S láskou Vincent

• Velká Británie Loving Vincent (více)

Celovečerní snímek o malíři Vincentovi van Goghovi S láskou Vincent (Loving Vincent) navazuje na slova samotného génia, který jednou pronesl, že "může komunikovat pouze skrze své malby". Byl natočen kombinací hraného filmu a animace originálních olejomaleb. Přesněji řečeno 66 960 originálních olejomaleb vytvořených 125 umělci z celého světa podle 94 původních van Goghových děl. Slovy tvůrců by "rozložené obrazy dokázaly pokrýt celý Londýn nebo Manhattan". Jedná se o první film svého druhu na světě. Předlohou pro animované obrazy jsou hrané scény se skutečnými herci. V obsazení figurují jména jako Saoirse Ronan, Aidan Turner nebo Helen McCrory. Scénář vznikl na základě 800 van Goghových dopisů adresovaných především jeho bratrovi. Příběh vrcholí v červenci 1890, kdy se van Gogh léčící se z deprese postřelí do hrudníku a o dva dny později, ve svých 37 letech, na následky tohoto zranění umírá. Okolnosti jeho smrti nebyly nikdy zcela objasněny. (Bohemia MP)

Othello

Nic z toho, co dělá tento film zážitkem se v zásadě netýká filmu. Scénář, kde se prochází protagonista sem tam jak ve špatné adventuře a dozvídá se od různých hlav, že "tak takové to tedy bylo", se strašně bojí jakkoli klást nároky na diváka, od kterého se čeká akorát smutně se rozněžňovat a být fascinován z toho, co se před ním odehrává. A tomu se po pravdě těžko odolává. Je to nový typ vizuálního zážitku, ta dvourozměrná hmatatelnost, která láká natáhnout ruku a dotknout se neustále se měnících tahů štětce. Je to jiný způsob pohlcení do filmového mikrosvěta, která mi připomenula jak si malé děti kreslí detailní obrázky míst, kde by právě chtěly být. ()

Jenda

Geniálně zpracovaný, ale dějově poněkud nudný film. Forma převyšuje ve všech aspektech cokoli jiného, a tak je film spíš návštěva galerie té stovky malířů, která na filmu pracovala. ()

Necrotongue

Film jsem ohodnotil třemi hvězdičkami, protože jsem byl nadšený z nápadu udělat snímek jako pohyblivou olejomalbu, potěšilo mě i samotné provedení, ale abych mohl nějakou tu hvězdičku přidat, musel by mě zaujmout i příběh, a to se, bohužel, nestalo. Pátrání po tom, jak zemřel Vincent van Gogh, mě příliš neoslovilo, výtvarná stránka zvítězila na celé čáře. ()

veru_needy

Jsem nadšená. Naprosto úžasný impresionistický 'animovaný' filmový příběh ze života geniálního malíře, zpracovaný originálním způsobem. Film je zajímavě ochucený pátráním po možných příčinách van Goghova podivného úmrtí. Originální pocta neméně originální osobnosti a divácký bonbónek v jednom. Můj obdiv patří všem, kteří tento jedinečný snímek vytvořili. - "I dream my painting and I paint my dream." ()

luka4615

Snímek Loving Vincent má ve své holé podstatě poněkud nudný a banální příběh, který pokud není "zahuštěn" dialogy, jen tak se "točí" na místě bez většího smyslu. Nicméně ta forma! Ta božská forma vytvořená rozpohybovanými olejomalbami, která všední svět přeměňuje na něco nevšedního a dokonale krásného s výraznou příchutí originality. Na snímek Loving Vincent se tedy úžasně kouká, avšak jakousi daní za to bude, že se místy budete vážně nudit. Je to zkrátka snímek, který je primárně založen na Vaší schopnosti dělat kompromisy. A možná právě to je na tom tak krásné. „Vincent said I was living a lie but he has lived in struggle for the truth.“ ()

ScarPoul

Film, ktorého vizuál značne prevyšuje príbeh. Krásne nakreslené políčka nás vťahujú viac a viac do videnia Van Goghovho sveta a jeho príbehu. Ten je spravený ako detektívny príbeh, kedy sa mladík snaží dopátrať prečo vôbec Van Gogh spáchal samovraždu. Stretáva sa s rôznymi ľuďmi, tí mu rozprávajú svoju verziu príbehov. Tieto príbehy sa vzájomne dopĺňajú a vytvárajú celistvý obraz života a smrti jedného umelca. Na to o akú nádhernú záležitosť sa jednalo som trochu sklamaný. Pretože sa mi tam žiadalo viacej Van Goghových myšlienok, monológov aj určitej krásy sprítomnenej vo formálnej stránke diela. Takto je to len obyčajný príbeh, ktorý kvôli roztrieštenosti postáv, nemá šancu navodiť potrebnú atmosféru a katarziu. Bez rozdielu na to, je to krásny film, ktorý sa oplatí vidieť. Mansellova hudba je výborná. ()

