Fauda

(TV seriál)

Série(3) / Epizody(36)

Seriál vypráví o speciální jednotce izraelské armády (heb. Mista'arvim), která má výsadní postavení v infiltraci a eliminaci teroristů na území Izraele a Palestinské autonomie. V jednotce jsou převážně Židé arabského původu. Samotný název Fauda v arabštině značí „chaos“, ale jde také o kódové slovo pro evakuaci jednotky. Spoluscenáristou a představitelem hlavní role Dorona je bývalý člen této jednotky Lior Raz. (VLADEK)

Radek99

Skutečně originální blízkovýchodní seriálový thriller popisující izraelsko-palestinský konflikt, který sleduje dění jak očima Izraelců, tak z druhé strany i Palestinců a dobře nastiňuje nemožnost jakéhokoliv mírového řešení konfliktu, do kterého jsou na obou stranách zapojeny silné emoce ze ztráty nejbližších... Dějový oblouk vytváří adekvátní napětí, přitom ale seriál působí nezvykle civilním dojmem, opravdu skvělý a přesný je casting, hlavní hrdina by takhle klidně mohl vypadat i v reálu a vyniká v kontrastu s nerealističností hollywoodských hvězd... Zajímavostí svědčící o kvalitě seriálu je fakt, jak velkým kulturním fenoménem a jak moc populární se Fauda stala nejen v samotném Izraeli, ale i na druhé straně ,,barikády", tedy v Palestině a okolních enklávách a státech... Serie 1: 95%, Serie 2: 90%, Serie 3: 90% ()

Fr

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

První série je spíš taková seznamovací.... Teprve ta druhá má slušný grády. Sice se nevyhnou jistým "kreténským" berličkám, ale jestli vás tyhle politicko-teroristický národnostní třenice bavěj, doporučuji! Třetí série ukazuje možnosti, kam se dá s jejich rozpočtem a nekonečnou zásobárnou příběhů dojít.... Více u jednotlivých sérií. ()

EvilPhoEniX

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Za týden jsem dohnal tuhle chválenou Izraelskou akčně-špionážní sérii, která rozhodně stojí za to. Příběh se zaměřuje na vnitrostátní Izraelskou speciální jednotku Shin Bet, která se infiltruje a eliminuje teroristy z Palestiny. Speciální jednotka je velmi povedená a zaujme, že místo herců zde hrají opravdoví vojáci, kteří si prožili válku, takže profesionalita a autentičnost z toho stříká na všechny strany. Seriál má velmi dobré tempo, dokáže být velmi napínavý, osudový i emotivní, postavy jsou sympatické a čím více času jsem s nimi trávil o to víc bolelo když padla hlava. Každá série má jiného záporáka, což je fajn zpestření a ikdyž první 2 série nenabídly tolik akce, kolik bych si přál, tak 3. série to hravě vynahrazuje. Většinu času se odehrává v děsivém prostředí Gazy, kde proti jednotce čelí Palestinské speciální komando teroristů a tam jsem si mlaskal slastí. Koho baví kultura muslimů, teroristi a zdejší nepříjemné prostředí, tak seriál rozhodně dopuručuji, jelikož na podobné téma nic lepšího nevzniklo. Díky Illionoisce a Morholtovi za tip! Příběh*****, Akce****, Humor**, Násilí****, Zábavnost*****, Hudba****, Vizuál****, Atmosféra****, Napětí****. ()

Slasher

S01: Na krimi seriály nikdy nedívám bez extra důvodu a ten tu byl jak doporučení (a všeobecný ohlas), tak zájem o dění, konflikt a kulturu ve státě Izrael. Na FAUDA je asi nejlepší ta nezvyklá nestrannost - obojí v hebrejštině a arabštině sleduje jak osudy v rámci židovské anti-teroristické jednotky, tak jejich radikálního palestinského cíle, tak že velmi dobře (a lidsky) chápete obě strany. A skrze spirálu hrdosti, pomsty, zrad a emocí tu je 12 dílů plných napětí a tragédie, natočených příjemně civilně a z první ruky. Dvojí bravo Lior Raz, pokud vám to půjde sehnat tak určitě doporučuju. 80% ()

