• Česko

(neoficiální název)

• Nizozemsko

Dokumentární

Velká Británie / USA, 2016, 102 min

V tomto dokumentu je nakrásně vidět, jak Brouci předběhli svoji dobu. Nepředběhli ji jen co do svých úžasných písní, ale taky co do koncertování, na jejich obrovské performance (především v USA) nebyl tenkrát ještě nikdo připravený, nebyli lidé ani koncertní technika, o security ani nemluvě. Kdo však byl, byly zástupy jejich gruppies, tedy uječených fanynek, kvůli kterým John a co. neslyšeli, co zpívají a díky kterým se svými live vystoupeními v roce '66 nakonec skončili. Dokument od amerického režiséra Rona Howarda nepřináší nic moc nového (tedy kromě těch dosud nikdy neviděných záběrů), hlavně tedy pro fanoušky The Beatles, kteří už mají o své kapele něco načteno a kteří už viděli např. skvělou dokumentární sérii Anthology. Ale to nic nemění na tom, že The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years je výtečný film, vymazlený do posledního detailu, plný beatlovského humoru a samozřejmě hlavně jejich nezapomenutelné muziky. A sami Brouci tenkrát ani nevěděli, jaké slavné osobnosti v publiku měli- herečky Whoopi Goldberg a Sigourney Weaver nebo muzikanta Elvise Costella. A už vůbec nemohli tušit, že se jejich hudba dostane do odborné literatury a že svoje fanoušky budou mít ještě půl století od posledního koncertu- tentokrát už sice bez hysterického jekotu, ale o to zarytější a věrnější. Pro nás fanoušky film povinnost (když si před vás v kině sedne dvojice Anglánů, je zážitek o to sugestivnější, hehe), pro ostatní pak zajímavý náhled, co fenomén Beatles znamenal pro svoji generaci v krásných letech šedesátých. "Kultura? To si snad děláte srandu. Tohle přece není žádná kultura, tohle je zábava."(25.9.2016)

Tak nikdy jsem nebyl vyložený fanoušek, ale jako dokument pro mě nad očekávání. Film zachycuje kapelu od jejího vzniku po nejslavnější léta a jejich období tour. Nebylo to prošpikovýno emocemi jako například v Amy, ale po režijní stránce se podařilo vytvořit perfektní dílko, dost intenzivní i pro ty, které tento fenomén nezajímá......8/10(22.9.2016)

Výborný dokument o naslávnejšom koncertnom období Beatles. Asi najšialenejšie davy a správanie fanúšičiek, aké sa dá predstaviť. A to na celom svete. Posledné minúty dokumentu ukazujú, aký to bol kontrast oproti neskoršiemu pokojnejšiemu štúdiovému obdobiu. Môj obdiv má ten, kto na koncertom zázname našiel mladé dievčatko Sigourney Weaver šaliace sa do rytmu, a ako to sympaticky pre dokument priznala. Pozor, treba dopozerať aj titulky do konca, je tam ešte odkaz od The Beatles. –––– Kamkoli jsme se pohli, vypukly demonstrace všeho druhu. –––– Chodilo se na Beatles. Nemělo to nic společnýho s hudbou.(6.9.2018)

Skvele! Ron Howard v (mozno az prilis) rychlom tempe chrli jednu super historku za druhou, preklada to dokonalou hudbou a napaditou formou (fantasticky strih). Jediny problem je, ze ak clovek videl serial anthology a paradny imagine, tak tych novych info vela nie je a mnoho zaujimavych veci chyba. Ale ako non stop nadupany zabavny dokument je to pecka. 9/10(23.3.2018)

Jak řekla Whoopi Goldberg: "They were fucking amazing!" Beatles beru jako takovou modlu, která položila základní kámen pro pozdější rockovou scénu. Jedním z mých snů bylo, že bych se narodil na konci 40. minulého století a zemřel na konci 20. let tohoto století - to by pro mě byl ideální stav, protože bych prožil něco úžasného... Beatles stvořily jedny z nejlepších skladeb v historii hudby, a pokaždé jsou zaslouženě první v žebříčku Nejlepších kapel. A ti kdo tvrdí, že tvořily sračky (a jednoho takového magora osobně znám), jejich debilní žvásty ignoruji, protože se jedná o jedince, kteří neví, co znamená kvalitní hudba. Já vím každý máme rádi něco jiného (proto taky existuje rčení Sto lidí = sto chutí) ale tohle je jednoduché a prosté kacířství... Brouci posunuli hudbu až za hranice uvěřitelnosti. Dokument pěkně mapuje začátky, trable, koncerty a podobné události prvních pěti let jejich existence. Musím říct, že vše je filmařsky dobře zpracováno. Komentáře takových hvězd jako již zmíněná Whoopi Goldberg, Richard Curtis (scenárista a stvořitel Mr.Beana), nebo Sigourney Weaver, a samozřejmě komentář samotných členů kapely, velmi potěšil. Co mě trošku štve, je ten fakt, že snímek se utnul právě v té době, kdy začali vydávat hotové pecky (Oh Darling, Revolution, Come Together apod.) které jsou úplným počátkem hard rocku. Hudbu předtím ale také považuji za neuvěřitelně skvělou. Jejich písně jsou hravé, originální, svěží, pěkně rytmické a pozitivní, a vždy vás nějakým zázračným způsobem uhranou, nebo vám extrémně zvednou náladu. A jejich písně jsou prošpikované celým snímkem, a kdybych měl přeci jen vybrat jejich nejlepší skladbu, je to určitě Don't Let Me Down, která zazní v úplném závěru snímku. Určitě se nejedná o nejlepší dokument o Beatles, ale je to jeden z nejlepších hudbeních dokumentů posledních let. A jak by řekl John Lennon: "Kurva, já tu muziku tak miluju." - proto musím ohodnotit 5*(22.9.2017)

• - The Beatles: Eight Days a Week – The Touring Years bol zostavený z viac než 100 hodín vzácnych a doposiaľ nevidených nahrávok získaných od fanúšikov, spravodajských agentúr a národných archívov, ako i zo súkromnej zbierky kapely. (Zdroj: Itafilm)