Beatles: Perná léta

• Česko The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years (více)

Oscarový režisér Ron Howard (Apollo 13, Da Vinciho kód, Rivalové, Inferno) přinese na filmová plátna příběh kapely, která změnila svět - THE BEATLES. Tento jedinečný filmový projekt autenticky zachycuje období jejich koncertních let 1962-1966 z perspektivy samotných členů The Beatles. Film přinese exkluzivní rozhovory s členy skupiny a také doposud nezveřejněné záběry. (Mirius FD)

Lima

Svůj obdiv k The Beatles dělím na dvě etapy - před albem ´Revolver´ a to, co přišlo po něm. První etapu jsem vždycky nějak blahoskloně přehlížel, bral jí jako dobu chytlavých písníček (takové to bezstarostné "ona tě miluje, jééé, jééé, jééé..."), které si v rádiu klidně poslechnu, ale už se k nim nevrátím, ale počínaje albem ´Revolver´, kdy Beatles byli téměř rozhodnuti skoncovat s koncertováním (jak oni doslova prohlásili "s tím cirkusem, který nemá s hudbou nic společného"), protože v tom řevu šedesátitisícových davů nebylo slyšet vlastního slova, natož pak instrumentních odposlechů, tak tuhle jejich etapu tvorby považuju za to nejlepší a nejprogresivnější, co kdy rocková muzika přinesla. Beatles nasávali jak houby po dešti mraky hudebních vlivů, počínaje dřevním rock´n´rollem (ty hlavně v počátku), přes symfonickou hudbu až po indické prvky se zvuky sitár. Jako první přinesli hudebnímu světu přebustrované zvuky kytary, takže některé jejich písně jsou považovány za první hardrockové skladby vůbec, na již zmíněném albu ´Revolver´ přinesli odvážnou fúzi s indickou hudbou ve skladbě ´Tomorrow Never Knows´ s dosud v rockové hudbě neslyšeným rytmem bicích a pak už jejich hudební genialita, kdy nadobro sekli s koncertováním a věnovali se čistě studiové práci, jela jak na běžícím páse. Ne nadarmo se alba ´Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band´, ´Abbey Road´a především mnou nejvíc milované ´The White Album´ (těch prvků, žánrů a odvážných hudebních experimentů, co tahle dvoudeska obsahuje, to je něco neuvěřitelného) v pravidelných anketách hudebních kritiků umísťují všechny tři v první dvacítce nejlepších rockových alb všech dob. Takové např. ´ Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band´, to je triumf hudební produkce (George Martin byl génius!!!), se všemi jejími zvukovými vychytávkami, páskami přehrávanými pozpátku, smyčkami, využitím symfonické hudby atd. atd. A právě touhle tvůrčí etapou se Howardův film nezabývá, ten pouze přibližuje jejich tvůrčí etapu před zlomovým albem´Revolver´, ukazuje, že celosvětová ´Beatlesmánie´v první polovině 60.let byla něco bezprecedentního, co se žádné jiné hudební formaci zopakovat již nikdy nepodařilo. Jak jeden slavný hudební publicista prohlásil, Beatles nás navždy zbavili nudy. Byli něčím zcela novým. Do té doby se prosazovali pouze jednotliví intepreti zpěváci (Elvis Presley, Sinatra atd.), doprovázeni anonymním orchestrem a pak přišli přidrzlí kluci z Liverpoolu a veškeré zažité popkulturní pořádky zbourali do základu. Nahrávala jim i doba - počínající společenské změny v 60.letech, jejich obrovský baby boom, kdy právě dospívající mládež postrádala někoho, s kým by se mohla identifikovat (s kým jiným, než s klukama s rebelskými účesy, že ano), a v tomto nesmírném společenském kvasu (konec "nevinnosti" a naivity 50.let , protesty proti válce ve Vietnamu, proti rasové segregaci, počínající éra hippies v 2.pol 60. let, revoluční hnutí v Evropě a v neposlední řadě i počínající "sexuální revoluce") byli Beatles jedněmi z nejvýraznějších "vlajkonošů" těchto změn. Můžete milovat Floydy, Led Zeppelin, Black Sabbath, Metallicu a jiné, ale nikdo nemůže popřít, že největší vliv na moderní rockovou tvorbu měli tihle čtyři kluci z Liverpoolu. () (méně) (více)

