Hermína Týrlová

Petr Vejslík

Hermína Týrlová (a.z.)

Martin Polák
  • redfoxik

Bohužel se jedná o velice slabý dokument, který se pohyboval v zajetých kolejích vyprávění samotné paní Týrlové. Neskonalá nuda, která v pohledu na její osobnost nepřinesla žádný nový názor. Místo toho, aby autoři třeba zpovídali její spolupracovníky, což doposud nikdo neudělal, tak vytěžili daleko lepší dokumenty od Hany Pinkavové a Josefa Pinkavy, které doplnili o pár soukromých záběrů a fotografií. Je smutné, že takové osobnosti je věnován tak amatérsky udělaný dokument, který v podstatě jen popíše výběrově její tvorbu. Chybí mu zhodnocení, popsání smyslu její tvorby, jejího charakteru a osobnosti. Viditelně scénáristicky a dramaturgicky nedotažené a nesevřené dílo. Je otázkou etickou a profesionální, nakolik mohou nynější autoři vyčerpat díla jiných autorů. Domnívám se, že v tomto případě tak učinili přespříliš. Ještě, že jsou k dispozici dokumenty z doby jejího života, protože toto lze předvádět jedině na festivalu studentských filmů po půlnoci.(5.6.2017)

Je to takové staromilské. Hermína ze záznamu vypráví a ilustrují to ukázky z jejích filmů. Je vidět, že Hermínino vyprávění je stylizované, evidentně ho četla a patrně dlouho připravovala – pokud to tedy není tím, že tohle už vyprávěla stokrát a tak si vyprávění zautomatizovala. Nic nového se tedy nedozvíme. Ale některé její filmy jsou pecka do teď.(26.6.2017)

Starý způsob vyprávění, ale budiž..(1.6.2017)

Obsahově vynikající, vyprávění animátorky Hermíny Týrlové bylo nesmírně poutavé a zajímavé..Hvězda dolů za to, že dokument je téměř výhradně pouhým sestřihem dříve natočených archivních záběrů.(4.6.2017)

Po formální stránce není tento dokument bůhvíjaký zázrak. Chvíli mi trvalo než jsem se naladil na jeho vlnu. Ale po obsahové a faktografické stránce jde o snímek nadprůměrný. Dílo Hermíny Týrlové je v něm zmapovanáno takřka dokonale.(4.6.2017)