gudaulin

Fauda dosáhla toho, co se zdaří jen hrstce televizních titulů - stala se v zemi původu svérázným kulturním fenoménem. Sjednocuje hluboce rozdělenou zemi, kde panuje částečný apartheid, aspoň v tom, že všechny znepřátelené komunity pravidelně usedají k televizorům, komentují děj a nacházejí si tam to svoje. Fauda není nestranná, je vyprávěná z pohledu členů izraelského komanda operujícího v utajení na území palestinské samosprávy proti teroristům napojeným na Hamas. Není to ale pohled vyloženě tendenční, tvůrci evidentně znají palestinské reálie a dokáží izraelcům zprostředkovat pohled z druhé strany a ukazují motivy, které k útokům vedou. Seriál má údajně slušnou sledovanost i v řadě arabských zemí, které Izrael opravdu nemusejí. Fauda dokázala za nepoměrně menší peníze vytvořit úspěšný akčně dobrodružný produkt dotýkající se i žánru politického thrilleru, který může směle konkurovat oblíbeným akčním sériím ze zámoří. Není bezchybná, např. bojové nasazení půvabné Nurit je pochopitelně atraktivní pro mužskou část publika, odporuje ale praxi ozbrojených izraelských složek nevystavovat ženy riziku zajetí. Základem úspěchu Faudy jsou dobře napsané postavy na obou stranách barikády a scénář, který se s nimi nemazlí, nemilosrdně je drtí, smýká s nimi ze strany na stranu a nechává na nich krvavé šrámy. Zvolený formát pochopitelně neumožňuje hlubinnou psychologickou sondu do myšlení obyvatel Izraele a Palestiny, ale jako ukázka bezvýchodného stavu společnosti, kde dva národy a dvě kultury soupeří o jedno a též území, funguje zatraceně dobře. Celkový dojem: 90 %. ()

castor

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

K PRVNÍ SÉRII: Doron Kavillio mohl dál špuntovat láhve svého malého vinařství, ovšem bývalý kolega ho přesvědčí, aby se vrátil z odpočinku k jednorázové akci. Bývalý špičkový izraelský agent má ovšem k úkolu speciální vztah. Jako jediný zná tvář teroristy přezdívaného Panter, který měl být mrtvý, ale není. Do akce se navíc ponoří víc, než je zdrávo. Speciální izraelská jednotka se dostane na svatbu jeho mladšího bratra, udělá pár chyb a bráška umírá. Kolotoč událostí se roztáčí. Ostatně izraelsko-palestinský konflikt platí za jednu z nejproblematičtějších událostí druhé poloviny 20. století. Seriál nabídne několik zajímavých postav (kupříkladu lékařku Shirin nebo pohůnka Walida), nicméně charisma a herecké polohy jiných postav (i samotného Dorona) bych si představoval „zajímavější“. I jejich kroky mi místy neseděly, emoce nefungovaly tak, jak bych si přál. A ač jsem byl třeba už za polovinou první série, občas jsem se ztrácel v tom, kdo je Palestinec a kdo Izraelec. Co se autenticity prostředí týče, zaslouží si tvůrci palec nahoru, nicméně s ohledem na to, jak letitý konflikt celé území zásadně paralyzuje, bych celkově čekal divácky daleko nepříjemnější pocity. Na oslavy to nakonec není. Některé díly se mi hůř přežvýkávaly. Podle všeho (hodnocení tady) má druhá série větší grády, zájem o ni bohužel nemám. ()

gogo76

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Skvelé! Po 1.sérii som si myslel, že tá druhá ju nemôže tromfnúť, ale stalo sa. To isté som si myslel aj o tretej a zase ma to zomlelo. Fantasticky chytľavá vec sa podarila Izraelcom. Téma nekonečné- Palestína-Izrael, pásmo Gazy, teroristi...V každej zo zatiaľ 3. sérií má izraelská špeciálna jednotka proti sebe zdatného protivníka z Palestínskej strany. Nič moc extra politikárčenie, o minulosti alebo zrode tohto nepriateľstva sa nedozvieme nič. Je to pohľad z Izraelskej strany, preto sú Palestínci tí zlí, teda väčšina. Veliteľ jednotky kapitán Ayub je úžasne charizmatický, priamy a čestný chlap. Všetkých členov jednotky si obľúbite, fakt skvelý casting. Vyčnieva Doron, ktorého som si obľúbil najviac a to hlavne preto, že sa neskutočne podobá na môjho brata. Nielen že je hlavnou postavou, ale podieľa sa aj na výrobe filmu. Pri Faude sú zatiaľ 2 zaujímavosti, no jedna lepšia než druhá... Celkovo je to fantastická, skvelá jazda, miestami až adrenalínová a to i napriek tomu, že zas tak moc akčných scén tu nie je. Očami toho herci zahrajú dosť a ja mám tieto pohľady z očí do očí rád. Musím vyzdvihnúť skvelú atmosféru, zručnú réžiu i hudbu, ktorá často pripomína hudbu z filmu Batman begins (Hanz Zimmer). Samá chvála , načo pokračovať? Pustite sa smelo do nej. 100%. ()

