• Česko

(neoficiální název)

• Nizozemsko

Dokumentární

Velká Británie / USA, 2016, 102 min

Celkem velké zklamání...Beatles jsem nikdy nepovažovala za nejlepší skupinu, co kdy existovala. Nicméně pár jejich písniček mám hodně ráda, tak jsem měla celkem velká očekávání. Bohužel jsem se nic moc nového nedozvěděla a pozdější a mě o dost bližší období Beatles nebylo ani zahrnuto, což mě celkem mrzí.(25.7.2017)

Jen těžko by se hledal někdo vhodnější na zpracování sta hodin materiálu, než životopisy proslulý Ron Howard. Filmy jako Čistá duše, Těžká váha, Rivalové nebo právě The Beatles, mají jedno společné a tím je emocionální síla. Z tohoto dalšího zářezu do kinematografie jsem byla totálně v kolenou. Stejně, jako bych byla ze sexy nosu Ringo Starra. Ani ve snu by mě nenapadlo, že se někomu podaří přenést na plátno celou tuto desetiletou mánii jménem "The Beatles". Veselé počátky, skládání ve studiu, písničky na špici žebříčků, uplakané fanynky, světový obdiv, nezřízené koncerty, nároky, hledání samo sebe a závěrečné vystoupení na střeše. Éra obyčejných kluků z Británie sice skončila, ale není zapomenuta a díky tomuto dokumentu adekvátně připomenuta. 100000...%(25.10.2016)

V poslední době jdou hudební dokumenty na dračku, a tak i fanoušci Beatles si musí přijít na své. Tentokrát se do projektu pustil Ron Howard a své práce se ujal velmi dobře, protože dokázal velmi autenticky zpracovat klima v prvotních letech kapely (tzv. Beatlemánie) a tuto atmosféru dokázal přenést na diváka skvělým způsobem- nadšení a euforie v prvních měsících obrovského vzestupu a poté značné otrávení a včasné Dost!. Film dokáže odpovědět na základní otázky, zejména proč se Beatles stali takovým fenoménem, i po 50 letech dosud nepřekonaným vrcholem ve svém období (přirovnání Johna Lennona k plující lodi je vynikající) a také proč následoval rychlý konec živých vystoupení a jakýsi úpadek (k tomuto bodu jsem si vzpomněl na trefné "Čeho je moc, toho je příliš"). Názvy filmů "Hard day's night", "Help!" a také "Eight days a week" tedy zachycují náladu členů po období jejich zenitu, ovšem to, co dokázali během tak krátkého období, je velmi nevídané. Trochu mě zklamalo, že se jedná pouze o období 62-66, protože jsem čekal vysvětlení a popis rozchodu cest jednotlivých aktérů (moje chyba, mám si číst obsahy), ale nakonec jsem si uvědomil, že Ron to tak chtěl a má to tak být. Pro skalní fanoušky Beatles se tento dokument stává jednoznačnou povinností a i další milovníci hudby (včetně mě) se určitě o něco obohatí.(8.11.2016)

Před padesáti lety bych za to dal košili i kabát, ale věc se mění, a osmý den týdne bychom prošustrovali stejně jako stávajcích sedm. A tak se spokojím s diskursem s prvním uvedeným komentátorem (Lima *****): "Svůj obdiv k The Beatles dělím na dvě etapy - před albem ´Revolver´ a to, co přišlo po něm." Obě období se dají snadno vysledovat, určit jejich zlom však asi nebude snadné, spíš "jak to kdo vidí". I raném období se se vyskytují skladby harmonicky náročné a textově spíš zajímavé (např. If I Fell), ale předělovou deskou je pro mě Rubbersoul (také jsem si jí kdysi obstaral jako první) - písničky jsou zde zcela jiného typu než na "Help", experiment se ještě nestal sebeúčelem, i když je už i zde vstupní branou; a možná že právě písničky jako "Člověk Nikde" či zkouřený "Skandinávský nábytek" budou jejich (ve)smírným odkazem.(7.9.2018)

Viděno v kině. Povinnost pro všechny fanoušky Beatles, ale i pro až tak nezaujaté posluchače je to opravdu zajímavý dokument. Pěkně natočený, vystihující vše v období, kdy se z Beatles stali hvězdy, co prožívali po jednotlivých turné, návštěv různých zemí atd. K tomu není třeba nic dodávat. Kdo má alespoň trochu tuto skupinu rád, tak se mu tohle bude hodně líbit.(28.9.2016)

• - The Beatles: Eight Days a Week – The Touring Years bol zostavený z viac než 100 hodín vzácnych a doposiaľ nevidených nahrávok získaných od fanúšikov, spravodajských agentúr a národných archívov, ako i zo súkromnej zbierky kapely. (Zdroj: Itafilm)