Komentáře uživatelů k TV seriálu (14)

Příjemné prostředí, příjemné postavy a příběh o rodině, která se rozhodla z Anglie zmizet, vše hodit za hlavu a začít žít nový život v oblasti, kde si nikdo nehraje na to, kolik má peněz pod polštářem, ale jak moc čistá duše je. Místy jsou ty příběhy trošku slabší, místy zase pro změnu vážnější, ale sem tam jsem se od srdce opravdu příjemně zasmál. Po první sérii tak doufám, že seriál udrží tempo a i v nadcházejících letech pojede v podobném tempu. Já si myslím, že tenhle pohodový život uprostřed Korfu se může nechat vyprávět i dlouhodoběji.(20.10.2017)

Mírné zklamání a souhlas s tulenem. Přečetla jsem hodně knih od Geralda, obzvlášť mně utkvěla v hlavě kniha Chytněte mi guerézu, kterou jsem četla několikrát, ale tohle bylo jak z úplně jiného prostředí a atmosféry, či jak to nazvat, než jak jsem byla zvyklá číst. Já vím, že je to hlavně o rodině, kde se řeší víc mamka, než všichni ostatní, ale asi jsem čekala něco trochu jiného. Konec si říká o pokračování, tak pak uvidím. Ne, rozhodně to není špatné, ale kdo zná Geraldovy knihy, tak to pochopí.(14.7.2016)

Milý až roztomilý seriál. Zpočátku se zdá že veskrze o ničem, ale s postupem děje se rozvíjejí jednak lehkonohé úvahy o rozdílech mezi řeckým (jižním) a britským (upjatým) způsobem života. Z humorných scének zejména se zvířátky (jak je napsaná knížka) se těžiště pomalu přesouvá do potíží a krásy rodinného souručenství a vyprávění nabírá na emocích.(12.11.2017)

Miluju knihy Geralda Durrella a přečetla jsem všechny .Tahle je mírně jiná,vychází z mixu O mé rodině a její zvířeně a Ptáci, zvířata a moji příbuzní. Tyhle knihy byly napsány skrze oči malého kluka, který se svoji mírně potrhlou, leč milující a laskavou rodinou přijel na Korfu, aby se do něj všichni bezmezně zamilovali a chtěli tam žít. Doufám, že bude pokračování, protože taková pitva želv na verandě, nebo výlet na oslici Sally k paní hraběnce na oběd, nebo spadnutí Donalda do studny, to vše je popisováno s obrovskou lehkostí a láskou a specifickým způsobem vyjadřování s množstvím metafor a přirovnání a vy víte, že tam jste přesně chtěli být s nimi.Co na tom, že maminka byla ve skutečnosti o mnoho menší, v knize nebyla brána jako hlavní postava a se Svenem to bylo kapánek jinak, všichni hráli s chutí, nasazením, báječná hudba, moc jsem si to užila. Podotýkám, že bratr Larry se opravdu stal uznávaným spisovatelem. Skvělé,jen to nelze otrocky přirovnávat ke knihám.(26.12.2017)