Zeck

Beatles jsem v životě neposlouchal, můj přehled o nich je povrchní, ale přesto jsem viděl mnoho televizních dokumentů, které mi toho prozradily řádově více, minimálně lépe uvedly do kontextu doby, rozebíraly podstatné lidi okolo skupiny, případně mapovaly pokračující dráhy a životy členů kapely. To vše zde není, případně jen velmi povrchně, a místo toho se diváci zásobují obrazovým materiálem a informacemi, které dopředu znají. Jediné, co to posílá trochu výš jsou komentáře všech členů kapely (včetně těch již mrtvých), kteří se retrospektivně vracejí k událostem, o kterých je film. No a ten film je převážně o koncertech a vlhnutí všech fanynek, které z nich doslova šílely. No a to je prostě příšerně málo na životopisný dokument o takových legendách, kterými Beatles bezesporu jsou. 64% ()

Jara.Cimrman.jr

"Já jsem jedináček a najednou jsem měl pocit, že mám tři bratry." Éra Beatles nebyla tak harmonickou pohádkou, jak se snaží tento dokument naznačit, ale to je moje patrně jediná výhrada. Hudba totiž zněla skvěle, "kastrolovému" období byla věnována většina času a několikrát jsem byl ušlapán davem nadržených slečen. Nicméně v historii Brouků se poměrně orientuju a tak jsem v dokumentu hledal něco víc. A našel jsem to, čehož si cením. Jednalo se jednak o skvělou motivační formulku před koncertem, množství fotek a mně neznámých záběrů z koncertů a hlavně Anfield Road. Až se naučím cestovat v čase, což plánuju na příští pětiletku, tak se okamžitě hodlám přenést do 18. 4. 1964 a zazpívat s celým stadionem fotbalistům FC Liverpool She Loves You. Při těchto záběrech jsem totiž cítil neskutečné množství pozitivní energie a to prostě musím zažít. ()

Morien

Když už nic, tak musím ocenit práci toho někoho, kdo musel prohlédnout nejspíš kilometry filmového materiálu, aby našel těch konkrétních několik vteřin, ve kterých je vidět patnáctiletá Sigourney Weaver pařící s ostatními puberťačkami na jednom z "těch" koncertů. ()

Spiker01

Na dokument o nejlepší kapele na světě od Rona Howarda jsem se hodně těšil a musím uznat, že takhle kvalitně natočený kousek jsem už delší dobu neviděl. Po technické stránce není absolutně co vytknout, jen trošičku mě mrzelo, že se dokument nezaměřil na osobní život velké čtyřky a jen okrajově nastínil hlavní dilemata během všech těch turné. McCartney má jistě radost, už mu určitě z toho drbání na zadku a všech těch čertových barevných obrázků, co mu každou minutu přeitejkají na účet, bylo nudno. 😀 9/10 🎙 ()

tahit

Velký respekt, lehká dávka nostalgie, krásná muzika. V této souvislosti je nutné zmínit, že pro mě osobně jsou Beatles naprostá špička. ()

pepo

Skvele! Ron Howard v (mozno az prilis) rychlom tempe chrli jednu super historku za druhou, preklada to dokonalou hudbou a napaditou formou (fantasticky strih). Jediny problem je, ze ak clovek videl serial anthology a paradny imagine, tak tych novych info vela nie je a mnoho zaujimavych veci chyba. Ale ako non stop nadupany zabavny dokument je to pecka. 9/10 ()

Vitex

Jak po filmu řekl jeden můj kolega: "Další dokument, z kterého se nic nedozvíš. Ani slovo o ostatních kapelách té doby. Přitom dělat dokument o Beatles bez zmínky o Rolling Stones nemá smysl." Takže takhle. Ale samotného by mě to nenapadlo. Takže 4. ()

