Dalších deset minut II.

Ten minutes older - The Cello

Ďalších desať minút II.: Čelo

Drama / Muzikál / Romantický / Sci-Fi

Velká Británie / Německo / Francie, 2002, 95 min

Podobně jako u "jedničky" bych to viděl na tři a půl. Nejlepší příspěvek je bohužel hned ten první (Bertolucci), Menzel natočil příjemný pomníček R. Hrušínskému (ale funguje to asi hlavně na čechy), filmy Claire Denis a M. Figgise se nedají "ukoukat", Szabó je průměr, Radford nuda, Schlöndorffův film je zábavný (jediný, kdo to téma nebere tak smrtelně vážně) a Godard je prostě Godard.(21.1.2004)

B. Bertolucci **** (Bravurně zhuštěný příběh o odloučení od vlastní kultury a niterném návratu k ní po několika letech.) - - - M. Figgis * (Nepochopil jsem, neoslovilo mne to. Navíc trik s rozdělením obrazovky do několika okének jsem viděl již několikrát a v mnohem smysluplnějším zpracování.) - - - J. Menzel *** (Snad až příliš sentimentální a ty mlsné záběry na ženské prdelky si Menzel taky mohl odpustit. Přesto pohled na tvář Hrušínského jako mladíčka a jako starce je působivý velmi) - - - I. Szabó *** (Výročí svatby, opilý manžel, hádka, deset minut. A všechno je najednou úplně jinak... Zpracování je přes svojí funkčnost poněkud průhledné.) - - - C. Denis ***** (Dialog filozofa Jeana-Luca Nancyho a jeho studentky. Čas je všudypřítomný stejně jako prostor a být cizincem neznamená nebýt v sounáležitosti. Ten moment, těch deset minut je ona vzdálenost, která nás odděluje.) - - - V. Schlöndorff ***** (Vznešený text sv. Augustina z jeho Vyznání režisér ironicky konfrontuje s přízemností lidí v kempu. Ano, ano i Augustin může být otravný hmyz...) - - - M. Radford **** (Můj bože, kéž by Radford natočil takovouto celovečerní sci-fi! Skutečně hypnotické krasosmutnění...) - - - J.-L. Godard ***** (Posledních deset minut z konce časů. Intelektuálních, melancholických...)(25.2.2009)

První půlku jsem neviděl, ale druhá je velmi nevyrovnaná. Nejvíce mě zaujal Radford s citlivou sci-fi povídkou o čase a cestování vesmírem. Naopak Figgis dodal další téměř nekoukatelný experiment a Denis natočila černobílou sociologickou přednášku o cizincích. Obě jmenované měly s časem společné jen to, že nás o něj okradly.(25.11.2003)

• MsUtahraptor

Histoire d'eaux- *** About Time 2- odpad! Čtyři obrazovky, spousta klapavého běhání a nesouvislé žblebty (nejen) o Churchillovi. One Moment- ** Být to video na YouTube, dám palec nahoru. Od filmového kraťasu ale čekám něco jiného. Ten Minutes After- *** Vers Nancy- ** The Enlightenment- **** Addicted to the Stars- *** Dans le noir du temps- *(31.3.2016)

Godard svým sestřihaným pásmem o zániku a smrti (nejen) filmu a Bertolucci svižně natočeným podobenstvím o indickém imigrantovi dokumentují, proč představují nejznámější jména ze všech zúčastněných, a posouvají výsledné hodnocení značně nahoru. Zbývajícím snímkům chybí tempo, dostatečně dobrý a kvalitně rozvedený nápad i hutnost filmové řeči a působí tak trochu upoceně a příliš chtěně. Ač se vesměs snaží o umělecký výraz, do kvality Ericeova dílka z první kompilace Ten Minutes Older: The Trumpete jim mnoho schází. Menzelovu Hrušínskému chybí hlubší obsah, sebeironizující filosofické stati o jinakosti zase filmovost, Radfordovo sci-fi s dobrou tklivou atmosférou zmírá na předem prohlédnutelnou pointu, Figgis je divácky až příliš nepřívětivý, Schlöndorfovo bizarní spojení pokleslého kempování a svatého Augustina je stěží více než jen bizarní a Szabóův příspěvek je špatně natočený i zahraný. Celkově se jedná o nepříliš zdařilý počin, který trpí snahou říci příliš mnoho a v konečném součtu říká méně než jeho předchůdce.(13.2.2011)