Píše sa rok 1813. Po porážke Napoleona v Rusku sa jeho šance na ovládnutie Európy zmenšujú. Armáda v zdecimovanom stave sťahuje svoje sily na Sever, ale o vzdaní sa vplyvu v Španielsku nechce diktátor ani počuť. Sily britského impéria však proti Francúzsku pripravujú veľkú ofenzívu, ktorú však ohrozuje intriga starého Sharpeovho nepriateľa, majora Duclosa. Ten nahovoril mladú markízu de Casares, aby Sharpeho krivo obvinila zo znásilnenia. Keď sa to markíz dozvedá, vyzýva Sharpeho na súboj. Na druhé ráno je však markíz nájdený bez známok života a Sharpe sa tak ictá pred súdom ako hlavný podozrivý. Zdá sa, že jeho odvisnutiu dokáže zabrániť iba Patrick Harper s skupina vybraných mužov. Možno sa však o záchranu kapitánovej cti pokúsi aj ktosi iný... (oficiální text distributora)

seba

Proč se moje manželka zamilovala do Seana Beana? Proč se chystám do knihovny pro tlustou knihu o máršálu Wellingtonovi? A proč si oba bezděky broukáme „Over the hills and far away“? Může za to hrdina románů Bernarda Cornwella a televizní série Toma Clegga, seržant, kapitán, major Richard Sharpe. Ne, ten seriál není úplně geniální, ale něčím nás dostal. Kdybych mohl hodnotit komplet, dám 5 hvězdiček. Po jednotlivých dílech už je to složitější. Nejprve tedy pár výtek. Občas je příliš vidět televiznost a nedostatek financí (davové scény v bitvách, opakující se lokace atd), nevyrovnanost dílů (všechny jsou stejně dlouhé, ale ne stejně nabité dějem), podobné zápletky (Sharpe dostane speciální úkol a musí splnit), takže po španělských dílech Honor, Gold, Battle a Sword , pro mě byl neakční anglický díl Regiment, velmi osvěžující. A ještě poslední věc – dost často jsou Francouzi degradováni na pitomce a potravu pro Sharpeovy střely. A teď už jen samá pozitiva sociální jistoty. Tak zaprvé výborný, úžasný, skvělý Sean Bean (prakticky nesleze z plátna a jeho postava má vše co je třeba – budí sympatie u obou pohlaví a jistou černobílost chrabrého bojovníka bez bázně a hany vždy včas naruší nějaká chybička či selhání nebo zranění) v hlavní roli a jeho supportující parta vybraných můžů, kteří táhnou i slabší díly. Ve vedlejších rolích tehdy nastupující hvězdy britského filmu: Daniel Craig, Paul Bettany, James Purefoy, Mark Strong, Toby Stephens, Elisabeth Hurley, Emily Mortimer atd. Nesmím zapomenout na Hugha Frasera jako maršála Wellingtona – fascinující směs geniality, samolibosti, pragmatičnosti, ale i lidskosti a vtipu. Velmi mě bavil. Pro popis série se asi nejlépe hodí tři adjektiva – dobrodružný, válečný, romantický. A i když vidíme plno násilí, mrtvých (a to včetně žen a dětí) a zmaru, přesto má člověk převažující pozitivní pocity. Končí delší obecná část, začíná kratší konkrétní :-) v podobě: název, počet hvězd, v závorce zajímavost nebo kulervoucí moment. 1) Rifles 4 (okouzlení začíná), 2) Eagle 4 (poprvé výborný záporák plukovník Sir Henry Simmerson + zahrajte si hru Kdo identifikuje Daniela Craiga), 3) Company 5 (nejlepší sharpeovský záporák Pete Postlethwaite + útok na Badajoz), 4) Enemy 5 (podle mě nej. díl, opět záporák Pete P., vtipní raketýři, objevuje se prima postava Fešáka Fredericksona a nejkrásnější ozdoba série Elisabeth Hurley), 5) Honour 4, 6) Gold 4 (třetí nejkrásnější žena Jayne Ashbourne), 7) Battle 4 (vybraní muži, já Vám na trik skočil), 8) Sword 4 (velká role James Purefoy, opět lotr Sir Henry, druhá nejkrásnější Emily Mortimer, útok na pevnost), 9) Regiment 5 (opět Sir Henry, zde úplně nejlotrovatější + hon na utečence), 10) Siege 4 (první sympatický Francouz generál Calvet + chudáci francouzští pěšáci), 11) Mission 4 (Mark Strong a akce studna), 12) Revenge 4, 13) Justice 3, 14) Weterloo 5 (rozhodně nejvýpravnější, Paul Bettany :-), Prusové a další Spojenci by se asi divili, že to u Waterloo vyhrál prakticky Sharpe sám), 15) Challenge 4 (bondovský záporák Toby Stephens rules + útok na pevnost), 16) Peril 3 () (méně) (více)

