Durrellovi

• Velká Británie The Durrells (více)
Velká Británie, (2016–2019), 20 h 2 min (Minutáž: 46–47 min)

Předloha:

Gerald Durrell (kniha)

Scénář:

Simon Nye

Keeley Hawes, Josh O'Connor, Milo Parker, Daisy Waterstone, Callum Woodhouse, Alexis Georgoulis, Giorgos Karamihos, Anna Savva, Ulric von der Esch (více)

Série(4) / Epizody(26)

Vřelý, vtipný a pohodový seriál Durrellovi, natočený na motivy oblíbené trilogie spisovatele Geralda Durrella, pojednává o dobrodružstvích jedné rodiny na překrásném řeckém ostrově Korfu, kam se její členové přestěhovali ze svého anglického domova v naději na lepší život. Hlavní hrdinkou je vdova Louisa Durrellová, která si i přesto, že postupem času přišla o všechny peníze, stále udržuje jiskru a šarm. Jednoho dne se rozhodne učinit zásadní rozhodnutí a zajistit své rodině lepší osud, když se ukáže, že jí v Anglii na sklonku třicátých let minulého století nezbývá než živořit na pokraji bídy, nebo se provdat za bohatého, ale pochmurného staršího muže. Když ji přepadnou obavy, že se životy jejích čtyř dětí ve věku od 11 do 21 let ubírají špatným směrem, přestěhuje se i s celou svou zdráhající se smečkou do zchátralého domu pod řeckým sluncem. Tento nádherně natočený seriál sleduje rodinu, která si zvyká na nový život, čelí celé řadě problémů a získává nové přátele, protivníky, lásky – a zvířata. (HBO Europe)

Malarkey

Příjemné prostředí, příjemné postavy a příběh o rodině, která se rozhodla z Anglie zmizet, vše hodit za hlavu a začít žít nový život v oblasti, kde si nikdo nehraje na to, kolik má peněz pod polštářem, ale jak moc čistá duše je. Místy jsou ty příběhy trošku slabší, místy zase pro změnu vážnější, ale sem tam jsem se od srdce opravdu příjemně zasmál. Po první sérii tak doufám, že seriál udrží tempo a i v nadcházejících letech pojede v podobném tempu. Já si myslím, že tenhle pohodový život uprostřed Korfu se může nechat vyprávět i dlouhodoběji. ()

emma53

Mírné zklamání a souhlas s tulenem. Přečetla jsem hodně knih od Geralda, obzvlášť mně utkvěla v hlavě kniha Chytněte mi guerézu, kterou jsem četla několikrát, ale tohle bylo jak z úplně jiného prostředí a atmosféry, či jak to nazvat, než jak jsem byla zvyklá číst. Já vím, že je to hlavně o rodině, kde se řeší víc mamka, než všichni ostatní, ale asi jsem čekala něco trochu jiného. Konec si říká o pokračování, tak pak uvidím. Ne, rozhodně to není špatné, ale kdo zná Geraldovy knihy, tak to pochopí. ()

Rex Mundi

Neskutočne pohodový seriál, ktorý mi zlepšuje náladu. Už úvodná zvučka navodzuje pocit šťastia a spokojnosti. Televízny ekvivalent huňatých papučiek a kakavka. A ako bonus výborný dabing. ()

Aky

Milý až roztomilý seriál. Zpočátku se zdá že veskrze o ničem, ale s postupem děje se rozvíjejí jednak lehkonohé úvahy o rozdílech mezi řeckým (jižním) a britským (upjatým) způsobem života. Z humorných scének zejména se zvířátky (jak je napsaná knížka) se těžiště pomalu přesouvá do potíží a krásy rodinného souručenství a vyprávění nabírá na emocích. ()

honajz

Zkusil jsem pár dílů, než mi došlo, že to s Geraldem Durrellem, jeho rodinou a jinou zvířenou nemá nic společného. Seriál se jen slavným jménem zaštiťuje - což může, protože Gerald už jim do toho kecat nemůže -, ale jinak je to zcela mimo knihy a jejich téma. Myslím, že nejlíp to popsal tulen, jen bych se opakoval. ()