Obrovská pohoda. 1) Převést Durrellovy knížky na plátno je práce pro vraha. Zatímco spisovatelovo vyprávěčské mistrovství ustojí i dlouhé popisy zvířecí říše a postřehy o jejich chování, film by to evidentně nezvládl. A tak tvůrci logicky sáhli po rodinných vztazích a učinili je středobodem seriálu. Z Gerryho se stává jen jeden z cáklých členů rodiny a přírodopisná líčení téměř vymizela._____ 2) Ale kupodivu navzdory chatrnému ději a popisu postav, který navíc doznal řady (nežádoucích, nutno podotknouti) změn oproti knižním předlohám i skutečnosti, se scénáristovi Simonu Nyeovi a režisérům podařilo zachytit to nejdůležitější poselství - o vztazích mezi lidmi, o rodinných poutech, o dnes tak aktuální jinakosti a v neposlední řadě o půvabném ostrově Korfu i svérázu místního obyvatelstva._____ 3) Život rodiny byl méně idylický, než jak jej známe z Durrellových knížek. Matka Louisa, narozená v Indii, se provdala za projektanta železnic. Když zemřelo její druhé dítě - několikaměsíční dcerka - na záškrt, matka začala pít. Poté, co manžel skonal v roce 1928 na mrtvici jako důsledek přepracování, rodina se vrátila do Evropy. Louisa uvažovala o sebevraždě. Gerrald po své smrti zanechal nepublikované vzpomínky, v nichž odhalil rodinná tajemství. Mother took to mourning the death of my father in earnest, napsal, with the aid of Demon Drink. Píše rovněž o tom, jak se nervově zhroutila._____ Durrellovi strávili pár let v Bournemouth, kde Gerald chodil do školy. Scéna v ředitelně Gerryho školy v seriálu vychází ze skutečné události._____Cesta do Řecka nevznikla spontánně: What we all need is sunshine. Ve skutečnosti začala matka opět pít a Larry, jak píše Gerald, decided that decisive action must be taken... Corfu was like being allowed back into Paradise. Ovšem 16letá Margo a 10letý Gerald trpěli steskem po domově. První jaro na ostrově bylo neobvykle chladné a skličující. Žádné splachovací záchody a ustavičné pohřby matku deprimovaly. Až když jejich nový rodinný přítel, taxíkář Spiro, jim našel vilu se zahradou a zařídil výplatu nedobytných peněz z banky, začal onen popisovaný rajský život._____Když se Italové po dobytí Albánie dostali do vzdálenosti 3 km přes záliv, Lousina banka v Londýně varovala matku, že ji odřízne od peněz, zůstane-li na ostrově a tak se v červnu 1939 rodina vrátila do Anglie._____ 4) Uvedené skutečnosti i mnoho dalších detailů ze života Durrelových autoři seriálu očividně znali. Opustili dětskou lyriku Durrelových knížek a přiklonili se k více dospělému trochu hořkému vidění skutečnosti. Bylo to správné? Ať rozhodnou diváci. Za sebe říkám, že přes počáteční nemilé překvapení jsem nakonec tomuto pojetí přišel na chuť a ocenil odlišný přístup tvůrců._____ 4) Seriál byl natáčen v opuštěné vesnici Danilia, 8 km od starého korfského přístavu. Dnes ji vlastní rodina Daskalantonakisů (majitelé i hotelové sítě Grecotel), kteří ji jako skanzen umožňují navštívit svým hotelovým hostům._____ 5) Výrazný dojem na mě zanechali 26letý Josh O´Connor (budoucí spisovatel Lawrence Durrell), 14letý kouzelný Milo Parker (autor knižních předloh, přírodovědec a spisovatel Gerald Durrell) a 22letý Callum Woodhouse (vášnivý milovník zbraní Leslie Durrell)._____(20.5.2018)

Strašně fajn rodinná podíváná, díky HBO, že to k nám přitáhli.(13.1.2018)

Knihy som nečítal. Ale tak pohodový a kľudný seriál tu už dávno nebol. Konečne, túto príjemnú sériu vrelo odporúčam.(3.12.2017)

Grécky šalát pre dušu servírovaný v utešenom britskom porceláne.(28.6.2018)

Těšila jsem se moc a moc na tenhle seriál....a to byla možná chyba. Nebo je větší chyba v tom, jak moc se odklonili od všech Geraldových knih a z vynikající předlohy udělali něco průměrného. Tak třeba ctěná máti, distinguovaná postarší paní je zde nadrženou fešandou? Nejvtipnější scénky z knih jsou z většiny vypuštěny, proč proboha? Perličky typu Lugaretsiiny nemoci, Bobek, Blink, Macanda, stráčata, pitva želvy na verandě aj. - nikde. Jsem ve třetině druhé série a mám chuť sundat na 3 hvězdy. Za tvůrce je mi stydno, to si Gerry nezasloužil. Raději se vrátím k jeho knížkám.(24.3.2018)

