Španielsko 1812. Po dobytí severnej pevnosti Ciudad Rodrigo sa Sherpe so svojou rotou chystá na ďalšie obliehanie. Jeho cieľom je južná pevnosť Badajoz. Práve teraz sa Sharpe opäť stretáva so svojou milovanou ženou Teresou, ktorá mu oznamuje radostnú správu. Sharpe sa stal otcom malého dievčatka. Lenže práve teraz prebieha neúprosná vojna a kontrolu nad jušným Essexom preberá nový veliteľ spoločne so starým Sharpeho nepriateľom z čias vojny v Indii. Seržant Obadiah Hakeswill je pre Sharpeho starým známym, a dobre vie, že nastávajú zlé časy. Jeho jedinou šancou sú hrdinské víťazstvá... (oficiální text distributora)

Tom_Lachtan

Je to s podivem, ale Pete Postlethwaite mi nepřišel více zavraždění hodný, než-li banda snobských důstojníků minule, ale jestli něco, jedná se o nemagořivější postavu, co jsem ve filmu viděl v poslední době. Dost dobře zde fungují i vedlejší postavy (opilec Price, např.) a vrcholná zteč je výbornou ukázkou toho, jak se dá vytěžit tv produkce, bohužel notně nudila linka milostná, kterou bych klidně nahradil edukativním výkladem o životě Hrabošů Polních ve válečné zóně ()

Cervenak

Pete Postlethwaite je asi najlepší sharpovský záporák. Tu je ešte pod Sharpovým velením, ale aj tak má človek chuť zahlušiť ho sekerou. Vyvrcholením filmu je mohutný útok na Frantíkmi obsadenú pevnosť - brutálne a slušne výpravné. ()

klerik

Trochu roztržité, chovanie a motivácie postáv občas mierne nejasné. Hlavne ide o handrkovanie sa medzi hodnosťami a fakt psycho Postlethwaita. Finálny útok pôsobivý, aj keď je tam len pár záberov na celkovú pevnosť... Ale skoro ako vždy som sa pri záverečných tónoch detsky usmieval... ()

Yardak

Uběhly tři roky od druhého dílu a Sharpe má další dobrodružný úkol ve Španělsku. Záporáka si zde skvěle střihnul Pete Postlethwaite! Plus dobývání pevnosti Badajoz je též zajímavé. Televizní 4 hvězdy. ()

Morholt

Skvělý záporák Pete Postletwaite a na telvizní film výborná výprava. Dobývání pevnosti Badajoz se fakt povedlo. 80% ()

Stegman

Varuju všechny před tímhle dílem. Až na bitvu (poslední čtvrthodinu) je to nuda, nuda a ještě jednou nuda. Zajímavé je to snad jen prostředím napoleonských válek, na které nenarazíte zrovna často. Přečetl jsem si tu, že první dva Sharpové za moc nestojí, tak jsem je přeskočil, ale možná jsem měl skočit až na čtyřku: To bylo teprve to dobrodružství, jaké jsem si představoval. Sice bych bez trojky asi plně neporozuměl, proč Sharpe ve čtyřce tolik opovrhuje Hakeswillem, ale zas tolik by to asi nevadilo. ()

Sykon

Televizní výprava je i tentokrát znát, ale od minulého dílu je vidět posun k lepšímu. A především se zde objevuje skvěle zahraný záporák seržant Hakeswill. Takže tentokrát s odřenýma ušima za 4*. ()

