Loev

• Slovensko Loev (festivalový název)
Drama / Romantický
Indie, 2015, 92 min

Loev je skomoleninou anglického „love" – láska, milovať. Dá sa využiť, trochu detinsky, keď chcete, no vlastne ani nechcete, vyjadriť city. Loev nie je typický „prísľub z východu". Bližšie než k indickému mainstreamu alebo naopak k artovejšej či festivalovej tvári indickej kinematografie má Sariov dlhometrážny debut k americkým indies. Navyše, medzi ním a úspechom u domáceho publika stojí malá prekážka v podobe zákona. Základná komunita filmu je totiž teplá a homosexualita či diskusie o nej sú v Indii trestné – tak od 10 rokov odňatia slobody. Výsledkom nakrúcania v utajení je road movie, ktorého hlavnými hrdinami tentoraz nie sú dve ženy, ktoré už majú dosť kuchyne a chcú žiť po svojom, ale dvaja mladíci, ktorí sa už dlhšie nevideli. Jay prichádza do Bombaja na služobnú cestu a pár voľných dní chce využiť na malý výlet krajinou. Nahovorí Sahila, ktorý aspoň na chvíľu hodí za hlavu škrípajúci vzťah, a vydá sa na toto malé dobrodružstvo. (Art Film Fest)

Pethushka

Moc jsem toho z Indie zatím neviděla, takže vlastně ani nevím, jak vypadá takový klasický indický film. Každopádně tenhle, řekněme artovější, styl se mi zamlouvá. Jde z toho cítit nižší rozpočet a nezkušenost, ale to je na tom zároveň krásný. Filmu fandím o to víc, že hlavní roli hraje v zemi původu zakázané téma. 3,5* ()