Dale

Veľmi originálny nápad animovať film o van Goghovi takým spôsobom, akoby ho maľoval práve Vincent. Naviac ide o zaujímavú kriminálku, kde pátrame spolu s hlavným hrdinom po tom, ako vlastne významný umelec zahynul. Veľmi podarený film. ()

Hwaelos

Po Temném obrazu a Béowulfovi mám pocit, že "hraná animace" je prostě slepá ulička, která moc nefunguje. Loving Vincent dokázalo tohle omezení alespoň částečně překonat. V mnoha scénách byl rozdíl krajinných záběrů nakreslených animátory a těch "pouze zkompírovaných" od Van Gogha znát minimálně. O to víc bohužel animace selhává na lidských figurách, zejm. tvářích, kde bylo vidět, že tvůrci vyšli vstříc podivné představě, že co je detailní a uhlazené, je pro diváka stravitelnější (když to člověk srovná s deformovaností malířových portrétů, je to k zaplakání). Příjemně ale potěší příběh, od něhož jsem v zásadě nic nečekal. Namísto toho je divákovi servírováno vyprávění jako vystřižené z Čapkovy noetické trilogie, v níž pokusy dobrat se objektivní pravdy narážejí na nepoznatelnost reality. ()

villon17

Příběh mě nebavil, ale to jak byl film vytvořený, mi absolutně vzalo dech. Ze začátku si musí oči přivyknout, trochu z toho bolí hlava, ale pusu jsem měla dokořán snad celou dobu nad tím, co za práci to tvůrcům muselo dát, za to klobouk dolů a jasný souhlas s nominací na Oscara. ()

ledzepfan

Chápu kolik to muselo dát práce a proto je mi hodně líto když musím napsat, že tohle je jeden z největších filmových provarů posledních let... Příběh je víceméně sterilní. Pár hezkých rozhovorů tam je, ale ve výsledku film nepřináší nic. Emočně se to snaží tlačit přes sentiment a po dramatické stránce je to vlastně příběh o týpkovi co někam jel, mluvil s několika lidmi kteří toho moc neřekli a na konci vlastně nic nezjistil. Radši bych zase koukal na další van Goghův životopis než na tuhle unylou detektivku bez vyvrcholení.. Samotná, do nebes vynášená forma taky není bůhvíco. Naprosto nevkusné jsou černobílé flashback sekvence které svou neosobitostí, doslovností a sterilitou působí jako film prohnaný přes nějakou primitivní aplikaci v mobilu. Barevné části zase hrozně na sílu tlačí Goghovy obrazy do každého druhého záběru a v promalovávání obličejů jsou nepřirozené, protože do Vincentovy uvolněnosti tlačí kontury a detaily. To sice umožňuje rozeznat herce a číst jejich mimiku, ale v té rozevlátosti všeho okolo to působí jako pěst na oko..... Smůla, tohle prostě nefunguje a nebýt toho hypu kolem formy, bez milosti by to zapadlo. Příběh V.v. Gogha je zajímavý, inspirativní a třeba pro mě osobně byl jistou dobu určitým nakopávačem v mé tvorbě.. Kolem jeho smrti sice poletuje několik vran nezodpovězených otázek, ale postavit na takové pseudobulvární banalitě celý film je naprosto tragický krok.. O Vincentovi se zde dozvíme jen málo. Vzhledem k jeho smrti nejsme o nic moudřejší.... Provar.. ()

hous.enka

Po vizuální stránce je to krása a naprosto jedinečný zážitek. Bohužel jsem měla trochu problém s udržením pozornosti, protože ač se jedná o jakési vyšetřování smrti Vincenta van Gogha, tak se tu vlastně nic neděje a vše se odehrává jen v jemných náznacích. I tak je to ale film, který musíte vidět, protože ta animace jen naprosto fascinující. ()

depony

Vizuálně boží zpracování. Hudba Clinta Mansella dodává celému příběhu tu něhu, tu vážnost, tu nostalgii, tam zlost. Že obsah vyvolává v některých touhu vědět, proč snímek vznikl? Protože pokud jeden člověk za 8 let namalovat tolik obrazů jako tento umělec, dá se z toho poskládat příběh, který tak nějak v koutku duše a mysli zajímá každého. A hlavně se dozvíte pointu malířova snažení. Co víc čekat od životopisného a uměleckého filmu? Navíc herecké obsazení víc než potěšilo! I slza na konci ukápla! ()