liborek_

Dělat dokument o Beatles bez zmínky o Rolling Stones samozřejmě smysl má... Třeba už jen proto, že Beatles byli první a lepší a RS nepotřebovali (mrk mrk). Ale vážně: Mnoho nového toho o Beatles říct nejde. Snad lze z různých soukromých archivů vyšťourat nikdy nepublikované fotky, videa nebo zvukové stopy, ale ty už základní příběh této kapely příliš nezkorigují; vždyť jejich unikátnost beztak poznají jen ti nejzarytější fandové (a i ti si stejně jen řeknou: "jé, tuhle fotku jsem ještě neviděl"). Přínos Howardova filmu je ale v jiném úhlu pohledu, z nějž nás nutí se na onen příběh dívat.___ Beatlemánie byl unikátní fenomén, který se ve většině biografií Beatles spíše jen konstatuje, ale do hloubky jde málokdo. Howard v tomto fimu jde ale docela brutálně na dřeň. Ne že by se mu podařilo beatlemánii vysvětlit (na to by si musel přizvat kádry z jiných oborů), ale ukazuje ji v nečekaných detailech, ve vzpomínkách nečekaných lidí a hlavně pevně vsazenou do kontextu doby, v němž se rýsují zásadní euro-americké rozdíly, převratné sociální změny, teprve se rodící postmoderna, neexistující standardy globální masové popkultury atd... (V kterém jiném dokumentu jsou Beatles takto interpretování v souvislosti s rasovou integrací v USA?) Nefalšovaný fanatismus davů pubescentů převádí "požitek" ze špičkově rekonstruovaných koncertních záznamů do ryze depresivní polohy; přeměna nadšených mladíků užívajících si nával globální slávy ve vyčerpané světoběžníky podprahově volající o pomoc je smutným pravzorem toho, co jsme o mnoho let později mohli poznat např. tady.... Tyto pocity z beatlemánie jsem necítil (nebo ne v takové intenzitě) u žádného jiného dokumentu o Beatles, ani u Antologie. Howard tento fanatismus nevysvětlil, ale pomáhá nám se nad jeho principy zamyslet. A vedle toho jako zákusek dává (opět z jiného úhlu pohledu) nahlednout na způsob, jakým Beatles (i díky tomuto fanatismu) definovali svět popkultury a ony chybějící standardy (překvapí dneska někoho koncert na stadionu pro 56 tisíc lidí?). Jinými slovy, Howard dokázal jako málokdo vyhmátnout význam Beatles pro dějiny popkultury.___ Dokumentu dost pomohlo, že se zaměřuje skutečně jen na jeden časový úsek (zdánlivě ten méně zajímavý v umělecké kariéře kapely) a nerozmělňuje ho předchozími, tehdejšími i následnými historkami & problémy bulvárního rázu. Ale i tato relativně krátká doba (cca 3 roky) změnila mnohé a Howard to ukazuje mistrně. Nad oním příběhem se neustále vznášela otázka "kdy ta bublina praskne?". Generační střet a všeobecná nezkušenost s novým fenoménem často plodily otázky typu: "Jaké místo si myslíte, že tenhle příběh Beatles bude mít v historii západní kultury?" Doteď mi v hlavě zní Paulova fascinující odpověď: “You must be kidding with that question. Culture. It’s not culture. It's a good laugh.” Jak se jen mýlil... ()

Hrabka

Moc pěkné nahlédnutí pod pokličku (koncertní léta) nejúspější kapely historie. Člověk se dozví informace, které nikde jinde nepochytí, pokud samozřejmě není nějaký zarytý fanoušek. Trochu jsem kluky litoval, za jakých podmínek museli na těch megakoncertech hrát. ()

mzss1

Viděno v kině. Povinnost pro všechny fanoušky Beatles, ale i pro až tak nezaujaté posluchače je to opravdu zajímavý dokument. Pěkně natočený, vystihující vše v období, kdy se z Beatles stali hvězdy, co prožívali po jednotlivých turné, návštěv různých zemí atd. K tomu není třeba nic dodávat. Kdo má alespoň trochu tuto skupinu rád, tak se mu tohle bude hodně líbit. ()

Snorlax

Chápu, že je složité natočit něco nového a objevného o Beatles, ale tenhle povrchní průlet jejich největšími hity je naprosto o ničem. Dvě, tři okrajové zmínky o tom, proč, jak dál a kam se případně posunout mohou být zajímavé pro někoho, kdo dosud o Beatles neslyšel. To, že někdo umí natočit hraný film, neznamená, že bude umět natočit i dokument. Howard je toho jasnou ukázkou. Jedna hvězdička za nostalgii a jedna za hudbu, která by si zasloužila hvězdiček pět, ale ne v tak odbytém dokumentu. ()

MikeCool

Ano, je to krásný a kvalitní dokument o spíše koncertní éře slavných The Beatles. Nicméně je to jen kapka v moři dokumentárních počinů o této nejslavnější kapele všech dob. ___ (Jiráskovo divadlo, Nový Bydžov) ()

nascendi

Mohol by som, ako takmer rovesník skupiny, ktorý v priamom prenose prežíval ich vzostup i pád, tvrdiť, že mi žiaden film o nich neprinesie nič nové. Ale dokument spred dvoch rokov bol pre mňa príjemným prekvapením, pretože akcentoval skupinu nie ako hudobníkov, ale ako fenomén doby, ktorý si rýchlo získal svojich fanúšikov a tí ho nakoniec v súlade s paradoxnou logikov zničili. S odstupom času je stále zreteľnejšie,akým významným hudobným míľnikom boli The Beatles. A aj bez odstupu času je možné tvrdiť, že Ron Howard vie filmy nakrúcať. A nemusia to byť iba dokumenty. ()