Agatha

Bezvadný odpočinkový seriál, plný skvělých herců, hudby, slunce a Korfu. Konečně něco vtipného, lehkého, bez krve a neustálých vražd. Opravdu jsem si užíval každý díl. 1. řada je vážně skvělá, ze začátku se mi vůbec nechtělo věřit tomu, že "tohle" ještě někdo umí natočit. Ve 2. řadě je sice pár nudnějších dílů, ale stále to baví a 3. řada jede v podobném duchu jako ta první. Přesně tento typ tvorby mi chybí v TV programu. Proč neumíme natočit něco podobného i u nás, když v Británii to jde?... ČT sice šlechtí, že seriál konečně nasadila, ale proč v sobotu v 9:00? Tenhle seriál by si zasloužil nasadit třeba i tu sobotu, ale ve 20:00, kdy nedávají absolutně nikde nic. Navíc teda musím zkritizovat dabing - ač je plný slavných dabingových jmen, k jednotlivým postavám se mi vůbec nehodí a je slyšet, že se to dělalo hodně narychlo, takže jedině původní znění. Každopádně se těším na 4. řadu. ()

petrsv

Seriál mi ze začátku přišel hloupý. Jediný normální mi tam přišel Garry. A je fakt, že některé momenty, kdy jsem se chytal za hlavu nebo mi to přišlo poněkud hloupé, byly až do konce. Naštěstí však postupně bylo víc těch ostatních chvil, kdy jsem se neubránil smíchu. Vše navíc umocněno krásným prostředím, což zvlášť v zimě působí opravdu příjemně. Nakonec mi po posledním dílu bylo docela líto, že další už nebudou. Zmínit musím i dabing, který se opravdu povedl. ()

italka63

Miluju knihy Geralda Durrella a přečetla jsem všechny .Tahle je mírně jiná, vychází z mixu O mé rodině a její zvířeně a Ptáci, zvířata a moji příbuzní. Tyhle knihy byly napsány skrze oči malého kluka, který se svoji mírně potrhlou, leč milující a laskavou rodinou přijel na Korfu, aby se do něj všichni bezmezně zamilovali a chtěli tam žít. Doufám, že bude pokračování, protože taková pitva želv na verandě, nebo výlet na oslici Sally k paní hraběnce na oběd, nebo spadnutí Donalda do studny, to vše je popisováno s obrovskou lehkostí a láskou a specifickým způsobem vyjadřování s množstvím metafor a přirovnání a vy víte, že tam jste přesně chtěli být s nimi .Co na tom, že maminka byla ve skutečnosti o mnoho menší, v knize nebyla brána jako hlavní postava a se Svenem to bylo kapánek jinak, všichni hráli s chutí, nasazením, báječná hudba, moc jsem si to užila. Podotýkám, že bratr Larry se opravdu stal uznávaným spisovatelem. Skvělé, jen to nelze otrocky přirovnávat ke knihám. ()

