Pozor na Slendermana

USA, 2016, 117 min

Irene Taylor Brodsky

Gladys Murphy

• Matty

Ve více ohledech znepokojivý dokument. Zprvu jde o fascinující případovou studii velmi aktuálního problému – uzavírání se do sociálních bublin a vytváření alternativní reality na základě bludů šířených po internetu. Jenomže režisérka slendermanovskou rovinu postupně opouští, aby se věnovala útočnicím, resp. jejich rodinám, což si vybírá daň v podobě mnoha nic nesdělujících emotivních záběrů plačících tváří. Dívky, které brutálně napadly svou vrstevnici, z dokumentu nakonec vycházejí jako oběti (internetu, kolektivu, psychické poruchy, nikoliv ovšem nedůsledné výchovy). Závažnost zločinu přitom zůstává stát bokem a skutečné oběti se nedostává zdaleka tolik pozornosti jako obviněným, z nichž se i díky tomuto filmu stávají v zásadě celebrity, jejichž „legenda“ se bude na jistých internetových fórech zřejmě šířit podobně jako legenda o Slendermanovi (viz fanouškovské kresby obou dívek s noži v ruce). Za ještě problematičtější než převrácení rolí útočníka a oběti (zčásti možná vycházející z americké mediální kultury, fascinované zločinci) považuji přiživování (se na) mýtu o Slendermanovi. Namísto toho, aby film jasně deklaroval, že jde o povídačky k vystražení teenagerů, snaží se vytvářet hororovou atmosféru fotografiemi a videi se Slendermanem podbarvenými zneklidňující hudbou. Mýtus tak dokumentem ve výsledku (zřejmě nechtěně) není s racionálním odstupem dekonstruován, ale bez většího odstupu spoluutvářen. Nedivil bych se, kdyby po zhlédnutí filmu stoupl počet lidí, kteří začnou na různých místech vídat vysokého muže bez obličeje a s chapadly na zádech. 50%(3.2.2017)

akurát dobrá úspavana tento súdy spor, úplne zbytočný dokument(25.2.2017)

Tie dve dievčatá boli čudné už od prvého pohľadu. Ale takým nezdravým spôsobom, viete. Kebyže som slovenský turista a idem do USA a za slnečného dňa by ma zastavili doobeda vo vyľudnenej štvrti na americkom predmestí a ponúkli by mi coockies, hystericky zvresknem, hodím do nich kofolu v dvojlitrovej PET fľaši a zdrhám najrýchlejšie, ako by som vládal. Určite mi nepripadajú ako dve sympatické, neškodné dievčatká. Nie, to rozhodne nie. A samotný film? Je dosť komplikované pochopiť, čo si kladie za hlavný cieľ svojej existencie. Jednak rozpráva o skutočnom prípade dvoch dievčat, ktoré pobodali svoju rovesníčku (prežila, ale schytala skoro dve desiatky bodných rán nožom a zrejme do konca svojho života tým bude traumatizovaná). Jednak je o Slendermanovi, na ktorého svojim krvavým činom chceli zapôsobiť. Zároveň však tento dokument je aj o negatívnom vplyve médií na deti. Plus pátra po tom, čo sa musí stať, aby sa z dvoch detí stali krvilační vrahovia. A filozofuje nad vznikom legiend a monštier. Nie málo tém na jeden film, čéče. Možno i preto má až dve hodiny. Lenže v ničom nie je dôsledný, dotiahnutý do úspešného konca. Jednotlivé myšlienky nie sú zlé, atmosférické letecké zábery na americké mestečká v lesoch sú strašne inšpiratívne (takmer by ste verili, že Slenderman nie je internetový výmysel, ale skutočný mýtus zo 17. storočia) a samotný zločin je desivý sám osebe.(13.1.2018)