1mArc0

/Videné 3x/.Script Supervisior: Elaine Matthews (kontinuita) Scenár: Charles Wood. Zmena scenáristu bola čisto producentskou voľbou, vedeli ktorého scenáristu majú zvolil na konkrétny diel. Môžete to brať ako rozumný ťah, zároveň aj ako príjemné osvieženie. „Chápete ako to myslím, aby ste zapadli medzi nás… Prijal to naozaj ako gentleman, máme naozaj šikovných seržantov. Vôbec si však neviem predstaviť ako seba rovných. Čo?!“ Názor plukovníka Windhama na Sharpera. Podľa dramaturgickej interakcie a kontinuite sa príbeh presunul o 3 roky neskôr vybraný muž Isaiaha Tongueho sa už v príbehu neobjavuje. Dámy a páni vstupujete do sveta Sharpera, cieľovou destináciou sú tie najlepšie diely tejto série. Začína sa séria filmov, ktoré plné humoru, intríg, vysokej politiky a niekedy chrabrosti. Po produkčnej stránke prepracovaná dramaturgia. Sharpe sa stáva otcom. Sharpe sa stáva pomaly skutočným gentlemanom. Polemizovať o krásach vojny vo honostnej vojenskej uniforme so cigárou v ústach, a popíjať si vínko vo predražených kluboch aristokracie Anglicka, to je náramné nazývať sa gentlemanom. Stačí raz vidieť bitku, príde Vám zle a v živote to už nechcete vidieť. Pre Sharpera platí vynikajúci výrok samotného Wellingtona: “Being born in a stable does not make one a horse.” V preklade: „Narodiť sa v stáji, ešte z teba nerobí koňa.“ Sharpe znova dopláca na rodinkárstvo, má zníženú hodnosť a je terorizovaný. Niekto má svoje hodnosti zaslúžené, niekto zas kúpené. Chápem, že nikto si nechce do svojho hniezda pustiť niekoho cudzieho. Pete Postlethwaite ako Obadiah Hakeswill, horšie stelesnenie Hitlera, Napoleona, Stalina a Ivana IV. Hrozného dokopy. Povestné cukanie hlavou. Ako sa z neho budete smiať, tak Vám bude z neho zle. Fotka plukovníkovej ženy Windhama, ktorú nazval svojou vlastnou matkou, to je ďalšia jeho oplzlosť. Hnilosť v jednom tvare tela robí z neho najlepšieho záporáka z celej série. Po hereckom prevedení to Pete Postlethwaite zahral na výbornú. Istota v prejave, gestikulácia, mimika, alebo body language. Myslím, že tento diel by nebol dobrý, ak by nebol v ňom práve on. Rozhovor s hercom: ----> (https://youtu.be/0AYqFOlYzfc). Hudba dostáva omnoho lepšie postavenie, vďaka konzenzusu režiséra, producenta a réžie hudby. Zlepšila sa výprava a kostými- Robin Fraser-Paye (obzvlásť mám rád odev Wellingtona, oficiálny alebo večerný). Rôzne a spravodlivé rozdelenie postáv a ich úloh vo filme ďakujeme úspešnej dramaturgie a práce režiséra Toma Clegga. Umením je mať aj veľa postáv a správne s nimi naložiť. Vedieť vyťažiť maximum z toho, čo máme k dispozícii. Hugh Fraser ako Duke of Wellington sa mi omnoho viac páči ako herec David Troughton. Jeho postava (v konkrétnom roku ešte) Earla Wellingtona ma veľmi bavila- stále je cítiť efekty, ktoré mu zostali z detstva. Mix ľudskosti, vtipu, dôvtipnosti, noblesnosti a niekedy naozaj tvrdej krutosti. Jeho matka si o ňom myslela, že bol hlúpy a divný. V slovenskom dabingu ho výborne nadaboval Štefan Bučko. Film uzatvára bitka pri Badajoze, v historickom merítku to bola poriadne krvavý masaker. Vynikajúca výprava a réžia, pri pohľade je človeku na plač, keď vidí toľko trápenia. Stále nechápem, ako dokázali niektorí mať takú veľkú odvahu. Časy, kedy sa všetky politické problémy riešili vojnou, tie časy trvajú dodnes. Kedy sa mi ľudia poučíme... Aby Vám bolo ešte viac zle z kaviarenských frajerov pridal Wellington ešte jeden vynikajúci výrok: “There is nothing on earth so stupid as a gallant officer. “ V preklade: „Na svete neexistuje nič viac hlúpe ako ušľachtilý dôstojník.“ Ach ten Wellington musel mať nervy zo železa pri takýchto gentlemanov. Viac písať o tom netreba, šup na film, zvyšok Vám povie film sám. Pridávam aj video z nakrúcania ---> (https://youtu.be/4NN8xNSlyCg) /65%/ () (méně) (více)

