The Beatles Live

(neoficiální název)

Dokumentární

Velká Británie / USA, 2016, 102 min

Tak nikdy jsem nebyl vyložený fanoušek, ale jako dokument pro mě nad očekávání. Film zachycuje kapelu od jejího vzniku po nejslavnější léta a jejich období tour. Nebylo to prošpikovýno emocemi jako například v Amy, ale po režijní stránce se podařilo vytvořit perfektní dílko, dost intenzivní i pro ty, které tento fenomén nezajímá......8/10(22.9.2016)

Jak řekla Whoopi Goldberg: "They were fucking amazing!" Beatles beru jako takovou modlu, která položila základní kámen pro pozdější rockovou scénu. Jedním z mých snů bylo, že bych se narodil na konci 40. minulého století a zemřel na konci 20. let tohoto století - to by pro mě byl ideální stav, protože bych prožil něco úžasného... Beatles stvořily jedny z nejlepších skladeb v historii hudby, a pokaždé jsou zaslouženě první v žebříčku Nejlepších kapel. A ti kdo tvrdí, že tvořily sračky (a jednoho takového magora osobně znám), jejich debilní žvásty ignoruji, protože se jedná o jedince, kteří neví, co znamená kvalitní hudba. Já vím každý máme rádi něco jiného (proto taky existuje rčení Sto lidí = sto chutí) ale tohle je jednoduché a prosté kacířství... Brouci posunuli hudbu až za hranice uvěřitelnosti. Dokument pěkně mapuje začátky, trable, koncerty a podobné události prvních pěti let jejich existence. Musím říct, že vše je filmařsky dobře zpracováno. Komentáře takových hvězd jako již zmíněná Whoopi Goldberg, Richard Curtis (scenárista a stvořitel Mr.Beana), nebo Sigourney Weaver, a samozřejmě komentář samotných členů kapely, velmi potěšil. Co mě trošku štve, je ten fakt, že snímek se utnul právě v té době, kdy začali vydávat hotové pecky (Oh Darling, Revolution, Come Together apod.) které jsou úplným počátkem hard rocku. Hudbu předtím ale také považuji za neuvěřitelně skvělou. Jejich písně jsou hravé, originální, svěží, pěkně rytmické a pozitivní, a vždy vás nějakým zázračným způsobem uhranou, nebo vám extrémně zvednou náladu. A jejich písně jsou prošpikované celým snímkem, a kdybych měl přeci jen vybrat jejich nejlepší skladbu, je to určitě Don't Let Me Down, která zazní v úplném závěru snímku. Určitě se nejedná o nejlepší dokument o Beatles, ale je to jeden z nejlepších hudbeních dokumentů posledních let. A jak by řekl John Lennon: "Kurva, já tu muziku tak miluju." - proto musím ohodnotit 5*(22.9.2017)

Skvele! Ron Howard v (mozno az prilis) rychlom tempe chrli jednu super historku za druhou, preklada to dokonalou hudbou a napaditou formou (fantasticky strih). Jediny problem je, ze ak clovek videl serial anthology a paradny imagine, tak tych novych info vela nie je a mnoho zaujimavych veci chyba. Ale ako non stop nadupany zabavny dokument je to pecka. 9/10(23.3.2018)

