O třech vandrovnících (TV film)

Pohádka

Československo, 1976, 31 min

Eva Hallerová

Předloha:

Karel Jaromír Erben (kniha)

Kateřina Krejčí
  • Pitryx

Jednoduché, skoro až hloupé, ale na tu půlhodinku přece jen „koukatelné“ a dá se říci, že i hezké. Prostě taková oddechovka s jednoduchými písničkami.(24.1.2018)

• hanikrivi

Písničky pěkné, Marta Vančurová také. Zpracování hrozné - i na poměry televizní kulisovky. Nechtěně jsem se musela zasmát replikám těch tří hochů. Herecky velmi nezvládnuté. Pokud to měla být spíše "moderní" realizace klasiky, proč neupravit i scénář? Když je řeč o nádherných šatech a máte před očima zvláštně "nastříhaný" model, tahá to za uši i oči. Ostatně scéna Martina se soškou vypadá poměrně jako velký fetišismus - a snaha oživlý fetiš prodat panu králi a nechat za sebou mrtvolu také není moc zábavná látka. Přesto stylizace chce působit zároveň komicky i vážně.(7.8.2017)

Do pohádky zpracovaný Pygmalionský motiv, kde se kromě motivu oživlé sochy promítá magické číslo tři. Tady tři kamarádi ze začátku na konci kamarády nejsou, ale ony se vztahy ženatých mužů a starých mládenců často modifikují i bez pokusu o vraždu.(5.5.2017)