Stanko (festivalový název)

Rasťo Boroš

Ivo Miko

Barbara Hessová

Peter Harum

Po takmer dvoch rokoch opäť rád dávam slovenskému filmu plné hodnotenie. Nevidieť ho v kine, asi by som si ho tak nevychutnal, ale na mnohých scénkach som sa zasmial spolu s ostatnými divákmi. Porovnaniu s Agávou sa nevyhnem - keď si porovnám rozpočet a ambície tvorcov, dostávam dva modelové príklady - ako sa to má robiť vs. ako sa to robiť nemá. Postavy pôsobia autenticky - hovoria ako ľudia a nie roboti, humor pôsobí nenútene a pritom je to krásne minimalistické. Fakt, že sa veľká časť filmu odohráva v cudzine pôsobí pri slovenskom diele osviežujúco. Celé ma to bavilo a nenudilo. Už tak trochu podvedome hľadám dôvod, prečo strhnúť nejakú tu hviezdičku či dve ("Však slovenský film, né?"), ale nenachádzam nič. P.S. Obaja herci hrali výborne, malá rómska herečka obzvlásť.(27.4.2016)

kupodivu vcelku príjemný film. je slovenský a možno sa o ňom konečne baviť (takmer s nadšením). miestami škrípe a chýba mu trocha logiky, ale to v ňom nie je podstatné a je treba sa od toho tak trocha oslobodiť. na oplátku vám film ponúkne rovnakú slobodu, akou oplývajú hrdinovia a príbeh samotný. má mnoho vtipných momentov, skvelú kameru, podmanivú hudbu a voľba Petra Kočana bola výborná.(13.4.2016)

Môže byť ... buďme radi za každý rýdzo slovenský film, ktorý nie je úplne blbý, a tento nie je. Je to celkom fajn road movie s dvomi neopozeranými tvárami, ktorý je zručne natočený (jemne roztrasená kamera, dobrý strih a pár pekných záberov krajiny) a aj ten otvorený záver celkom funguje. Navyše obe hlavné postavy outsiderov sú vlastne celkom sympatické ... Nedávna Agáva mala určite neporovnateľne vyšší rozpočet a známych hercov, ale "Stanko" je určite lepší a zaujímavejší film. 6/10(19.4.2016)

Tragikomedie jak hrom! Ta síla, nápaditost a herecká akce daleko převýšily mé očekávání, slovenský film stále žije! 4 hvězdy.(18.10.2017)

Myslím, že tento film by si zaslúžil ovela viac pozornosti. Smutná, ale bohužiaľ pravdivá realita tejto doby. Hlavný hrdinovia si zaslúžia tiež velkú pozornosť. Verím, že do budúcna ich uvidím aj v iných slovenských filmoch. Keby sa Slovenská kinematografia uberala týmto smerom, tak sa určite nemáme začo hanbiť. ****(16.2.2018)

• - Vo filme sa hovorí po slovensky, po taliansky, po francúzsky a po anglicky. (Zdroj: filmstanko.sk)

• - Asistentka pre nakrúcanie v Taliansku vedela len po anglicky a po taliansky. Keďže Taliani zväčša komunikovali len v taliančine, celá komunikácia pri nakrúcaní prebiehala zo slovenčiny cez angličtinu do taliančiny a naspäť. (Zdroj: filmstanko.sk)

• - Talianska časť sa nakrúcala v rôznych prírodných parkoch, pohoriach a chránených územiach. Boli to desiatky destinácií, pričom na každú bolo treba vybaviť špeciálne povolenie. (Zdroj: filmstanko.sk)