Sharpovi střelci (TV film)

• Česko

Ivan Strasburg

Robin Sales

Kostýmy:

John Mollo

Cornwellovy romány mám rád, ale zrovna Sharpovy osudy mi k srdci nepřirostly a tak jsem si řekl, že je načase to zkusit alespoň prostřednictvím filmu. Z mého pohledu se jedná o celkem slušnou televizní záležitost s nijak oslnivou výpravou či příběhem, ale to celkem s přehledem vyvažuje herecké obsazení a pocit, že se pořád něco děje. Vzhledem k všeobecným ohlasům, že v tomto případě patří pilot k těm horším dílům, se těším na následující příběhy. 60%(20.9.2012)

Proč se moje manželka zamilovala do Seana Beana? Proč se chystám do knihovny pro tlustou knihu o máršálu Wellingtonovi? A proč si oba bezděky broukáme „Over the hills and far away“? Může za to hrdina románů Bernarda Cornwella a televizní série Toma Clegga, seržant, kapitán, major Richard Sharpe. Ne, ten seriál není úplně geniální, ale něčím nás dostal. Kdybych mohl hodnotit komplet, dám 5 hvězdiček. Po jednotlivých dílech už je to složitější. Nejprve tedy pár výtek. Občas je příliš vidět televiznost a nedostatek financí (davové scény v bitvách, opakující se lokace atd), nevyrovnanost dílů (všechny jsou stejně dlouhé, ale ne stejně nabité dějem), podobné zápletky (Sharpe dostane speciální úkol a musí splnit), takže po španělských dílech Honor, Gold, Battle a Sword , pro mě byl neakční anglický díl Regiment, velmi osvěžující. A ještě poslední věc – dost často jsou Francouzi degradováni na pitomce a potravu pro Sharpeovy střely. A teď už jen samá pozitiva sociální jistoty. Tak zaprvé výborný, úžasný, skvělý Sean Bean (prakticky nesleze z plátna a jeho postava má vše co je třeba – budí sympatie u obou pohlaví a jistou černobílost chrabrého bojovníka bez bázně a hany vždy včas naruší nějaká chybička či selhání nebo zranění) v hlavní roli a jeho supportující parta vybraných můžů, kteří táhnou i slabší díly. Ve vedlejších rolích tehdy nastupující hvězdy britského filmu: Daniel Craig, Paul Bettany, James Purefoy, Mark Strong, Toby Stephens, Elisabeth Hurley, Emily Mortimer atd. Nesmím zapomenout na Hugha Frasera jako maršála Wellingtona – fascinující směs geniality, samolibosti, pragmatičnosti, ale i lidskosti a vtipu. Velmi mě bavil. Pro popis série se asi nejlépe hodí tři adjektiva – dobrodružný, válečný, romantický. A i když vidíme plno násilí, mrtvých (a to včetně žen a dětí) a zmaru, přesto má člověk převažující pozitivní pocity. Končí delší obecná část, začíná kratší konkrétní :-) v podobě: název, počet hvězd, v závorce zajímavost nebo kulervoucí moment. 1) Rifles 4 (okouzlení začíná), 2) Eagle 4 (poprvé výborný záporák plukovník Sir Henry Simmerson + zahrajte si hru Kdo identifikuje Daniela Craiga), 3) Company 5 (nejlepší sharpeovský záporák Pete Postlethwaite + útok na Badajoz), 4) Enemy 5 (podle mě nej. díl, opět záporák Pete P., vtipní raketýři, objevuje se prima postava Fešáka Fredericksona a nejkrásnější ozdoba série Elisabeth Hurley), 5) Honour 4, 6) Gold 4 (třetí nejkrásnější žena Jayne Ashbourne), 7) Battle 4 (vybraní muži, já Vám na trik skočil), 8) Sword 4 (velká role James Purefoy, opět lotr Sir Henry, druhá nejkrásnější Emily Mortimer, útok na pevnost), 9) Regiment 5 (opět Sir Henry, zde úplně nejlotrovatější + hon na utečence), 10) Siege 4 (první sympatický Francouz generál Calvet + chudáci francouzští pěšáci), 11) Mission 4 (Mark Strong a akce studna), 12) Revenge 4, 13) Justice 3, 14) Weterloo 5 (rozhodně nejvýpravnější, Paul Bettany :-), Prusové a další Spojenci by se asi divili, že to u Waterloo vyhrál prakticky Sharpe sám), 15) Challenge 4 (bondovský záporák Toby Stephens rules + útok na pevnost), 16) Peril 3.(31.1.2012)

První díl Sharpovek s sebou nese ještě spoustu nešvarů televizních filmů. Hlavně ty bitvy nejsou zvládnuté - když je málo lidí, je třeba se zaměřit na jiné momenty. Takhle to působí skoro směšně. Je ovšem třeba říci, že Bean se na to roli hodí dokonale. Je v něm dost anglánské hrdosti i rváčské buranskosti. Z tohoto dílu je nejpozoruhodnější rvačka mezi Sharpem a Harperem, na kterou asi herci potřebovali ocelové suspenzory:-)(26.11.2013)

(Hodnocení celé série) Překvapivě neznámá série Sharpovek mě zabavila na mnoho večerů a nemyslím si, že by to byla jen jednorázová záležitost. Nejlepší na sérii je konzistentní kvalita všech dílů, kde ani jeden zaručeně nezklame. Richard Sharpe je skvělá postava a jeho dlouhý příběh není stereotypní. "Seriál" si svou menší produkcí nehraje na něco víc a těží z dobrého příběhu a hlavně z charismatického Seana Beana. I když je časové rozpětí filmů hodně široké, tak se první od posledního dílu liší jen lepší technikou. Seriál je historicky docela přesný a zajímavě přibližuje společnost v armádě, chudobu v Anglii a nakonec i kolonizovanou Indii na začátku 19. století. Potěšilo mě, že většina z hlavních postav se ze série jen tak nevytrácí a tím se jeví, jako jeden dlouhý příběh.(5.12.2016)

Všetkým milovníkom Hornblowera odporúčam pozrieť si ďalší z vojnových seriálov z britskej produkcie o nebojácnom pešiakovi, ktorý sa prepracuje na skvelého veliteľa. A to napriek jeho neurodzenému pôvodu a závisti privilegovaných. Výborná akčná oddychovka na víkendové popoludnie s trochou romantiky, humoru i tragédie.(22.6.2006)

• Sean Bean

• - Teresu Moreno měla původně hrát Diana Peňalver. (Honzulik)

• - Sharpa (Sean Bean) mal pôvodne hrať Paul McGann. Ten si však dva dni pred natáčaním pri futbale tak škaredo poranil koleno, že musel od projektu odstúpiť. (kalnel)

• - Film se natáčel v Portugalsku a na Ukrajině, konkrétně na Krymu. (Yardak)