• Česko

(neoficiální název)

• Nizozemsko

Dokumentární

Velká Británie / USA, 2016, 102 min

Jen těžko by se hledal někdo vhodnější na zpracování sta hodin materiálu, než životopisy proslulý Ron Howard. Filmy jako Čistá duše, Těžká váha, Rivalové nebo právě The Beatles, mají jedno společné a tím je emocionální síla. Z tohoto dalšího zářezu do kinematografie jsem byla totálně v kolenou. Stejně, jako bych byla ze sexy nosu Ringo Starra. Ani ve snu by mě nenapadlo, že se někomu podaří přenést na plátno celou tuto desetiletou mánii jménem "The Beatles". Veselé počátky, skládání ve studiu, písničky na špici žebříčků, uplakané fanynky, světový obdiv, nezřízené koncerty, nároky, hledání samo sebe a závěrečné vystoupení na střeše. Éra obyčejných kluků z Británie sice skončila, ale není zapomenuta a díky tomuto dokumentu adekvátně připomenuta. 100000...%(25.10.2016)

Celkem velké zklamání...Beatles jsem nikdy nepovažovala za nejlepší skupinu, co kdy existovala. Nicméně pár jejich písniček mám hodně ráda, tak jsem měla celkem velká očekávání. Bohužel jsem se nic moc nového nedozvěděla a pozdější a mě o dost bližší období Beatles nebylo ani zahrnuto, což mě celkem mrzí.(25.7.2017)

Průvodce davovým šílenstvím jménem beatlemánie z první řady. Výhodou tohoto dokumentu je zaostření na první část hudební kariéry liverpoolské čtveřice. Díky tomu všechno vypadá optimističtěji a může skončit happy-endem. Ron Howard by mě sice jako režisér podobného filmu nikdy nenapadl, ale evidentně tohle spojení fungovalo. Ale z hudebního hlediska to nejzajímavější z tvorby The Beatles teprve přijde. Bude druhý díl?(2.11.2016)

Jak řekla Whoopi Goldberg: "They were fucking amazing!" Beatles beru jako takovou modlu, která položila základní kámen pro pozdější rockovou scénu. Jedním z mých snů bylo, že bych se narodil na konci 40. minulého století a zemřel na konci 20. let tohoto století - to by pro mě byl ideální stav, protože bych prožil něco úžasného... Beatles stvořily jedny z nejlepších skladeb v historii hudby, a pokaždé jsou zaslouženě první v žebříčku Nejlepších kapel. A ti kdo tvrdí, že tvořily sračky (a jednoho takového magora osobně znám), jejich debilní žvásty ignoruji, protože se jedná o jedince, kteří neví, co znamená kvalitní hudba. Já vím každý máme rádi něco jiného (proto taky existuje rčení Sto lidí = sto chutí) ale tohle je jednoduché a prosté kacířství... Brouci posunuli hudbu až za hranice uvěřitelnosti. Dokument pěkně mapuje začátky, trable, koncerty a podobné události prvních pěti let jejich existence. Musím říct, že vše je filmařsky dobře zpracováno. Komentáře takových hvězd jako již zmíněná Whoopi Goldberg, Richard Curtis (scenárista a stvořitel Mr.Beana), nebo Sigourney Weaver, a samozřejmě komentář samotných členů kapely, velmi potěšil. Co mě trošku štve, je ten fakt, že snímek se utnul právě v té době, kdy začali vydávat hotové pecky (Oh Darling, Revolution, Come Together apod.) které jsou úplným počátkem hard rocku. Hudbu předtím ale také považuji za neuvěřitelně skvělou. Jejich písně jsou hravé, originální, svěží, pěkně rytmické a pozitivní, a vždy vás nějakým zázračným způsobem uhranou, nebo vám extrémně zvednou náladu. A jejich písně jsou prošpikované celým snímkem, a kdybych měl přeci jen vybrat jejich nejlepší skladbu, je to určitě Don't Let Me Down, která zazní v úplném závěru snímku. Určitě se nejedná o nejlepší dokument o Beatles, ale je to jeden z nejlepších hudbeních dokumentů posledních let. A jak by řekl John Lennon: "Kurva, já tu muziku tak miluju." - proto musím ohodnotit 5*(22.9.2017)

Stejně jako Califf i já jsem se bál že mě dokument zklame ve výběru známých a už "provařenych" písní, které jsou ikonicke pro tvorbu Brouků. Ale i já toužil spatřit tvorbu druhé poloviny jejich společného života. To jsem bohužel nedostal. Naštěstí to Ron Howard zachraňuje skvěle odvedenou prací, takže o zklamání se rozhodně nejedná. Díky bratrankum jsem se do Beatles v posledním roce zaposlouchal a to zejména do jejich tvorby pro mnoho lidí neznámé. A musím uznat, že hudba je to nadčasová a tak nezbývá než doufat v pokračování dokumentu z tohoto období... Díky Rone a díky kluci (bratranci) za seznámení s Beatles 😉(31.10.2016)

• - The Beatles: Eight Days a Week – The Touring Years bol zostavený z viac než 100 hodín vzácnych a doposiaľ nevidených nahrávok získaných od fanúšikov, spravodajských agentúr a národných archívov, ako i zo súkromnej zbierky kapely. (Zdroj: Itafilm)