Svůj obdiv k The Beatles dělím na dvě etapy - před albem ´Revolver´ a to, co přišlo po něm. První etapu jsem vždycky nějak blahoskloně přehlížel, bral jí jako dobu chytlavých písníček (takové to bezstarostné "ona tě miluje, jééé, jééé, jééé..."), které si v rádiu klidně poslechnu, ale už se k nim nevrátím, ale počínaje albem ´Revolver´, kdy Beatles byli téměř rozhodnuti skoncovat s koncertováním (jak oni doslova prohlásili "s tím cirkusem, který nemá s hudbou nic společného"), protože v tom řevu šedesátitisícových davů nebylo slyšet vlastního slova, natož pak instrumentních odposlechů, tak tuhle jejich etapu tvorby považuju za to nejlepší a nejprogresivnější, co kdy rocková muzika přinesla. Beatles nasávali jak houby po dešti mraky hudebních vlivů, počínaje dřevním rock´n´rollem (ty hlavně v počátku), přes symfonickou hudbu až po indické prvky se zvuky sitár. Jako první přinesli hudebnímu světu přebustrované zvuky kytary, takže některé jejich písně jsou považovány za první hardrockové skladby vůbec, na již zmíněném albu ´Revolver´ přinesli odvážnou fúzi s indickou hudbou ve skladbě ´Tomorrow Never Knows´ s dosud v rockové hudbě neslyšeným rytmem bicích a pak už jejich hudební genialita, kdy nadobro sekli s koncertováním a věnovali se čistě studiové práci, jela jak na běžícím páse. Ne nadarmo se alba ´Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band´, ´Abbey Road´a především mnou nejvíc milované ´The White Album´ (těch prvků, žánrů a odvážných hudebních experimentů, co tahle dvoudeska obsahuje, to je něco neuvěřitelného) v pravidelných anketách hudebních kritiků umísťují všechny tři v první dvacítce nejlepších rockových alb všech dob. Takové např. ´ Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band´, to je triumf hudební produkce (George Martin byl génius!!!), se všemi jejími zvukovými vychytávkami, páskami přehrávanými pozpátku, smyčkami, využitím symfonické hudby atd. atd. A právě touhle tvůrčí etapou se Howardův film nezabývá, ten pouze přibližuje jejich tvůrčí etapu před zlomovým albem´Revolver´, ukazuje, že celosvětová ´Beatlesmánie´v první polovině 60.let byla něco bezprecedentního, co se žádné jiné hudební formaci zopakovat již nikdy nepodařilo. Jak jeden slavný hudební publicista prohlásil, Beatles nás navždy zbavili nudy. Byli něčím zcela novým. Do té doby se prosazovali pouze jednotliví intepreti zpěváci (Elvis Presley, Sinatra atd.), doprovázeni anonymním orchestrem a pak přišli přidrzlí kluci z Liverpoolu a veškeré zažité popkulturní pořádky zbourali do základu. Nahrávala jim i doba - počínající společenské změny v 60.letech, jejich obrovský baby boom, kdy právě dospívající mládež postrádala někoho, s kým by se mohla identifikovat (s kým jiným, než s klukama s rebelskými účesy, že ano), a v tomto nesmírném společenském kvasu (konec "nevinnosti" a naivity 50.let , protesty proti válce ve Vietnamu, proti rasové segregaci, počínající éra hippies v 2.pol 60. let, revoluční hnutí v Evropě a v neposlední řadě i počínající "sexuální revoluce") byli Beatles jedněmi z nejvýraznějších "vlajkonošů" těchto změn. Můžete milovat Floydy, Led Zeppelin, Black Sabbath, Metallicu a jiné, ale nikdo nemůže popřít, že největší vliv na moderní rockovou tvorbu měli tihle čtyři kluci z Liverpoolu.(22.5.2017)

Jen těžko by se hledal někdo vhodnější na zpracování sta hodin materiálu, než životopisy proslulý Ron Howard. Filmy jako Čistá duše, Těžká váha, Rivalové nebo právě The Beatles, mají jedno společné a tím je emocionální síla. Z tohoto dalšího zářezu do kinematografie jsem byla totálně v kolenou. Stejně, jako bych byla ze sexy nosu Ringo Starra. Ani ve snu by mě nenapadlo, že se někomu podaří přenést na plátno celou tuto desetiletou mánii jménem "The Beatles". Veselé počátky, skládání ve studiu, písničky na špici žebříčků, uplakané fanynky, světový obdiv, nezřízené koncerty, nároky, hledání samo sebe a závěrečné vystoupení na střeše. Éra obyčejných kluků z Británie sice skončila, ale není zapomenuta a díky tomuto dokumentu adekvátně připomenuta. 100000...%(25.10.2016)

• - The Beatles: Eight Days a Week – The Touring Years bol zostavený z viac než 100 hodín vzácnych a doposiaľ nevidených nahrávok získaných od fanúšikov, spravodajských agentúr a národných archívov, ako i zo súkromnej zbierky kapely. (Zdroj: Itafilm)