Ehm, nějak nechápu místní negativní přijetí. Beware the Slenderman totiž funguje produktivně v obou rovinách, které se režisérka rozhodla sledovat, ať už v lini fiktivního (internetového) světa či problematice reálného zločinu. Dokument nijak nedekonstruuje ani neracionalizuje povahu onoho syntetického moderního mýtu (nebo creepypasty, pokud máme labelovat, urban legends jsou nedostatečným termínem) z jednoho prostého důvodu. Ať už chceme nebo ne, Slenderman zůstává centrální postavou celého filmu. V první třetině je divák v dostatečné míře seznámen s jeho osobností a jejím nejednoznačným charakterem, umožňujícím různé možnosti výkladu. Následná prezentace zločinu prostřednictvím výpovědí viníků, skrze videozáznamy z výslechů, jen zvýrazňuje autenticitu a tíživou povahu samotného činu. Vyhýbání se přímým záběrům do tváří vražedkyň jak u soudních přelíčení tak výslechů, a to až do doby vynesení rozhodnutí soudu, tato forma absentujícího obličeje pak chytře implementuje znepokojivou všudypřítomnost Slendermana. Režisérka se ale pouští ještě hlouběji, pod povrch tragédie, a zaměřuje se na rodiče, kterým fiktivní postava „odnesla“ jejich děti. Představuje skutečné světy viníků, ty, ve kterých vyrůstaly, a staví je do kontextu s těmi fabulovanými. Neschopnost rodičů určit, kde a na kom/čem leží vina, bez zbytečného ukazování prstem ze strany tvůrců, vytváří vhodnou analogii ke zmiňované nejednoznačnosti povahy Slendermana. Zůstává tak na divákovi, jak si předložená fakta interpretuje. A abych zareagoval ještě na Mattyho komentář, převažující kolektivní vnímání viníků jako oběti v tomto případě není dáno sníženou pozorností tvůrců ke skutečné oběti, jíž a jejíž rodinu vzhledem k přetrvávající psychické újmě pochopitelně nechtěli vláčet natáčením, nýbrž jejich nízkým věkem a skutečností, že je nelze vnímat jako dospělé, racionálně uvažující lidi. Beware the Slenderman nikoho neadoruje, stejně jako předložené obrázky v závěru filmu, v jejich případě je to povětšinou přímo naopak.(25.2.2017)

Zkuste si vybavit všechny ty desítky hororů o démonech, přízracích anebo různých monstrech, co jste kdy viděli, a ač je to nemyslitelné, pokuste se alespoň zlomek z nich převést do skutečných událostí. A pak podle toho natočit dokument. Trpký příběh o tom, co se vlastně může stát, když všechny příšery světa obživnou. Nic děsivějšího a zároveň smutnějšího asi hodně dlouho neuvidím... Bonus: dočkáme se za pár let toho, že budou mít k internetu přístup pouze mladiství a dospělí? A jak lze něco takového vůbec zrealizovat?(6.8.2018)

Omnoho viac, ako o šialenom čine dvoch malých dievčat, či akejsi legende o “chlapíkovi bez tváre”, je hlavným zámerom tvorcov, pohľad na závažnú duševnú chorobu, zvanú schizofrénia, ktorá bola zrejme hlavným dôvodom, spáchania daného skutku. Byť to o 30 minút kratšie, aj tunajšie hodnotenie by bolo rapídne vyššie.(9.1.2018)

Dost se mi líbilo ztvárnění dokumentu ale zároveň silný příběh.(5.1.2018)

• Abes

Od začátku mě to moc nebavilo, slyším výpovědi obou zločinců, vím co se stalo, není zde žádný prostor pro spekulace. Bezprostředně po násilném aktu jsou pachatelé dopadeni a probíhá výslech. Pravda povaha případu žádné spekulace ani nedovoluje takže se hlavní linka příběhu zákonitě bude točit kolem otázky PROČ? Co se 12 leté holce musí honit hlavou aby byla schopna naplánovat vraždu spolužačky, celou akci posunout aby dopřála své oběti ještě jeden den a po pár hodinách od uskutečnění násilného aktu o něm u výslechu hovořit nezávazně tak jako o počasí, nebo spíš o animáku, který nedávno viděla. Z některých reakcí a vyjádření holek mrazí až na prdeli. Dear God, this is really happening. It didn't feel like anything. It was like air. Výpovědi jedněch rodičů mají slušný náboj, výpovědi druhých vzbudí wtf moment. Prostor dostávají také odborníci na internetový folklór, třeba takový Dawkins hovoří rozumně ikdyž vypadá, že ho filmaři Skypem právě probudili. Popis internetů a fenoménu Slenderman působí jako televizní příručka pro neznalé, jako výplň v bulvární reportáži. To vše vytváří dojem enncyklopedie a ty já nerad. Naštěstí se ke slovu dostanou také znalci z oboru psychologie, (SPOILER finále celého filmu pak stojí na diagnóze Morganina otce. Paradoxně mi však jako největší magor připadala její matka. SPOILER) Pokud chcete pátrat po tom KDO? a JAK?, užít si různé pohledy na věc, nějakou tu nejistotu, to vše bez ohledu na sympatie vůči gaunerům, doporučuji West of Memphis.(12.2.2017)