Cervenak

O kúsok slabšie ako dvojica sharpoviek s Postlethwaitom, ale stále fajn. "Kráľovná Borgov" Alice Krige tu hrá zvodnú, ale zradnú radodajku a celkom jej tá úloha sedí. ()

Tom_Lachtan

Sharpova čest? Škoda, název mohl být údernější, třeba "Sharpe proti jeptiškám" nebo "Sharpův Krleš"... Padouch dostatečně slizký, dáma dostatečně sošná, bratři ve zbrani bratrovezbraňovití, ve vedlejší úloze opět dobře hrající dalekohled ... Tohle jest průměrná Sharpovina a průměrná Sharpovina = dobrý film. ()

klerik

Štandardne kvalitná sharpovka. Sympatická, primerane akčná a plná vojenskej nespravodlivosti a intríg. Zaujímavý pohľad na honbu za hodnosťou... ()

Yardak

Pátý díl Sharpea je spíše průměrný. Nedosahuje nadprůměrných kvalit kvůli slabšímu scénáři a hlavně bojovým sekvencím, jež zde jsou opravdu pomálu. Francouzský záporák je pouze intrikán, a tak to nemá pravé Sharpeovo dobrodružné kouzlo. Z vedlejších postav bych vyzvedl herečku Alice Krige. Anglie "neválčí" jen s Francií, ale tentokrát je i dosti namočeno Španělsko. Lepší 3 hvězdy. ()

Morholt

Sharpova skalpu se zachtělo samotnému Napoleonovi a tak major Duclos rozjel další intriku, která by měle zlikvidovat nejen Sharpa, ale i anglickou vojenskou přítomnost ve Španělsku. Trošku mě tu oproti předchozím dvoum dílům chyběla přítomnost nefalšovaného padoucha. Jistě, tím měl být Duclos, ale ten už patří k zaběhnutým postavám, takže ho beru jako součást každé části. I co do příběhu či výpravy to bylo tentokráte maličko slabší. Potěšila další osudová žena v podání Alice Krige. 60% ()

1mArc0

/Videné 3x/ Script Supervisior (kontinuita): Elaine Matthews. Scenár: Colin MacDonald. Koľko počet videní, natoľko ma časť bavila. Každého raz dobehnú všetky jeho prehrešky a dobré skutky. “Scum of the earth, Nairn” Wellington, Španielsko 1813. Sharpe sa stáva gentlemanom, a nikto z aristokratických kruhov nemôže tomu zabrániť. Smrť jeho milovanej priateľky ho značne poznamala, a Sharpe sa mierne arogantným človekom, no s čistým úsudkom. Do jeho prichádza postavy Alice Krige pri ktorej človek nevie, z ktorej strany fúka vietor. Nový scenárista má jednoznačné vlohy na kvalitné dialógy, na príbehovej línii by bolo potrebné zapracovať. Viac dynamiky by pristalo. Stávku na nového scenáristu bola zámerom na osvieženie, aj v tom, aby produkčný tým stihol natočiť všetko dostatočne, a vydať do roku 1994. Celý film sprevádza pochmúrna a depresívna atmosféra. 60% filmu sa nesie v monotónnom duchu, scény obsahujú rovnaké tempo. Veľmi dobrá zápletka. Vymyslený násilnický akt, aby poškodili meno čestného dôstojníka. Sharpe v tomto diely bojuje o to najcennejšie čo má, (spolu so životom a slobodou), česť. Ukazuje sa aspekt v tom, že vtedy aj keď si boli nepriatelia dokázali si preukázať navzájom rešpekt a česť. Z doposiaľ piatich dielov, doviedol Dominic Muldowney svoj soundtrack k absolútnemu zenitu. Atmosféru, gotickým miestami doslova grotestknými mometami. Najviac moralistický film z cele filmovej série. Aj tento diel znova nedodržal knižnú predlohu. 1) Sharperov právnik, nebol to obyčajný dôstojník armády, skôr dôstojník kavalérie. 2) Teleskop, ktorý dáva La Marquesa Sharperovi je dar od Napoleóna jeho bratovi Jozefu. 3) Pri ceste Harpera a Sharpera ich sprevádzal v knižnej predlohe mladý partizán Angel. 4) Scéna Majora Duco a Napoleona sa v knižnej predlohe neobjavuje 5) Sharperovho dvojníka v knižnej predlohe pôvodne neobesili na kopci, skôr na námestí. (všetky informácie prebraté z IMDB). Za 3* ohodnotenie patrí najmä prepracovanejším replikám scenáristu, dramaturgicky dostatočne vysvetlený príbeh. Kamera Arthura Woostera. Slušne zrežírované bojové scény. Najviac moralistický film z celej filmovej série. /50 %/ ()