-cernobyla-tv-seriali-mafiani-a-globalnych-temach/ ()

desEsseintes

Vlastně dost repetitivní (úvody a závěry působí spíš směšné; materiálu také nebylo mnoho, tvůrci si museli vypomoci "mluvicími hlavami", které občas jen zopakují, co řekl předřečník), občas trochu matoucí (Slovensko je přeci jenom trochu malý rybník; ti, kdo ve světě zločinu něco znamenali, se navzájem znali, občas se tedy "na scéně" mihne mafián, který ještě nebyl představen, a člověk se slovenským podsvětím neseznámen, to pak nestíhá sledovat - viz kupř. J. Svoboda nebo M. Černák, o kterých se nutně mluví dřív než v 9., respektive 11. a 12. epizodě), každopádně dost důležité (vivat nastavování zrcadel!), nadto ještě velice vtahující (protože prostě zločin je sexy, co si budeme povídat). Fascinující (ve smyslu: a to se fakt mohlo stát?!) pro mě byly obzvlášť osudy R. Holuba, M. Sýkory, Pápayovců a samozřejmě (informačně nejhutnější) příběh Mikuláše Černáka. 80% ()

MM_Ramone

Mafián hľadá šťastie v násilí a podvodoch. Mafiáni rýchlo bohatnú, ešte rýchlejšie umierajú. Toto sú príbehy tých, ktorí sa vydali touto cestou. Je to aj memento pre tých, ktorí by ich chceli obdivovať, či dokonca napodobňovať. Spravodlivosť (ľudská alebo Božia) si ich dokázala násť tak či tak. Dramatické spoločenské zmeny po páde socialistického režimu dali v deväťdesiatých rokoch minulého storočia šancu agresívnym jedincom bez zábran a morálnych skrupúľ, aby založili obávané zločinecké zoskupenia. Títo mafiánski bossovia sa dostali na pozície na ktoré by vo vyspelom demokratickom zriadení nemali šancu dosiahnúť. Tuti a Papas Danišovci, bratia Eduard a Róbert Diničovci, Peter Žaluď Steinhubel, olašský cigáň Róbert Holub, Miroslav Sýkora, Pápayovci, Ján Takáč, Jozef Surovčík, Jozef Svoboda, Juraj Piťo Ondrejčák a boss všetkých bossov Mikuláš Černák. To boli najväčší slovenskí "Mafiáni". ***** ()

Fiftis

Jeden z najlepších slovenských seriálov. A to aj preto, že scenár nepísal žiadny režisér ale sám život. Zaujímam sa o mafiu na celom svete a nerád by som preháňal, ale po Amerike nebola nikde na svete hrôzostrašnejšia mafia než práve u nás na Slovensku. Odrezaná hlava policajta na streche auta, mafiáni pomletí inými mafiánmi mlynčekom na mäso, nepohodlní ľudia rozpustení zaživa v sudoch s kyselinou, rozstrieľaný cigánsky mafián priamo na posteli v nemocnici, alebo nespočetne veľa ľudí pochovaných v lesoch. A to nie som ani ovplyvnený tým, že pochádzam z Banskej Bystrice, odkiaľ pochádza aj najväčší Boss bossov Mikuláš Černák. Celý tento seriál kazia len zasraní podvodníci, ktorí týchto mafiánov komentujú v dokrútkach. Mám na mysli chazarského žida a protislovenský živel Arpáda Soltésza, alebo hnusného SiSkára Petra Tótha, ktorý v dnešných časoch pomaly ale isto sedí tiež v chládku. Nakoniec ešte dobre, že mu Miroslav Sýkora rozbil hubu. ()

• Špeciálna trinásta časť má názov "Ten, čo ťahá nitky" a mala byť o Jaroslavovi Svěchotovi, bývalom námestníkovi Slovenskej informačnej služby v období, keď jej šéfoval Ivan Lexa. „Prináša pohľad na mafiánsku tému v širšom kontexte. Táto démonická postava československých i slovenských dejín sa objavuje takmer pri všetkých kauzách dokumentárnej série Mafiáni," avizovali tvorcovia. (Paldiny)
  • Projekt sa nakrúcal pod pracovným názvom Mafiáni na Slovensku. (Sufferer)
  • V dvojdielnej časti o Mikulášovi Černákovi v pozadí odznie Morriconeho skladba, ktorú zložil pre film odohrávajúci sa v gangsterskom prostredí Vtedy v Amerike (1984). (Sociopath)