Chybí atmosféra Řecka,spíš jak příběh z Yorkshire. Edit-od druhé série je seriál výpravnější a hezčí.(23.6.2018)

Pokud (jako já) čtete knihy G.Durrela od dětství a znáte je skoro nazpaměť, předem varuju - seriál sice přebírá námět a postavy (nebo spíš jejich jména), ale ani zdaleka není adaptací knih. Knihy jsou psané očima malého Geralda, plné okouzlení přírodou, laskavé, humorné - to se bohužel ani zdaleka nepovedlo do seriálu dostat. Otázka je, jestli se o to vůbec tvůrci snažili, asi ne. Zabývají se spíš matkou a jejími problémy s rodinou - financemi, výchovou dětí - a její samotou. Seriál tak působí spíš lehce depresivně, zaměřuje se na (spíš vykonstruovanou a občas uměle přepjatou) dramatičnost a vztahy. Ani jedno v Durrelových knihách takto podané nenajdete. Dost nepochopitelné jsou pro mně zásadní posuny v postavách i v ději - jakoby autoři seriálu nasekali knihy na kousky a pak je složili uplně jinak, půlku věcí zahodili a nahradili svými "vylepšeními". Čekal jsem uzavřený seriál, který má jasný děj a pevný počet dílů - ale vypadá to, že je to klasická příprava na nastavovanou kaši, s obvyklými seriálovými klišé. I když jsem chtěl seriál sledovat bez předsudků a nesrovnávat s knihami, dost dobře to nejde a čím dál víc mi to vadí. Čím dál víc mám pocit, že bylo zneužito jméno a popularita Durrelových knih. Možná, že v něčem je seriál realistický, nedokážu posoudit, ale netěšil jsem se na drama, ale na pohodu knížek převedenou na obrazovku ... Je to veliká škoda, protože potenciál na lepší výsledek tady byl. Ale dnešní "tvůrci" jsou už asi svým uvažováním a vnímáním natolik jinde, že půvab a jemný humor Durrelových knížek vůbec nechápou ? Doba si asi žádá drama - že jsou pak všechny TV seriály podobné a stejně povrchní, to už asi nikoh onetrápí. --- Dalším problémem je kamera a obrazové pojetí - přestože to bylo skutečně točeno na Korfu v exteriérech, působí výsledek spíš uměle a nějak stísněně ... Hudba není špatná, resp. je na první poslech zajímavá, ale postupně mně začala spíš obtěžovat svou kolovrátkovitostí a výrazností --- Váhám mezi dvěma a třemi hvězdičkami - není to uplně špatný, ale přesto je to zklamání ... (hodnoceno po shlédnuté prvních sérii)(9.5.2016)