Happens

Problematika terorismu na blízkém východě a celý ten Palestinsko-Izraelský konflikt je velice senzitivní záležitost, v které mají obě strany trochu pravdy. Jednotka obranných složek Izraelských sil se snaží před teroristy ochránit civilisty a v konečném důsledku i sami sebe a svádí u toho sofistikovaný a psychologický boj. ()

Necrotongue

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Izraelci se opravdu vytáhli, na rozdíl od Američanů se vykašlali na neustálé zdůrazňování patriotismu, cisterny s nákladem patosu nechali zabloudit v poušti a natočili seriál plný propracované akce, skvěle stupňovaného napětí a dokonalé atmosféry, který mě okamžitě vtáhl do děje a už mě nepustil. Opravdu mě překvapilo, že se Izraelci nestylizovali do role jediných spravedlivých, v seriálu vlastně úplně chyběly typické kladné postavy, každý se tady měl z čeho zodpovídat, a pokud někomu dosud není jasné, proč se obě strany konfliktu nejsou schopné dohodnout na kompromisu, mohl by mu to seriál pomoci pochopit. Opravdu jsem si to užil a ještě jednou děkuji deLaFeremu za to, že mi Faudu doporučil, byla to trefa. ()

ledzepfan

Možná bych to přežvýkal s větší chutí kdyby to byla otevřeně prostě jen další akční pakárna.. problém ale je, že Fauda se tváří a chce se prodat (a zdejší komentáře ukazují, že se ji to mnohdy daří) jako jakýsi (hyper)realistický pohled do první linie a podstaty izraelskopalestinského konfliktu.. Přitom jde o naprostou absurditu na úrovni smrtonosných pastí která s realitou nemá mnoho společného... ()

Morholt

Po Hatufim a Kfulim přicházejí Izraelci s další peckou. Tentokráte se soustředí na speciální jednotku Šin Betu (nebo Amanu), která se řídí pořekadlem "na hrubý pytel hrubá záplata" , takže palestinským bubákům nezůstává nic dlužna. Zároveň ale seriál nesklouzává k černobílému vidění světa, takže i Arabové jsou tu vykreslení jako lidé a pohnutky některých z nich divák dokáže pochopit. Dojde i na osobní příběhy několika aktérů, které celý koncept výborně doplňují. Jako další plusy vidím celkové civilní pojetí, zběsilé tempo, které má na svědomí relativně krátká stopáž jednotlivých dílů a samozřejmě tvůrci mohou hřešit na autentické prostředí i výborné herce, kteří v drtivé většině prošli armádou, takže zbraně nedrží jako prase kost. Jestli bych měl někoho z učinkujících vypíchnout, tak je to fantastický Lior Raz v hlavní roli a zakoukal jsem se do Rony-Lee Shim'on coby členky židovského komanda. Dokonalost. 100% ()

ilemas

Velmi povedený seriál o speciální jednotce izraelské armády bojující proti terorismu. Nejprve se střílí, pak se ptá. Žádný styl bondovek nebo Ramba, ale realisticky zobrazeno. Doron normální chlápek se svými slabostmi, žádná hollywoodská klišé, všechny dosavadní série naprosto super. ()

BoXBe

První série. Exotické reálie na seriál tohoto typu. Fajn délka epizod, skutečná inspirace jiným seriálům :) Silné téma. Kvalitně natočené. Ale to provázání postav a scény plné náhod a šílených kombinací jsou moc i na mě, znalce Dallasu, Beverly Hills a Mission Impossible. Lepší dramaturgické zásahy bych Faudě přál. ()