seba

Proč se moje manželka zamilovala do Seana Beana? Proč se chystám do knihovny pro tlustou knihu o máršálu Wellingtonovi? A proč si oba bezděky broukáme „Over the hills and far away“? Může za to hrdina románů Bernarda Cornwella a televizní série Toma Clegga, seržant, kapitán, major Richard Sharpe. Ne, ten seriál není úplně geniální, ale něčím nás dostal. Kdybych mohl hodnotit komplet, dám 5 hvězdiček. Po jednotlivých dílech už je to složitější. Nejprve tedy pár výtek. Občas je příliš vidět televiznost a nedostatek financí (davové scény v bitvách, opakující se lokace atd), nevyrovnanost dílů (všechny jsou stejně dlouhé, ale ne stejně nabité dějem), podobné zápletky (Sharpe dostane speciální úkol a musí splnit), takže po španělských dílech Honor, Gold, Battle a Sword , pro mě byl neakční anglický díl Regiment, velmi osvěžující. A ještě poslední věc – dost často jsou Francouzi degradováni na pitomce a potravu pro Sharpeovy střely. A teď už jen samá pozitiva sociální jistoty. Tak zaprvé výborný, úžasný, skvělý Sean Bean (prakticky nesleze z plátna a jeho postava má vše co je třeba – budí sympatie u obou pohlaví a jistou černobílost chrabrého bojovníka bez bázně a hany vždy včas naruší nějaká chybička či selhání nebo zranění) v hlavní roli a jeho supportující parta vybraných můžů, kteří táhnou i slabší díly. Ve vedlejších rolích tehdy nastupující hvězdy britského filmu: Daniel Craig, Paul Bettany, James Purefoy, Mark Strong, Toby Stephens, Elisabeth Hurley, Emily Mortimer atd. Nesmím zapomenout na Hugha Frasera jako maršála Wellingtona – fascinující směs geniality, samolibosti, pragmatičnosti, ale i lidskosti a vtipu. Velmi mě bavil. Pro popis série se asi nejlépe hodí tři adjektiva – dobrodružný, válečný, romantický. A i když vidíme plno násilí, mrtvých (a to včetně žen a dětí) a zmaru, přesto má člověk převažující pozitivní pocity. Končí delší obecná část, začíná kratší konkrétní :-) v podobě: název, počet hvězd, v závorce zajímavost nebo kulervoucí moment. 1) Rifles 4 (okouzlení začíná), 2) Eagle 4 (poprvé výborný záporák plukovník Sir Henry Simmerson + zahrajte si hru Kdo identifikuje Daniela Craiga), 3) Company 5 (nejlepší sharpeovský záporák Pete Postlethwaite + útok na Badajoz), 4) Enemy 5 (podle mě nej. díl, opět záporák Pete P., vtipní raketýři, objevuje se prima postava Fešáka Fredericksona a nejkrásnější ozdoba série Elisabeth Hurley), 5) Honour 4, 6) Gold 4 (třetí nejkrásnější žena Jayne Ashbourne), 7) Battle 4 (vybraní muži, já Vám na trik skočil), 8) Sword 4 (velká role James Purefoy, opět lotr Sir Henry, druhá nejkrásnější Emily Mortimer, útok na pevnost), 9) Regiment 5 (opět Sir Henry, zde úplně nejlotrovatější + hon na utečence), 10) Siege 4 (první sympatický Francouz generál Calvet + chudáci francouzští pěšáci), 11) Mission 4 (Mark Strong a akce studna), 12) Revenge 4, 13) Justice 3, 14) Weterloo 5 (rozhodně nejvýpravnější, Paul Bettany :-), Prusové a další Spojenci by se asi divili, že to u Waterloo vyhrál prakticky Sharpe sám), 15) Challenge 4 (bondovský záporák Toby Stephens rules + útok na pevnost), 16) Peril 3 () (méně) (více)