Slarque

Průvodce davovým šílenstvím jménem beatlemánie z první řady. Výhodou tohoto dokumentu je zaostření na první část hudební kariéry liverpoolské čtveřice. Díky tomu všechno vypadá optimističtěji a může skončit happy-endem. Ron Howard by mě sice jako režisér podobného filmu nikdy nenapadl, ale evidentně tohle spojení fungovalo. Ale z hudebního hlediska to nejzajímavější z tvorby The Beatles teprve přijde. Bude druhý díl? ()

Marze

Dokument má hodně bohatý archiv.Britové vám pořád říkají, že je vše "amazing", protože se vás bojí urazit. Jsou velmi neupřímní a jejich pravou fašištickou tvář poznáte po setmění, když u nich jdete do nějakého hudebního klubu. ()

marhoul

Perfektně a poutavě zpracovaný dokument, se strhující atmosférou! Lituji, že jsem to nezažila na vlastní kůži! Jít do kina na Beatles je bezesporu nevšední událost. :-) Ano, ano: podívat se na záběry, které jsme viděli tisíckrát cíleně, nebo jen letmo, během přepínání televizních stanic. A s jejich hudbou je to stejné... Známe ji všichni. Nemusíme být skalními fanoušky, ale přijde mi, že v rádiu jejich písnička člověka potěší vždycky. Přesto všechno je hlubokým zážitkem sledovat v bijáku ucelený dokument o letech jejich největší slávy, tzv. Beatlemánie. Tohle skutečně nemělo obdoby! Reakce lidí z celého světa napříč vyznáním,výchovou, politickým smýšlením, sociální nerovností i barvou kůže jsou i dneska k podělání. Běžte se na to všechno podívat, určitě to stojí za to! Jistě víte, že John Lennon jednou plácnoul, že jsou slavnější než Ježíš. Bigotní katolíci poté pálili jejich desky a plakáty na hranici, jako za středověku. Byl to tehdy veliký průser... Jenomže to, co ti kluci složili, jak úžasně hráli, jak několik let ustávali nápor popularity a tlak médií, to vše mě navádí k laškování s myšlenkou, jestli náhodou neměli jak se říká: dar od Boha. A Ježíš? To byl přece rozumný chlap. Ten by měl jejich hudbu možná taky rád. :-) A beztak by se Lennonovu bonmotu od srdce zasmál... :-) Každopádně, pokud nebyli slavní jako on v době Beatlemánie, dnes jistě jsou. Protože i naše malé děti (7r. a 2r. ), které ví o víře vcelku kulové, když jim není do zpěvu, ale chtějí slyšet hudbu, pouštějí si na tabletu stále dokola celé album z roku 1965 - Help! :-) ()

classic

THE BEATLES - Chrobáci, sú doteraz neprekonaní, a aj na dlhé desaťročia DOPREDU, sú bez akejkoľvek konkurencie. Nazval by som to výstižne, že ONI, t. j. - John, Paul, George a Ringo, toto účinné legendárne liverpoolské KVARTETO, vypustilo do celého SVETA, svojou HUDBOU, doslova a do písmena, čosi nevídané, totálnu davovú psychózu, aká nemá v dejinách hudby, absolútne žiadnu obdobu !!! Toľko nadržaných fanúšičiek, toľko všelijakých koncertov, to je u mňa velikánsky OBDIV a rešpekt, že im normálne závidím. Ale nie, ja nie som typom človeka, ktorý druhému závidí jeho úspech. Takéto ustavičné a extrémne vyčerpávajúce NASADENIE, nemohli vydržať extra dlhé časové obdobie, ale aj na jedno celé desaťročie, zmenili DEJINY !!! Oscarový režisér Howard, brilantným spôsobom nahliadol do ich súkromia, kariéry, životných úspechov, pocitov, že je na čase skončiť. Výborný dokument, pri ktorom si fanúšikovia chrobákov, určite prídu na svoje. Sú prirovnávaní k MOZARTOVI. ()