Smoleńsk

• Polsko Smoleńsk
Trailer 2
Polsko, 2016, 115 min

Antoni Krauze

Beata Fido, Lech Łotocki, Aldona Struzik, Maciej Półtorak, Redbad Klynstra, Jerzy Zelnik, Halina Łabonarska, Dominika Figurska, Ewa Dałkowska, (více)

Dne 10. dubna 2010 vládní Tupolev 154 s polským prezidentem Lechech Kaczyńskim doprovázeným 95člennou oficiální delegací, jejímž cílem je Katyně, havaruje u Smolenska. Všichni cestující na palubě letadla jsou na místě mrtví. Tragédie vyvolává obrovský rozruch v Polsku a ve světě. Nina (Beata Fido) – novinářka pracující pro velkou komerční televizní stanici – se snaží zjistit důvody katastrofy. Během svého pátrání Nina zjišťuje, že pravda je mnohem složitější, než by se mohlo na první pohled zdát. (kamals)

Trailer 2

charles3

Mírně nepřehledný děj se spoustou většinou neidentifikovaných postav, nedůsledným časovým označením jednotlivých scén a málo známými herci. Mezi nimi byl pro ně jedinou výjimkou představitel Faraóna Jerzy Zelnik (zde samozřejmě o půlstoletí starší). Hlavní představitelka mě svým hereckým projevem (či pojetím své postavy) vyloženě iritovala. Tři hvězdy dávám jenom kvůli zajímavému tématu, zformulování některých teorií (ovšem bez JAKÉHOKOLIV závěru) a především kvůli nečekané aktuálností po nedávném ruském napadení Ukrajiny. ()

petikacka

Pro mě je to brutální dokudrama o polské politice potažmo ruské, ale o té jsem si nedělala iluze nikdy! 90% informací jsem znala z médií a byla přesvědčená o tom, že za to můžou Rusáci a to jsem nevěděla o těch "sebevraždách" a podivných "nehodách". Tady totiž vůbec nejde o herce ( i když ta novinářka mi byla výsostně nesympatická) a kameru a já nevím co ještě tady všem těm trollům vadí, ale o tu událost samotnou. A pokud někdo nezná dějiny Ruska vůči střední a východní Evropě, tak si ty své hejty může strčit za klobouk a jít do knihovny doplnit si vzdělání. Rusko bylo, je a bude vždycky rozpínavé a vůči nejbližším sousedům se chovalo majetnicky a pořád se o to snaží (viz. naše Vrbětice). Naše politika není o moc lepší, taky tu máme proruskou kastu ve vládě, ale u nás naštěstí k tak obrovskému masakru nikdy nedošlo.  Zatím...Doufám, že nikdy...Za mě 95% ()

pafka

V polske filmarine poslednich let je neobvykle, ze se tam objevi film, ktery nudi kazdnou minutou, nedrzi vas ve strehu, vicemene vas otravuje a vy u toho sedite jen kvuli tomu, ze se neco noveho dozvite. Ja jsem se nedozvedel, konce jsem se nedockal. To neslo. ()

Peabody odpad!

napadla mne jedna hláška z polské Superprodukce, kdy starý herec Machulski hodí roli reisérovi pod nohy se slovy - Takový sračky se netočily ani za komunistů. a asi nemám co dodat ()

Alt.64 odpad!

Špatná režie, strašní herci a podle všeho velmi nízký rozpočet. Ale hlavně je to tupá, opravdu velmi tupá propaganda, která se ani za mák nesnaží schovat to, že je propaganda. Tenhle sci-fi fantasmagorický snímek je součástí polské politické války. Nynější vládní konzervativci jeho prostřednictvím budují a šíří svůj smolenský mýtus, a částečně se jim to daří - polští důchodci v kině plakali. Kéž by to bylo nad tím, jak strašný tenhle film je... ()