Asi nejméně příjemný film, co jsem za poslední rok viděl. Na první pohled velmi solidní true-crime, který odpovídá nepokrytě děsivou historku jednoho zločinu. Podivnější je ale přístup, jakým tvůrci zacházejí se samotným Slendermanem. Slenderman není mýtus, městská legenda jako Lochneska, Bunny Man nebo Yetti. Je to fascinující meme, který na sebe nabalil stovky tisíc izolovaných dětí internetu (let's face it - většinou dcery Tumblru s láskou ke špatným fanfikcím), což sice dokument v jedné části rozebírá, ale nedostatečně zdůrazňuje, že Slenderman je jen to - původem hříčka ve Photoshopu, která se absurdní rychlostí rozšířila do všech koutů internetu. Dokument ale místy navádí k zacházení se Slendermanem jako skutečné městské legendě, čímž z pachatelů dělá oběti. Ukazování prstem na nekonkrétní problémy ("the internet being internet", vztah školství a technologie) je snadné, rozebírání skutečných výsledků případu (duševní choroby, podcenění výchovy) naopak zůstává podivně v pozadí. 70% P. S. Pousmání k dobru za Krysaře.(9.2.2017)

• ExpertRaptor

Podpriemerný dokument. 35% -- Slender Mana mám ako postavu veľmi rád a považujem ho za najlepšiu hororovú postavu. Ale toto je veľmi nepekný nepodarok, nudné, nezaujímavé, občas sa niečo dozvieme o Slender Manovi ale je toho veľmi, ale veľmi málo. Aspoň že vypočúvanie tých dievčat bolo aspoň trošičku zaujímavé. P.S.: Dokument som nedopozeral, nedalo sa to.(4.12.2018)

Tento týden zemřel ve vězení v 83 letech Charles Manson. Důvod proč tehdy tak mocně vyděsil americké rodiče bylo to, jak dokázal zmanipulovat dívky, aby sami zabíjely. Zdá se , že se narodil nový Manson - internet, který dokáže to samé. V tom je dokument nejsilnější. V otázce, zdali je třeba děti chránit, aby se jim nedostávaly do hlavy mediální obsahy z televize, internetu a dalších médií. Délka na dokument přemrštěná, ale v USA zřejmě toto téma opět rezonuje.(23.11.2017)

Dokument je přesně o tom, co se píše v obsahu. Zaujala mě spíš první polovina, kde se pár minut probírají komunity a dění na netu, to byla chvílema i sranda, a dokument odsejpal, pak se trochu zadrhl a vlekl. Dvě hodiny jsou asi přesetřelená stopáž, ale celkově se mi spíš líbil, bylo to zajímavé. Prostě dokument, no:-)(27.1.2017)

• Hanys_

Dvě hodiny o nějakém fiktivním bubákovi, který údajně přiměl dvě mladé holky, aby se pokusily zabít svou kámošku. Ten námět měl určitě potenciál, ale naplnit se ho fakt nepodařilo. Nechápu proč měli tvůrci potřebu toho bubáka zhmotňovat.(24.2.2017)

Je pravda že to je niekedy zbytočne zdĺhavé, pár scen sa tam vôbec nehodilo a prišli mi totálne zbytočné, ale na druhej strane tá výpovedná hodnota a samotný čin a jeho rozbor ( všetko čo som sa chcel dozvedieť, som sa dozvedel ) vo mne zanechali pocit nechuti ako už žiadny dokument / film dlhú dobu nie. Neprijemne pocity vo mne rezonovali ešte pár dní po zhliadnutí, čo sa mi často nestáva.(22.1.2018)

Název dokumentu je trochu zavádějící. Neměli bychom se mít na pozoru před Slendermanem samotným, ale spíš před kultem, který se okolo této postavy vytvořil. Kdo očekává dokument o původu a vzniku této creepypasty bude nejspíš zklamán. Dokument se tohoto tématu dotýká jen okrajově a spíše se soustředí na to jak celá ta aura okolo Slandermana může ovlivnit lidi, kteří jsou buďto nemocní nebo lehce ovlivnitelní (nejčastěji děti). Mně osobně tenhle přístup nevadí, přece jen se jedná o dokument, který má vyprávět příběh dvou dívek, kterým se právě tohle stalo a popisuje příběh tragických událostí, které se kvůli tomu udály a nejedná se o dokument o Slandermanovi samotném. Film rekonstruuje události onoho incidentu a přináší pohled do života obou dívek před incidentem skrze rozhovory s jejich rodiči a záznamy z jejich výslechu policií. Na to o jak složité téma se jedná si myslím, že ho dokument pokrývá povedeně a určitě na konci vystává mnoho zajímavých otázek. Bohužel to je hlavní problém dokumentu, přináší spoustu otázek, na mnoho z nich však nepodává odpověď. Názor si tak utváří divák sám ze střípku, které mu dokument předloží, což je nejspíš i správně, přece jen dokument by měl stát na neutrální půdě ať se jedná o téma jakékoliv. Já bych ale přece jen chtěl téma vidět prozkoumané víc do hloubky s pohledem i druhé strany, to nejspíš bohužel nebylo možné, protože rodina oběti nechtěla být součástí dokumentu, což je pochopitelné. Jedna věc je však jasná, nezávidím soudům a porotě jejich rozhodování. 60%(5.2.2017)