SaNcHeZ_cz

Dějově možná až příliš epizodické, zjednodušené a obyčejné, přesto díky své neskutečně působivé audiovizuální stránce si tohle drama o posledních dnech a týdnech jednoho z nejznámějších malířů zaslouží vaši pozornost. Když už nic jiného, stanete se svědky kousku filmové historie a prožijete si na plátně sympaticky rozpohybovanou tvorbu Vincenta van Gogha. ()

MICHAEL73

Velmi zajímavé... Krásně zvolený styl olejomalby, bez které by to nebylo ono. Pěkné a důstojné představení Van Goghova příběhu... ()

TomX2

V roku 2019, keď som film videl prvýkrát, som tomu z akýchsi nepochopiteľných dôvodov dal len tri hviezdy. Nemám potuchy prečo. Možno ma nezaujímala "detektívna" línia, možno sa mi nepáčila forma, možno sa mi to zdalo obsahovo nenaplnené a možno ma to proste len nudilo. Jedno je však isté - dnes sa na to pozerám z úplne iného pohľadu a môžem s čistým svedomím povedať, že som nadšený a že sa mi S láskou Vincent veľmi páčil. Aj keď nie som nejaký veľký nadšenec impresionizmu a neslintám zakaždým nad maľbami pána Vincenta, priznám sa, že miestami som bol priam uchvátený všetkými tými olejomaľbami a scenériami, až som si nedovolil čoby len chvíľu uhnúť pohľadom. Tá forma a spôsob, akým bol film produkovaný, je prosto úžasná, a už len z toho dôvodu považujem S láskou Vincent za špeciálne dielo, hoc občas obsahovo prázdne (detektívna línia bola fajn, ale prišlo mi, že to malo také suché, prázdne myšlienky, ktoré nikam neviedli a ani neponúkli žiadne odpovede). To však vôbec nevadí, keďže tentokrát forma jasne víťazí nad (už tak dosť uspokojivým) obsahom. Film bol najprv natočený ako bežný hraný film, neskôr sa zobralo viac než 65-tisíc snímkov, ktoré boli ručne namaľované olejovými farbami, aby čo najvernejšie uchopili Vincentov štýl a uctili tak jeho meno. Čo sa v konečnom dôsledku podarilo, pretože S láskou Vincent vo mne zanechal maximálne sugestívny a krásny zážitok, ktorý by som jednoducho dokázal opísať ako impresionizmus v jeho najčistejšej podobe. ()

Pierre

Že forma vítězí nad obsahem? Kdyby byla velká snaha, určitě by se nějaké hlušší místo našlo. A závěr může zase trochu vyznívat do ztracena. Ale co jiného dělat, když smrti Vincenta van Gogha nebyla nikdy pořádně objasněna? A o to tady právě jde. Nejsem žádný znalec výtvarého úmění a o Vincentovi jsem ještě donedávna skoro nic nevěděl. Takže jsem vlastně ani moc nevěděl, co čekat. A možná i proto, jsem si tak krásně užil tu atmosféra záhady, tajemství, neodkryté minulosti a celkově to bylo celé moc pěkné netradiční patrání bezejmenovaného detektiva plné vzrušujících odporovačných výpovědi svědku, takže i studie lidí a toho co můžou říct. K tomu ale velký kus romantiky, poezie, poetiky a celkové citlivé, příjemné atmosféry. Samozřejmě i díky té skvělé formě,o které už bylo asi řečeno dost. Ale vážně snímku dodává kus jedinečnosti a dalšího kouzla. Celkově moc pěkňoučké. ()

kaylin

Animace tohoto filmu je skutečně jedinečná, ale ukázalo se, že tohle je film, který je možné sledovat i kvůli příběhu, protože poslední Vincentovy dny jsou zde podány v podstatě jako detektivní příběh o tom, co se stalo, i když výsledek nemusí být pro každého naplňující. Přesto je to rozhodně film, který si zaslouží pozornost. ()

Krásné svátky a PF 2024

Krásné svátky a PF 2024