Lesné chrámy

Režie:

Scénář:

Kamera:

Vladimír Jedľovský (vypravěč)

Prírodopisný dokumentárny film o vzácnych pralesových ekosystémoch na území Slovenska. V dávnej minulosti takmer celé územie Európy, teda aj dnešného Slovenska pokrývali pralesy. V Karpatoch kraľovali hlboké bučiny s majestátnymi jedľami. V nížinách sa rozprestierali svetlé dúbravy so stádami zubrov a na potokoch sa týčili nespočetné bobrie hrádze. Prales bol všade, nebol ničím výnimočným. Bol výsledkom nerušeného vývoja lesov po poslednej dobe ľadovej. Jeho dlhovekosť vytvárala spolu s početnými druhmi flóry, húb a fauny jedinečný ekosystém. Tisíce rokov prebiehajúci vývoj bol človekom však čoraz viac a viac narušovaný. Ťažba nerastného bohatstva, dreva a vypaľovanie pre získavane pôdy spôsobili zánik pralesov už koncom 15. storočia. Zachovali sa iba ako fragmenty na odľahlých miestach. Ponúkajú nám verný obraz lesov, aké sa tu rozvíjali v dávnej minulosti. (STV)

klerik

Pekný ale trochu obyčajný dokument. Fajn nástroj na vzdelávanie, ale nijako nevybočuje z pomedzi ostatných Vlachových diel (STRÁŽCOVIA NOCI, MEDVEĎ OBDIVOVANÝ AJ ZATRACOVANÝ). Naučný film trochu zabudnutý v čase - hlavne hudba je riadne "oldschoolová". A škoda že jednotlivým pralesom nie je venovaný rovnaký priestor... ()

Petike

Páčilo sa. Zábery z domácich lesov a pralesov si vždy rád pozriem. :-) Rešpektujte a chráňťe ich, vážení. :-) ()

easaque

4* krásně ztvárněný dokument o hlubokých pralesích na Slovensku doplněný poetickým komentářem nám představí všechny roční období, který se tam opakují od nepaměti. Možná ničím výjimečný oproti jiným jeho ostatním dokumentům, ale i tak to bylo příjemné pohlazení na srdci. Takže pochvala a určitě si časem dám i něco dalšího z Vlachovi filmografie. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()