Mafiáni (TV seriál)

Dokumentární

Slovensko, 2015, 12x26 + 1x52 min

Tibor Szilvási

Marek Majeský (vyp.)

Výborný dokumentárny seriál o slovenských mafiánoch z 90tych rokov. Obsahuje veľa dobových záberov, reportáží a výpovedí ľudí, ktorí to zažili "z blízka". Trochu ma prekvapilo, že Reichel je tu od začiatku označovaný za podnikateľa a až na konci seriálu sám spomenie, že bol odsúdený. Najlepší je dvojdiel o Černákovi, pretože obsahuje asi najviac autentických záberov, vrátane rekonštrukcií vrážd a záverečnej reči Černáka. A navyše k tomu aj príbehy od Reichela, ktorý bol jeho kamarát. Bohužiaľ, niektoré epizódy boli spracované neprehľadne a prospela by im dlhšia stopáž. 85 %(30.5.2016)

Až náhodne videné upútavky počas pripínania kanálov mi nasmerovali na tento dokument. Podľa mňa dokument, lebo to moc nemá nič spoločné so seriálom. Veľmi výstižné zobrazenie situácie v slovenskom mafiánskom "showbiznise" ma až prekvapilo svojou otvorenosťou. Som veľmi zvedavý ako prežívajú tieto časti hlavný aktéri, ktorí ešte žijú a čiernu robotu pre nich robilo podsvetie. Že milá naša SIS???? Smutné je, že všetci vieme čo sa deje, ale nikto nič nerieši.(17.5.2016)

Spektakulární rekonstrukce slovenského podsvětí 90. let. Slovenská mafie byla oproti té české divočejší. Ne náhodou byla najata Krejčířem na vraždu Starky. Zvláštní případ byl Mikuláš Černák. Ten nejen, že byl kápem slovenské mafie, on sám zabil minimálně 50 lidi, ale to je ten nejnižší odhad. On nebyl jen finančním predátorem, on byl také regulérním sériovým vrahem, co si sám vybavoval své účty. Když ho srovnáte s největší českou mafiánskou hvězdou Krejčířem, tak vidíte ten nebetyčný rozdíl v přístupu...91%.(8.7.2016)

Tak to my se s těmi ekonomickými podvody a pár vraždami nemůžeme se slováky vůbec rovnat - tam se vyhazovaly do vzduchu auta za bílého dne a mafiáni si vyřizovali mezi sebou účty přímo ve špitále. O samotných mafiánech je řečeno příliš málo. Co se týče způsobu výkladu, tak by se jistě našly nějaké výtky, ale tady především hodnotím ten informativní charakter.(3.11.2018)