Desiva ukazka toho, co se muze stat, kdyz diteti povolite iPad s internetem.(18.8.2018)

• gazogazo

Dost tragicky(10.8.2017)

• joelly01

Ze zacatku zajimave, ale pak to jaksi rychle ztratilo stavu a dost jsem se nudila. Nic noveho ci prevratneho v dokumentu take nezaznelo. Trochu odbocim, ale zaujala me jedna vec: ty dve 12ti lete holky z dokumentu co ubodali kamosku jsou souzeny dle soudu pro normalni dospele. Coz, vzhledem k cinu ktery spachali a ktery chladnokrevne planovali, my prijde docela legit (to ze jsou to cvoci je zase jina vec). Takze dvanactilete holky a dospelacke tresty. Nyni se preneseme do Nemecka: vcera jsem cetla v novinach o procesu s tim Afghanskym uprchlikem co znasilnil a zabil tu holku na kole, dcerku te vitaci rodiny. Tak ten Afghanec prisel zu pred par lety do Recka, kde tvrdil ze je mu 19 let. Tam zkusil znasilnit a zabit jednu holku a zavreli ho. Do roka ho propustili a on utekl do Nemecka. Tam ted znasilnil a zabil tuhle nemku. I kdyz mezi obema ciny jsou 2 roky, Afghanec porad tvrdi ze je mu 19 let. Ve vazbe se pry chlubil spoluvezni ze je mu doopravdy 27 let a ze pred utekem do Evropy zil v Iranu kde znasilnil 12ti letou holku. Dle lekarskeho vysetreni v Nemecku neni Afghanci min nez 22 let. Ale presto bude souzen soudem pro mladistve, protoze porad sverepe trva na Tom, ze je mu 19 let. Nu coz, stejne je Evropa odsouzena k zaniku. Jen me to zaujalo protoze vcera to plnilo v Nemecku hlavni zpravy a ja se tomu divila (no, vlastne ani ne, bylo jasne ze priposrane nemecke soudy to jinak nevezmou, spis me to vzteklo) a pak jsem koukala na tenhle dokument a tam byli 12ti lete holky pred soudem vlastne jako dospele. Zijeme v divnem svete. Kdyz si civilizace zacne hyckat a pestovat sve katy tak si vlastne nic jineho nez zanik nezaslouzi.(13.9.2017)

Tak je to dokument.. Někdy až příliš zdlouhavý dokument, který ale poměrně dobře ukazuje a vykresluje proč k takovým věcem dochází (než že by se věnoval Slendermanovi) a zcela upřímně si myslím, že finální rozsudek a jednání soudů bylo správné. V neposlední řadě si můžeme postěžovat na dnešní dobu, kdy rodiče dětem narvou iPad, místo toho aby si s nimi po večerech povídali u televize - možná by je pak lépe znali a co opravdu nechápu (SPOILER ALERT, ačkoli nevím, jestli se dokument dá vyspojlovat), je fakt, že pokud otec trpěl schizofrenií, že dcera nebyla podrobena nějakým základním testům (pravidelně!) a to i přes to, že šance že to bude mít není ani 10%. Ta možnost tam je, oni to věděli a mohli tomuhle předejít, protože kdyby byly prostě jenom cáklý obě dvě a né jedna cáklá a druhá narušená, no, kdo ví,..(4.2.2018)

plusom dokumentuje je, že otvorilo viacero tém a pohľadov, za čo som dával hviezdy. mínusov je však pre mňa veľa. tie pohľady nie sú dotiahnuté. chýba mi tam napr. aj vyjadrenie prokurátora a obete/rodiny obete, takto je to trochu jednostranné. to vykreslenie témy Slenderman mi príde ale dobré a nemyslím, že sa dokument vezie na vlne, keďže je to tam kategoricky a jasne odsúdené ako "rozprávka" a "výmysel". dokument tiež trpí príliš dlhou minutážou, ktorá je spôsobená aj zbytočným množstvom emocionálnych ale výpoveďou hluchých záberov na trpiacich/nechápajúcich rodičov.(1.2.2018)

<< předchozí 1 2