slunicko2

Obrovská pohoda. 1) Převést Durrellovy knížky na plátno je práce pro vraha. Zatímco spisovatelovo vyprávěčské mistrovství ustojí i dlouhé popisy zvířecí říše a postřehy o jejich chování, film by to evidentně nezvládl. A tak tvůrci logicky sáhli po rodinných vztazích a učinili je středobodem seriálu. Z Gerryho se stává jen jeden z cáklých členů rodiny a přírodopisná líčení téměř vymizela._____ 2) Ale kupodivu navzdory chatrnému ději a popisu postav, který navíc doznal řady (nežádoucích, nutno podotknouti) změn oproti knižním předlohám i skutečnosti, se scénáristovi Simonu Nyeovi a režisérům podařilo zachytit to nejdůležitější poselství - o vztazích mezi lidmi, o rodinných poutech, o dnes tak aktuální jinakosti a v neposlední řadě o půvabném ostrově Korfu i svérázu místního obyvatelstva._____ 3) Život rodiny byl méně idylický, než jak jej známe z Durrellových knížek. Matka Louisa, narozená v Indii, se provdala za projektanta železnic. Když zemřelo její druhé dítě - několikaměsíční dcerka - na záškrt, matka začala pít. Poté, co manžel skonal v roce 1928 na mrtvici jako důsledek přepracování, rodina se vrátila do Evropy. Louisa uvažovala o sebevraždě. Gerrald po své smrti zanechal nepublikované vzpomínky, v nichž odhalil rodinná tajemství. Mother took to mourning the death of my father in earnest, napsal, with the aid of Demon Drink. Píše rovněž o tom, jak se nervově zhroutila._____ Durrellovi strávili pár let v Bournemouth, kde Gerald chodil do školy. Scéna v ředitelně Gerryho školy v seriálu vychází ze skutečné události._____Cesta do Řecka nevznikla spontánně: What we all need is sunshine. Ve skutečnosti začala matka opět pít a Larry, jak píše Gerald, decided that decisive action must be taken... Corfu was like being allowed back into Paradise. Ovšem 16letá Margo a 10letý Gerald trpěli steskem po domově. První jaro na ostrově bylo neobvykle chladné a skličující. Žádné splachovací záchody a ustavičné pohřby matku deprimovaly. Až když jejich nový rodinný přítel, taxíkář Spiro, jim našel vilu se zahradou a zařídil výplatu nedobytných peněz z banky, začal onen popisovaný rajský život._____Když se Italové po dobytí Albánie dostali do vzdálenosti 3 km přes záliv, Lousina banka v Londýně varovala matku, že ji odřízne od peněz, zůstane-li na ostrově a tak se v červnu 1939 rodina vrátila do Anglie._____ 4) Uvedené skutečnosti i mnoho dalších detailů ze života Durrelových autoři seriálu očividně znali. Opustili dětskou lyriku Durrelových knížek a přiklonili se k více dospělému trochu hořkému vidění skutečnosti. Bylo to správné? Ať rozhodnou diváci. Za sebe říkám, že přes počáteční nemilé překvapení jsem nakonec tomuto pojetí přišel na chuť a ocenil odlišný přístup tvůrců._____ 4) Seriál byl natáčen v opuštěné vesnici Danilia, 8 km od starého korfského přístavu. Dnes ji vlastní rodina Daskalantonakisů (majitelé i hotelové sítě Grecotel), kteří ji jako skanzen umožňují navštívit svým hotelovým hostům._____ 5) Výrazný dojem na mě zanechali 26letý Josh O´Connor (budoucí spisovatel Lawrence Durrell), 14letý kouzelný Milo Parker (autor knižních předloh, přírodovědec a spisovatel Gerald Durrell) a 22letý Callum Woodhouse (vášnivý milovník zbraní Leslie Durrell)._____ () (méně) (více)

Sammya

Ze začátku to bylo takové milé, ale pomalé, a nemohla jsem se rozhodnout, jestli mě to baví. Hlavně ta děcka mi přišla všechna strašně lenivá a nevychovaná. Ale vydržela jsem, a hlavně třetí a čtvrtá řada mě fakt bavily. Poslední díl jsem obrečela, nečekala jsem, že to bude až tak smutné. ()

LukeUp

Strašně pohodová záležitost, kterou krásně dokresluje řecká atmosféra krásného Korfu. Nechybí ani drama, které k té době patřilo, neskutečně jsem si to užil a při posledním dílu mě mrzelo, že už je po všem a vlastně ne úplně tak, jak bych si přál. ()

plechulka

"O mé rodině a jiné zvířeně" je pro mne kultovní knížka mého (nejen) dětství a tak jsem ze začátku byla trošku rozčarovaná z toho, jak všichni vypadají (samozřejmě jinak, než jsem je v hlavě měla uložené já) a jak je tam málo místa pro Geraldovy přírodovědecké objevy... Nicméně ke konci si už docela zvykám a protože mám britské retro ráda obecně, tak začínám mít ráda i tenhle seriál....i když mi Durrelovy knížky přišly o HODNÉ vtipnější! ()

Honzíno

Seriál, kde se protnuly ženiny i má kritéria na příjemný seriál. Ideál na deštivé víkendové dopoledne. K tomu navíc velmi dobrý, zajímavý a chytlavý počin. Překvápko, moc jsem nevěřil. ()

kolemjdouc

Dávám poměrně vysoké hodnocení i když čtvrtá řada už byla řádná nuda.Užila jsem si herectví sympaťáka Woodhouse.Opravdu má charizma.Rovněž  tak i Georgoulis.Pro herečku Hawes musela být její práce náročná .Seriál byl vlastně jen o její roli. ()

nonick1

Kaliméra..! Nejen pro navrátilce z řecké dovolené jde v prvních třech sériích o příjemnou a pohodovou podívanou, ze které sálá ostrovní pohoda, vůně mořského vzduchu a chuť lisovaných oliv, okořeněná špetkou britského humoru. Ideální k nedělní odpolední kávě - případně hned k té sobotní ranní :-) Nebýt scénáristicky nepovedné čtvrté řady, bylo by to určitě na čtyři hvězdy. ()