Arsenal83

Jeden z mála seriálov, kde by mali herci povinne nosiť dresy alebo aspoň nejakú vlajočku. Prepáčte, ale ako mám ja laik rozpoznať, kto je Žid a kto Filištínec, keď aj tak tam majú všetci handry na hlave a rovnaké nosy? Bežný človek ich naozaj nemá šancu rozlíšiť, jedine podľa osobitých mravov. Napríklad keď vidím, že si muž bije hlavu o múr alebo ma osloví “Shalom, nechcel by si výhodnú pôžičku?“ tak mi hneď jasné o koho ide. Podobne je to aj s druhou stranou, keď človek počuje Alah akbar hneď mu príde na um, o koho asi ide, hoci sú to väčšinou posledné slová, ktoré v živote počul. Nanešťastie v tomto seriáli je týchto príznakov málo, človek sa môže etnograficky stratiť a nechápať, prečo sa tie dva národy vraždia. Veď sú si toľko podobné, aj keď treba uznať, že Arabi sú výbušnejšej povahy. ()

M.i.k.e

k Fauda/Faudě(?) jsem se dostal se zpožděním,takže těžko vymýšlet něco co už to nepadlo,nicméně...Fauda je hodně originální (pro Středoevropana obzvlášť) pohled na blízkovýchodní konflikt mezi Izraelem a Palestinou,který celkem evidentně nemá a jen tak nebude mít řešení.Největší sílu pak seriál čerpá ze své uvěřitelné špinavé obyčejnosti,kdy všechny postavy - ať už ty "kladné" nebo "záporné" - mají jasně dané motivace a jednají celkem pochopitelně.A to vlastně přes to,že se o většině z nich nic moc nedozvíme (přičemž ale nepůsobí ploše).Osobně se mi nevíce líbila druhá řada,která krom jiného zohledňovala působení a vliv Islámského státu,který je/byl prakticky nepřítelem (v případě palestinců/Hamásu spíše vlezlým příbuzným) pro obě strany.Problém jsem pak měl naopak se třetí řadou.Ta je sice ze všech nejrozmáchlejší a vlastně i nejnapínavější,ale zároveň obsahuje nejvíc logických lapsů a podivných chování postav.Přičemž tomu všemu kraluje postava Bashara,jehož přerodu z nadšeného a trošku jednoduššího boxera do teroristy se mi moc věřit nechtělo.Ale kdo ví,třeba to takhle funguje i v reálném světě,kdy se z menších omylů,chyb a dobrých úmyslů postupem času stane katastrofa...80% ()

MI-380

Těžko hledám chybu. Téma i zpracování, na které jsem už dlouho čekal. Naprosto přesvědčivé herecké výkony, charismatické tváře mužů i žen, skvělá kamera, trvalé napětí, jasné motivace, nejednoznačné vyznění. Snad jen nekonečná tolerance velitelů k neřízené střele zvané Doron mě tu a tam vytáčela. 95 % (aktuálně 1345 hodnotících s průměrem 89 %, 47. nejlepší seriál). ()

kuboj

Skvělý zobrazení života v izraelsko-palestinským konflktu - a ještě zábavný sledovat. Izraelská jednotka agentů speciálního nasazení, kteří se zaměřují na infiltraci Palestinců v utajení slouží právě k tomu, aby se na ní ukázalo, jak málo se Izraelci a Palestinci liší. Doron tak může překračovat z prostředí svojí rodiny v Izraeli k "fiktivním" životům Araba v Palestině, který nakonec prožívá stejně opravdově, ne-li intenzivněji. Části jeho misí tak slouží jako pokusy, který ukazujou, že by mohlo soužití Židů a Palestinců fungovat, kdyby záleželo jenom na aktuálních mezilidských vztazích. Kdykoli se ale Doron vrátí z utajení, tahle naděje / idyla začíná kolabovat kvůli zátěži konfliktu a jeho historie - špatně nakonec dopadnou všichni, s kým si Doron vybuduje vztahy jako Arab, i jeho blízcí v Izraeli. V první sérii proti sobě stojí Doron a Abu Ahmad, chystající obří útok a premisa série stojí na odhalování toho, že se ani jeden od sebe příliš neliší - oba jsou posedlí svým posláním, oba ale přitom mají a budují silný mezilidský vazby. Na pozadí konfliktu jim ale pořád někdo umírá, někoho zabíjejí a podobě - a ukazuje se to celkem naokázale, na pozadí jako mešity nebo poušť. Druhá série má fungovat podobně, ale nefunguje a je strašná, ale třetí série je ještě o třídu lepší než první. Soustředí se na to, co se stane, když Doronova jednotka důležitýho teroristu zabije, jak to dopadá na lidi v okolí a jak jsou lidi, kteří nechtějí systémem, ve kterém žijí, donucený dělat špatný a horší volby, aby přežili. ()