Anon

Amir M. Mokri

Alex Rodríguez

Scénografie:

Philip Ivey

Nápad je to rozhodně zajímavej, docela by se dalo říct, že i aktuální, a dost mně to připomínalo sérii Black Mirror. Problém ovšem je, že u Black Mirror se jedná o epizody se stopáží do hodiny, zatímco tady je to jeden "dlouhej" film. A tak nějak tvůrci asi moc nevěděli, co s tím, takže to ve výsledku působí opravdu zdlouhavě. Možná i proto, že je snímek spíš komorní, ukecanej, žádný opulentní sci-fi akce nečekejte. I ten konec je takovej nemastnej, neslanej a trochu působí stylem "a to je jako všechno?!" Bohužel je, takže i to hodnocení tomu odpovídá.(27.5.2018)

Zatím nahodím 4 hvězdy a počkám, až se mi to rozleží v hlavě. Anon je mimochodem skvělá slovní hříčka - nejenom že znamená zkratku slova anonym či anonymita, ale také v angličtině něco, co se objeví znovu či za chvíli, a aby toho nebylo málo, v latině jde o druh mírně halucinogenních hub. A to vše tu je. Téma je zřejmé - svět nikoliv Velkého, ale Nadpozemsky obrovského bratra, kdy vše, co vidíte a slyšíte se neukládá jen do vašich vzpomínek, ale i do souborů, jež jsou přístupné druhým. Když někoho potkáte, hned víte, jak se jmenuje, kolik je mu let a jaké má povolání. Platbu v krámě provedete doslova mrknutím oka. Což samozřejmě láká hackery. A lidi, kteří chtějí vymazat své soubory, si takové hackery najímají. A přitom se to celé tváří jako detektivka, když se začnou objevovat mrtví, kteří vlastně být mrtví neměli, protože nic neviděli, a nikde nebyl otisk vraha. Pátrání samotné se ale vyvíjí také napínavě a má i nějaké ty napínavé momenty, včetně posledního zvratu. Navíc je film pojat velmi minimalisticky - jestli zde hraje ve větších rolích celkem deset herců, je to hodně. Do toho minimalistická, nostalgická hudba. Vyprázdněné prostory jakožto protiklad k tomu, že o všech všechno víme. A když nás hacknou, můžeme ještě věřit svým očím a vzpomínkám? Zajímavě vymyšlený nápad s pár věcmi k dalšímu přemýšlení. Takhle měl vypadat Počátek! A závěrečný dialog o tom, že někteří lidé nechtějí, aby jim někdo lezl do hlavy ne proto, že mají co skrývat, ale proto, že se prostě s některými lidmi o to, co v sobě mají, nechtějí dělit. Moc hezky, poutavě a atmosféricky natočené. Ne vždy jsem měl pocit, že to drží lajnu a některé scény zbytečné, ale jinak příjemné překvapení. (Btw, poznámka zcela mimo - Clive Owen by byl skvělým Bondem.)(12.7.2018)

"I DON'T WANT TO EXIST AS SOMEONE ELSE. I DON'T WANT TO EXIST." ----------- Vízia takejto dystopickej budúcnosti je tak mrazivá, až je to sladké. Netflix servíruje do svojho portfólia ďalšiu pecku, v ktorej je Clive Owen urputne seriózny ako vždy. Príbehovo dosť slabé, to však plne vynahrádza fenomenálna atmosféra, poriadne nabitý soundtrack a Amanda. Záver jemne vlažný. Napriek menším výhradám ale dávam za 4*, pretože na niečo v takomto duchu som čakal už veľmi dlho.(5.5.2018)

Je to taky nizkorozpoctovy Minority Report skombinovany s 451° Fahrenheita. Klasicky priklad filmu s genialnym napadom, ale uz slabsim zapracovanim do poriadnej zapletky. Jak keby sa Niccol nevedel rozhodnut, co presne chce povedat a tak nacrtne kopu zaujimavych otazok, ale nema dostatok casu, aby ich poriadne rozviedol. Nakoniec aj tu hlavnu myslienku musel niekolkokrat zopakovat, aby divak pochopil, ze tu islo prave o nu. Na jednej strane sa mi pacil napad so stratou sukromia a neustalym sledovanim cez oci samotneho cloveka (Google Glass povysene o level vyssie), ale uz mi k teme filmu prilis nesedelo to, ze sa ti aj mazali spomienky alebo navodzovali halucinacie. To bolo uz prilis prehnane a aj teoreticky to celkom haprovalo. Ja to ale celkom zaujimavo nacrtnuty svet, ktoreho fungovanie by si zasluzilo poriadne rozviest v serialy. Takze aj ked som z vysledneho spracovania rozpacity, tak som rad, ze este vznikaju sci-fi filmy, ktore sa snazia o nejaku myslienku na ukor trikov a akcnych scen. 6/10.(18.5.2018)

Po dvou slabších kouscích je Niccol zpět s dalším výborným nápadem. Ztráta soukromí schovávaná za bezpečnost tu byla mnohokrát, ale tahle verze působí uvolněněji, protože tu není všudypřítomný šmírující státní aparát. O to víc vše působí reálnějším dojmem. Pokud bych měl něco vypíchnout, tak jsou to scény s hacknutým mozkem. Ty mě bavily. A potěšili i herci. Mínusem je celkový lehce ospalý dojem, díky kterému některé sekvence postrádají odpovídající tempo. Nicméně i tak se jedná o další povedený netflixácký kousek. 75%(3.6.2018)