Sharpova čest (TV film)

Sharpe's Honour

Sharpeova česť

Dobrodružný / Historický / Válečný

Velká Británie, 1994, 100 min

Pátý díl Sharpea je spíše průměrný. Nedosahuje nadprůměrných kvalit kvůli slabšímu scénáři a hlavně bojovým sekvencím, jež zde jsou opravdu pomálu. Francouzský záporák je pouze intrikán, a tak to nemá pravé Sharpeovo dobrodružné kouzlo. Z vedlejších postav bych vyzvedl herečku Alice Krige. Anglie "neválčí" jen s Francií, ale tentokrát je i dosti namočeno Španělsko. Lepší 3 hvězdy.(31.8.2012)

Proč se moje manželka zamilovala do Seana Beana? Proč se chystám do knihovny pro tlustou knihu o máršálu Wellingtonovi? A proč si oba bezděky broukáme „Over the hills and far away“? Může za to hrdina románů Bernarda Cornwella a televizní série Toma Clegga, seržant, kapitán, major Richard Sharpe. Ne, ten seriál není úplně geniální, ale něčím nás dostal. Kdybych mohl hodnotit komplet, dám 5 hvězdiček. Po jednotlivých dílech už je to složitější. Nejprve tedy pár výtek. Občas je příliš vidět televiznost a nedostatek financí (davové scény v bitvách, opakující se lokace atd), nevyrovnanost dílů (všechny jsou stejně dlouhé, ale ne stejně nabité dějem), podobné zápletky (Sharpe dostane speciální úkol a musí splnit), takže po španělských dílech Honor, Gold, Battle a Sword , pro mě byl neakční anglický díl Regiment, velmi osvěžující. A ještě poslední věc – dost často jsou Francouzi degradováni na pitomce a potravu pro Sharpeovy střely. A teď už jen samá pozitiva sociální jistoty. Tak zaprvé výborný, úžasný, skvělý Sean Bean (prakticky nesleze z plátna a jeho postava má vše co je třeba – budí sympatie u obou pohlaví a jistou černobílost chrabrého bojovníka bez bázně a hany vždy včas naruší nějaká chybička či selhání nebo zranění) v hlavní roli a jeho supportující parta vybraných můžů, kteří táhnou i slabší díly. Ve vedlejších rolích tehdy nastupující hvězdy britského filmu: Daniel Craig, Paul Bettany, James Purefoy, Mark Strong, Toby Stephens, Elisabeth Hurley, Emily Mortimer atd. Nesmím zapomenout na Hugha Frasera jako maršála Wellingtona – fascinující směs geniality, samolibosti, pragmatičnosti, ale i lidskosti a vtipu. Velmi mě bavil. Pro popis série se asi nejlépe hodí tři adjektiva – dobrodružný, válečný, romantický. A i když vidíme plno násilí, mrtvých (a to včetně žen a dětí) a zmaru, přesto má člověk převažující pozitivní pocity. Končí delší obecná část, začíná kratší konkrétní :-) v podobě: název, počet hvězd, v závorce zajímavost nebo kulervoucí moment. 1) Rifles 4 (okouzlení začíná), 2) Eagle 4 (poprvé výborný záporák plukovník Sir Henry Simmerson + zahrajte si hru Kdo identifikuje Daniela Craiga), 3) Company 5 (nejlepší sharpeovský záporák Pete Postlethwaite + útok na Badajoz), 4) Enemy 5 (podle mě nej. díl, opět záporák Pete P., vtipní raketýři, objevuje se prima postava Fešáka Fredericksona a nejkrásnější ozdoba série Elisabeth Hurley), 5) Honour 4, 6) Gold 4 (třetí nejkrásnější žena Jayne Ashbourne), 7) Battle 4 (vybraní muži, já Vám na trik skočil), 8) Sword 4 (velká role James Purefoy, opět lotr Sir Henry, druhá nejkrásnější Emily Mortimer, útok na pevnost), 9) Regiment 5 (opět Sir Henry, zde úplně nejlotrovatější + hon na utečence), 10) Siege 4 (první sympatický Francouz generál Calvet + chudáci francouzští pěšáci), 11) Mission 4 (Mark Strong a akce studna), 12) Revenge 4, 13) Justice 3, 14) Weterloo 5 (rozhodně nejvýpravnější, Paul Bettany :-), Prusové a další Spojenci by se asi divili, že to u Waterloo vyhrál prakticky Sharpe sám), 15) Challenge 4 (bondovský záporák Toby Stephens rules + útok na pevnost), 16) Peril 3(31.1.2012)

Sharpova skalpu se zachtělo samotnému Napoleonovi a tak major Duclos rozjel další intriku, která by měle zlikvidovat nejen Sharpa, ale i anglickou vojenskou přítomnost ve Španělsku. Trošku mě tu oproti předchozím dvoum dílům chyběla přítomnost nefalšovaného padoucha. Jistě, tím měl být Duclos, ale ten už patří k zaběhnutým postavám, takže ho beru jako součást každé části. I co do příběhu či výpravy to bylo tentokráte maličko slabší. Potěšila další osudová žena v podání Alice Krige. 60%(21.9.2012)

Sharpova čest? Škoda, název mohl být údernější, třeba "Sharpe proti jeptiškám" nebo "Sharpův Krleš"... Padouch dostatečně slizký, dáma dostatečně sošná, bratři ve zbrani bratrovezbraňovití, ve vedlejší úloze opět dobře hrající dalekohled ... Tohle jest průměrná Sharpovina a průměrná Sharpovina = dobrý film.(17.5.2013)

O kúsok slabšie ako dvojica sharpoviek s Postlethwaitom, ale stále fajn. "Kráľovná Borgov" Alice Krige tu hrá zvodnú, ale zradnú radodajku a celkom jej tá úloha sedí.(31.3.2007)

• Sean Bean