Dokumentární mrazivá pecka o organizovaném zločinu na Slovensku. Zlatý česko, kde to násilí je celkem málo viditelný. První díl je o prvních bratrech Danišovcích , kteří začali s výpalným naprosto brutálním silovým způsobem. Násilím si brali všechno , takže když viděli pěknou holku v baru tak si ji vzali, ikdyž tam byla se svým klukem. Byli tak násilní a viditelní, že i pro ostatní mafiány byli nepřijatelní - vyletěli s autem do vzduchu. Druhý díl - bratři Diničovci začali jako milovníci bojových sportů vyhazovači a přešli na výpalné. Stall se společníky podnikatele v drogerii tak si vzali jednoduše celý jeho majetek. Pak přešli na manipulované dražby státního majetku a jedni z prvních začali spolupracovat s tajnou službou a asi kvůli tomu přišla bomba a samopal. Oba mrtví. Třetí díl- Žalud ,první inteligentní podnikatel, který ale šel přes mrtvoly navzdory tomu, že se vyhýbal image drsňáka. Milovník mladičkých milenek, zastřelen v 34 letech. Čtvrtý díl Rober Holub - cikán, který ovládl košické podsvětí. po atentátu skončil v nemocnici, kde ho po akční akci dodělal nájemný vrah. Pátý díl - Miroslav Sýkora vysokoškolák z Moskvy, kde začínal využitím kontaktů na ruskou mafii. . Po nástupu Mečiara ovládl Bratislavské podsvětí. Iniciátor vraždy vyšetřovatele únosu syna prezidenta Kováče. Akčně veřejně rozstřílen ve věku 33 let. Šestý díl - Gorila vs. Čistič ,příběh celkem malého gangstera z malého města, který ale vynikl počtem přežití atentátů. Rozstřílen ve věku 35 let Čističem, který dostal doživotí. Sedmý díl - Papay primitivní agresivní zápasník. Vyšvihl se likvidací bílých koní a tím nahradil původního bosse, který byl v krimu. Z Dunajské stredy udělal nejnebezpečnější město Slovenska, což nezabránilo protiúdery, kdy tři borci vystříleli v kavárnu s deseti mrtvými Papayovcema včetně pětatřicetiletého Tibora. Osmý díl - dva zápasníci - násilnický Takáč a restauratér s automaty Surovčík. Nejprve falešné faktury a pak výpalné v Bratislavě. Dokázali vytlačit bálkánce s drogama, ale nakonec byli rozstřílení ve věku 37 a 45let. Devátý díl - zápasník, emigrant a posléze jeden z nejbohatších Slováků Jozef Svoboda zbohatl na privatizacích a hazardních hrách. Sólista bez svého gangu. který s každým vyšel (včetně policie a politiků) a fungoval jako mediátor. Zastřelen. Desátý díl - postdevadesátkový boss právník Ondrejčák v čele nejmilitantnějšího gangu Slovenska, který frčel v drogách a jehož si podnikatelé sami najímali na ochranu před mafií. I policie ho doporučovala obětím vydírání, že jim pomuže pravděpodobněji než oni. Jenže nakonec i tahle banda terorizovala Bratislavu jako ti předtím. Nakonec bylo i tohle pako odsouzený ve věku 38let na 16let a propadnutí majetku. Poslední dvojdíl se týká bosse bossů Mikuláše Černáka - borec, který do svých 31 let udělal impozantní kariéru násilnického bosse, který osobně povraždil desítky lidí a byl svého času nejmocnějším zločincem napojený na politiky i tajnou službu. Sedí na doživotí. Speciální díl - náměstek tajné služby Svechota, který prakticky řídil spojení mezi politickou mocí a podsvětím, které se jím zaštiťovalo, ale po použití se těch bossů začala tajná služba zbavovat. Navzdory tomu, že se osudy a schémata kariér bossů opakují stejně jako některé záběry, tak se jedná o naprosto dechberoucí dokument, který by si zasloužil filmové zpracování. To člověku hlava nebere, že na tom Slovensku volili HZDS.(9.1.2017)

• - Trinásty diel pôvodne ani nemal vzniknúť, no keďže počas nakrúcania 12 dielov tvorcovia získali mnoho zaujímavého materiálu, rozhodli sa pripraviť aj špeciálnu 13. epizódu. Keďže však nebola dokončená v požadovanom termíne, museli operatívne pristúpiť k posunu vysielania. Premiéra tak bola presunutá na 24.6.2016. (Paldiny)

• - V máji 2017 bolo oznámené, že vznikne druhá séria. Jej námet a scenár dostal na starosti bezpečnostný analytik Milan Žitný, ktorý spolupracoval už na prvej sérii. (kacer4)

• - Špeciálna trinásta časť má názov "Ten, čo ťahá nitky" a mala byť o Jaroslavovi Svěchotovi, bývalom námestníkovi Slovenskej informačnej služby v období, keď jej šéfoval Ivan Lexa. „Prináša pohľad na mafiánsku tému v širšom kontexte. Táto démonická postava československých i slovenských dejín sa objavuje takmer pri všetkých kauzách dokumentárnej série Mafiáni," avizovali tvorcovia. (Paldiny)