Zapomeňte na O mé rodině a jiné zvířeně i na obě pokračování. Knihy totiž střídají zejména dvě základní polohy - malebné popisy krás Korfu a jeho živočišné říše z pohledu desetiletého kluka se zábavnými historkami, v nichž jsou členové Durrelovic rodiny s jasně vyprofilovanými charaktery vrháni do rozličných humorných, místy až do absurdna dovedených situací. Knihy jsou geniální a dodnes neskutečně zábavné - ale v téhle podobě je do seriálu asi převést nešlo, protože by se brzy začaly historky točit v kruhu. Autoři tak provedli několik (diskutabilních) úprav. SPOILERY Především z příběhu pětiletého pobytu rodiny na Korfu udělali vztahovku, kde se v každé sérii (viděny zatím dvě) řeší zejména problémy maminky Durrelovic s muži a nejstaršího syna Larryho se ženami (v knihách vesměs neexistujícími). Dále minimalizovali a upozadili samotného Gerryho i jeho výpravy po ostrově. A aby dodali seriálu na dramatičnosti, nechali Durrellovy zchudnout, aby museli bojovat s tím, jak se uživit (což je podle mě největší fail, který posouvá atmosféru celého seriálu do vážnějších tónů a pekelně daleko od pohodových knih). Tím se výrazně posunuly i charaktery postav - z malinké, padesátileté, flegmatické máti, která je věčně zabořená v kuchařských knihách, udělali o čtvrt metru vyšší, o deset let mladší sexy Keeley Hawes, která se stále ještě nevyrovnala s osm! let vzdálenou manželovou smrtí a pokouší se znovu zamilovat, prchlivý Leslie, který se v knize stará jenom o zbraně a lodě, najednou fňuká po zemřelém otci, a z mohutného, ukřičeného místního dobrého ducha rodiny Spira je najednou fešák, který po Durrellovic máti pokukuje. Z původních charakterů tak zůstala akorát Gerryho láska k zvířatům, která zaplavují vilu, Larryho sobectví a uštěpačnost (pokud zrovna nevzdychá po rodině) - a hlavně Margo, odpovídající knize asi nejvíc tím, jak se snaží zhubnout, bojuje s pupínky a s odzbrojující naivitou loví místní Řeky a Turky. Navíc se z toho skoro úplně vytratil samotný ostrov Korfu plný svérázných vesničanů i prodchnutý klidem, teplem, krásou a pohodovou atmosférou, a zbyly z toho jen náznaky chaoticky roztroušené v ději jako z telenovely (němý lovec zlatohlávků s flétnou, který přesvědčí máti, aby zůstala na ostrově - proč?). A taky samotné Durrellovy vtipné, ostře vypointované - a svým způsobem nelítostné scénky a rodinné přestřelky, jazykově vytříbené a stejně absurdní jako z P. G. Wodehouse, najednou mají smířlivější podobu, kdy autoři seriálu jako kdyby se snažili vysvětlovat, zmírňovat - oni to tak nemyslí, oni se mají ve skutečnosti strašně rádi a potřebují se. A všichni to taky explicitně všem říkají. Čímž ty historky mnohdy spolehlivě zabíjejí a zůstává z nich jen torzo. Asi takhle - není to špatné, místy je to úsměvné, místy z toho ta radost a pohoda probleskne, ale ve výsledku je to úplně jiná disciplína než knihy. Proto si myslím, že těm, kdo knihy neznají, se to asi bude líbit víc. Dávám čtyři hvězdy, protože mě to po letech přinutilo zase se ke knihám vrátit - a přeci jen, je to nostalgie. Jinak bych hvězdičku ubral.(18.12.2017)

Knihy Geralda Durella jsem četla velmi rád jako malý a i jako dospělý. Byly úžasné a poetika Korfu z něho dýchala na každé stránce. K seriálu jsem proto přistupoval s despektem. A neoprávněně. Seriál je skvělý. Je trochu jiný než knihy. Jsou přidány postavy, zápletky a i příběhy, ale poetika je stejná. Postavy a obsazení jsou zvoleny velmi dobře. Je to oddychové čtení a oddychová podívaná. Nezklame, potěší.(4.1.2018)

Po tretej sérii musím skonštatovať (knižnú predlohu nepoznám), že ide o veľmi pohodový seriál odohrávajúci sa vo veľmi príjemnom prostredí gréckeho ostrova Korfu. Komické scénky pôsobia prirodzene, nájdu sa aj vážnejšie momenty, ktoré našťastie nie sú tak dlhé, aby pôsobili ubíjajúco. Akurát spočiatku boli tie Durrelovic decká trochu neznesiteľné, každý si šiel to svoje (zvieratká, zbrane, písanie) akoby ho problémy rodiny nezaujímali, ale potom som si na nich jednak zvykol, ale aj ako rodinka začali fungovať lepšie. Pri pohári chladeného vínka sa na to pozeralo veľmi dobre.(4.7.2018)